Majoritatea britanicilor susțin Brexit-ul ”cu orice preț” (sondaj)

de DP     HotNews.ro
Marţi, 13 august 2019, 6:30 Actualitate | Internaţional


Brexit
Foto: Flickr/ www.inkmedia.eu
Majoritatea britanicilor consideră că premierul Boris Johnson trebuie să scoată Marea Britanie din Uniunea Europeană „cu orice preț”, chiar dacă aceasta ar însemna suspendarea parlamentului, arată rezultatele unui sondaj efectuat luni pentru Daily Telegraph, scrie Reuters.

Johnson a promis că va scoate Marea Britanie din UE la 31 octombrie, indiferent dacă reușește sau nu să negocieze și încheie un acord cu Bruxelles, asta în ciuda faptului că mulți parlamentari se opun unui Brexit fără acord.

Un sondaj ComRes a arătat că 54% dintre respondenți sunt de acord cu afirmația: „Boris (Johnson) trebuie să livreze un Brexit prin orice mijloace, inclusiv suspendarea parlamentului, dacă este necesar, pentru a împiedica deputații (membrii Parlamentului) să oprească ieșirea din UE.”

Johnson a declarat că încearcă obținerea unui acord, dar nu exclude suspendarea Parlamentul pentru a preveni tentativele de blocare a unei ieșiri fără acord.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














9009 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    "Remain" a pierdut partida (Marţi, 13 august 2019, 7:16)

    animatron [utilizator]

    Victoria lui Nigel Farage la europarlamentare (circa o treime din voturi) era deja un semn clar ca tabara pro-UE din Marea Britanie este minoritara in randul electorilor.

    Clasa politica britanica si-a demonstrat din plin mediocritatea in cei aproape 3 ani de cand se chinuie patetic sa inchida cumva acest dosar al "Brexit"-ului.

    S-a saturat si opinia publica din UK, s-au saturat si negociatorii UE, ar fi momentul ca circul asta sa inceteze, daca se poate cat mai putin pagubos pentru ambele parti implicate din "divort".

    Daca nu se poate, atunci UK si UE vor plati factura si va fi o lectie dura pentru toti cei care au in minte "exit"-uri din UE.

    De altfel, ceea ce se intampla in UK a calmat multi lideri nationalisti din UE, nici unul nu mai cere raspicat iesirea tarii sale din structurile europene, toti au priceput ca e un proces complex, foarte dificil de pus in practica si poate produce daune economice mari.

    Marea Britanie va parasi actuala Uniune Europeana si nu e deloc exclus sa devina un stat mai putin "multietnic" prin separarea Scotiei de restul UK.

    Poate ca UE se va reforma indeajuns pentru ca in viitor sa devina iarasi atractiva pentru majoritatea natiunii britanice.
  • +5 (9 voturi)    
    Suspendarea Parlamentului? (Marţi, 13 august 2019, 7:20)

    Intermezzo [utilizator]

    Interesant. Deci la altii se poate. Inseamna ca uneori e necesara. Tarile cu vechi traditii democratice s-au gindit la orice.
    • -1 (9 voturi)    
      este de competenta reginei, in interesul statului (Marţi, 13 august 2019, 11:16)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      si consitituia romaniei avea o prvedere prin care regele putea suspenda parlamentul, pentru caz de necesitate. dar aia e o vrme care nu da bine la multi romani, indoctrinati fie de pcr, fie de neomarxism.

      preshul romaniei are drepturile pe care I le'ati dat voi, votantii...
  • -1 (9 voturi)    
    De ce nu s-a băgat mai devreme? (Marţi, 13 august 2019, 8:01)

    BEDE [utilizator]

    E cam ciudat ce scheme are acest Johnson. Când a ieșit referendumul cum a ieșit, el totuși a trecut în planul doi și nu a vrut să fie el prim-ministru. De ce? Mi-e cam greu să pricep. Oricum ar fi este evident că după Brexit trebuie să fie niște negocieri de acorduri. Nu se poate să se ajungă la o ruptură completă între Marea Britanie
    și UE. Doar că britanicii vor să-și arate mușchii.
    • -7 (17 voturi)    
      muschii si i'au (Marţi, 13 august 2019, 11:19)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      aratat, primii, birocratii pe lefuri mari, de la bruksal, care au exclus alte negocieri.
      aici e vorba de m.s. boboru. care stie ce vrea.
  • -2 (12 voturi)    
    Perfect firesc! (Marţi, 13 august 2019, 9:27)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Eset normal!
    Faptul ca scapa de polonezii, romanii sau bulgarii care veneau sa munceasca acolo justifica orice sacrificii!
    Felcitari englezilor pentu excelenta decizie de a iesi din UE!
    O decizie aproape la fel de buna ca a romanilor in decembrie 2016, cand au acordat toata Puterea numai pedesereului ...
    • -3 (7 voturi)    
      Englezii sunt discriminators ! (Marţi, 13 august 2019, 10:31)

      pakla [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Asa le trebuie ... or sa ajunga de nimic! Si asa nu aveau industrie... acum or sa le plangi de mila !
      • +3 (3 voturi)    
        Ha ha ha... (Marţi, 13 august 2019, 17:53)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui pakla

        Da, dar le plangi de mila din cealalta parte a usii.
  • +5 (17 voturi)    
    Boris Dancila (Marţi, 13 august 2019, 10:00)

    levierul [utilizator]

    peste tot, lumea e plina de prosti.
  • 0 (14 voturi)    
    hahaha (Marţi, 13 august 2019, 10:09)

    martel55 [utilizator]

    unde e majoritatea aia de care spuneati ca nu mai vrea Brexit?
    • +4 (8 voturi)    
      Pai e simplu (Marţi, 13 august 2019, 17:55)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Majoritatea aia care nu vrea Brexit e pe continent.
  • +5 (5 voturi)    
    Doamne ajuta (Marţi, 13 august 2019, 14:08)

    Toreador [utilizator]

    .... Se chinuie de ceva vreme ... Le urez drum bun
    • +2 (4 voturi)    
      cale batuta! (Marţi, 13 august 2019, 16:19)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      .