Tânărul care a deschis focul sâmbătă într-o moschee din Norvegia a fost oprit de un bătrân de 75 de ani / În casa atacatorului a fost găsit cadavrul unei femei

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 11 august 2019, 10:33 Actualitate | Internaţional


Atac armat in Norvegia
Foto: Twitter
Tânărul care a deschis focul sâmbătă într-o suburbie a capitalei norvegiene Oslo a fost pus sub acuzare pentru uciderea unei femei al cărei cadavru a fost găsit în casa atacatorului, potrivit CNN.

Suspectul, un cetățean norvegian ce are douăzeci și ceva de ani, este pus sub acuzare și pentru tentativă de omor în cazul atacului armat ce a avut loc la Centrul Islamic Al-Noor, unde o persoană a fost rănită ușor.

La scurt timp după atac, anchetatorii au găsit cadavrul unei tinere în casa atacatorului din localitatea Baerum, aflată aproape de Oslo. Poliția a precizat că tânăra este rudă cu suspectul, dar nu a precizat cum.

Un membru al moscheei, Imran Mushtaq, a spus că atacul armat putea fi mult mai grav, dar tânărul care a deschis focul a fost oprit de un bărbat de 75 de ani.

Suspectul a intrat în clădire trăgând prin ușa de sticlă a moscheei, ușă încuiată la acel moment. Bărbatul de 75 de ani a reușit să-l doboare pe atacator, l-a prins într-o strânsoare și a stat peste el până a sosit poliția. Bătrânul a suferit doar răni minore.

Poliția norvegiană a anunțat, duminică, faptul că incidentul este investigat ca o încercare de a desfășura un act terorist.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10131 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Wow! (Duminică, 11 august 2019, 11:19)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Un super-tip, cel ce l-a imobilizat pe asasin. Chapeau!
    • -3 (11 voturi)    
      pai, (Duminică, 11 august 2019, 14:03)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      la ce altceva te astepti de la unul ..matur.

      se pare ca nu era din reteaua lui dinca, o tzinea natur.

      nu stim, si ar fi util, de ce semintzie era puscasu'.
      • +9 (11 voturi)    
        viking (Duminică, 11 august 2019, 15:47)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        "Police said the gunman was a “young, white man” who appeared to have acted alone."

        "Assistant chief of police Rune Skjold​ told a press conference: “He is around 20 years old, a Norwegian citizen from the area.”"
  • +7 (17 voturi)    
    75 de ani ? La noi era pensionar de 20 deja (Duminică, 11 august 2019, 12:04)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Salarii, indemnizatii, sporuri si pensii speciale pentru fortele care nu ne-au facut de ras: armata, sri, securitate si politie
  • -9 (23 voturi)    
    o intrebare (Duminică, 11 august 2019, 14:06)

    floarealbastra [utilizator]

    Eu am invatat la scoala ca e nepoliticos sa te referi la cineva cu cuvintele: batrana, batranul etc.
    Acum as vrea sa intreb e frumos si elegant ? vad ca zilnic stimatii scriitori folosesc aceste cuvinte.
    • +8 (12 voturi)    
      Este foarte frumos (Duminică, 11 august 2019, 15:50)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui floarealbastra

      Este foarte frumos! Cum ai vrea sa-i zica, mosul de 75?
      Toata lumea e ofensata in vremurile nostre!
      Nu mai pot de atata bine si se plictisesc din cate vad eu!....Inainte lumea nu se mai gandea la toate c...e!
    • +4 (8 voturi)    
      in mod normal (Duminică, 11 august 2019, 15:50)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui floarealbastra

      In mod normal, da, e nepoliticos si nepotrivit pentru ca nu are nici o relevanta varsta. In cazul asta totusi cred ca e o exceptie pentru ca ideea e tocmai ca intre un barbat de 20 si unul de 75 nu te astepti sa castige cel de-al doilea intr-o lupta corp la corp.