SUA: Finanțistul Jeffrey Epstein s-a sinucis în închisoare / Acesta era inculpat pentru agresiuni sexuale asupra unor minore

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 august 2019, 16:20 Actualitate | Internaţional


Jeffrey Epstein
Foto: Stirile ProTV
Finanțistul american Jeffrey Epstein s-a sinucis în închisoarea din New York unde aștepta să fie judecat pentru agresiuni sexuale asupra unor minore, potrivit presei din Statele Unite, preluată de AFP.

Potrivit New York Times, care citează responsabili sub acoperirea anonimatului, finanțistul în vârstă de 66 de ani s-a spânzurat în celula sa. Corpul fără viață a fost descoperit sâmbătă dimineața în jurul orei 07,30 (11,30 GMT).

Epstein a mai încercat să se sinucidă pe 24 iulie, când a fost găsit în stare de inconștiență și cu răni la gât în celula sa.

Pe 18 iulie, lui Epstein i s-a refuzat dreptul de a ieși pe cauțiune din închisoare, dar avocații săi au anunțat că vor face apel.

Epstein a fost arestat pe 6 iulie, pentru trafic de minori, în New York și Florida, în perioada 2002 - 2005, fapte pentru care riscă o pedeapsă de până la 45 de ani de închisoare. Finanțistul, a cărui avere era estimată la 500 de milioane de dolari, a pledat nevinovat.

Cele mai recente acuzații care i se aduc bancherului sunt acelea că angajați ai săi și prieteni l-au pus în legătură cu minore, cele mai tinere având 14 ani, iar Epstein a întreținut relații sexuale cu acestea, deși știa că au sub 18 ani. Epstein ar fi plătit tinerele cu bani gheață, pentru "masaje", dar ulterior le-a agresat sexual sau le-a abuzat. Potrivit procurorilor care se ocupă de acest caz, unele victime au fost apoi oferite de Epstein altor persoane, pentru servicii sexuale.

În urmă cu 11 ani, Epstein, în vârstă de 66 de ani, care are legături cu Hollywood-ul și lumea politică din SUA, a fost condamnat la 18 luni de închisoare, după ce a pledat vinovat la acuzațiile de solicitare a serviciilor unor prostituate. Atunci, el a fost acuzat că, împreună cu asistenții săi personali, ademenea minore în locuința sa din Palm Beach, Florida., sub pretextul "masajelor". Ulterior, acesta le viola sau agresa sexual și le plătea cu sume cuprinse între 200 și 1.000 de dolari.

Sentința i-a fost apoi redusă la 13 luni, cu un an de supraveghere judiciară. Totodată, a fost înscris în registrul național al infractorilor sexuali. În închisoare, Epstein a trăit într-o celulă privată. El putea părăsi închisoarea 12 ore pe zi, pentru a merge la birou, o situație criticată de analiștii în domeniu.

Anul trecut, cotidianul Miami Herald a publicat o anchetă potrivit căreia regimul de închisoare lejer a fost obținut în urma unei întâlniri între avocatul lui Epstein și actualul șef al Departamentului Muncii din SUA, Alexander Acosta, la momentul respectiv procuror șef în Miami. Înţelegerea ar fi fost ţinută secretă faţă de victimele acestuia.

De atunci, Epstein a continuat să fie prezent în viaţa socială, fiind apropiat al unor nume precum Katie Couric, George Stephanopoulos, Chelsea Handler, Woody Allen şi prinţul Andrew al Marii Britanii.

Înainte de condamnare, Epstein era apropiat al unor celebrităţi precum Donald Trump, Bill Clinton, Chris Tucker, Kevin Spacey, Larry Summers şi Mort Zuckerman. Numărându-se printre donatorii Fundației Clinton Foundation, Epstein i-a asigurat de mai multe ori fostului preşedinte american transportul în străinătate cu avionul său privat. Iar Spacey și Tucker au folosit avionul Boeing 727 al lui Epstein pentru deplasări în interes caritabil în Africa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















21755 vizualizari

  • +4 (20 voturi)    
    Urmează... (Sâmbătă, 10 august 2019, 16:28)

    Mazeta [utilizator]

    ... Dincastein.
  • +21 (31 voturi)    
    era de asteptat. (Sâmbătă, 10 august 2019, 16:31)

    tirolez [utilizator]

    Avea dovezi despre multi oameni importanti, inclusiv Printul Andrew, fiul reginei Angliei. Convenabil pentru toti cei implicati, chiar si pentru el. Toti acesti monstri cu fete umane care traiesc printre noi. Unii milionari, altii niste prapaditi, ca Dinca.
    • -1 (27 voturi)    
      discriminare (Sâmbătă, 10 august 2019, 17:36)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Dacă traficantul pedofil american este numit „finanțist”, propun ca și Dincă să fie numit „taximetrist”.
    • -4 (10 voturi)    
      l ai uitat pe... (Duminică, 11 august 2019, 1:40)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      actualul "pretin" al lui ...kim jong ...ca si aluia ii placeau "fetitele"....
  • +18 (24 voturi)    
    El.... (Sâmbătă, 10 august 2019, 17:19)

    brigadierul [utilizator]

    A fost ajutat... era o bomba nucleara... Asa .. a fost dezamorsata...
    • +13 (21 voturi)    
      . (Sâmbătă, 10 august 2019, 17:51)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

      Pai ii ''servise'' pe printul Andrew, pe fostul primministru israelian ehud barak, pe toti milionarii suciti ai Americii si nu numai, credea ca atatea polite casco adunate il vor feri de intemperii. Ghinion, asiguratorii au concluzionat ca e mai bine sa-l dea la scrap decat sa il puna iar pe roti. Era prea scump, prea batator la ochi chiar si pentru sistemul care l-a scos basma curata pe OJ
  • -7 (15 voturi)    
    solutia onorabila (Sâmbătă, 10 august 2019, 18:24)

    Crup [utilizator]

    Eu cred ca monstrii astia, care uneori pot avea si o parte buna, o parte chiar caritabila, dar tot monstri raman prin faptele lor rele, dupa ce sunt prinsi singura lor iesire cumva demna de pe scena este sinuciderea.
    Este cumva o auto-sentinta de condamnare la moarte din cauza faptelor comise.
    Din motivul asta eu chiar sincer (chit ca propbabil sunt cam singurul) ca patronul ala de la Hexi Farma, care avand pregatire profesioanal de medic stia perfect ca prin magariile lui a omorat oameni, odata prins chiar s-a sinucis.
    Uneori monstri pot avea uneori si o constiinta! Nu toti sunt psihopati. Iar contiinta asta a lor le pune in fata, gol, purul adevar privind consecintele directe a faptelor lor. Si atunci aleg sinuciderea.
    Pana la urma si sincuderea asta e o forma de constiinta, coroborata si cu lasitatea, adevarat,
    • +5 (19 voturi)    
      esti miop (Sâmbătă, 10 august 2019, 19:26)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      in primul rand el a fost sinucis nu s-a sinucis de bunavoie. Au avut ani buni sa il convinga.
      Apoi tu crezi ca astia actioneaza individual ? Pe aia ii prind, in primul rand ca nu vor concurenta. Si tu vrei sa pedepsesti degetele ? De ce nu vrei ca el sa vorbeasca si sa aflam tot ?
      Eu as prefera sa ii dau lu asta gratiere numai sa povesteasca tot sa auda si aia ca tine cum arata realitatea. Una doua sariti cu pedeapsa fara sa intelegeti de unde vine problema sau sa o rezolvati.
      • 0 (10 voturi)    
        nu cred ca functioneaza asa (Sâmbătă, 10 august 2019, 20:50)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Probabil ca sunt miop, dar eu nu cred ca funcioneaza asa, cu "a fost sinucis". Nu in circumstantele date.
        Asta se invartea in niste medii extrem de rarefiate, extrem de influente. Fara indoiala ca stia multe despre multi, dar avea stimulente mult, mult mai puternice ca sa taca decat moartea! Ce vreau sa zic, sa omori pe cineva in arest este mult prea riscant; daca faci asta obligi statul sa faca o ancheta pe care cu siguranta nu ti-o doresti. Nici tu nici persoanele sus puse cu schelete in dulap. Sigur, intervii sa musamalizezi toata ancheta, dar nu esti sigur ca o sa reusesti. E un caz celebru, nu trece neobservat.
        In alte circumstante, da. Spre exemplu Maxwell, un magnat al presei, ucis acum cateva decenii. Dar ala stia niste secrete foarte ascunse din lumea spionajului si nu asta a fost problema, ca numai din cauza asta nu-l omora nimeni. Problema a fost ca a inceput sa santajeze ca daca nu primeste nu stiu ce bani el dezvaluie ce stie. Si nu pentru bani a fost ucis, ci fiindca devenise un santajist si niciodata nu te poti baza pe santajisti. Plus ca a fost ucis pe un yaht privat, discret, in larg, nu in inchisoare.
        Asta ca a fost ajutat sa se sinucida e doar un scenariu de film prost. Realitatea este mult mai nuantata. Parerea mea.
        • +3 (15 voturi)    
          Amuzant de naiv (Sâmbătă, 10 august 2019, 21:35)

          Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui Crup

          "obligi statul sa faca o ancheta pe care cu siguranta nu ti-o doresti".
          Prietene, aia pe care ii slujea Epstein SUNT STATUL ! Trezeste-te, traim in plin neofeudalism.
    • +3 (7 voturi)    
      poate... (Sâmbătă, 10 august 2019, 22:28)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Uneori este cam tarziu pentru constiinta...

      Placerile au fost mai mari si nu au fost controlate - pas cu pas - iertare pentru folosire - a ajuns sa nu mai controleze el viata ci altii/altele l-au controlat.

      Este greu de iesit din retea, dar cred ca se poate si implicit inseamna mari sacrificii...

      Omul acela parea sa aiba aproape toate lucrurile din lume cu probabil o exceptie - nu a avut parte de o dragoste adevarata - doar cumpara - si viciul il consuma/macina...

      Cred insa ca in spatele sau se ascundeau multe si fragilitatea lui putea duce la fragiltiatea altor importante persoane - unele chiar aflate in pregatirea unei campanii prezicentiale.

      Nu te sinucizi asa de usor - prietenii te ajuta sa te hotaresti pentru asa ceva.

      Tipul parea un tip controlat si nu unul care controleaza/gestioneaza.

      la fel si in chestiunea Hexpharma - si ma intreb oare de ce nu avanseaza ancheta in afacerea aceea romaneasca??? Cine ar interesul sa nu aflam adevarul???Uite ca la americani s-a rezolvat pana la un punct...
  • +13 (15 voturi)    
    Arkancided? (Sâmbătă, 10 august 2019, 20:42)

    Razvan_M [utilizator]

    Tipul cica mai incercasa o data sa se sinucida si fusese gasit cu urme pe gat. Era sub observatie 24/24. Interesant.

    Bill Clinton, prieten bun cu Epstein si un foarte frecvent utilizator al asa-numitei "Lolita Express", cred ca respira usurat.
    • -1 (7 voturi)    
      si nu doar Clinton (Duminică, 11 august 2019, 9:51)

      paniri [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Trump respira si el usurat dupa ce s-a laudat cu prietenul lui Epstein pana sa izbucneasca scandalul
      • +2 (4 voturi)    
        urzicute, mananci urzicute (Duminică, 11 august 2019, 11:29)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui paniri

        Poate prin 92 erau sogori.
        Un nici un caz "pana sa izbucneasca scandalul"
        In orice caz Trump nu pus piciorul in avionul si insula lui Epstein pe cand Bill ....
  • +12 (14 voturi)    
    Cand esti arestat (Sâmbătă, 10 august 2019, 21:48)

    UpNext [utilizator]

    si pus in recluziune, oriunde in lume, procedura standard este eliminarea minutioasa a oricaror elemente fizice (vestimentare sau altceva) care pot compune o solutie suicidara, oricat de ingenioasa ar fi. Deci este posibil ca sa fi fost ajutat sa indeplineasca actul suicidar, spanzurarea fiind specifica in spatiile de recluziune. Aproape cert a fost ajutat..
    • +6 (10 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 10 august 2019, 22:08)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      era sub atenta observatie a FBI dupa o prima tentativa de suicid :) ceva de genu daca tu nu esti in stare singur, te ajutam noi
      • -3 (7 voturi)    
        mai citeste... (Duminică, 11 august 2019, 4:40)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        "observatia" particulara in cazul asta se terminase pe 29 iulie....dar asta nu exclude , bineinteles , un "ajutor" din partea unora care au beneficiat de "fetitele" evreului....printre care si , poate , "pretinul" lui kim jong....
        • +3 (5 voturi)    
          stimate exilat, anti-Trumpism-ul e boala grea (Duminică, 11 august 2019, 11:49)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          Adica nenea Bill a calatorit camd e 26 de ori cu Lolita Express dar ce poti sa spui e ca "poate" "si" Trump a facut chestia asta. Fara nici-o dovada sau urma de dovada.
    • -1 (1 vot)    
      Nu se poate (Duminică, 11 august 2019, 15:19)

      NotaNumber [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      E imposibil. Il lasi fara pantaloni? Pentru ca pantalonii sunt unul din obiectele vestimentare cu care un om hotarat se poate spanzura. Si nu are nevoie de ceva sa se atarne, se poate agata la nivel - o clanta, partea suprioara de la uxa, un calorifer - toate astea pot fi folosite.

      Se pot face camere in care sa nu te poti sinucide, dar nu intr-o inchisoare. Poti sa faci usile colapsibile? Adica din spuma? Nu prea.
  • -1 (21 voturi)    
    se zica ca... (Sâmbătă, 10 august 2019, 22:16)

    ..13 [utilizator]

    "“I’ve known Jeff for 15 years. Terrific guy,” Mr. Trump told New York magazine in 2002. “He’s a lot of fun to be with. It is even said that he likes beautiful women as much as I do, and many of them are on the younger side.”"

    Nothing more...
    • +8 (8 voturi)    
      Trump (Duminică, 11 august 2019, 5:23)

      ap101 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      L a banat de la unul din resorturile lui tocmai pt ca se aflase ce obiceiuri are...
  • +10 (12 voturi)    
    prea multe teorii ale conspiratiei (Duminică, 11 august 2019, 2:04)

    clam [utilizator]

    un pedofil cu bani si putere, care s-a crezut invincibil si a si fost multa vreme. Apoi cand a vazut ca s-a treminat cu joaca, ce era sa faca? nu tu fete de 14 ani, nu tu bani, nu tu prieteni influenti, doar parnaie pe viata... cand erai obisnuit cu asa un stil de viata... cred ca efectiv nu i-a convenit perspectiva. psihologic vorbind, e logic. pentru cineva care si-a trait viata ca un nabab, sa-si petreaca restul vietii in inchisoare e de neconceput, e mai rau decat moartea, probabil.

    cat despre aia cu "prietenii lui sunt statul" nu prea tine, ca daca era asa, nu-l baga "statul" la parnaie, ci l-ar fi protejat bine mersi in continuare. si prima tentativa de suicid sugereaza ca e pe bune. altfel,daca cineva ar fi incercat atunci "sa-l sinucida' , iar el voia de fapt sa traiasca, ar fi urlat din toti rarunchii prin intermediul avocatilor si nu mai indraznea nimeni sa se atinga de el.

    e doar un caz clasic de individ sociopat care s-a crezut semizeu si cand a picat cu nasul in mocirla, n-a suportat ideea.
    • +1 (3 voturi)    
      felicitari (Duminică, 11 august 2019, 9:16)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui clam

      Aveti o minte sanatoasa!
    • +2 (2 voturi)    
      N-au functionat camerele?! (Duminică, 11 august 2019, 15:53)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui clam

      Nu e simpla sinucidere, deci! A fost ajutat intensiv...
    • +3 (3 voturi)    
      lol (Duminică, 11 august 2019, 15:56)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui clam

      Aveti mintea de romania.
      SUA e un stat in care un om NU poate acapara puterea. Asa e el conceput. Daca politistii vin fac perchezitie si gasesc chestii, alea nu se pot sterge. Judecatorul e OBLIGAT sa le ia in considerare altfel intra el la apa. E un aparat de stat care merge in paralel nu piramidal ca la noi.
      Daca politistii nu isi fac treaba sunt institutii paralele care ii investigheaza pe politisti si fac asta pentru ca altfel sunt ei insisi investigati. Au 2-3 agentii nationale ca re se supervizieaza una pe alta. Odata ce ai dovada si e inregistrata NU se mai poate opune nimeni, Uite ca trump cat e el de seful cabinetului NU a avut cum sa opreasca investigatia procurorilor.
      Idea ca daca era de-ai lor nu intra la apa nu tine. A intrat la apa din intamplare. Cautau emailurile lu madam Clinton si au dat de altceva. Si cum s-a consemnat in procesul verbal nu aveau cum sa mai stearga. Tot ce poti face in astfel de cazuri e sa incerci sa nu ajunga in tribunal ca sa depuna marturie. Odata ce ajunge acolo nimic nu mai poate fi oprit si asta au si facut. ASa cum acum 5-6 ani i-au dat drumu lu ala peste we sa se spele un pic inainte de proces si si-a scapat gantera pe gat, asa si asta sub atenta observatie a FBI a reusit sa se stranguleze. Stii ca declaratia lui despre incercarea anterioara de suicid a fost ca altii au incercat sa il omoare ? Eh nu stii ca pui botul la toate tampeniile de pe net.
      • 0 (0 voturi)    
        Just, mintea (Luni, 12 august 2019, 21:28)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        valaha... Epstein a racolat in Franta tinere pentru..."masaj"; asta e si metoda romaneasca, de santaj si "compromat" psy contra strainelor...
  • +6 (6 voturi)    
    45 de ani de inchisoare (Duminică, 11 august 2019, 6:54)

    Tommy Bahama [utilizator]

    psd, auziti? toader tudorel, intelegi ceva?