Oficial rus: Arsenalul nuclear reprezintă o unealtă care permite Rusiei să negocieze cu SUA dintr-o poziție de egalitate

de A.Z.     HotNews.ro
Miercuri, 7 august 2019, 6:13 Actualitate | Internaţional


Patrushev
Foto: Wikimedia Commons
Secretarul Consiliului Național de Securitate al Rusiei, Nikolay Patrushev, susține că arsenalul nuclear reprezintă o unealtă care permite Rusiei să negocieze cu SUA dintr-o poziție de egalitate, în ciuda dorinței Statelor Unite de dominație mondială, scrie RT News.

Nikolay Patrushev a afirmat marți că toate planurile strategice ale Washingtonului au ca scop atingerea unei poziții dominante, inclusiv în domeniul militar. Iar Rusia, deoarece nu vrea să se supună intereselor americane, este nevoită să fie capabilă de a descuraja Stalele Unite.

"Să ne aminitim ce s-a întâmplat pe 6 august 1945. SUA a aruncat o bombă atomică în Hiroshima, a spus Patrushev. De ce s-a întâmplat? Pentru că avea dominație. Știau că nicio națiune nu poate să se răzbune pentru asta."

Interviul susținut de Patrushev a avut ca temă principală încetarea Tratatului INF, pe care administrația Trump l-a abandonat anul acesta, după ce a acuzat Rusia că nu îl respectă. Moscova a răspuns, declarând că Washingtonul nu are nicio dovadă în acest sens și că este vorba despre un pretext pe care SUA îl folosește pentru a transfera vina.

Retrăgându-se din tratat, SUA a sugerat că ar lua în considerare un substitut, dacă China este de acord să se alăture și să renunțe la arsenalul său de rachete cu rază de acțiune de la 500 până la 5.500 de km, un tip de armă interzis de tratatul INF. Nikolay Patrushev a declarat că propunerea nu este una realistă, luând în considerare poziția Beijingului în acestă chestiune.

"Pot doar să spun atât de ce doar China, dacă luăm în considerare un tratat multilateral? De ce nu ne uităm la Marea Britanie? De ce nu ne uităm la Franța?", a spus acesta. UK și Franța nu posedă în momentul de față rachete cu rază de acțiune medie sau intermediare, însă ambele au dispus de astfel de arme în trecut. ​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1962 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Haraso, hai sa negociem (Miercuri, 7 august 2019, 8:22)

    ruskimushki [utilizator]

    alte sute de milioane de morti.
    • 0 (0 voturi)    
      Elitele neghioabe (Miercuri, 7 august 2019, 15:24)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      Prin selectie naturala, elitele rusesti au devenit incapabile sa inteleaga ca, pentru Rusia, pericolul adevarat vine de la China.

      Dupa un razboi nuclear limitat cu NATO, care va produce un schimb nuclear pentru a restabili echilibrul teritorial, Rusia va deveni atat de slabita incat China va putea ocupa Siberia fara opozitie. China are interesele strategice primare in Siberia.

      Rusii vor sa-si faca inamici acolo unde au nevoie de sprijin. Au uitat lectiile celui de-al doilea razboi mondial, in care din doua dictaturi, una a fost sprijinita pentru ca nu a atacat la vest. China a invatat lectia asta.
  • +4 (6 voturi)    
    Cu rusii . . . . (Miercuri, 7 august 2019, 9:03)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu se poate discuta decat daca-i injuri de mama(parafraza dupa N. Hrusciov). In ei nu poti avea incredere sa le dai spre pastrare un covrig( vezi tezaurul Romaniei) In materie de tratat INF americanii au luat cea mai mare plasa din istoria lor când au crezut ca rusii il vor respecta. Nu numai ca nici prin cap nu le-a trecut sa il respecte,la adapostul lui au dezvoltat in secret arme cu raza medie de actiune mai si dau cu tifla anuntand cu mare pompa realizarea de vectori purtatori hipersonici, fara nici un fel de retinere.Trump nu este chiar asa tampit cum vor unii sa ni-l infatiseze! Omul de afaceri din el si-a dat seama imediat ca SUA sunt inselate, atat de catre Rusia cat si de catre Iran si a spus imediat, stop! Unde gresesc rusii, când revendica egalitate? In posibilitatea extraordinara industriala si financiara a SUA de a anihila urgent avantajele pe care cred rusii ca le au! Patton a avut dreptate când a spus ca America a luptat impotriva cui nu trebuia!
  • +6 (6 voturi)    
    Hehe (Miercuri, 7 august 2019, 9:23)

    Soljenitin [utilizator]

    Hiroshima s-a intamplat pentru ca sovieticii sa nu ajunga sa distruga si Japonia, cum au facut cu multe alte state.
    Americanii au constrans Japonia sa capituleze si au reusit sa evite, astfel, stratagema clasica a rusului - vine si nu mai pleaca decat daca ii dai cu ciomagul peste rat. De asemenea, au redus enorm numarul de victime de la cateva milioane la cateva sute de mii. Din punctul asta de vedere da, a fost un rau, insa a fost raul cel mai mic, a fost optiunea cea mai putin nociva.
    Continuarea razboiului de catre Japonia ar fi insemnat invadarea ei de catre rusi - a se vedea insulele Kurile, insule ce apartin de drept Japoniei dar care au fost rupte de la japonezi de catre rusi. A mai plecat sovieticul de acolo? Nu. Exact asta s-ar fi intamplat si cu restul de teritoriu japonez.

    Cat despre arsenal, sovieticii nu vor negocia niciodata de la egal la egal cu SUA. Nu au nici puterea militara si nici puterea economica.

    Nu fac decat sa viseze, atata tot.
    • +3 (3 voturi)    
      tocmai de asta ii submineaza (Miercuri, 7 august 2019, 10:29)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      .
    • -5 (7 voturi)    
      esti atat de (Miercuri, 7 august 2019, 11:13)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      retardat incat nu imi dau seama de ce te tine planeta.... Deci americanii au omorat peste 400000 de oameni ca sa nu ii lase pe rusi sa distruga tara .... bai baiatule, tu te auzi???
      Nu bai lobotomizatule, americanii facusera o bomba si voiau sa o testeze ... si atunci au testat-o ... numai oamenii cu IQ-ul limitat sau cu fanatismul pupincuristic dus la extrem (habar nu am care se aplica la tine) pot scoate un asemenea rahat pe gura ...
      • +2 (4 voturi)    
        au testat-o pe cine merita (Miercuri, 7 august 2019, 13:06)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        desi mai bine o lansau peste moskva, sute de milioane ar mai fi trait astazi.
        ai zis retardat ? :)
        • -1 (3 voturi)    
          meritau (Miercuri, 7 august 2019, 14:28)

          Toreador [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

          civilii bah??? meritau???? de ce nu arunca o bomba si peste Iran ??? ca vb aia ... e OK dupa cum spui tu ....
      • +3 (5 voturi)    
        Măi deghizatule (Miercuri, 7 august 2019, 13:37)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        Tu nu ești toreador ci adversarul lui, deghizat în toreador!
        Da, americanii au testat bomba în război real, dar nu aveau nevoie să o facă - o făcuseră deja în deșert, știau foarte bine cât de distrugătoare era.
        Au lansat două bombe pentru a le arăta japonezilor că pot să distrugă Japonia fără să piardă soldați. Pentru a le arăta japonezilor că va fi inutilă rezistența pe care japonezii au opus-o americanilor în insule (sunt cărți și filme despre ferocitatea și dârzenia cu care soldații japonezi rezistau în ciuda superiorității numerice și tehnice americane).
        Poniș, tavarișci taureadorovici?
        • -2 (4 voturi)    
          au testat-o (Miercuri, 7 august 2019, 14:30)

          Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

          dar habar nu aveau ce efecte poate sa aiba ... de ce nu o arunca si pe Iran ... sa le arate si alora ca pot castiga razboiul fara pierderi ... sa casapesti civili fara sa iti pese inseamna sa fii MAFIOT...
      • +2 (4 voturi)    
        :-) (Miercuri, 7 august 2019, 14:00)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        Nu are sens sa raspund invectivelor, am sa ma adresez numai argumentului

        Iti recomand filmul Day One (1989), ca o metoda mai rapida de documentare.
        Pentru o documentare solida, Wikipedia iti sta la dispozitie.
        • -3 (5 voturi)    
          nu ma uit (Miercuri, 7 august 2019, 14:30)

          Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          la filme de propaganda ...
          • +2 (2 voturi)    
            ... insa stai la coada la mumia sifiliticului... (Miercuri, 7 august 2019, 15:27)

            ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

            .. depinde la care coada...
          • +1 (3 voturi)    
            heh (Miercuri, 7 august 2019, 15:33)

            Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

            Nici cititul nu iti surade, presupun? :-)
          • +1 (3 voturi)    
            Normal, te uiti doar la alea rusesti (Miercuri, 7 august 2019, 15:42)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

            Mai baiatule, incearca sa vezi lucrurile din mai multe unghiuri, daca poti...