Germania: Un copil de opt ani care a fost aruncat în fața unui tren a murit

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 29 iulie 2019, 16:16 Actualitate | Internaţional


Politia germana
Foto: Deutsche Welle
Un copil de opt ani a murit luni în gara Frankfurt pe Main, în Germania, după ce a fost împins în fața unui tren în mers, a anunțat poliția, într-un comunicat citat de AFP.

"Micul băiat și mama sa au fost împinși pe șine de un bărbat de origine africană. Femeia a reușit să iasă", a precizat un purtător de cuvânt al poliției, care a deschis o anchetă pentru crimă.

Bărbatul, care a fost prins de trecători când încerca să fugă, nu avea legături cu victimele iar mobilul crimei este necunoscut deocamdată.

Potrivit televiziunii NTV, suspectul era de origine din Eritreea.

Partidul de extremă dreapta Alternativa pentru Germania (AfD), care folosește fiecare astfel de caz pentru a denunța politica migratorie germană, a reacționat imediat.

"Ce trebuie să se mai întâmple? Protejați cetățenii țării noastre în loc să promovați această politică migratorie de primire fără limite!", a scris pe Twitter Alice Weidel, una dintre liderele acestui partid care a cunoscut un avans important începând cu 2015 și intrarea în Germania a sute de mii de solicitanți de azil.

În urmă cu zece zile, un fapt divers similar a avut loc în vestul Germaniei, unde un bărbat a aruncat sub un tren o femeie de 34 de ani, care a murit.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














7872 vizualizari

  • -5 (49 voturi)    
    Era un german adevarat. (Luni, 29 iulie 2019, 16:42)

    Lok [utilizator]

    La fel ca toti germanii. Nu exista granite, nu exista tari. Eritreea este practic un cartier german mai mare si indepartat.
    • +18 (28 voturi)    
      ... (Luni, 29 iulie 2019, 22:59)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Paul Crossley, 47, from Leyton, east London, shoved Sir Robert Malpas on to the rails at Marble Arch station on 27 April last year, minutes after attempting to do the same to another man at Tottenham Court Road. [...] Malpas was saved by Riyad El Hussani, a bystander, who pulled him up shortly before a train was due to arrive.
  • -5 (45 voturi)    
    E clar (Luni, 29 iulie 2019, 16:47)

    mitg [utilizator]

    "suspectul era de origine din Eritreea."

    Se dispune trimiterea acestuia la Ritz-Carlton si ceva bani pe langa pentru ca si-a permis politia sa il deranjeze pentru asa ceva. Wir schaffen das!
  • +3 (27 voturi)    
    Oamenii sunt intaratati (Luni, 29 iulie 2019, 17:09)

    Irina25 [utilizator]

    Si apoi ne miram cum a fost posibil sa ajunga nu stiu cine la putere, si cum s-a ajuns la asemena grozavii. Iaca asa!
  • -2 (46 voturi)    
    Cat mai multi (Luni, 29 iulie 2019, 17:18)

    Robert M [utilizator]

    Amestecarea popoarelor este buna pentru ca ajuta la indepartarea elementului atohton.
    Sa vina cat mai multi straini si sa-i inlocuiasca pe cei care au construit civilizatia Europei.
    Inlocuim castelele cu bordeie si colibe.
  • -9 (43 voturi)    
    Hai cu placa cea veche ! (Luni, 29 iulie 2019, 17:25)

    Tescovin [utilizator]

    Adevăratele pericole sunt extremismul (de dreapta, evident), rasismul și intoleranța ! Trebuie să fim uniți împotriva celor care încearcă să ne dezbine ! Ieșiți cu flori ! Ăla cu pianul... unde e ?... ia bagă, maestre, un „Imagine” !
    • +2 (16 voturi)    
      .... maestrul cu pianul ..... (Luni, 29 iulie 2019, 17:45)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Maestrul cu pianul si "Imagine" era prieten cu "Lucy in the Sky with Diamonds" .
  • -13 (29 voturi)    
    limbaj doublespeak politically correct (Luni, 29 iulie 2019, 18:42)

    Razvan_M [utilizator]

    "un fapt divers similar a avut loc în vestul Germaniei, unde un bărbat a aruncat sub un tren o femeie de 34 de ani, care a murit."

    Acum nu se mai cheama crima, ci "fapt divers".
  • +9 (37 voturi)    
    Barbat din Eritreea, impuscat de un rasist (Luni, 29 iulie 2019, 18:52)

    Ioan.Toma [utilizator]

    Stirea asta ati ratat-o? E tot din Germania, landul Hessen:

    https://www.welt.de/politik/article197285005/Eritreer-in-Hessen-angeschossen-Klar-fremdenfeindliches-Motiv.html
  • +7 (19 voturi)    
    Socant (Marţi, 30 iulie 2019, 8:51)

    V. Istina [utilizator]

    Ministrul de interne german si-a intrerupt concediul. Se pare ca tipul asta de crime, in care criminalul actioneaza spontan aproape e asociat cu o biografie in care violenta e un fapt comun, cu alte cuvinte nu oricine poate face asa ceva, oricat de nervos ar fi.

    In privinta emigrantilor... lasati-o mai moale. Eu mi-as dori sa am colegi care sa vina aici, sa invete romana, sa citeasca literatura, istorie si filosofie romana si sa vrea sa devina romani. Cu alte cuvinte, cultura si civilizatia romana sa fie atat de puternica si
    • +3 (5 voturi)    
      Filosofie română... (Marţi, 30 iulie 2019, 17:38)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Adică dvs. vreți să spuneți că eritreanul s-a dus în Germania din dragoste de Schopenhauer și Nietzsche ? Măi să fie...
    • 0 (4 voturi)    
      haha (Vineri, 2 august 2019, 11:04)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      "....Eu mi-as dori sa am colegi care sa vina aici, sa invete romana, sa citeasca literatura...." Doamne cat de prost poti sa fii.... Cand nepotii tai or sa citeasca din coran si nepoatele tale vor purta burka, atunci probabil vei fi in culmea extazului.
  • -5 (19 voturi)    
    Kein Problem! (Marţi, 30 iulie 2019, 10:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Merkel îi va facilita mamei adopția a câți copii eritreeni dorește pentru a-l înlocui pe acesta (care oricum era alb, deci un potențial rasist în devenire după logica merkeliană)