UPDATE Boris Johnson câștigă detașat cursa pentru postul de prim-ministru

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 iulie 2019, 14:15 Actualitate | Internaţional


Boris Johnson
Foto: Wikimedia Commons
Boris Johnson a câștigat detașat cursa pentru a deveni viitorul premier britanic în fața ministrului Afacerilor Externe Jeremy Hunt, potrivit rezultatelor anunțate marți de Partidul Conservator, scrie AFP.

Fostul primar al Londrei și ex-șef al diplomației britanice a obținut 92.153 de voturi din totalul de 159.000, față de 46.656 voturi pentru Hunt.

El devine astfel liderul conservatorilor și urmează să obțină nominalizarea pentru postul de premier miercuri după-amiază, după o vizită la regina Elisabeta a II-a.

"Vom implementa Brexitul în 31 octombrie", a declarat acesta, imediat după anunțarea rezultatelor.

Acest rezultat marchează ajungerea la putere a Brexiters. Este o victorie personală pentru deputatul conservator de 55 de ani, autor a numeroase gafe, excese și alte declarații intempestive.

Data divorțului de UE a fost inițial fixată pentru 29 martie dar a fost amânată de două ori în lipsa susținerii majorității deputaților pentru acordul negociat de Theresa May și pentru a evita o ieșire fără acord.

În timpul campaniei, Boris Johnson a repetat că divorțul se va pronunța la sfârșitul lui octombrie, cu acord renegociat sau fără acord, promițând un viitor strălucit Regatului.

Acesta a afirmat că și-ar dori un nou tratat, admițând însă că acest lucru pare imposibil de realizat, având în vedere vacanțele parlamentare și schimbul echipei de lideri atât la Londra cât și la Bruxelles.

Bye bye Theresa

Miercuri, după o ultimă noapte la Downing Street, Theresa May va răspunde unei ultime sesiuni de întrebări la Parlament înainte de a se deplasa la Buckingham Palace unde își va prezenta oficial demisia, în fața reginei Elisabeta a II-a.

Boris Johnson va lua cuvântul în Parlament câteva ore mai târziu, după ce va fi primit la rândul lui de regină, care îi va încredința responsabilitatea de a forma guvernul.

Pe lângă Brexit, Boris Johnson se va confrunta cu o altă provocare urgentă: escaladarea tensiunilor cu Teheranul, după ce Iranul a confiscat vineri un petrolier britanic în strâmtoarea Ormuz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4463 vizualizari

  • -3 (23 voturi)    
    . (Marţi, 23 iulie 2019, 14:26)

    Eusebius [utilizator]

    Intre asta si Trump chiar nu imi mai e chiar asa rusine cu Dancila.
    • -4 (10 voturi)    
      nu, intre asta si celalalt competitor (Marţi, 23 iulie 2019, 14:43)

      alex562 [utilizator] i-a raspuns lui Eusebius

      mai bine asa, e palpitant de urmarit, celalalt ar fi fost obositor cu batzaielile din cap desi...... hmm

      ... cat despre dancila reloaded va fi semipalpitant dar interesant

      ... la concurenta cu simona, astea sunt optiunile noastre in afara de filme la tv
    • +2 (16 voturi)    
      Foarte interesant (Marţi, 23 iulie 2019, 15:02)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Eusebius

      Sa vedem acum ce mare intelegere comerciala vor face uk cu usa daca tot il lauda trump pe boris.
      PS: Isi imagineaza cineva cat de distractiva va fi intalnirea dintre acesti 2 mari demagi?
    • +4 (4 voturi)    
      mie mi-e rusine cu (Marţi, 23 iulie 2019, 16:42)

      ostrogotul [utilizator] i-a raspuns lui Eusebius

      Dancila oricum. Mi-e rusine cu Prim Ministrul meu. Dancila e proasta si rau intentionata. Johnson prost nu e. E numai rau intentionat.
  • +3 (21 voturi)    
    totuși (Marţi, 23 iulie 2019, 15:01)

    Algernon [utilizator]

    eu între Donald Johnson și Boris Trump, l-aș alege pe ... ăăă ...
    • +9 (13 voturi)    
      Hai sa te ajut. (Marţi, 23 iulie 2019, 15:25)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui Algernon

      O alegi pe Dancila, ca nu te cheama nimeni in UK sau USA sa votezi.
  • +7 (11 voturi)    
    Totul va fi bine! (Marţi, 23 iulie 2019, 15:25)

    MirceaIo [utilizator]

    Cred ca e o alegere foarte buna. Marea Britanie va iesi fara acord din UE. Capitalul britanc din USA isi spune cuvantul. Boris e de toate: englez, turc, american, rus german. Toata lumea e multumita! Cam ca in melodia aia: "ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa si primesti". Hai Boris, arata-ne ce poti! :(
  • +3 (11 voturi)    
    @ . , (Marţi, 23 iulie 2019, 15:29)

    victor L [utilizator]

    @ iulie, @ snowflake, @ Algernon,
    sinteti copiii silitori ai lectiilor politice dinainte de `89.
    Felicitari!.
    Si se mai mira unii dece rezista PSD-ul :D
  • +2 (14 voturi)    
    nu aveau cum sa puna pe altcineva (Marţi, 23 iulie 2019, 15:55)

    Je__ [utilizator]

    pt cei care au fost atenti, May a tras de caruta sa ramana in UE sau sa iasa formal, dar sa ramana

    Cu toate astea, la alegerile europarlamentare, au castigat partidele pro-Brexit, adica un mesaj clar din partea electoratului ca vor sa iasa din UE, no matter the cost


    Si da, daca va uitati la ce se intampla in UE, cum birocratia acapareaza totul, cum constructia devine un neo-colonialism cu avantaje doar pt cei mari, e normal ca isi doresc sa iasa numai decat
    • +1 (3 voturi)    
      E taman invers! (Marţi, 23 iulie 2019, 19:03)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Partidele anti brexit au castigat alegerile. “www.bbc.co.uk/news/amp/uk-politics-48403131”
  • +1 (11 voturi)    
    Parca sunt numiti de Putin (Marţi, 23 iulie 2019, 16:23)

    vudejea [utilizator]

    Si Trump si asta parca-s numiti de Putin or de alti competitori ai civilizatiei occidentale...Sau poate ca civilizatia occidentala e in declin abrupt si U.E. ramane fidela unor valori depasite iar Sua si U.K. sunt oportuniste..Mai cred ca niciun lider britanic serios, echilibrat, nu a dorit sa se amestece intrucat urmeaza momente de rascruce pentru U.K., momente care cel mai probabil o sa fie dezastruoase. De mii de ani,in toate exemplele istoriei, izolarea economica de vecini a condus la declin si prabusirea oricarei forme de organizare statala...Dar poate ca acum o sa functioneze, cine mai stie
    • -1 (1 vot)    
      tot de mii de ani (Marţi, 23 iulie 2019, 21:06)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui vudejea

      istoria ne invata ca bogatia (imperiile) s-a(u) facut prin cuceriri ... adica luat de la altii. acum, nu prea mai e ce lua, rushii nu cedeaza pe nimic, singurii de altfel, mai si tin sub aripa alte tari cu insemnate resurse materiale, asa ca de aceea e democramia (in special) si tia in declin ...
      - resursele nu inseamna numai materii prime, ci in primul rand banii (sistemul financiar, banci, asigurari, scheme de imprumut gen femei, apoi servicii vitale gen energie, etc). cei mai mari bani se fac in sistemul financiar si apoi in productie ... de aceea in toate tarile foste comuniste/sovietice, in primul rand s-a pus mana pe banci (dupa ce s-au falimentat sau aproape, bineinteles), de la tarile baltice pana in bulgaria ...
  • -1 (5 voturi)    
    Boris and Doris (Marţi, 23 iulie 2019, 16:24)

    nicoR [utilizator]

    True Lies: When Harry explains that his code name will be "Boris," Helen responds that hers should be "Natasha," in reference to Rocky & Bullwinkle cartoons. Harry offers "Doris" instead. Fantasy artist and bodybuilder Boris Vallejo, whom Arnold Schwarzenegger admired, was at the time married to a woman named Doris.
  • +1 (3 voturi)    
    Doamne ajuta (Marţi, 23 iulie 2019, 18:48)

    Observatory [utilizator]

    de foarte mult timp UE și-a pierdut strălucirea originala !
    Acum este o ciorba comuna cu nemții și francezii la conducere .
    Se v-a reface UE cu încă câteva milioane de
    Muslimi muncitori de moschee...
  • +1 (3 voturi)    
    Boris (Marţi, 23 iulie 2019, 20:11)

    CRMS [utilizator]

    ..este pentru UK ce este Dancila pentru RO.
    CV-ul lui aici: https://qz.com/1668162/meet-boris-johnson-the-uks-outlandish-new-prime-minister/?utm_source=facebook&utm_medium=qz-organic
  • +1 (3 voturi)    
    Boris (Marţi, 23 iulie 2019, 20:40)

    belfast [utilizator]

    https://ibb.co/LR8MFcz