VIDEOREPORTAJ Pe frontul de la granița Europei: „Dacă Ucraina pică, armele Rusiei ajung la frontiera UE și NATO”

de Victor Cozmei, Vlad Barză     HotNews.ro
Luni, 22 iulie 2019, 8:00 Actualitate | Internaţional


Razboiul de la granita Europei
Foto: Hotnews
Cu două zile înainte să ajungem în estul Ucrainei, doi militari au fost uciși într-un atac cu rachete. La câteva ore distanță, încă un militar a fost ucis. În ziua în care am ajuns pe front, la Svitlodarsk, patru bombardamente au zguduit pozițiile ucrainene și un militar a fost rănit și dus de urgență la spital. Așa arată aproape fiecare zi pe linia de contact între forțele ucrainene și forțele susținute de Rusia. Aproape 1.000 de bombardamente doar în acest an, cu toate că, oficial, în zona Donbas e activ un armistițiu. Oficialii ucraineni, dar mai ales militarii de pe front, nu se feresc să o spună: Ucraina e în război cu Rusia, un război care încă se duce zi de zi, în care mor militari și civili, de ambele părți, un război care a făcut ca aproape două milioane de oameni din zonele Donețk și Luhansk să își abandoneze căminele.


Mulți cred poate că în estul Ucrainei nu se mai duce un război deschis și că toate confruntările începute în 2014 s-au transformat între timp într-un conflict înghețat. În realitate însă, în ciuda tuturor armistițiilor încheiate, zeci de atacuri și bombardamente au loc zilnic. Iar de ambele părți mor oameni aproape în fiecare zi.

Practic, în momentul de față, Ucraina nu are deloc control asupra a mare parte din două județe (oblasturi), circa două milioane de oameni și-au lăsat casele în urmă, iar alte câteva milioane trăiesc în zone unde practic nu mai există lege.

Rusia e direct implicată, îndiferent de ce ar susține Kremlinul - nu se dau în lături în a recunoaște politicienii de la Kiev. Tot ei explică: peste 2.000 de ofțeri ruși sunt direct la comanda celor circa 30.000 de mercenari ce luptă în zona Donbas. Tot Rusia îi alimentează cu arme, muniții și provizii - tancuri, lansatoare de rachete, blindate, arme grele - și toate sunt masate în estul Ucrainei.

În plus, câteva zeci de mii de militari ruși, mii de tancuri, blindate, elicoptere și avioane de luptă se află pe teritoriul Rusiei, la granița cu Ucraina. Acolo desfășoară regulat exerciții și pot fi mobilizați în 72 de ore să intervină în forță în Ucraina, spun oficialii de la Kiev.

Cât timp am vizitat Ucraina și zona de conflict, două întrebări s-au repetat obsesiv. „E acesta un război sau nu?” și „E Ucraina în Război cu Rusia sau cu mercenari/separatiști/teroriști?”.

„Să dea Dumnezeu să nu ajungă Rusia mai departe de Ucraina, că altfel atunci veți afla dacă acesta este război sau nu”, a fost răspunsul sincer, dat cu disperare în glas, de unul dintre militarii ucraineni din zona frontului.

Mai multe detalii despre situația din Ucraina și despre momentele cheie ale războiului din estul Ucrainei, aici:

PS. Din 6 iulie, când HotNews.ro a ajuns pe frontul din estul Ucrainei, și până în prezent, au fost uciși în atacuri alți cinci militari ucraineni. De pe 21 iulie a intrat în vigoare un nou armistițiu. Deși noi bombardamente nu au fost raportate încă, doi militari ucraineni au murit duminică într-o explozie cauzată de o mină plantată în trecut de forțele pro-ruse...

---
Miercuri, 24 iulie, HotNews.ro va publica un nou articol pe tema războiului de la granița Europei.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














82198 vizualizari

  • +14 (48 voturi)    
    pe bune? (Luni, 22 iulie 2019, 8:55)

    xan [utilizator]

    Si Polonia, Estonia, Letonia, Lituania oare cu cine se invecineaza, stie cineva? /rolleyes/
    • +10 (24 voturi)    
      interesant... (Luni, 22 iulie 2019, 12:05)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui xan

      ...ti-au dat minusuri, desi ai spus un adevar de necontestat. Tarile enumerate de tine, chiar se invecineaza cu Rusia. Plus Finlanda, Norvegia. Asta imi aminteste de sintagma: Tarile romane au fost un stavilar impotriva otomanilor, in timp ce Buda era pasalic, iar turcii asediau Viena de vreo 4 ori.
      • +10 (10 voturi)    
        Pai SUA (Luni, 22 iulie 2019, 14:42)

        EuInsumi [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Se învecinează cu Rusia..m
      • +2 (4 voturi)    
        Mda, de parca (Marţi, 23 iulie 2019, 10:43)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui minos

        "invecinarea" are vreo importanta. Tarile baltice, tari de ~5 mil. de locuitori, care aveau trupe rusesti in 90, acum sunt binemersi in UE si NATO, fix in coasta Rusiei. De ce ? Pentru ca si-au asumat un parcurs clar, nu au stat la discutii cu Rusia. Iar rusii, ce sa faca, daca au vazut ca mincinule si propaganda nu prind, s-au retras, ca totul costa... Ucraina, Moldova, au cochetat si cu Rusia, au stat in expectativa sa vada "de unde pica mai mult", iar Rusia si-a impus acolo perceptia si liderii multa vreme...

        Ucraina, Moldova intre NATO si Rusia, ca si cum ai accepta existenta zonelor tampon, niste compromisuri intre marile puteri care efectiv distrug uman si material acele zone, nu le lasa sa mearga in nicio directie.

        N-au decat sa se invecineze rusii cu NATO. Dincolo de granita aia nu au curaj sa treaca. Vor face agitate cat cuprine, dar nu vor trece mai departe. De cand cu arma nucleara, cele doua blocuri nu se mai confrunta direct ca de, Mutual Assured Destruction.

        Din pacate, se confrunta prin interpusi, in razboaie de uzura: Coreea, Afganistan, Siria, samd. Nu trebuie sa va mai spun in ce hal ajung acele tari... Noi, din fericiere suntem in Nato, dar Moldova a ramas pe afara si tocmai in pozita de zona tampon...

        Asa ca, sincer, as prefera Ucraina, Moldova, etc. sa nu mai fie zone tampon, ci sa fie intr-una din tabere, iar daca ar fi sa ascultam popoarele si nu niste lideri rusofili, cultivati de rusi cu grija inca de pe vremea URSS-ului, parcursul lor ar trebui sa fie european si nord atlantic. Insa nici occidentalii nu se omoara dupa ele, o data pentru ca popoarele lor sunt indecise si in al doilea rand fiindca ar fi niste "brese de securitate" in sistemul occidental, deoarece populatia lor contine o componenta ruseasca importanta, ceea ce va duce la slabirea puterii de negociere a occidentului cu Rusia si va da apa la moara provocarilor rusesti care vor vrea "sa isi apere populatia ruseasca".
        • 0 (2 voturi)    
          Ai ratat esentialul.. (Miercuri, 24 iulie 2019, 9:10)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui clint

          Ucraina a inceput tratativele pentru aderarea la NATO. Dupa 3 luni Rusia a invadat Crimea.

          Cand (si daca) Moldova isi va dori acelasi lucru, armata rusa din Transnistria sigur nu va sta degeaba.
  • -12 (40 voturi)    
    Nu-i nimic, a negociat Coana Mare Merkel bine (Luni, 22 iulie 2019, 9:13)

    Razvan_M [utilizator]

    Armistitiu vs gaz ieftin pentru Germania. Win-win, no?
    • -12 (26 voturi)    
      Nu sunt bine venite aceste comentarii (Luni, 22 iulie 2019, 10:51)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Noi trebuie sa ne uitam la nemti ca la Dzeu. Multe lucruri bune ne-au adus.....Astept lista
  • +21 (35 voturi)    
    da (Luni, 22 iulie 2019, 11:12)

    I [utilizator]

    si in Romania e prezenta armata trolilor rusi. Presenti pe HN zilnic.
    • -4 (32 voturi)    
      pe HN (Luni, 22 iulie 2019, 11:48)

      Cata79 [utilizator] i-a raspuns lui I

      e armata trolilor us versus trolii urss...

      f putini care sa tina cu adevarat cu RO
      • +13 (29 voturi)    
        are US troli? (Luni, 22 iulie 2019, 12:12)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

        Trolii sunt paltiti, ei nu fac comentarii din convingere. SUA nu folosesc si nici nu au nevoie sa plateasca astfel de persoane, comentarorii pro-americani sunt sinceri. Desi as zice ca acestia sunt mai degraba anti-rusi decat pro-americani.
        • +1 (5 voturi)    
          Cata Logica si intelepciune... (Marţi, 23 iulie 2019, 9:51)

          IonutAlionescu [anonim] i-a raspuns lui minos

          HA! HA! HA! BLA! BLA! BLA!
      • -4 (16 voturi)    
        Tu incerci sa intelegi un truism general in lume. (Luni, 22 iulie 2019, 12:17)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

        Dar URSS-ul e mort. Si vorbim doar de SUA cu ale sale 2 partide majore. Republicanii cu Trump si NSA plus armatele si trolii lor. Si partea democrata cu CIA. Tu crezi ca se vorbeste de razboi civil pentru ca Rusia?
      • -1 (11 voturi)    
        Chiar si asa, mai bine sa fii cu partea mai faina (Luni, 22 iulie 2019, 15:51)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

        Decat cu niste polcovnici nesimtiti!!!
    • +9 (19 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 22 iulie 2019, 13:02)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui I

      ... dar stai linistit ca e valabila si viceversa ... eu pe HN am intalnit putini oameni care sunt capabili sa vada the big picture in ansamblul ei ... faptul ca Europa a devenit terenul de joaca a doua puteri mondiale ... si ca se ameninta una pe alta pe terenul nostru ca pe al lor (ma refer la SUA) au avut grija sa il sigileze ... e usor sa iesi din tratate stiind ca nu te afecteaza ... sa lasam bagatelele cu Rusia care dezvolta rahat pansat .... ala a fost un pretext cretin pe care gusterii l-au inghitit fara sare si piper ...
      • +1 (15 voturi)    
        Nu e bagatela cu Mujicia (Luni, 22 iulie 2019, 15:49)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        Daca ultimii 300 de ani de istorie expansionista mujica nu te-au invatat nimic, e trist!!!
        • +1 (17 voturi)    
          pfffffff (Luni, 22 iulie 2019, 16:36)

          Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          bai baiete ... la ora asta exista in lume un singur jucator ... atat militar cat si economic (ma rog se mai baga in seama China) ... asta ce tendinta este buey lobotomizatule ??? exact ce ziceam .... pe site-ul asta sunt putini oameni care judeca in ansamblu ... tu nu te numeri printre ei .... asa cum sunt zeci de troli rusi, sunt si zeci de troli SUA ... tu esti doar un trol SUA ... care vede numai miere si bunastare din partea SUA ... nu e chiar asa ... SUA in momentul de fata este varianta corecta pt Romania dar asta nu inseamna ca SUA este vreo usa de biserica ... nu este ... la nivel global SUA este responsabila de cele mai multe morti anuale din conflictele armate ... de ce ??? pt ca si-au luat rolul de mari pastratori al pacii si democratiei ... insa le vand arme babuinilor alora din Arabia Saudita ... nici nu stiu de ce ma agit sa-ti explic tie ceva ... tu probabil esti un pusti obosit ce nici macar nu a trait vreun an in epoca comunista dar care se crede expert in Mujicstan .... da ba ... Rusia este o tara MIZERA ... toata lumea stie asta .... insa mai lasa-ma cu americanii tai ... ca si astia nu sunt departe
          • +1 (13 voturi)    
            I have my own mind (Luni, 22 iulie 2019, 17:17)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

            And I walk my own way. Ai fi mirat sa stii cate bube le gasesc la americani, de fapt pline de bube is toate societatile din lumea asta, fiecare cu substratul cultural specific.
            Cat despre communism, am prins din plin, 18 ani, am si muncit chiar in communism, am facut bani buni in fiecare vacanta din cules de fructe la ferme.
            Daca e sa alegi intre rusi, americani sau chineji, nu creca ai habar de exemplu cum e cu chinejii. If you work for them they own you. Stii ce inseamna asta? Lack of choices, or asta e echivalent cu no freedom, SCLAVIE.
            Stai linistit ca nu-I iubesc pe americani, tot Romania e Casa Mea unde o sa ma si intorc, curand. Insa nu vreau sa simt duhoare de mujic pe acolo, davai ceas davai palton, grohalai beti cu pistoale la cingatoare. Atata tot.
          • 0 (8 voturi)    
            Si btw, pretinzi ca vezi ansamblul (Luni, 22 iulie 2019, 17:19)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

            Dar te exprimi ca un ciuban de la tarla….nu prea poti pretinde ca esti ce crezi ca ai fi, nu e hilar? Dunning Kruger Cognitive Bias...caz classic esti!!!
            • +3 (3 voturi)    
              exprimarea nu (Marţi, 23 iulie 2019, 12:38)

              Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

              are legatura cu capacitatea de a vedea lucrurile in ansamblul lor ... capacitatea de a intelege in mare ce se intampla in lumea asta ... sunt cioban in exprimare dar nu-s lobotomizat ... nu am sa fiu niciodata ... nu o sa inchid ochii la faptul ca avem in Europa milioane de migranti care au venit aici datorita jocurilor geostrategice facute de SUA/NATO ... again ... mai bine e cu SUA decat cu Rusia ... asta o stimcu totii ... ce voiam de la voi in schimb este sa fiti capabili sa vedeti ca orice alegere vine cu un pret ... NATO a sustinut Primavara Araba ... drept urmare milioanele de migranti rezultati din kktul asta au ajuns in UE ... ca in SUA nu au cum ... dar voi continati sa credeti ca e totul OK ... ca e minunat si ca pe unde trece americanul e numai miere si haur ...
  • +3 (15 voturi)    
    mda (Luni, 22 iulie 2019, 12:29)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Cat timp tarile europene si SUA se joaca cu ursul... cracanatul n-o sa dea inapoi.
  • +3 (17 voturi)    
    Am o veste foarte proastă pentru voi (Luni, 22 iulie 2019, 18:42)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu doar că UE are deja granițe directe cu Fed.Rusă, ci una dintre aceste granițe se află chiar în spatele liniilor potențialului front, cu o regiune aflată în inima Europei centrale. Este vorba, desigur, despre Калининград (Kaliningrad), celebra exclavă de la Marea Baltică.
  • +2 (4 voturi)    
    Gogorita cu pericolul rusesc... (Marţi, 23 iulie 2019, 9:46)

    IonutAlionescu [anonim]

    HA! HA!... extraordinar! rusii si chinezii patruleaza cu nave de razboi si avioane la granitele SUA si au amplasat rachete nucleare in baze militare din tarile proxime SUA!
  • +2 (2 voturi)    
    A nu se tolera sugrumarea romanismului din Ucraina (Marţi, 23 iulie 2019, 18:58)

    clencix [utilizator]

    Ucraina ultranaționalistă de după maidan, curtată asiduu de EU și SUA, poate fi un fel de viitor URSS care încearcă să lupte azi cu un fel de nemți de ieri care sunt rușii lui Putin din prezent. Un Stalin ucrainian poate apărea din iredentismul lor feroce, tolerat acu' că ar fi împotriva moscoviților. Din scăpările nedemocratice permise se poate naste un nou totalitarism de mâine în care noul URSS-Ucraina ar fi cel puțin tot atât de rea ca URSS-ul de ieri și tot atât de aproape de noi.
  • +2 (2 voturi)    
    Teritorii Romanesti (Miercuri, 24 iulie 2019, 10:57)

    mpx [utilizator]

    De Romanii si de teritoriile Romanesti alipite ucrainei nu scrieti, va doare de ucraineni, dar de Romanii din ucraina nici pomeneala.