Numele grupului terorist Al Qaida, scris greșit în însemnările președintelui Trump pentru discursul pe care l-a ținut luni pentru a o ataca pe reprezentanta Ilhan Omar

de A.Z.     HotNews.ro
Marţi, 16 iulie 2019, 6:34 Actualitate | Internaţional


Donald Trump si Melania
Foto: Captura video
Președintele Donald Trump a vorbit luni, afirmând că reprezentantul democrat Ilhan Omar din Minnesota a lăudat Al Qaida. Însemnările sale au devenit vizibile la un moment dat în timpul discursului, iar acestea includeau numele grupului terorist, scris greșit "Alcaida", scrie Business Insider.

Notițele au fost pozate de fotograful de la Washington Post, Jabin Botsford. Cuvântul "Alcaida" este scris de mână în partea de sus a paginii. Așa cum raportează și Washington Post, "Alcaida" este cel mai probabil scrierea fonetică a numelui Al Qaida.

Trump a făcut aceste remarci luni pentru a răspunde criticilor pe care le-a primit după ce a postat mesaje rasiste pe Twitter, atacând-o pe Omar și alte trei reprezentante democrate. Președintele a insistat asupra faptului că dacă cele patru femei urăsc felul în care stau lucrurile în guvernul american, ar trebui să plece de unde au venit.

Omar, Ocasio-Cortez, Tlaib și Presley au ținut o conferință luni în cadrul căreia i-au oferit un răspuns președintelui la mesajele postate.

"Nimic nu i-ar plăcea mai mult decât să ne divizeze țara pe criterii rasiale, religioase, de gen, de orientare sau legate de statutul cetățeniei, pentru că acesta e singurul lucru pe care știe că îl poate face pentru a ne împiedica să lucrăm împreună", a declarat Omar despre Trump.

"Când oamenii spun: <>, pentru mine sună ipocrit", a adăugat Omar.

"De când președintele a candidat și până azi, a vorbit despre tot ce e greșit în țara asta și despre cum va îndrepta aceste lucruri. Așa că atunci când ne condamnă pe noi spunând că nu suntem americani pentru că vrem să muncim ca țara să fie un loc în care toți merităm să trăim, e complet ipocrit."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2353 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    Se rastalmacesc vorbele lui Trump (Marţi, 16 iulie 2019, 7:28)

    Intermezzo [utilizator]

    Fiindca Trump a spus ca democratele alea sa plece in tarile lor de origine ca sa puna mina la indreptarea situatiilor catastrofale, generate de guvernari inepte si corupte, nu sa plece acolo ca pedeapsa ca nu le place guvernarea SUA. Oricum alea nu vor pleca fiindca e mai usor sa dai din gura in America decit sa faci ceva concret pentru tara ta de origine.
    • -4 (16 voturi)    
      Poi nu spuneau mai toate vedetele de la (Marţi, 16 iulie 2019, 7:59)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Hollywood că se mută în Canada dacă iese Trump președinte? Ai auzit să se mute vreo una?
    • -6 (14 voturi)    
      stirea (Marţi, 16 iulie 2019, 9:04)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      stirea zilei e ca era scris gresit pe notize... hmmm. Sounds like fake news to me.

      Mai bine faceati un articol despre reprezentantul democrat Ilhan Omar din Minnesota, ca sainteleaga si romanii care e treaba in politica americana acum. Deocamdata sunteti extremi de paritnitori promovnd doar stirile negative despre Trump, cand senatul american colcaie acum de extremisti, ca domnitza asta.
    • +1 (5 voturi)    
      Una singura e nascuta overseas, (Marţi, 16 iulie 2019, 11:30)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      dar a fost aleasa de un electorat care stie ce face, iar ca cetatean american poti sa critici sau sa injuri (dar nu sa ameninti!) pe cine vrei, indiferent daca ai dreptate sau din simpla malitie. "America- love it or leave it!"
    • -1 (3 voturi)    
      hmmm (Marţi, 16 iulie 2019, 14:06)

      dizzyme [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      pacat ca individele respective chair sunt cetateni americani.. nascute in US .. deci ar trebui sa indrepte situatiile catrastrofale din US.. oh wait!!


      ok ok .. una din ele nu e nascuta in US.. dar e cetatean american ;)
  • +6 (8 voturi)    
    Si noi ne miram.... (Marţi, 16 iulie 2019, 9:01)

    gigiN [utilizator]

    ..,,
    • -6 (10 voturi)    
      te miri (Marţi, 16 iulie 2019, 10:46)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      te miri pentru ca te documentezi doar cu informatii de pe CNN, prin intermediul hotnews.

      Mai lageste-ti putin orizontul si o sa vezi ca mirarea o sa se mai disipe ;)
      • +3 (7 voturi)    
        Spre deosebire de tine (Marţi, 16 iulie 2019, 11:40)

        boink [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        Care te informezi de pe contul de Twitter al oranjutanului sau direct de la propaganda Fox News.
        • 0 (0 voturi)    
          nu am cont de twiter (Miercuri, 17 iulie 2019, 10:13)

          Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui boink

          nu am cont de twiter si nu ma uit nici pe fox.

          ceea ce nu fac e sa nu pun botul a propaganda asta leftista. Mai filtreaza si tu stirile si mai vezi ce face societatea americana post Obama. Poate ai sa intelegi ca realitatea nu e aia care ti-o prezinta actorii de la hollywood.
      • +3 (7 voturi)    
        Vezi ca e (Marţi, 16 iulie 2019, 11:41)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        vb despre business insider, nu CNN. Si mai apare in articol un fotograf WP...Stirea e preluata de BBC, AFP, Reuters si chiar Kommersand.
        Ce varianta de informare corecta ne recomanzi?
        • -1 (1 vot)    
          iti mai amintesti (Miercuri, 17 iulie 2019, 10:17)

          Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui yol

          iti mai amintesti sceneta aia cu basescu? plaua afara, e din cauza lui base, etc. Cam asta se intampla acum cu toate stirile despre Trump.

          Toate trusturile de presa, nu numai din state sunt politizare. Vezi bine cum e si la noi. Iti recomand sa cauzi pe youtube, canale independete, ai sa-ti schimbi parerea. Vezi cine's femeile astea din politica americana: Ilan Omar, Alexandria Ocasio Cortez, etc. Ce prostii spun, si cum nu se poate concepe nici o critica la adresa lor fara sa fii acuzat de misogin, etc.
  • +7 (9 voturi)    
    ...-continuare (Marţi, 16 iulie 2019, 9:03)

    gigiN [utilizator]

    ..,, de o amarata numita dancila !!!!
  • -9 (13 voturi)    
    Pe bune? (Marţi, 16 iulie 2019, 10:06)

    xan [utilizator]

    Va legati de faptul ca Trump nu arata destul respect unei organizatii teroriste? De ce ar respecta el scrierea lor?

    De ce nu va legati si de spanioli ca au o regiune pe nume Andalusia? Cand e clar ca maurii ii spuneau Al Andalus? De ce nu va legati si de mauri ca nu au respectat scrierea originala a vandalilor, de la care provine numele?
    • +2 (4 voturi)    
      De unde (Marţi, 16 iulie 2019, 12:40)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui xan

      ai coborat frate cu argumentele astea? Ce treaba are articolul cu ce spui tu?
      E presedintele SUA si mai mult ca sigur a primit zeci de informari despre aceasta oragnizatie. Daca nu stii sa scrii ce ai vazut si ai auzit de mii de ori, din 1995 pana astazi, inseamna ca-ti pasa deloc...
      • 0 (2 voturi)    
        Se zvârcolește acum Bil Laden în mormânt (Marţi, 16 iulie 2019, 15:09)

        BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui yol

        Că i-a pocit Trump numele organizației ...
  • +7 (9 voturi)    
    Blond e, "genial e" (Marţi, 16 iulie 2019, 10:39)

    arap [utilizator]

    pavianul asta e bun de prim ministru in Romania.
  • +6 (10 voturi)    
    Dumb, idiot, stupid (Marţi, 16 iulie 2019, 11:41)

    boink [utilizator]

    Astea sunt cuvintele fostilor sai colaboratori. O rusine pentru America.
    • -1 (1 vot)    
      spre deosebire de Obama (Miercuri, 17 iulie 2019, 10:19)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui boink

      un presedinte covilizat, curtenitor, care a adus America in ruina.
  • -2 (2 voturi)    
    notitele unui presedinte nu apar in presa (Marţi, 16 iulie 2019, 15:23)

    AndJorj [utilizator]

    decat daca se vrea asta. Se pare ca Trump are cartite atat in echipa care-i scrie fituicile, cat si-n echipa de securitate.