Vladimir Voronin: Moldova nu renunta la limba si la trecutul comunist nici de dragul UE

de Olga Popescu     HotNews.ro
Duminică, 10 februarie 2008, 12:23 Actualitate | Internaţional


Presedintele Republicii Moldova, Vladimir Voronin se opune redenumirii limbii moldovenesti in "limba romana" si renuntarii la trecutul comunist de dragul unei integrari europene mai simple. Declaratia s-a dorit replica la afirmatiile reprezentatului Romaniei la Conferinta de la Munchen dedicata problemelor de securitate mondiala si care a estimat ca recunoasterea de catre Moldova a limbii romane si distantarea de trecutul comunist al usura drumul tarii catre UE.

 „Va multumesc pentru intrebare si voi raspunde pentru a o mia oara si sunt gata sa raspund de un miliard de dori ca denumirea limbii unui stat este o chestiune care tine exclusiv de poporul acelei tari”, a citat agentia RIA Novosti cuvintele liderului de la Chisianu. El a amintit ca la referendumul lingvistic din 1 octombrie 2004, 84% din populatie s-a pronuntat pentru pastrarea numelui istoric al limbii – moldoveneasca. In context, el a mentionat ca peste un an, Moldova va implini 650 de ani de existenta, in timp ce Romania are doar 170. De aceea - a spus Voronin - "este absurd sa discutam ce a fost mai intai, oul sau gaina".


El a recunoscut, totodata, ca limbile moldoveneasca si romana sunt absolut identice, dar fiecare tara are dreptul de a o denumi asa cum considera necesar. „Am trait cu limba moldoveneasca si asa vom trai si de acum inante”, a subliniat Voronin. Pe de alta parte, el a respins aprecierile conform carora Moldova este o tara foarte saraca. „Depinde cum intelegi saracia: imposibilitatea de a-ti asigura masa de zi cu zi si de a-ti cumpara o locuinta, sau imposibilitatea de a locui intr-un palat si de a avea la scara masini luxoase”. In Moldova, a adaugat el, sunt cele mai scumpe pamanturi, pur si simplu tara nu a avut inca sansa de a se ocupa cum trebuie de ele. „Nu suntem deloc saraci, dar inca nu ne-am pus pe treaba cum trebuie, suntem chiar foarte bogati”, a spus seful statului moldovean.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3251 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    zdarova (Duminică, 10 februarie 2008, 12:48)

    chris9992 [anonim]

    ma intreb in ce limba tine domnul voronin cuvantarile la congresele astea...nu cumva e ruskaya?
  • -2 (4 voturi)    
    Vai mama lor ... (russia) ! (Duminică, 10 februarie 2008, 12:55)

    Arlechino [utilizator]

    Germania inca pompeaza bani in fosta RDG in conditiile in care sunt a 3-a putere economica mondiala. Noi unde am ajunge dc ar fi sa-i luam sub aripa noastra ?
    Atata tot : trebuie mentinuta o atitudine impulsiva fata de Moldova in sensul de a-i mentine ca paravan intre noi si Rusia.
    Sunt ai nimanui...nici Romania si nici Rusia nu ii vor cu adevarat. Imi pare rau pt ceea ce scriu, dar moldovenii sunt o curva care face ce ii platita sa faca pt cine o plateste mai mult.

    Omul ii un animal egoist !
    • +3 (3 voturi)    
      Re:Vai mama lor ... (russia) ! (Duminică, 10 februarie 2008, 14:37)

      Moldovean [anonim] i-a raspuns lui Arlechino

      Arlechino,

      Curve au fost aia care au semnat pactul Ribbentrop-Molotov, adica stramosii tai si ai mei. S-ar putea sa fii si tu un fiu de curva? Ma intrebam si eu...
      • +1 (1 vot)    
        x (Luni, 11 februarie 2008, 9:12)

        x [anonim] i-a raspuns lui Moldovean

        Stramosii tai (rusii) au semnat pactul. Stramosii nostrii (romani) NU.
    • +1 (1 vot)    
      Curva (Duminică, 10 februarie 2008, 19:25)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Arlechino

      Curve sunt muntenii, aredelenii, oltenii care i-au vandut pe moldoveni de atatea ori de cate ori le-o fost lor convenabil. Asa ca nu vorbi prostii curvo, nu ai trecut tu prin suferintele prin care au trecut ei.
      • 0 (0 voturi)    
        dar eu? (Luni, 11 februarie 2008, 11:58)

        burebista [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Eu sunt din iasi si am observat ca pe moldoveni nu i-ai trecut la categoria curve.
        Ma intrebam daca am permisiunea sa ma consider moldovean, sau trebuie sa cer permisiunea cuiva.
        Eu, moldovean (cu permisiunea dumneavoastra) sunt sau nu curva?
        A suferit cineva, sau nu din pricina mea?
        Si ce limba vorbesc eu? E limba romana sau cea moldoveneasca? Care moldova e mai moldova dintre toate?
      • 0 (0 voturi)    
        mmm (Miercuri, 27 februarie 2008, 20:30)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        nush cum sa-ti explic mai intai invata istoria pactul ribbentrop-malotov a fost semnat intre germania si rusia fara acordul Romaniei sau a altcuiva nici makr nu a intrebat pe romanii asa k ai grija cum vorbesti1
    • 0 (0 voturi)    
      KGB (Duminică, 10 februarie 2008, 22:09)

      cezar [anonim] i-a raspuns lui Arlechino

      Acelasi scenariu KGB de care ne-am saturat. Nu va fi altfel, pana nu se spala rapanul de pe multincercata Basarabie. Restul, e vanare de vant.
    • 0 (0 voturi)    
      Moldoveni (Luni, 11 februarie 2008, 19:26)

      cde [anonim] i-a raspuns lui Arlechino

      Eu cred ca Arlechino se referea la moldovenii din republica Moldova. Acesti molodoveni exista si in grupul lor se gasesc toti cei care au fost adusi cu forta de cotropitorii rusi in Basarabia de prin cine stie ce colturi ale imperiului lor. Reprezentatul de marca al acestor venetici este Voronin. Din pacate romanii din Basarabia tac... si ii lasa pe moldoveni sa le cladesca destinul. O posibila cauza ar putea fi ca majoriatatea romanilor care au avut curajul sa-si afirme identitatea sub rusi au sfarsit fie eroi fie prin cine stie ce colturi ale Asiei... iar cei care au ramas sunt cei care 's-au dat' cu rusii ca sa nu ajunga si ei tot acolo. Astept cu nerabdare sa se trezeasca si sa vada ca sunt romani, in acel moment voronini si moldovenii lui o sa devina doar o trista amintire.
  • 0 (0 voturi)    
    Voronin (Duminică, 10 februarie 2008, 13:22)

    oli [anonim]

    Pai sigur ca tovarasul Voronin e bogat. Conform ultimelor informatii poseda o avere de 2 mlrd. dolari. Frumos nu?
  • 0 (0 voturi)    
    voronin nu e prost degeaba... (Duminică, 10 februarie 2008, 13:27)

    jon [anonim]

    deci stimati moldoveni voronin acest brav conducator care se trage direct din stefan cel mare si sfant va invita la masa cu rusii sa mancati si voi ce a-ti mancat pana acum...
    nu-l intrebati pe voronin ce mananca, ar fi indecent pentru ca el ca si iliescu doi tradatori de neam si de tara vor sa moara saraci!
    asa e, moldova are pamanturi scumpe, ingrasate cu eroi care au luptat pentru apararea lor de cotropitori intre care voronin nu-si are rostul si nici locul.
    el o sa fie consemnat in cartile de istorie alaturi de cei care si-au tradat parintii, copii, credinta!
    am uitat voronin nu are credinta si de aici i se trage totul!!!
  • 0 (0 voturi)    
    suntem satui de rusi (Duminică, 10 februarie 2008, 13:28)

    stalin [anonim]

    Ca orice rus, Voronin este obraznic si mincinos. Exista o singura cale de a rezolva orice problema cu rusii. Sa le dai peste bot. Deci orice roman, in orice domeniu, ar trebui sa le dea peste bot rusilor, atunci cand isi scot ratul prin apropierea lor(la figurat vorbind)
  • 0 (0 voturi)    
    Putem face cate ceva (Duminică, 10 februarie 2008, 15:29)

    Cetateanul [anonim]

    Cu cat creste Romania cu atat ii este mai greu lui Voronin sa isi mentina cetatenii in ideologia lui. Fiecare sa ajute tara sa devina mai eficienta, orice gest poate fi bun sau foarte bun pt. tara lui. Traduceti articole din engleza in wikipedia, poporul trebuie sa aibe informatie gratis, nu risipiti energia (electrica sau carburant) tara o importa si nu stam bine la balanta comerciala. Cumparati si produse romanesti (daca se poate), cumparand acelasi produs de la magazinul care-l vinde ieftin nu-i doar un gest de zgarcenie, ajutam inflatia sa nu explodeze. Cine se pricepe poate sa investeasca in actiuni ( sunt bani care intra direct in industrie). Deveniti activi politic, amorteala populatiei naste monstri stupizi, ca Vadim si Vanghelie. Ajutati pe romani sa nu mai fie superficiali, (unul dintre pacatele noastre) cand unul vorbeste probleme serioase, repede romanasul face glume. (de parca viata ar fi o mare gluma).
    • 0 (0 voturi)    
      Re sugestii (Luni, 11 februarie 2008, 1:51)

      code blue [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul

      Imi plac ideile tale. Ar trebui sa fie elaborate intr-un program de partid.
    • 0 (0 voturi)    
      De acord ... (Luni, 11 februarie 2008, 10:43)

      i'love romania [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul

      De acord cu tine, eu incerc pe cat posibil sa cumpar produse romanesti, cu toate ca la varsta mea (28) altii se uita numai dupa produse "de firma", cumparati fratilor produse romanesti, sa incurajam "industria" romaneasca ...
    • 0 (0 voturi)    
      In sfarsit... (Luni, 11 februarie 2008, 12:16)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul

      o postare de buna calitate! O sa putem iesi vreodata din imbacseala in care ne-au impotmolit bravii nostrii conducatori de azi si de ieri?
  • +2 (2 voturi)    
    vechea poveste... (Duminică, 10 februarie 2008, 15:44)

    Cornel [anonim]

    Poate ca denumirea limbii nu este asa de importanta..... important ar fi ca romanii din Romania sa simta ca Basarabia este romaneasca, ca oamenii de acolo ne sunt mai mult decit frati.....
    Din pacate , asta nu se intimpla deloc. Ba dimpotriva...ii dispretuim si ii umilim cu orice ocazie..
  • 0 (0 voturi)    
    moldova (Duminică, 10 februarie 2008, 15:47)

    florin [anonim]

    Sa fim seriosi, mai sunt unii care vor Moldova unita cu noi, dar cred ca sunt niste melancolici. Ce sa facem cu ei, unii acolo inca mai cred in porcaria aia de comunism, unii nu vor sa recunoasca limba romana ca limba nationala, cum poti sa-i zici limba moldoveneasca. Si e tare faza ca Moldova are 650 de ani, arata cata istori stie, nu vede ca are doar denumirea de Moldova, dar tara aia este o parte a Moldovei de sub Stefan cel mare, pentru ca o alta parte este la ucrainieni. E un stupid rusul asta care conduce Moldova, si ce este rau o conduce f prost in loc sa ajute tara o baga in cacao cu declaratiile lui prostesti dictate de Putin. Dupa ce ca tara e saraca au si un presedinte prost, chiar mai rau ca al nostru.
    Stiu ca muti nu sunt de acord cu mine, dar asta e. pa
  • 0 (0 voturi)    
    Voronin (Duminică, 10 februarie 2008, 15:55)

    e state [anonim]

    Explicatia pentru declaratiile aberante ale acestui dinozaur stalinist le gasiti in intterviul asta: http://cafeauademontreal.wordpress.com/2008/02/08/clasa-politica-a-incheiat-un-pact-cu-securitatea/
  • +1 (1 vot)    
    Statul artificial Moldova (Duminică, 10 februarie 2008, 16:23)

    ina eyre [utilizator]

    a fost recunoscut de un alt guvern de factură stalinistă: cel român, sub conducerea ultimului bastion de factură bolşevică, Ion Visarionovici Iliescu.
  • 0 (0 voturi)    
    cum sa nu (Duminică, 10 februarie 2008, 16:28)

    S [anonim]

    daaaaaa, o duc foarte bine ei acolo...daca ar fi sa ne luam dupa voronin...unde s-ar ajunge?
  • -1 (1 vot)    
    daca acest individ reprezinta Modova... (Duminică, 10 februarie 2008, 16:42)

    judex [anonim]

    atunci orice comentariu este de prisos. Sa-si duca crucea, cu Voronon in frunte.
  • 0 (0 voturi)    
    vai mama ta ...Arlechino (Duminică, 10 februarie 2008, 17:20)

    alt [anonim]

    Tu al cui esti? Adevarul e undeva la mijloc. Daca te crezi mare roman afla ca Romania si lb romana este o inventie si o creatie tot ...moldoveneasca. Mai studiaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Editorului (Duminică, 10 februarie 2008, 19:29)

    Anonim [anonim]

    Sper sa nu cenzurati comentariul anterior de pus nu am folist cuvinte mai vulgare decat a personajului de sus. Daca o sa fiti in stare sa cenzurati comentariul meu, atunci ar trebui la fel de bine sa-l cenzurati si pe Arlechino.
  • 0 (2 voturi)    
    fratii nostrii (Duminică, 10 februarie 2008, 23:27)

    dinu [anonim]

    Din pacate de 18 ani noi ii numim fratii nostrii, facem poduri de flori, le dam burse, iar ei...ne acuza de amestec in treburile interne. Poate ca au dreptate, trebuiesc lasati in pacea lor!
    • -1 (1 vot)    
      Bine punctat (Luni, 11 februarie 2008, 0:45)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui dinu

      Nu noi trebuie sa facem anumite lucruri pentru a fi doriti de moldoveni, ci ei ar trebui.
      Asteapta ca totul sa fie oferit din Vest.
      La treaba moldovenii mei!
    • 0 (0 voturi)    
      fratii nostrii (Luni, 11 februarie 2008, 13:42)

      unid [anonim] i-a raspuns lui dinu

      Q.E.D.
      Restul sunt vorbe goale ...
    • 0 (0 voturi)    
      DAAAA (Joi, 14 februarie 2008, 15:45)

      Deepstereo [utilizator] i-a raspuns lui dinu

      Mai adauga ca bagam vize si discriminam, ei se simt straini in Romania si asteapta sa redobandeasca cetatenia romana la care au tot dreptul de ani de zile! si de cand s-a prabusit Uniunea Sovietica, n-am facut aproape nimic ca se ne apropiem.
  • -1 (1 vot)    
    moldova (Luni, 11 februarie 2008, 0:43)

    adrian [anonim]

    Un moldovean celebru, Ion Creanga, a scris ceva despre prostia omeneasca. Dar mai prost, la propriu, ca acest voronin, nu cred sa existe pe lume.
    Pur si simplu ma ingrozeste ideea ca vreodata Romania sa includa si actuala moldova (partea de dincolo de prut), locuita de de niste avortoni decerebrati, care ar scadea ingrozitor de mult coeficientul de inteligenta mediu al Romaniei, care este oricum foarte scazut.
    • 0 (0 voturi)    
      pardon, voronin nu este un prototip (Luni, 11 februarie 2008, 1:55)

      code blue [anonim] i-a raspuns lui adrian

      in primul rind pt ca este rus. si pe deasupra mai e si militian.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns lui adrian (Luni, 11 februarie 2008, 11:05)

      poi [anonim] i-a raspuns lui adrian

      adrian draga, esti cumva acel "copil minune" care se crede buricul pamantului? nu vedeti ca pe voi in romanai va mananca paduchii tiganilor care acum va sint frati (sisa nu-mi spui ca se mai stie in romania care e pui de tigan si care nu!)..vai mama voastra cetateti ai UE ce sunteti...niciodata Moldova nu o sa dere la romania..moldovenii sunt ingroziti de rautatea romanilor, ei nu sunt obisnuiti cu asa ceva..pana si voi romanii stiti ca sunteti varza (cu unele exceptii desigur)...pacatul moldovenilor este ca au doua limbi si nu una...au si rusa si moldoveneasca iar asta ii dezorienteaza...insa vai mama voastra peste vrei cativa ani cand se va dezvolta tara..abia astept sa va vad atunci tigani imputiti ce sunteti! (si sa nu-mi spui ca te superi ca te fac tigan imputit, ca pana la urma pana si taticul vostru Basescu va numeste asa!!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        poi, esti stupid (ca sa nu zic ca esti prost) (Luni, 11 februarie 2008, 14:58)

        sepia [anonim] i-a raspuns lui poi

        moldovane, sa iti spun ca esti stupid ar insemna sa te complimentez (daca stii ce inseamna acest cuvant).

        Ti se pare ca poporul roman doreste aderarea moldovei rusificate la teritoriul Romaniei? Esti stupid... dar stii vorba aia: prostul daca nu e fudul, nu e prost destul!

        Moldova NU va adera niciodata la Romania, nici la UE, si tot ce inseamna civilizatie! Sunteti tutzi rau!
        Comentariile forumustilor care descriu poporul moldovenesc sunt prea adevarate; am cunoscut foarte multi molodoveni, si sunt... grobieni!
        Aveti impresia ca ce vi se intampla este din cauza Romaniei, ca nu are grija de voi.

        Bah moldovene, tara ta nu se va dezvolta NICIODATA cu oameni ca tine.
        Nu aveti resurse naturale, fara forme variate de relief, oamenii sunt vai mama lor de amarasteni, educatie varza. Spune-mi si mie de unde crezi ca se va dezvolta cvasi-tzarishoara asta???

        Fir-ati voi de nerecunoscatori, va da omul un deget, voi ii luati toata mana si ii mai si dati un picior in fund.
        Mushca mana care te hraneste si vei pieri...

        "Romania" si "tigani imputiti", cuvinte care nu au legatura... rachetzelule care esti tu, asteapta sa ti se dezvolte raionul moldovene, ca ai mult si bine de asteptat!

        stupidule!
      • 0 (0 voturi)    
        PROVACATI CEI SARACI CU MINTEA (Luni, 11 februarie 2008, 18:20)

        BASA [anonim] i-a raspuns lui poi

        Cu tot respectul, dar cam multe comentarii idioate. Pacat ca sunt atitia prosti - gata sa sara la bataie cu fratii lor atunci, cind le-o cer strainii. Oare nu e clar ca e o provocare?! Nu e clar ca s-a dezmeticit bosorogul a'nteles ca fara Transnistria (nu UE) nu mai vede el nu doar presedentia, ci nici libertatea! Astfel ca arde podurile si pentru colegii sai de partid, mai intregi la minte (si care posibil nici de lucrarile lui v.i.lenin nu mai stiu). Cit despre "curve", "burse", "tigani"e.c.t. - sunteti bravo! Este exact ceea ce se subintelege prin termenul de balcanism (are si alte denumiri).
  • -1 (1 vot)    
    S A R A C I E (Luni, 11 februarie 2008, 0:49)

    mine [anonim]

    Cuvintul care descrie cel mai bine, aceasta tara, este : SARACIE.
    Am fost de curind acolo si va spun ca e groaznic.
    Sunt rai, sunt indoctrinati impotriva romanilor, sunt nesimtiti si foarte important este faptul ca sunt invrajbiti.
    Este o Romanie mai neagra, mai murdara si mai nesimtita.
    De la granita esti intampinat cu ostilitate, numai in rusa se vorbeste, iar daca ai facut proasta miscare si ai ridicat privirea la vamesi, ai parte de o reprezentatie de mecanica, excelenta. Iti demontaza si ceea ce au sudat aia in fabrica de masini.
    Sunt din Iasi si va spun sincer ca am intalnit asa zisii studenti basarabeni, vai Doamne ! sunt de o impertinenta cumplita. Au impresia ca suntem datori sa-i ajutam si sa-i sprijinim.
    Parerea mea este ca trebuie izolati, lasati sa-si dea singuri cu barda in testicole, si atunci vor realiza cit de mici sunt.
    • 0 (0 voturi)    
      moldoveni (Luni, 11 februarie 2008, 8:42)

      Sebi [anonim] i-a raspuns lui mine

      Ai mare dreptate... eu nu locuiesc in Iasi, nu am fost niciodata in Moldova sovietica, dar locuiesc in Oradea, langa o casa de schimb valutar... toti moldovenii se opresc aici sa mai schimbe ceva euroi, deci astfel am ajuns sa-i vad.
      Comportamentul lor este ceva de genul: coboara toti din masina, arunca gunoaiele din masina pe trotuar (sticle de plastic, pungi, golesc scrumierele, etc), cu toate ca este un cos de gunoi chiar langa ei, dupa aceea isi fac nevoile la prima scara de bloc, mai pun mainile jegoase pe fundul fetelor care trec pe strada, iar dupa aceea pleaca mai departe. Daca indraznesti sa-i intrebi de ce arunca gunoiul pe trotuar, sau de ce isi fac nevoile pe strada, te poti trezi cu o bata de baseball in cap.
      Astia sunt fratii nostri de peste Prut
      • 0 (0 voturi)    
        pt Sebi si mine (Luni, 11 februarie 2008, 14:28)

        alt [anonim] i-a raspuns lui Sebi

        Moldova de peste Prut nu am vazut-o dar Oradea si Iasi da. Ceea ce considerati voi acum moldoveni (de peste Prut) si Moldova lor este rezultatul rusificarii in decursul ultimelor 2 secole. Trebuie sa realizati ca dupa ultimul razboi a fost facut un schimb masiv de populatii de catre comunisti: moldovenii ucisi si trimisi in siberia iar in locul lor lor au fost adusi rusi ordinari. (pt informatii suplimentare vedeti si http://paulgoma.free.fr/.
        Ganditi-va si la basarabenii refugiati dupa razboi in romania si ce fel de oameni sunt ei (ex.: Tamara Buciuceanu, Stela Popescu, Iurie Darie, Paul Goma etc) dar mai ales modul in care au fost tratati de romanii de aici : dispretuiti, marginalizati, parati comunistilor pt a fi trimisi in Siberia etc. si comentati dupa aia. pa.
      • 0 (0 voturi)    
        pt Sebi (Miercuri, 24 septembrie 2008, 23:00)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Sebi

        Chiar daca fratele tau este hot, tot fratele tau este.
        Dar tu nu ai frati tu traiesti in alta lume, pentru ca tu stii sa pui hartiile in cos.
      • 0 (0 voturi)    
        sebi (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:58)

        geonito [anonim] i-a raspuns lui Sebi

        dar stii ca ni exzista un popor stupid in absolut si nici destept.eu sint de 11 ani p[este hotare si de cind a intrat Romania in UE vai de capul Europei-ce le vine in cap 0acea fac .nu se opresc inainte la nimic-jafuri,omoruri,violente 1 din 2 sau 3 sint comise de romini.De murdarie nici nu mai zic.dar nu toti sint la fel.sint si multi bravi dar din cauza celor rau sufera si ei deoarece sint romini.din cauza unor moldoveni murdari si stupizi -nu judeca despre toti.
    • 0 (0 voturi)    
      cea mai buna pedeapsa (Luni, 11 februarie 2008, 9:28)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui mine

      cea mai buna pedeapsa este sa le arati ca esti mai bun decat ei.
      Nu cred ca trebuie izolati. Ba din contra! Trebuie ajutati chiar mai mult.
      Daca sunt grobieni, atunci tu fii atat de politicos incat sa se simta.
      Daca vor sa-ti demonteze ceva de la masina, ofera-le eventual cheile si ceva sfaturi cum se demonteaza mai usor.
      Daca ei o trag pe ruseste, atunci dai din umeri si zi frumos: Ia ni gavari paruski (eu nu vorbesc ruseste).
      Numarul de burse sa fie eventual dublat si sa inceapa nenorocitul asta de premier Tari sa mai semneze niste cetatenii romane.
      Aplica Biblia (Noul Testament), iubeste-ti dusmanul si intoarce obrazul si nu cred ca o sa le mai mearga prea mult.
      Nici Dumnezeu n-a terminat pamantul intr-o zi, darmite noi sa le schimbam mentalitatea peste noapte. Poate in 20 de ani...
      TREBUIE SA GANDESTI PE TERMEN LUNG!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo Luciane (Luni, 11 februarie 2008, 18:55)

        Basa [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        Apropo de aici de la Chisinau se observa cresterea unei uri reciproce (m-as mira de n-ar fi asa!), iar leac la asa ceva intotdeauna a fost dialogul intre oamenii simpli (fie si bisnitari). Cu parere de rau facem jocul lui voronin-putin, chiar si bulgarii nu mai cer viza tranzit de la 01.02.08, iar eu, avind viza mulientry pentru Grecia reinnoita pe jumate de an, ca sa capat viza de tranzit prin Romania am nevoie de o invitatie de la vre-un partener roman - pai nu-l am la moment - si plec cu avionul! Devenim straini. Iar cind GAZPROMUL ne va inghiti complet, ai grija sub o forma sau alta vine si la voi, asa ca razboiul ruso-turc, pactul Molotov-Ribbentrop nu sunt ultimii pasi ai imperiului rus. Asta e FRATE!
    • 0 (0 voturi)    
      asa sa fie oare? (Luni, 11 februarie 2008, 12:45)

      ionela_z [utilizator] i-a raspuns lui mine

      Oare? Nu are Moldova nici o sansa sa ajunga mai murdare si mai nesimtita ca Romania. Poate asta te doare cel mai tare. Din fericire, parerea ta nu conteaza. Suferi si tu de sindromul grandomaniei. Oare din ce perioada istorica ti se trage?
      • 0 (0 voturi)    
        citeste cu atentie (Marţi, 12 februarie 2008, 0:00)

        mine [anonim] i-a raspuns lui ionela_z

        Invata sa citesti romaneste, nu moldoveneste, am fost in urma cu doua saptamani la Orhei, si te rog sincer sa ma crezi ca o mai mare mizerie ca acolo nu am vazut.
        Iar ceea ce au facut la vama nesimtitii aia de moldoveni, te rog sa ma crezi ca a fost bataie de joc.
        Vino la Iasi si vezi cum la prinz, in campusul universitar T.Vladimirescu, ies mandrii studenti basarabeni la terase si se refac dupa chefurile trase cu o noapte inainte.
        Asa ca nu vorbi fara sa stii ce se intimpla cu adevarat. Poate esti basarabeanca, poate ai prieten basarabean, oricum, nu-ti doresc sa treci prin experienta neplacuta pe care am avut-o eu.
        Raman la ideea ca trebuie lasati dra cului in pace sa se pupe cu ucrainienii in bot cit vor ei.
        Sa-i ajute Putin sa devina cea mai tare tara din Europa.
        Apropo cum crezi ca au ridicat aia la Tiraspol asa stadion de fotbal?? Din ajutorul de somaj??
        In asa zisa Republica Moldova sunt la putere urmatoarele: droguri, prostitutie, invidie minciuna si MIZERIA.
  • 0 (0 voturi)    
    Moldova cui??? (Luni, 11 februarie 2008, 9:20)

    Lucian* [utilizator]

    Comunistii astia tot ii dau inainte cu trcutul comunist si limba moldoveneasca (nu pot sa-i zic nici macar dialect!) si se comporta de parca ar fi mosia lor.
    Cred ca ar trebui sa-si aduca aminte ca Stefan cel Mare a zis "Moldova nu-i a mea si nici a voastra, nici a urmasilor vostri, ci a urmasilor urmasilor vostri".

    Nu cred ca l-a prins si pe Voronin in testament :).

    Sculati moldoveni si aduceti-va aminte ca ati fost ceva in Europa si incercati sa-i contraziceti pe comunistii aia. Macar aduceti-va aminte ca din cauza lor s-a umplut Siberia de moldoveni.
  • 0 (0 voturi)    
    asta este (Luni, 11 februarie 2008, 9:30)

    corny [anonim]

    Dragii mei eu zic sa nu ne prea obosim prin a da tot felul de explicatii ,este politica interne a moldovenilor, care uita de unde au plecat si cui apartin, ori cum acum nu prea avem ce face, iar daca vrem sa facem ceva eu zic sa-i lasam in voia lor . Se vor descurca ei cumva. punct.
  • +1 (1 vot)    
    Sunteti stupizi (Luni, 11 februarie 2008, 10:35)

    Analphabet [anonim]

    Sunteti stupizi pentru ca-l bagati in seama pe Voronin. Sunteti genul de oameni care ar renunta si la Ardeal, nu doar la Basarabia. Sunteti genul de oameni care ar pleca maine din tara si nu s-ar mai intoarce daca ar avea 500 de euro in plus. Fi-v-ar cultura americana de la care ati invatat sa va renegati parintii si fratii... Chiar de ar fi numai rusi dincolo de Prut si tot pamant romanesc ar fi. Ne-am vazut intrati in UE si am uitat cu totii de valorile neamului? Oamenii ca voi vor independenta Kosovo.
    • 0 (0 voturi)    
      Fiecare cu drumul lui (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:52)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Analphabet

      Cu tot respectul, dar cred ca acceasi gandire ("Chiar de ar fi numai rusi dincolo de Prut si tot pamant romanesc ar fi") ar putea-o avea si ungurii in legatura cu Ardeal. Fiecare tara isi face propriul drum. Romania il are pe al ei iar acest stat moldovean, recunoscut international, il are pe al sau. Daca poporul moldovean doreste sa-si schimbe drumul, nu are decat,asa cum fiecare popor asuprit s-a ridicat si si-a scuturat jugul asa ar putea si ei face, iar daca n-o face, inseamna ca-i place, deci, trebuie lasati in pace. Sanatate!
      • 0 (0 voturi)    
        Hmmm (Joi, 14 februarie 2008, 15:49)

        Deepstereo [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

        usor de zis cand Romania a ales drumul avand tot suportul din vest. Moldova o are in spate pe Rusia, cu care nu vrea sa se puna UE, pentru ca e dependenta de gazele lor ca un drogat pe heroina. Si sa fim seriosi, Rusia niciodata nu va ceda Moldova Vestului. Romania decat vorbeste si nu prea face mare lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    Lasati-i in pace..... (Luni, 11 februarie 2008, 10:59)

    Dragos [anonim]

    Oameni buni, lasati-i in pace.... Am avut si noi, romanii, nevroza asta, ca tot ce a fost rau in istorie a fost din cauza altora.... De vreo 7-8 ani ne-am mai desteptat si ne-am pus (cum-necum si incet) pe treaba, vazand ca nu prea iti da nimeni nimic pe degeaba....si tre sa pui osu' la treaba, civilizat si acceptand ca nu vine nimeni sa ne fure tara si pamanturile (nici macar ungurii).
    Asa sunt si moldovenii acuma, spera ca cu cat striga si insulta mai tare, cu atat celelelte tari ii baga in seama si ii ajuta Cam asa face si Coreea de Nord, -mandra tara- unde poporu' mananca scoarta de copac si radacini. O sa-si de si ei seama poate mai incolo cum sta treaba, dar probabil va mai fi nevoie de 30-50 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Limba noastra (Luni, 11 februarie 2008, 12:46)

    Marian [anonim]

    cel mai simplu ar fi sa zicem si noi, cei din Romania ca vorbim limba moldoveneasca.

    ce mutra ar mai face Voronin... :))
  • 0 (0 voturi)    
    Draga Vladimire (Luni, 11 februarie 2008, 12:59)

    Razvan007 [utilizator]

    Moldova are sa renunte la tine, nu iti fa griji. Tot ce imi doresc este sa traiesti 120 de ani ca sa vezi ticalosul trecutul comunist sfaramat de picioarele moldovenilor liberi.
  • 0 (0 voturi)    
    iaca na (Luni, 11 februarie 2008, 14:37)

    razvan [anonim]

    ce-ar fi pe moldovenii de dincolo de prut, cetatenii republicii moldova sa ii lasam in pace? sunt de acord cu sebi din oradea. am trait in iasi, traiesc in botosani si nici nu vreau sa aud de "fratii nostri". sa stea in tara lor, sa-si vada de canabisul, de armele si de fetitele lor. adica cu ce le suntem datori? cu absolut nimic. iar ei nu ne sunt frati, nici pe departe. cand te duci acolo si am fost, deci nu vb de pe pereti., te trateaza ca pe gunoaie. sanatate
  • 0 (0 voturi)    
    R O M A N I A (Luni, 11 februarie 2008, 14:59)

    Jorj [anonim]

    Noi Romanii in '90 am pornit la drum.Am strans din dinti si am tras de noi.Am inceput sa transformam tzara.Opriti-va cu masina in orice oras si vetzi vedea ca se construieste si se construieste in draci.Eu sunt sigur ca vom schimba si clasa politica, vom face si autostrazi .Noi am ales sa luptam pentru o viata mai buna si numai noi stim cate sacrificii am facut.Legatura istorica cu Moldova numai tine.Eu nu as fi de acord Romania sa bage 40 de mlr. de euro pentru a aduce Moldova la nivelul Romaniei.Eu spre deosebire de ei pot sa ma plimb in toata europa, pot sa muncesc legal in EU iar ei vand conserve aduse din Ucraina.Cu regret in suflet va anunt: Romania nu are nevoie de Moldova.
    • 0 (0 voturi)    
      Certati-va (Luni, 11 februarie 2008, 17:27)

      Rockado [anonim] i-a raspuns lui Jorj

      ... si va veti uni!

      Dragii mosului, oare nu v-ati prins ca sunteti prea mici ca sa puteti purta discutii din astea?!

      Astea sunt pentru intelectuali ca Voronin si Putin...

      Glumesc, daca nu v-ati dat seama.

      Am avut rabdare sa citesc toate comentariile si mi se face rau...

      La inceput speram sa gasesc numai comentarii anti-Voronin... Da' de unde?!

      Nu ar trebui uitat ca moldovenii reprezinta o parte din romani...

      Si sa mor de imi aduc aminte ca Eminescu (nascut in Bucovina - din pacate in Ucraina, acum)
      sa fi vorbit vreodata de limba moldoveneasca...

      Hai sa ne batem in orgolii ca moldovenii sunt mai tari decat romanii si invers. Si ce ati castigat?!

      Si cu tiganii ce aveti, fratilor? Nu va place comportamentul lor?! Atunci de ce va numiti curve si nesimtiti pe-aici? De unde ati invatat?
      Stati linistiti, ca nu faceti decat sa-i dati dreptate lui mos Voronin.

      Pentru Moldovean [anonim]: mai pune mana pe cate o carte de istorie; pe una editata in alta parte decat in Rusia sau Replublica Comunista Moldova... Si ai sa vezi ca nu romanii au fost curve... si nici moldovenii...
  • 0 (0 voturi)    
    Moldovenii trebuie tratati ca niste oameni (Luni, 11 februarie 2008, 22:14)

    Aurel [anonim]

    1.Rockado, locul de nastere a lui Eminescu este Botosani, iar acest municipiu se afla in Romania. In cazul acesta nu ar mai trebui sa-ti dai cu parerea. Pacat de varsta pe care o ai.
    2. Romania are nevoie de oameni de valoare precum au fost: Alecsandri, Kogalniceanu, Cuza,Negri si altii ca ei pentru a realiza o noua unire care este naturala.Declaratiile nerationale pe care le face Traian Basescu nu sunt rationale si nu pot aduce rezultatele scontate.
    3. Ne place sau nu, Basarabia se afla si astazi in sfera Rusiei ,ca urmare a unui razboi pe care inaintasii nostri l-au pierdut.
  • 0 (0 voturi)    
    Voronin! (Miercuri, 13 februarie 2008, 0:06)

    Ionut [anonim]

    Vladimir Voronin tine pe loc dezvoltarea Moldovei ba chiar o impiedica prin orice mijloace.UE inseamna civilizatie si progres dar nu pentru el, doar pentru restul poporului.El isi primeste comisionul de la Moscova
  • 0 (0 voturi)    
    moldovenii? (Miercuri, 27 august 2008, 10:24)

    ardeleanca [anonim]

    lasa-tii fratilor sa stea acolo ca ne-am saturat de ei sunt pretutindeni!nu mai avem loc de ei si de /// lor care umbla sa fure si sa strice familiile!ce ne pasa noua de ei! noi nu ne-am dus la ei la cersit cand nu eram in ue! cu ce ne sunt de folos!sa stea acolo in saracia lor! ce naiba bogatii au? nu au nimic! sunt oameni fatarnici, se plang tot timpul si sunt si foarte invidiosi! daca as povestii ar plange o tara prin ce am trecut eu cu o femeie de acolo! ii urasc ca mi-a distrus viata ptr un pumn de banuti! in concluzie nu au limite si nici caracter!
  • 0 (0 voturi)    
    moldonenii? (Miercuri, 27 august 2008, 10:42)

    ardeleanca [anonim]

    ptr dragos si jorj! sunte-ti tari !nu avem nevoie de gunoaie si asa avem destule!sunt foarte intrigata cu moldovenii astia!nu vreau sa mai aud de ei!trebuie sa facem curatenie generala!deacord?