Rusia ar fi negociat finanțarea campaniei electorale a partidului lui Matteo Salvini cu 65 de milioane de dolari / Liderul Ligii neagă că ar fi primit bani

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 10 iulie 2019, 20:37 Actualitate | Internaţional


Matteo Salvini
Foto: Stirile ProTV
Agenți ruși au încercat să finanțeze cu 65 de milioane de dolari campania electorală a partidului lui Matteo Salvini, Liga, la alegerile europarlamentare, politicianul fiind descris de aceștia ca fiind un ”Trump european”, a relatat BuzzFeed News, citând înregistrări ale negocierilor care au fost scurse în presă, potrivit Moscow Times.

Mass Media din Italia a sugerat în repetate rânduri că Liga, partidul cel mai popular din țară, a primit sprijin financiar de la Moscova. Liderul Partidului, Matteo Salvini, vicepremier și ministru de Interne, a negat că a primit bani din Rusia.

”Luăm în calcul susținerea campaniei politice care ar fi un beneficiu, aș putea spune un beneficiu mutual, pentru ambele țări”, poate fi auzit Gianluca Savoini, un apropiat al lui Salvini, pe înregistrarea publicată de BuzzFeed News.

Planul de a canaliza 65 de milioane de dolari pentru Ligă ar fi implicat o firmă neidentificată din Rusia care ar fi transferat pe ascuns zeci de milioane de dolari provenind din petrolul rusesc către partidul dlui Salvini.

BuzzFeed a spus că nu a putut dentifica cei trei ruși și ceilalți doi italieni din înregistrarea de peste o oră, care ar fi fost făcută la Hotel Metropol, și nici să confirme dacă Liga a primit banii în final. Unul dintre agenții ruși neidentificați ar fi zis, potrivit transcriptului, că Salvini este un ”Trump european”.

Salvini a negat că ar fi primit bani de la ruși, subliniind că este o ”ficțiune”.

”Am depus deja plângere în trecut (împotriva celor care m-au acuzat că am primit finanţări din Rusia), o voi face astăzi, mâine şi poimâine: nu am luat niciodată o rublă, un euro, un dolar sau un litru de vodcă ca finanţare din Rusia", a subliniat Salvini într-un comunicat, scrie AFP, potrivit Agerpres.

Colaboratorul apropiat al lui Salvini, Gianluca Savoini, acum preşedintele asociaţiei culturale Lombardia-Rusia, este căsătorit, conform presei italiene, Savoini, cu o rusoaică, este omul de contact al lui Matteo Salvini cu Rusia şi conducătorii acesteia.

„Noi nu am luat niciodată niciun sfanţ: nicio rublă, nicio finanţare. Singurul lucru concret este că Liga nu a luat niciodată niciun ban de la Rusia. Există un singur lucru important: adevărul. Restul sunt doar vorbe”, a reacţionat Savoini, citat de agenţia italiană AGI.

Cu toate acestea, atât Liga, cât și Mișcarea5Stele și-au exprimat de-a lungul timpului mai multe poziții pro-Rusia decât majoritatea guvernelor UE.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3318 vizualizari

  • -12 (26 voturi)    
    Asa si ? Banii rusesti pentru Nordstream sunt buni ? (Miercuri, 10 iulie 2019, 20:53)

    Velma Kelly [utilizator]

    Dar banii rusesti pentru aportul de capital la OMV Austria sunt buni ?
    • +11 (23 voturi)    
      Da (Miercuri, 10 iulie 2019, 21:16)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Sa-ti explic diferenta? Toata lumea stie de investitiile in Nordstream si OMV, dar cine l-ar mai fi votat pe Salvini daca stia ca e platit de Moscova?
      • -7 (7 voturi)    
        Dar poţi să îmi explici ... (Joi, 11 iulie 2019, 9:03)

        BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        cum de ţări ale căror conduceri se opun proiectului Nord Stream 2, gen Italia sau Polonia, sunt în acelaşi timp acuzate că fac jocurile Rusiei, pe când Germania, cel mai aprig susţinător al proiectului Nord Stream 2, este văzut ca apărătorul "valorilor europene" în faţa agresiunii Rusiei, sau ceva de genul ăla?... parcă ceva nu se leagă ... nu crezi?
        • +6 (6 voturi)    
          Pot (Joi, 11 iulie 2019, 10:51)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

          Este simplu. Fapte, nu vorbe. "Jocurile Rusiei" in cazul asta se refera la destabilizarea Uniunii. Ar trebui sa fii imbecil sa crezi ca Germania ar face asa ceva.
          Sa-i acuzam ca fac afaceri, legal si transparent, cu Gazprom? Dintr-o afacere cinstita toata lumea castiga.
        • +6 (6 voturi)    
          Se leaga (Joi, 11 iulie 2019, 10:57)

          baraka [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

          Fara gaz ai ingheta de frig si economia ar colapsa. Cine ar castiga cel mai mult? Gazul rusesc nu e o optiune sau un moft, din pacate acum e o necesitate. Se lucreaza la scaderea dependentei dar asta va dura ceva timp.
          • -5 (5 voturi)    
            Fara gaz ai ingheta de frig si economia ar colapsa (Joi, 11 iulie 2019, 12:49)

            BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui baraka

            Acelaşi lucru se aplică şi pentru est-europenii pe care mama Merkel vrea să-i lase la mila ruşilor ... construindu-şi rută directă pentru gaz prin Marea Baltică şi continuând munca începută de predecesorul său Gerhard Schroeder ... care acum e în boardul de directori al Nord Stream ...
            • +3 (3 voturi)    
              Conducta ocoleste Ucraina (Vineri, 12 iulie 2019, 9:12)

              albik [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

              zona instabila. Dar gazul e pentru toata Europa, nu numai pentru Germania.
              • 0 (0 voturi)    
                Zonă instabilă datorită Rusiei ... (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 10:29)

                BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui albik

                Sau deja am uitat de "omuleții verzi" din estul Ucrainei și din Peninsula Crimeii?
    • +11 (17 voturi)    
      dar.. (Miercuri, 10 iulie 2019, 21:23)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      De ce nu intrebi daca si banii pentru asasinarea lui Skripal sunt buni?
  • -18 (24 voturi)    
    deci (Miercuri, 10 iulie 2019, 21:06)

    nicoR [utilizator]

    oricine nu critica rusia si nu se lasa pe burta (sau invers) pt cioaca amerloaca, e platit de rusi ... asta-i libertatea de expresie amerloaca (vestica): ori stai capra cand fluier, ori esti dusman ...
    • +10 (12 voturi)    
      cunoastem (Miercuri, 10 iulie 2019, 22:56)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

      imediat sar cativa cu argumente din astea naive, de parca nu stim unde sunt gandite, in laboratoarele rasaritene.
      • -5 (5 voturi)    
        nu sare nimeni (Joi, 11 iulie 2019, 21:52)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        cum crezi tu. mai degraba as spune ca alergi tu cu limba scoasa sa fii smart ... stii, pe vremea lui ceasca se spunea ca "dushmanul ne asculta" ... adica ala din vest si noi sa fim pregatititi de orice ... acum tu repeti aceleasi baliverne dar invers, dupa ce zice msm-ul din vest ...
        • +3 (3 voturi)    
          Baliverne spui tu (Vineri, 12 iulie 2019, 9:14)

          albik [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

          Rusia duce o campanie bine documentata de manipulare si diversiune in Europa si USA. Amestec in alegeri, sponsorizare partidelor extremiste si eurosceptice, destabilizarea UE etc.
  • -5 (5 voturi)    
    Steele Dossier 2 Electric Boogaloo (Joi, 11 iulie 2019, 8:42)

    BleahBleah [utilizator]

    ...