Apropiata Angelei Merkel, Ursula von der Leyen, aleasă să preia președinția Comisiei Europene, a ajuns la Bruxelles cu un bilanț controversat la ministerul Apărării, dar cu o imagine de europeană convinsă și poliglotă, relatează AFP. Dacă va fi confirmată de Parlamentul European, Ursula von der Leyen va fi prima femeie care va conduce Comisia Europeană.
Sprijinită de președintele francez Emmanuel Macron, cu care ea a afișat o bună înțelegere la show-ul internațional aviatic de la Bourget în iunie, von der Leyen este apreciată la Paris, în mod special pentru buna cooperare franco-germană pe probleme de apărare.
Cu toate acestea, von der Leyen s-a confruntat și cu scandaluri la șefia inisterului Apărării: echipamente învechite, subfinanțări, experți plătiți prea mult. Potrivit unui sondaj recent al cotidianului Bild, aceasta este considerată drept unul dintre cei mai puțin competenți miniștri din guvern.
Pe de altă parte, aceasta a pus capăt tradiției onorurilor făcute ofițerilor care l-au servit pe Hitler, precum generalul Erwin Rommel , cunoscut pentru campania sa din Africa de Nord în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial și poreclit ”Vulpea Deșertului”.
Este un aliat al cancelarului Angela Merkel, fiind singurul ministru care a făcut parte din toate guvernele conduse de aceasta din 2005 și până acum. Aflată la șefia armatei germane de aproape șase ani, această femeie în vârstă de 60 de ani a fost văzută ca o posibilă succesoare a Angelei Merkel, la șefia CDU și la funcția de cancelar. Însă când conducerea partidului a devenit vacantă numele ei nu a mai fost în cărți.
Von der Leyen a declarat anul trecut, la alegerile interne de partid, că renunță la candidatura la vârf, preferând să rămână vicepreședinte de partid. Doar 57,5% din voturi au fost în favoarea sa pe această funcție, lucru care demonstrează dizgrația în care a căzut în rândul colegilor din partid.
În timpul mandatului său de ministru al Muncii, aceasta a cultivat imaginea unei persoane implicate la nivel social, a pledat pentru creșterea numărului de centre de îngrijire a copilului, introducerea unei cote de femei în consiliile de conducere ale principalelor companii, pentru căsătoria între persoanele de același sex și un salariu minim la nivel național. Van der Leyen și-a făcut dușmani printre membrii mai tradiționaliști ai partidului și a atras simpatia și admirația celor de stânga.
Ursula Von der Leyen s-a născut și a crescut la Ixelles, Bruxelles, a studiat la Londra și vorbește fluent limbile germană, engleză și franceză. Este medic de formație și are 7 copii.
Citește și:
In rest, succes!
Singurul lucru care nu se incadreaza , in tipar , este faptul ca are copii ...chiar multi !!!!
individa asta a distrus armata germana din temelii,copilasii mei marxisti.nu ca asta va intereseaza,insa ce te faci daca distruge si ue?
von inkompetentum asta,a ajuns din capra raioasa primadona iuropii si mandria feministilor progresisti,care-si apara tara dezchizand granitele.
cum zice poetul:''caci iubirea de muslim e un zid''
sau nu era asa?ma rog,tot inainte.
cateva fapte intr-un ziar proiuropean:
https://www.politico.eu/article/ursula-von-der-leyen-biography-career-inconvenient-truth/
Progresismul in actiune, in forma lui pura! Nu reiau aici ce s-a scris in articol. Ma refer aici la altceva. Ca sa ma intelegeti, armata Germaniei e la pamant! Stiu, pare incredibil, dar e jalnica! Daca prin absurd maine izbucneste un razboi intre Germania si Romania, pana la urma castiga Germania, dar cu mari pierderi. Daca ar fi un razboi intre Germania si Turcia, tari cu populatii similare dar economic zdrobitor in favoarea Germaniei, in 2 saptamani Turcia sterge Germania de pe fata pamantului.In consitiile astea, aceasta ministresa a apararii din Germania s-a facut remarcata (in afara de platile grase pentru "consultanti") doar prin faptul ca a cerut - in calitate de ministru al apararii! - ca scaunele tancurilor germane sa fie adaptate si pentru femeile gravide! Astea o durea pe ea! Asta i-a fatat bibilica!
Armata germana e la pamant si grija asteia era ca tancurile sa fie.... corecte politic! Plus idiotenia din bibilica. Cum naiba sa bagi o femeie gravida sa conduca un tanc? Numai statul in sine intr-un tanc in conditii de exercitii militare sau de razboi e sport extrem! Mai bine ii tragi un glonte in burta femeii gravide, ca efectul e cam acelasi!
Eu-s tare pesimist legat de pisi asta! Indiferent cate "von"-uri nobiliare are inaintea numelui, indiferent cate scoli inalte are. Sorry, dar asta nu este o garantie. Pana la urma si Oxford-ul (pe langa multe valori reale ce le are), geme totusi si de idioti. Utili sau nu.
Eu urasc socialismul cu spume, dar chiar asa (sau poate tocmai din cauza asta..), mi-e deja dor de Frank Timmerman, desi e de la socialisti
Câteva zile mai târziu, tot EPP ne-o servește pe această doamnă, care înțeleg că susține angajările pe alte criterii decât competența și scuipă acolo unde îi spun socialiștii.