Articol actualizat

VIDEO Trump a intrat, pentru scurt timp, pe teritoriul nord-coreean, însoțit de liderul Kim Jong Un, devenind primul șef de stat american care pune piciorul în această țară

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 30 iunie 2019, 8:12 Actualitate | Internaţional


Trump pune piciorul in Coreea de Nord si da mana cu Kim Jong Un
Foto: Captura YouTube
Președintele american a intrat duminică în Coreea de Nord în cadrul unei întâlniri istorice cu liderul țării, Kim Jong Un, la granița dintre cele două Corei, liderul american sperând să relanseze procesul de apropiere cu regimul lovit de sancțiuni internaționale, relatează AFP.

9.50: Donald Trump și Kim Jong-Un s-au întâlnit. Liderul de la Casa Albă a trecut limita care marchează frontiera dintre cele două Corei în Panmunjom, unde a fost semnat armistițiul în 1953. Trump este primul președinte american care a călcat pe pământ nord-coreean.

”Este o zi mare pentru lume”, a spus Trump. ”Asta înseamnă că vrem să punem capăt trecutului regretabil și să încercăm să creăm un nou viitor”, a adăugat acesta.

Kim Jong Un a spus că speră să ”depășească barierele” prin legăturile sale cu Trump.







9.05: Președintele Trump a ajuns, duminică, la Zona Demilitarizată care separă cele două state coreene, înainte de întâlnirea cu liderul nord-coreean, Kim Jong Un.

Trump și președintele sud-coreean Moon Jae-in au vizitat un post de pază în cel mai nordic punct al părții sud-coreene a Zonei Demilitarizate, privind spre nord.

-------------

Întâlnirea probabil nu va fi suficientă pentru a rezolva delicata problemă nucleară a Coreei de Nord. Dar simbolul este important pentru cele două țări care se amenințau reciproc cu anihilarea acum un an și jumătate: niciodată nu s-a mai întâlnit un președinte american cu cel mai înalt oficial nord-coreean la cea mai emblematică frontieră a Războiului Rece.

Ajuns sâmbătă seară în Coreea de Sud, președintele trebuie să viziteze, duminică după-amiază, Zona Demilitarizată (DMZ), care separă cele două state coreene de la sfârșitul Războiului Coreean (1950-1953).

”Liderii Statelor Unite și Coreea de Nord vor da mâna pentru pace în Panmunjom, un loc simbolic al diviziunii”, a spus Moon, referindu-se la satul în care a fost semnat armistițiul din 1953.

Trump a precizat că preşedintele sud-coreean, Moon Jae-in, îl va însoţi oricum la frontieră.

Sâmbătă, Donald Trump i-a lansat o invitaţie în ultimul moment liderului nord-coreean, propunându-i să vină să îi spună "bună ziua" la această ultimă frontieră din perioada Războiului Rece.

Întâlnirea ar fi al treilea summit în aproximativ un an între cei doi, după strângerea de mână istorică de la Singapore, din iunie 2018.

Relaţia lor întâmpină probleme din cauza denuclearizării Coreei de Nord. Washingtonul cere ca Phenianul să renunţe definitiv la programul său nuclear, în timp ce regimul comunist reclamă în prealabil ridicarea sancţiunilor internaţionale care îl vizează.

Sâmbătă, un înalt responsabil nord-coreean a considerat propunerea preşedintelui american "foarte interesantă", dar a subliniat că nu a primit o invitaţie oficială din partea Washingtonului înainte de a confirma o eventuală întâlnire cu Kim Jong Un.

Într-un mesaj pe Twitter difuzat duminică dimineaţă, Donald Trump a confirmat vizita sa în Zona Demilitarizată, dar fără să menţioneze numele lui Kim Jong Un.






















20501 vizualizari

  • -6 (42 voturi)    
    e rau si prost trump (Duminică, 30 iunie 2019, 8:20)

    NuSuportProstii [utilizator]

    dar e singurul american in 70 de ani care vrea sa scoata din rahat un popor flamand si distrus din toate punctele de vedere. sistemul vrea tensiune si razboaie si toti cei care inoata impotriva curentului indus sunt denigrati sau ucisi.
    • +12 (54 voturi)    
      Nu e primul (Duminică, 30 iunie 2019, 10:10)

      belfast [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      Si intrebarea e, reuseste? Pana acum piticul l-a jucat pe degete.
      • -11 (55 voturi)    
        Ia uimeste-ne, mai fratelo... (Duminică, 30 iunie 2019, 10:33)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui belfast

        "Pana acum piticul l-a jucat pe degete [pe Trump]."
        ========================
        Ia uimeste-ne, mai fratelo... si arata-ne unde si/sau cum "acum piticul l-a jucat pe degete [pe Trump]".
        Asta, asa, sa iesim din propaganda sorosista din USA sau de aiurea.
        Deci?
        • -6 (32 voturi)    
          nu poti (Duminică, 30 iunie 2019, 13:48)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          progresitii cu mintea binara nu pot argumenta.
          ei numai repeta papagaliceste ce...li se transmite.
          si dau bu minus, la alde tine, si cu plus la propaganda de la centru... :-)
          asta stiu, trompa, rau, minus, no matter the subject.
          macrou, plus, plus, plus....
          • +4 (8 voturi)    
            Se cheama projection (Luni, 1 iulie 2019, 8:22)

            aramos [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Ce ganditi voi despre altii le puneti in carca lor. De fapt va descrieti foarte bine pe voi trumpistii. Rupti de realitate, mentalitatea cine nu e cu noi e dusmanul nostru, maniheism, propaganda, ura fata de gandirea libera, imbacsiti in clisee si zelosi membri ai sectei trumpiste
        • +8 (30 voturi)    
          E destul de simplu (Duminică, 30 iunie 2019, 17:50)

          jcjc [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Kim continuă să-și facă arsenal nuclear, dar i-a trimis lui Trump tot felul de scrisorele de amor ca să-l flateze. Trump a obținut praful de pe tobă, dar a reușit să facă de rîs America.
          • -10 (22 voturi)    
            in timp ce Iran-ul a respecta la litera (Duminică, 30 iunie 2019, 19:25)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

            Planul comun de actiune comprehensiv comun(fiindca chestia aia nu a fost nici macar in acord) si nici prin gand sa le dea sa il ia la misto pe Obam sau pe fraierii de europeni.
            Revenind la Kim cel Mic, ce a facut Obambi in privinta asta? Strugurii sunt acri, nu?
            • +12 (26 voturi)    
              Iranul (Duminică, 30 iunie 2019, 19:54)

              jcjc [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              ...respecta acordul înainte ca Trump să se retragă unilateral din el că așa i-a zis apucatul ăla de Bolton.

              Dar ce-au făcut Bush Sr., Bush Jr. sau Reagan cu Coreea de Nord, amice? Crezi ză numai democrații n-au putut rezolva povestea asta?

              Fiecare scrisorică de dragoste pe care și-o trimit unul altuia și fiecare poză în care se trag îi servește numai propagandei lui Kim. Și pe bune, omul e un dictator sîngeros, dar jos pălăria: îi joacă pe americani cum n-au reușit nici taică-său nici bunelul.
              • +4 (10 voturi)    
                Evident (Luni, 1 iulie 2019, 8:24)

                aramos [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

                Trump a scos SUA din acordul cu Iranul doar pentru ca era un succes al lui Obama si el nu suporta gandul asta. Acum a deschis un nou front, iar cu Coreea n-a rezolvat nimic. Doi ani de gargara si sclipici pentru fraierii care pun botul.
                • -1 (3 voturi)    
                  numai ca nu era acord (Luni, 1 iulie 2019, 21:42)

                  AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui aramos

                  Toata lumea o da cu Acord-uk in sus si in jos numai ca prapadenia aia de intelegere intre Obama si Barbosi are frumoasa denumire de
                  Joint Comprehensive Plan of Action
                  Deci o panarama de hartie fara valoare pentru care Obama a platit niste miliarde iranienilor si acestia si-au continuat linistit treburile uzuale cu uraniul, etc.
                  Zici ca nea Trump e invidios pe Obambi, porumbelul pacii? Pai cum sa nu fie maica dupa primavara araba. Libia, Egipt, Siria. Trump trebuie sa munceasca cel putin inca un mandat sa il egaleze pe porumbel.
          • -1 (5 voturi)    
            Si de ce sa nu-si faca (Luni, 1 iulie 2019, 13:17)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

            koreenii un arsenal nuclear?
            Ceausescu a incercat un sfert de secol sa faca un arsenal nuclear, dar a fost distras ca un prost de Canalul Dunarii -Marea Neagra, Midia- Navodari etc.
            Se putea face Canalul mai ingust (navigat pe un sens, nu dublu) si inca o pereche de ecluze intre Medgidia si Faclia (prin ridicarea partiala a nivelului canalului s-ar fi excavat mai putin in zona deluroasa a Dobrogei). Si la sfarsit ar fi costat Canalul cam o treime din bani.
            Cu diferenta de banii astia se putea face un rezonabil arsenal nuclear pentru Romanaia
            (Canalul este numai un exemplu, cel mai izbitor. Mai sunt multe alte prostii financiare facute de Ceausescu)
            Ca altfel, se pare ca banii bagati in Canal il amortizeaza in 300 de ani !. Adica nici nu stim daca o sa mai existe Romania in 2300. (mai ales cu conducatori rusi de genul Dragnea si Dancila)
            Si uite cum Ceausescu (oltean), din prostie, poate sa-si distruga propria lui tara !
            • 0 (2 voturi)    
              consideri arsenalul nuclear un fel de panaceu (Luni, 1 iulie 2019, 21:50)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

              universal al economiei?
              Ma mir cum naiba sud-coreeni au rezistat atata vreme fara un arsenal nuclear.
              Tu iti dai seama ca au bagat bani ca prostii in LG, Samsung, Daewoo, Kia si alte fieratanii cand la juma de pret isi faceau frumos un arsenal nuclear si ii durea in basca.
              • 0 (4 voturi)    
                Bati campii ! (Marţi, 2 iulie 2019, 0:54)

                Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                Daca este ne-importat arsenalul nuclear, atunci de ca SUA si alte state au arsenal nuclear si ameninta cu aceste arme pe altii.
                Cine pastele ma-sii se cred SUA, Rusia, China, Franta, Anglia etc. ?
                Le-a dat Dumnezeu dreptul sa aiba si la alti nu le-a dat ?
                Iti spun eu ca Dumnezeu nu le-a dat decat dispretul pentru ceea ce au facut si fac aceste state cu arsenalele lor nucleare incepute in anii '40-'70.
                Aceste natiuni si-au dat dreptul sa aiba singure arme nucleare, si cum primele bombe a fost gata SUA (cu Truman in frunte) le-au si aruncat peste Hirosima si Nagasaki, adica peste poporul japonez.


                Daca Korea de Sud incepea sa-si faca un arsenal nuclear nu mai putea vinde produse in SUA.
                Mai ales in prima faza cand Corea de Sud ar poseda sub 100 de focoase.
                Derbedeii de politicieni din Senatul SUA sunt blocati indata ce un alt stat are peste 100 de focoase.
                Pentru multi politiceni sud-koreeni tradatori de tara vanzarea de produse in SUA este cea mai importanta, si nu arsenalul nuclear.
                Dar intreaba sud koreenii de pe strada ce parere au.
                Foarte multi isi doresc un arsenal nuclear.
                O frana acum la arsenalul nucelar sud-korean este tocmai din cauza acestor mega companii care vor sa vanda produse in SUA.
        • +4 (10 voturi)    
          Uimeste-ne tu (Luni, 1 iulie 2019, 8:18)

          aramos [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Coreea de Nord s-a denuclearizat? A renuntat la dictatura si a devenit o democratie? Voi trumpistii sunteti plecati cu sorcova, Soros si vise roz cu dear leader care n-a facut nimic. Numai rateuri sustinute furibund de o propaganda agresiva care incearca sa ne convinga de contrariu.

          Se aseamana cu Kim, doar crimele ii mai lipsesc din palmares. In rest le are pe toate, dispret pentru lege, ura fata de presa, plictis fata de democratie si fascinatie fata de autoritarism s dictatura. A... si cultul personalitatii printre tutarii lui extaziati si plin de zel.
          • +1 (3 voturi)    
            Multi de pe aici (Luni, 1 iulie 2019, 10:32)

            unins [utilizator] i-a raspuns lui aramos

            habar n-au cine-i Trump. Iata gandurile care-l macina: Donald Trump has celebrated Xi Jinping’s bid to shepherd China back into an era of one-man dictatorship, suggesting the United States might one day “give that a shot - The Guardian. “And look, he was able to do that. I think it’s great. Maybe we’ll give that a shot some day,” Trump added, according to CNN which obtained a recording of what it described as an upbeat, joke-filled speech.
      • -7 (7 voturi)    
        Dar cine (Duminică, 30 iunie 2019, 23:13)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui belfast

        stii tu ca a fost primul ?
    • -4 (38 voturi)    
      "un popor flamand si distrus ..." (Duminică, 30 iunie 2019, 11:52)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      Dar daca s-ar ridica toate sanctiunile, oare tot "flamand si distrus" ar ramane? Eu nu cred.
      • -9 (23 voturi)    
        pot sa te intreb cand esti nascut? (Duminică, 30 iunie 2019, 19:29)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui unins

        Si daca stii macar ce inseamna "Alimentara" sau "Gostat'? dar "cartela de paine" dar "munca patriotica" ? Aprofundeaza termenii si vom putem discuta apoi cum e cu popoarele flamnde si distruse!
        • +13 (21 voturi)    
          Jumatae din viata (Duminică, 30 iunie 2019, 21:03)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          am trait-o sub comunisti, deci cunosc trecutul nu din istoria scrisa de invingatori, care intodeauna o scriu asa cum vor ei, nu cum a fost cu adevarat. Jumatatea de viata traita de mine sub comunisti, este cunoscut de tine din cartile de "istorie" ca "razboiul rece", care era de fapt destul de aproape de un razboi adevarat - mai putin folosirea armelor - cu consecinte nefaste pentru poporul roman, foarte asemanatoare cu ceea ce suporta acum nord coreenii. Sa nu crezi totuși ca-i simpatizez pe comuniști, dar așa cum zice scriitorul roman de etnie sarba Djordje Otasevic „comuniştii n-au putut să ne convingă, într-o jumătate de veac, de calităţile comunismului; anticomuniştii au reuşit treaba aceasta în câţiva ani”. În rest, s-auzim de Bine!
          • -9 (17 voturi)    
            am inteles, categoria nostalgic (Duminică, 30 iunie 2019, 22:35)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui unins

            Pentru informatia dumneavoastra aveam 22 de ani 89 si deci nu am citit in carti despre fenomen. In rest, ce credeti ca a provocat criza de alimente si falimentul global al economiei din ultimii ani ai lui Ceausescu? SUA, Europa de vest, Urss? sau propria politica care se dorea similara cu cea a bunicului actualului Kim?
            • +10 (12 voturi)    
              Nu a fost (Luni, 1 iulie 2019, 0:18)

              unins [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              un faliment "global", a fost doar falimentul acelei tabere din care facea parte si Romania si care s-a dovedit a fi mai slaba in acest razboi, asa cum, de ex. in WW2, Franta capitalista, a falimentat in fata Germaniei naziste. Criza de alimente si falimentul economiei din ultimii ani ai lui Ceausescu: SUA, Europa de vest, Urss si propria politica Dar faptele nu le putem judeca doar in alb si negru
  • +22 (56 voturi)    
    Woaw (Duminică, 30 iunie 2019, 9:48)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Toate întâlnirile dintre cei doi idioti sunt "istorice". M am cam saturat. Exerciții de imagine pt amândoi.
    • -8 (46 voturi)    
      esti ultra sensibil (Duminică, 30 iunie 2019, 11:17)

      harapalb [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Noi nu putem nici visa ca avem un presedinte de talia lui Trompa. Si chiar daca, prin absurd, am avea un om din acesta, proportia foarte mare de oameni prosti vor vota tot cu comunistii.
      • -8 (42 voturi)    
        Și la americani e la fel, stai liniștit (Duminică, 30 iunie 2019, 11:54)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

        Mulți cred toate aberațiile din MSM și vor să dea cu piciorul păcii la care lucrează Trump, votând cu unul dintre neoleniniștii din Partidul Democrat: Robinet Bideu, Kamala Harris sau Bernie Sanders.
        • -8 (18 voturi)    
          Nykolai, am trait sa iti dau cu plus (Duminică, 30 iunie 2019, 19:30)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Asta e. Imi asum.
          • -5 (9 voturi)    
            Si eu (Duminică, 30 iunie 2019, 23:18)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            i-am dat plus.
    • -5 (33 voturi)    
      sunt istorice, da (Duminică, 30 iunie 2019, 13:52)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      caci este primul presedinte dispus la negocieri, dispus sa preintampine un razbel nasol.
      o'banana a ratat. el a facut un mare act de pace, s'a retras din siria, dupa esecul primaverii arape...
      imi inchipui ce va face acest gio bidon, cel ce'a ingropat cazul Waco in senatul sua.
      omul lui billy, cel cu bombele unse cu uraniu, cu bombele cluster si cu dezmembrarea jugoslaviei.
  • -16 (44 voturi)    
    Dacă ar fi câștigat Hillary Clinton, (Duminică, 30 iunie 2019, 10:03)

    Mazeta [utilizator]

    acum SUA se pregăteau de război cu Coreea de Nord, nu cu Iranul.
    • -10 (18 voturi)    
      neeee (Duminică, 30 iunie 2019, 13:54)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cu farmecul ei personal, l'ar fi brajit pe micul kim si'l aducea unde voia, ca pe un catelus. :-))
  • +10 (38 voturi)    
    mizerie de om (Duminică, 30 iunie 2019, 11:03)

    Kosmos [utilizator]

    Legalizarea regimurilor dictatoriale vor lasa loc abuzurilor inimaginabile .
    • -8 (30 voturi)    
      va lasa loc (Duminică, 30 iunie 2019, 11:34)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Sa vezi acum abuzuri in NK! Kim n-o sa mai execute generalii rebeli cu tunul ci cu rachetele balistice.
      • +7 (27 voturi)    
        Corectie: (Duminică, 30 iunie 2019, 12:01)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Generalii tradatori fata de natiunea nord-koreana se executa, si nu orice fel de generali.
        Iar rachetele balistice sunt rezervate / alocate pentru Washington si nu pentru executia condamnatilor.
        Iar la o salva de rachete nucleare o racheta in plus nu strica niciodata. Macar poti sa o incarci cu focoase false de derutare a sistemelor antibalistice.
        • -8 (20 voturi)    
          asa ! (Duminică, 30 iunie 2019, 13:55)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          asa merita cei ce tradeaza komunizmu' !!!:-))
          • +10 (18 voturi)    
            Nu comunismul. (Duminică, 30 iunie 2019, 21:16)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Comunismul este o chestie fara prea multa importanta fata de patrie si natiune.
            Impuscarea (fie si cu tunul) merita orice general care isi tradeaza patria.
            E valabil si pentru politicieni.
            Vlad Tepes avea o metoda mult mai ieftina: teapa.
            Nici macar nu trebuie un tun.
    • -10 (32 voturi)    
      Mă gândesc că finanțarea Partidului Democrat... (Duminică, 30 iunie 2019, 11:57)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ...din US de către China, în schimbul închiderii unui ochi sau doi și renunțării la tarifele nou introduse de Trump, nu va conduce către abuzuri inimaginabile?
      • +9 (17 voturi)    
        Se zice (Duminică, 30 iunie 2019, 21:19)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        ca Kissinger ar fi zis ca " America nu are prieteni, are doar interese!" Acum, este in interesul Americi sa considere ca in China sunt comunisti buni, iar in NK, comunisti rai. Si toti cunoscatorii de pe aici, canta in koor cu America.
  • +14 (24 voturi)    
    Daca (Duminică, 30 iunie 2019, 11:58)

    unins [utilizator]

    nu aveau arma atomica, "discutau" cu el cum discuta cu Maduro, adica nimeni nu-l baga in seama.
  • -6 (32 voturi)    
    O fi prost Trump (Duminică, 30 iunie 2019, 11:58)

    JoshuaTree [utilizator]

    Dar și-a asigurat locul in istorie prin asta. Dacă o sa iasă și ceva pozitiv din toată mișcarea asta de media atunci cinste amândoura și sa speram ca iese pace din toată asta.
  • +16 (24 voturi)    
    :D (Duminică, 30 iunie 2019, 12:13)

    ampersand [utilizator]

    Arată ca o întâlnire între două grupuri de recuperatori.
  • -9 (25 voturi)    
    trompa a intrat (Duminică, 30 iunie 2019, 14:15)

    nash pandelica [utilizator]

    pe teritoriul nord Korean alaturi de aliatul sau, presedintele sud corean. corea de sud ar fi principalul beneficiar al unei paci sigure in zona. ei si japonezii, principalii aliati ai americanilor in asia de est.
    deci, ati trompistilor, nu este un moft al americanului, este o necesitate a celor din zona. chiar si chinezii ar rasufla usurati daca se ajunge la un acord.
    probabil ca numai rusii il mai imbie pe kim cel mic.
    america dovedeste din nou ca a fost, sunt si vor fi loiali aliatilor.
    ceea ce trebuie sa ne bucure.
    • -2 (26 voturi)    
      Eroare. (Duminică, 30 iunie 2019, 16:08)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Presedintele sud korean nu e ,,aliatul SUA,, ci doar un colaborator politic international al SUA.
      Cei 28.000 de soldati ai SUA din Korea de Sud nu sunt acolo sa apere Korea de Sud, ci doar sa aiba bocancii SUA pe pamant asiatic. Scopul soldatilor SUA din Korea de Sud este doar sa intimideze populatia sud koreana si China si eventual Rusia,
      China nu poate invada Korea de Nord si implicit si Korea de Sud datorita arsenalului nuclear nord korean.
      Deci trupele SUA din Korea de Sud sunt inutile.
      Exista doar amenintarea ca SUA va pune sanctiuni economice pentru Korea de Sud daca Korea de Sud va expulza trupele SUA.
      Desigur ca durata ,,circului,, asta al SUA din Korea de Sud, cu cei 28.000 de soldati, nu va mai dura mult.
      Orice ,,circ politic,, are o durata limitata in timp.
      • -7 (21 voturi)    
        domnu rah.... (Duminică, 30 iunie 2019, 17:03)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        aia au ramas acolod dupa razboiul din korea, daca ai auzit de el, taman pt. a veghea la respectarea armistitiului si al liniei de demarcatie.
        korea de sud exista datorita americanilor si a celolrlate natiuni care au luptat impotriva komunistilor din nord, ajutati de armat chineza, sub egida onu.
        si nu numai ca au aparat korea, dar, americanii, au ajutat la dezvoltarea statului sud korean.
        vorbesti exact ca un propagandist sofietic..
        • +9 (15 voturi)    
          Eu am studiat razboiul din Koreea (Duminică, 30 iunie 2019, 21:03)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          de pe cand de jucai tu cu p_ _ _ in tarana.
          De la razboi au trecut vreo 65 de ani si era atunci o cu totul alta situatie ca acum.
          Korea de Sud nu mai are nici o obligatie morala sa tina soldati ai SUA pe teritoriul asiatic. E timpul sa plece.
          Armata SUA nu are nici o treaba acum cu ,,respectarea Admistitiului". Koreea de Nord poate mobiliza vreo 5 mil. de soldati si cea de Sud vreo 8 milioane.
          Ce crezi ca pot sa faca acesti 28.000 de soldati ai SUA acolo? .
          5 mil nord + 8 mil sud = 13 mil de soldati / 28.000 =
          = vreo 0.2 % reprezinta toti soldatii SUA fata de toti militarii koreeni .
          Deci, ce vrea sa ,,apere" SUA ? cu astia 0,2 % din numarul total de soldati koreeni? Caii verzi pe pereti?
      • -8 (16 voturi)    
        toarsu Rah (Duminică, 30 iunie 2019, 19:52)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        formula "bocancii americani" nu am mai auzit-o de mult. Pai daca 28000 de mii x 2 bocanci sunt asa de importanti sa lase domne bocanci americani acolo ca sigur ies mai ieftin.
        In rest sunt de acord cu tine, Kia, Samsung, LG sau Hyundai sunt exemple clare ale bocancului imperialist american pe grumazul oropsitilor sud-coreeni.
        • -7 (13 voturi)    
          S-a format pe vremea lui Brejnev, ce vrei (Duminică, 30 iunie 2019, 20:35)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          El așa a învățat la școală, despre ”fasciștii români” și despre ”bocancii americani”.
          • -1 (7 voturi)    
            nu, are un fetish cu NK (Duminică, 30 iunie 2019, 22:38)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Pe restul subiectelor e aproape normal ba chiar corect
  • -10 (30 voturi)    
    Diplomatie "twitter" (Duminică, 30 iunie 2019, 18:41)

    animatron [utilizator]

    Presedintele USA e cu siguranta un "non-diplomat" si un politician complet atipic, nu e interesant de "codurile" utilizate de obicei de nomenklatura politica americana sau internationala.

    Stilul sau de negociere e unul care pune accent "buscularea" adversarului, pe "destabilizarea" acestuia prin declaratii si acte care par uneori la limita.

    Pana acum, Canada si Mexicul s-au pliat, in ciuda previziunilor care spuneau altceva, China a fost fortata la negocieri si e deja taxata vamal (PIB-ul ei da inapoi si investitiile straine sunt in scadere).
    Iar in NATO tarile incep sa se apropie de angajamentul de 2%

    Marile corporatii americane, amenintate de presedintele US cu sanctiuni si taxari la orice import de marfuri fabricate aiurea pe unde e mai ieftin, au inceput sa repatrieze sute de miliarde, sa redeschida uzine, sa renunte la delocalizari.

    America are o economie infloritoare, cu o crestere economica mult peste cea medie din UE, aproape fara inflatie, cu cel mai scazut somaj din utimii 40 de ani !

    Dl Trump e detestat si atacat violent de "multiculturalisti", de cei "pro-imigratie", de "globalisti" (care vor desfiintarea frontierelor si statelor nationale pt a obtine in sfarsit o "planeta unita"), de politicienii "clasici" care nu realizeaza inca ce inseamna sa fii conectat direct cu circa 50 de milioane electori (abonatii contului Twitter al dlui trump), de presa "mainstream" majoritar stangista (si care nu apreciaza ca e "shuntata" si nu mai ofera doar ea interpretarile vietii politice).

    Aprobarea publicului pt politicile dlui Trump e acum la o medie de 44% (realclearpolitics), cu remarca ca depaseste 50% pt economie si politica externa.

    Daca dl Obama ar fi pasit in Coreea de nord, alaturi de Kim Jung Un, ar fi fost considerat imediat un "apostol al pacii" si ar fi fost isteric propus la inca un Nobel pt pace (nici acum nu stim de ce l-a luat pe primul).

    Presedintele Trump va ramane in Istorie pt acei pasi pe pamant comunist nord-coreean, ca ne place sau nu !
    • +3 (9 voturi)    
      Va ramnane in istorie (Luni, 1 iulie 2019, 8:32)

      aramos [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Drept cel mai incult presedinte, cel mai agresiv si cel mai nedemocratic.

      "Dl Trump e detestat si atacat violent de "multiculturalisti", de cei "pro-imigratie", de "globalisti"....

      Asta e iluzia pe care v-ati creat-o ca sa rationalizati esecul lui Trump. De fapt e mult mai simplu, critica presei e consecinta politicii lui dezastruoase.

      "Presedintele Trump va ramane in Istorie pt acei pasi pe pamant comunist nord-coreean, ca ne place sau nu !"
      Imi aduce aminte de un afis propagandist pe care primarul Florea de la sectorul 5 pomenea cu litere mari unul dintre "succesele" sale: "Am omagiat public 10.000 de elevi!" Woaw!!!