UPDATE Alegeri Istanbul: Candidatul lui Erdogan își recunoaște înfrângerea / Candidatul opoziției a obținut 53,86% din voturi, potrivit primelor rezultate

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 23 iunie 2019, 19:24 Actualitate | Internaţional


Ekrem Imamoglu
Foto: Captura Twitter
Candidatul președintelui turc Recep Tayyip Erdogan, Binali Yidirim, și-a recunoscut înfrângerea duminică în alegerile municipale de la Istanbul, după publicarea primelor rezultate care arată că acesta a obținut doar 45,23% din voturi, iar candidatul opoziției, Ekrem Imamoglu, a obținut 53, 86% din voturi, relatează AFP.

UPDATE 21.47: Președintele turc, Recep Tayyip Erdogan, l-a felicitat duminică pe candidatul opoziției ales pentru funcția de primar al Istanbulului.

UPDATE 20.23: Potrivit rezultatelor, rivalul meu Ekrem Imamoglu conduce cursa. Vreau să îl felicit și să îi doresc succes. Sper să servească bine Istanbulul”, a spus Yildirim presei.

Potrivit rezultatelor publicate de agenția de stat Anadolu, după ce au fost numărate peste 97% din voturile exprimate, Imamoglu a obținut 53,86 din voturi, iar Yildirim 45,23%.

-----------

Acest scrutin a avut loc la aproape trei luni după alegerile municipale de pe 31 martie, câștigate la Istanbul de către candidatul opoziției, Ekrem Imamoglu. Acesta l-a învins pe pe Binali Yildirim, fost premier şi apropiat al preşedintelui Erdogan.

După o ploaie de contestaţii din partea AKP, care denunţau "neregularităţi în masă", Comisia Electorală Centrală (YSK) a produs la începutul lunii mai un cutremur când a anunţat anularea rezultatelor scrutinului municipal câştigat de candidatul opoziţiei Ekrem Imamoglu şi organizarea de noi alegeri pe 23 iunie.

Dincolo de alegerile municipale, votul din Istanbul reprezintă un test de popularitate pentru Erdogan și partidul său pe fondul unor grave dificultăți economice.

”Cine câștigă Istanbulul, câștigă Turcia”, a spus președintele însuși.

Înfrângerea din 31 martie a AKP la Istanbul, oraş pe care partidul îl controla de 25 de ani, a reprezentat o lovitură fără precedent la adresa preşedintelui Erdogan.

Am emoții, dar în același timp sunt sigur de rezultat (...) cred că Ekrem Imamoglu va câștiga”, preconizează Berna Sonmez, o susținătoare a candidatului opoziției.

O altă susținătore a lui Imamoglu este îngrijorată. ”Am mereu o îndoială într-un colț al capului meu, nu degeaba aceste alegeri au fost repetate, mă aștept la orice”, a spus Duygu Oztorun.

Erdogan pierde oricum

Dacă Imamglu câștigă din nou, s-ar putea crea ”un haos major în interiorul AKP”, este de părere Ayse Ayata, profesoară de științe politice la Universitatea tehnică din Ankara. Acest lucru i-ar submina imaginea mașinăriei electorale și va crea disensiuni în interiorul partidului, a estimat ea.

Dacă va câștiga Yildirim, experții spun că va fi o ”victorie à la Pirus”, pentru că a fost obținută după anularea controversată a primului scrutin. Comunitatea internațională ”și-ar pierde și mai mult încrederea în procesul democratic din Turcia”, preconizează profesoara.

Și eventuale tensiuni între Occident și Turcia ar putea cântări asupra economiei, care suferă deja de inflație și de căderea vertiginoasă a lirei turcești.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















20484 vizualizari

  • +32 (40 voturi)    
    Sultanul Erdogan (Duminică, 23 iunie 2019, 19:31)

    un domn [utilizator]

    A creat din Lira Turceasca Un Nou Model de Hartie Igenica
    • +20 (28 voturi)    
      O compara cu a lui Phutin (Duminică, 23 iunie 2019, 21:46)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ce se mai hlizeau astia doi, ca a lui e mai Tare...
      • -5 (19 voturi)    
        Incirlik (Duminică, 23 iunie 2019, 22:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Va fi un Guantanamo pentru cei Doi ?
  • +7 (11 voturi)    
    Rezultate (Duminică, 23 iunie 2019, 19:56)

    Mihail4321 [utilizator]

    cu 99% urne deschise si diferenta de 1,6 milioane in favoarea lui Imamoglu.
    https://secim.haberler.com/
    • +25 (27 voturi)    
      Interesant (Duminică, 23 iunie 2019, 22:32)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mihail4321

      Se pare ca in urma protestelor din tarile vecine impotriva coruptiei, plus victoria de la Instambul, se pare ca incepe o noua pagina unde oamenii s-au saturat de slugi, corupti si mafioti.

      Poate gandesc departe, dar un cadou de nastere frumos ar fi sa se intample si in Rusia. Dar sa vedem. Ultima oara s-a asigurat Putin ca contra-cadidatul sau #1 sta in inchisoare.
  • +28 (36 voturi)    
    Cum? Nu e frauda? Statul paralel? (Duminică, 23 iunie 2019, 20:36)

    mr_mojo [utilizator]

    Toți băieții ăștia din estul Europei nu înțeleg că sunt pe alt fus orar și ca lumea se mișcă, nu stă după pretențiile lor de secol XV.
    Când Erdoganii și partidele lor din zonă vor dispărea, Europa va fi mai puternică.
  • +23 (27 voturi)    
    Cum, a pierdut Erdogan, nu se poate.. (Duminică, 23 iunie 2019, 21:41)

    taro [utilizator]

    trebuie alegeri noi pana castiga tribul lui Erdogan.

    Intrebarea este ce urmeaza acum. Arestari sau o manevra stil Putin/FSB?
  • +19 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 23 iunie 2019, 21:43)

    [anonim]

  • +16 (26 voturi)    
    Ultimii (Duminică, 23 iunie 2019, 21:57)

    0rms [utilizator]

    prosti din Europa, erdogan si orban. Pe al nostru l-am oparit.
    • +9 (13 voturi)    
      Greseala de exprimare (Luni, 24 iunie 2019, 0:39)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui 0rms

      Ați opărit numai unul , dar PSDisti sunt cu miile, sau hoți tot același nume..
      Voi nu înțelegeți ca poporul roman sunt mari admiratori de tâlhari/bandiți/mafioți ...
      Râdeți de turci ? Ei au mai avansat ca inteligentA in Romanika prostimea este la ea acasă ( excepțiile sunt, dar putine)
      • +8 (8 voturi)    
        ... (Luni, 24 iunie 2019, 10:54)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

        Nici nu incape comparatie cu romanii. Cat timp ajungi ca tinerii sa fie omorati si calcati in picioare aleator de un tiran nu esti departe de Coreea. Cat timp permiti ca profesorii sa fie aruncati in puscarie pentru ca predau la insitutii care au legatura cu Gullen discutam ca s-au desteptat? Daca te uiti ca au turismul mai dezvoltat, 1 e clima si 2 sunt investitii si management strain. Ei sunt atat de saraci incat turismul depinde doar de turistii straini. Cand le-a interzis Putin rusilor sa mearga la turci le-a afectat grav economia, nu s-a intors chitaind Erdogan la bunul lui prieten?
  • +14 (18 voturi)    
    Erdogan ar trebuii (Duminică, 23 iunie 2019, 22:25)

    Rahan5 [utilizator]

    sa se impuste pana maine dimineata.
    A cere repetarea alegerilor, pentru o fractiune de procent, la un sistem democratic si asa retrograd este o magarie politica.
    Foarte probabil nevasta-sa araboaica l-a instigat pe Erdogan la repetarea alegerilor. O semita din Levant .
    Bine ca il avem pe Emil Constantinescu care toaca bani cu noul ,,Institut de Studii Levantine" (finantat de Senatul lui Tariceanu) si care ne arata ce bune sunt pentu Romania ,,Studile Semite Levantine asupra Democratiei".
    • 0 (0 voturi)    
      Accentul NU dubleaza vocala (Luni, 24 iunie 2019, 20:15)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      .
  • +9 (9 voturi)    
    nu uitati ca referendumul din 26 mai (Luni, 24 iunie 2019, 5:43)

    Francisc 1 [utilizator]

    inca nu a fost validat dupa aproape o luna !
  • +11 (13 voturi)    
    o demonstratie democratica (Luni, 24 iunie 2019, 6:17)

    anonim3 [utilizator]

    Jos palaria pentru alegatorii din Istanbul! Este insa doar o victorie de etapa. si mai trebuie luptat mult pana la triumful democratiei liberale in Turcia.
  • +6 (8 voturi)    
    oare (Luni, 24 iunie 2019, 8:48)

    liviu_ [utilizator]

    a 2-a anulare?! hai ca se poate

    serios mai nu ati invatat de la drcnea?! cum de ati perdut alegerile?! sau era greu de tot sa furati 20-30% din voturi?!