VIDEO Trump a aprobat inițial un atac armat împotriva Iranului/ Imagini cu momentul în care a fost doborâtă drona americanilor / Reacția Rusiei -UPDATE

de A.Z. D.G     HotNews.ro
Vineri, 21 iunie 2019, 8:41 Actualitate | Internaţional


Donald Trump la ONU
Foto: Captura video Twitter
Președintele american Donald Trump ar fi aprobat inițial lansarea rachetelor militare în Iran, ca răspuns la faptul că Teheranul a doborât o dronă americană, însă a retras comanda în ultimul minut.

UPDATE 12.10: Iranul a fost avertizat de președintele american Donald Trump asupra unui atac iminent, prin intermediul Omanului, au precizat oficiali de la Teheran, pentru Reuters.

Declarația a fost făcută la scurt timp după ce publicația americană New York Times a dezvăluit că liderul de la Casa Albă ar fi aprobat inițial atacarea Iranului, pentru a reveni asupra ordinului în ultimul moment.

”În mesajul său, Trump a spus că este împotriva oricărui război cu Iranul și dorește să discute cu Teheranul cu privire la mai multe subiecte...El a dat un răgaz scurt pentru a primi un răspuns din partea liderului iranian Ayatolahul Khamenei pentru a lua o decizie„, au mai precizat surse care doresc să își păstreze anonimatul.

Un alt oficial iranian a precizat: ”Am fost foarte clari și am spus că liderul se opune unor discuții, dar mesajul părții americane va fi transmis pentru ca acesta să ia o decizie...Am mai transmis oficialului din Oman că orice atac împotriva Iranului va avea consecințe internaționale și regionale„.

UPDATE 11:41: Rusia acuză Statele Unite că ar căuta în mod intenționat escaladarea tensiunilor cu Iranul, împingând lucrurile spre un război, scrie Reuters.

Sergei Ryabkov, adjunct al ministrului de externe, a cerut Washingtonului să cântărească bine asupra consecințelor conflictului cu Iranul și a precizat că relatările potrivit cărora Trump ar fi aprobat atacarea Teheranului arată că situația este ”extrem de periculoasă”.

UPDATE 9:40: Imagini care arată momentul în care a fost doborâtă drona americană au fost făcute publice de Pentagon, transmite euronews.



Și Iranul a dat publicității o înregistrare, susținând că aceasta survola spațiul aerian iranian.



Aeronavele se aflau în aer iar navele erau pe poziții, însă rachetele nu erau încă lansate când au fost primite ordinele de retragere, a declarat un oficial anonim, citat de New York Times. Nu este clar dacă atacul a fost doar amânat sau anulat, potrivit publicației americane.

Oficialii militari și diplomații americani se așteptau la un răspuns armat din partea SUA, după ce oficialii securității naționale ai președintelui și liderii Congresului s-au întâlnit la Casa Albă joi noapte. Una dintre ținte ar fi fost sistemul de apărare antiaeriană S-125 Neva/Pechora, potrivit unei surse de la Pentagon. SUA ar fi suspectat că acesta a fost sistemul folosit în atac, deși Teheranul a declarat că a fost vorba de sistemul de apărare 3rd Khordad.

Trump a părut inițial să dorească aplanarea situației, spunând că drona US Global Hawk ar fi putut să fie doborâtă de un ofițer iranian "prost și scăpat de sub control", fără autorizație de la Teheran.



"Nu am avut un bărbat sau o femeie în dronă. Dacă am fi avut, lucrurile ar fi stat cu totul altfel", a afirmat Trump. Președintele american a comentat inițial că Iranul a făcut o mare greșeală, dar nu a dat detalii legate de modul în care SUA vor reacționa. Întrebat cum va răspunde SUA, acesta a zis: "Veți afla."



Administrația Federală a Aviației a emis un ordin de urgență prin care anunță că toate operațiunile aeriene deasupra apei în regiunea Golfului Persic și a Golfului Oman sunt interzise temporar deoarece tensiunile politice și activitățile militare "reprezintă un risc pentru operațiunile de aviație civilă americană".

Joi noapte, liderii democrați au insistat asupra colaborării cu aliații. Purtătorul de cuvânt Nany Pelosi a afirmat că administrația trebuie să facă tot posibilul să scadă tensiunile, în timp ce liderul democrat din Senat, Chuck Schumer, a spus că este îngrijorat că administrația va provoca un război.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















28243 vizualizari

  • +16 (46 voturi)    
    Asta nu inseamna ca i-ar..... (Vineri, 21 iunie 2019, 8:58)

    gigiN [utilizator]

    ... fi venit mintea la cap,neavand ce si unde sa-i vina!!!
    • +7 (53 voturi)    
      Gurile rele de pe net spun (Vineri, 21 iunie 2019, 9:38)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      ca americanii plimbau drona prin Iran, crezand ca-i invizibila

      la care Iranienii, sau uitat, codit...bah ce facem....ii lasam pe astia sa ne faca sedinte foto moca? A cui e magauaia asta zburatoare? Ca doar nu credeti ca are numar de inmatriculare si steagul tatuat pe frunte

      I-au dat pac..pac...si acum aflam ca era drona invizibila a SUA

      Iranienii maro in pantaloni....ne cerem scuze...n-am stiut ca e invizibila, si n-am stiut ca e a voastra

      Ca daca stiam, am fi zambit la poza, si speram sa nu faceti ca la NSA si sa ne ciuruiti ca la video games
      • -6 (26 voturi)    
        Ar trebui sa te faci . (Vineri, 21 iunie 2019, 14:28)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        .. stand up comedian, la cat humor ai. Ma refer la cel de proasta calitate. Ai avea multi clienti, mai ales la nuntile PSD-istilor, manelistilor si altora dragi tie. Aveti multe in comun.
      • -7 (17 voturi)    
        lol (Vineri, 21 iunie 2019, 14:38)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        si daca chiar da testele si trece ? atunci tragi in sfarsit concluzia corecta despre tine si despre afirmatiile tale ?
  • -8 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 21 iunie 2019, 9:00)

    [anonim]

  • +16 (46 voturi)    
    Pur si simplu... (Vineri, 21 iunie 2019, 9:14)

    Observator roman [utilizator]

    ...Trump crede că a fi Președintele SUA e o funcție publică la care se pricepe. Nu e așa. Nepriceperea lui, aflat pe locul cel mai de sus în chain of command din S.U.A. mă poate afecta și pe mine, un pașnic locuitor al planetei Pământ, aflat la mii de mile distanță de presupusul conflict.

    Există o singură soluție (pentru Trump ca și pentru Putin, Xi Jinping, Kim Jong-un etc.) TESTAȚI-I PSIHOLOGIC!!

    Dacă pică testul... ne pare rău, altul la rând!
    („Și dacă nu se lasă testați?” - La zdup, lângă Dragnea!!)
    • -18 (34 voturi)    
      Nu te baga nimeni in seama... (Vineri, 21 iunie 2019, 11:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      Nu te baga nimeni in seama si e bine si normal asa.
      Altfel, sigur ca da, matale nu trebuie sa fii testat psihologic ca stabilesti cine si pe unde trebuie sa fie, sau sa NU fie presedinte.

      Koooo-kooooo!
  • -21 (53 voturi)    
    Dacă ar fi câștigat Hillary Clinton, (Vineri, 21 iunie 2019, 9:18)

    Mazeta [utilizator]

    acum SUA începea războiul cu Coreea de Nord, nu cu Iran.
    • +8 (34 voturi)    
      cam greu cu Corea de N (Vineri, 21 iunie 2019, 9:33)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      au rachete si bomba atomica

      oricat de separati ar fi, nu cred ca Corea de Sud ar agrea, nici Japonia, China

      Corea de N, deja are o economie destul de autonoma, sanctiunile nu prea mai merg....tot ce pot face este sa inceapa sa coopereze gradual cu ei, si eventual sa le sape regimul via CIA

      Dar o confruntare directa, dpmdv e putin probabila
      • +12 (20 voturi)    
        Frica Mazetei este legata de URSS (Vineri, 21 iunie 2019, 11:11)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        A scris la fenta Coreea de Nord
    • +10 (34 voturi)    
      hehe (Vineri, 21 iunie 2019, 9:42)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Probabil ca ai facut ceva studii umoristice la Lomonosov ca tare lame esti. Tu esti ma capsali?
    • +8 (8 voturi)    
      Mazeta, (Vineri, 21 iunie 2019, 16:35)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      chiar daca nu spui lucruri interesante, trebuie sa recunosc un lucru: ESTI MEREU LA POST. Nu exista articol de pe hotnews pe care sa nu il comentezi.
      fara tine hotnews-ul ar fi mai trist.
  • -10 (46 voturi)    
    presedintele (Vineri, 21 iunie 2019, 9:47)

    nash pandelica [utilizator]

    semneaza un ordin militar numai pe baza unui raport si propunere de la pentagon.
    restul, campanie anti trump. in floare.
    probabil, hn tzinteste la romanii din sua.
    acolo taberile sunt clare, cei fugiti sunt republicani, cei noi sosit, emigrantii economici, o parte a lor e cu demokkatia. insa demokkat de azi este cu totul altceva decat pe vremea lui kennedy, sau chiar a lui carter.
    de la billy mincinosul pana la o'banana, demokkatia a luat o fata mult mai marxista. neomarxista. sanders este cel mai bun exemplu al noii demokkatii americane.
    pe vremea lui bush al mic, si republicanii o cotisera spre ghiolbanizm. trompa a sucit oleaca timona spre america reala, a majoritatii americanilor.
    de fapt, modernizarea respublicanilor se putea intrevede de pe vremea lui bush tatal. fost cia-ist. se stie ca cia este orientata spr globalizm.
    deci, ca in orice campanie, vor aparea si mai multe laturele de campanie.
    o sa mai aflam, de pe la cnn, gardianui britanic sau hn, cum ca sanders va aduce ramura de maslin a pacii vesnice si universale, spre deosebire de dezbinatorul trompa. vom mai vedea doamne, venite din toata lumea, la wash, demostrand cu bustul gol...
  • -7 (37 voturi)    
    USA-Rusia-China, razboi proxy cu siiti-suniti (Vineri, 21 iunie 2019, 11:29)

    animatron [utilizator]

    Interpretarile ziarului de stanga "The Guardian" sunt irelevante pentru realitatea situatiei, e vorba de acea parte a mass-mediei "mainstream" care e intr-o continua campanie isterica anti-Trump (indiferent ce face/spune presedintele US, va fi interpretat negativ).

    Daca dl Trump dadea ordinul de raspuns militar, presa stangista ar fi strigat ca e un "militarist" si arunca tara in razboi, declanseaza Apocalipsa in Orientul Mijlociu (acolo oricum e razboi non-stop de zeci de ani).

    Daca nu a dat ordin, pai atunci e un incapabil si un habarnist, nu stie ce vrea, etc.

    Lucrurile sunt evident mai complexe, nu se preteaza la interpretari simpliste cu tinta propagandista.

    USA nu are cum sa lase fara raspuns un atac militar impotriva unui element al armatei sale, soldat, drona, orice ar fi.

    Iar raspunsul tactic trebuie sa fie proportional si sa raspunda unor obiective de strategie militara, de imagine, de negociere politico-diplomatica, etc.

    Presedintele Trump e un pragmatic, a dovedit-o de mai multe ori si mai ales e un personaj consecvent in reactii, daca si-a fixat atingerea unor planuri cu Iranul atunci o va face cu siguranta.

    Iranul e acum un aliat al Rusiei putiniste, primeste armament rusesc, accepta survolarea spatiului sau aerian de catre avioane si rachete de croaziera ale Moscovei (pe acolo au trecut rachete "Kalibr" din M. Caspica lovind tinte jihadiste in Siria).

    China e si ea foarte interesanta intr-o influenta asupra Iranului siit (opus aliatilor suniti ai USA), stat pe care l-a ajutat indirect (prin transfer tehnologic din Coreea de Nord) sa dezvolte capacitati balistice.

    Pentru alianta americano-sunita (Egipt si majoritatea tarilor din Golf) un Iran siit sustinut militar de Rusia-China este un pericol strategic major in regiune, pt ca Iranul urmareste crearea unui "arc siit" din Golf la Mediterana (Irak, Siria, Liban, parti din Yemen, Arabia Saudita, etc.).

    La el acasa, dl. Trump e la 44,4% aprobare pt politica sa (realclearpolitics).
    • +8 (28 voturi)    
      am inteles cat de intelept e Trump! (Vineri, 21 iunie 2019, 11:58)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      pardon, dl. Trump!
    • +6 (16 voturi)    
      Comentariu f pertinent (Vineri, 21 iunie 2019, 12:01)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Cu exceptia consecventei lui Trump.
      Omul e putin nebun si daca pastreaza o consecventa e legata strict de imaginea si interesul personal. De multe ori chiar material.
      • -13 (21 voturi)    
        hai sa nu confundam (Vineri, 21 iunie 2019, 12:26)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        excentric, cu nebun.
        se spuea numai despre britzi ca sunt excentrici.
        iaca si un niamtz. ceva mai avut deca patru case de al noi.
    • -10 (22 voturi)    
      cu multa indulgenta (Vineri, 21 iunie 2019, 12:23)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      44.4%, sondaje cnn, nyt sau wahs post.:-)
    • -11 (19 voturi)    
      cu multa indulgenta (Vineri, 21 iunie 2019, 12:23)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      44.4%, sondaje cnn, nyt sau wahs post.:-)
    • +9 (21 voturi)    
      Comentariul tau e irelevant (Vineri, 21 iunie 2019, 14:13)

      belfast [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Esti doar un troll trumpist intr-o campanie disperata de a-ti apara idolul. Inclusiv prin a denigra presa libera, o caracteristica a dictatorilor. Dar nu faci decat sa-l imiti pe cel mai prost presedinte SUA ever.
      • -7 (17 voturi)    
        "presa libera" (Vineri, 21 iunie 2019, 15:06)

        Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui belfast

        Buna gluma. La fel ca aia cu politicienii altruisti.
      • -3 (7 voturi)    
        Oau (Vineri, 21 iunie 2019, 22:29)

        wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui belfast

        "Felicitari" pentru cliseele debitate, papagalii te invidiaza.
        Felicitari lui Animatron, excelent comentariu.
    • +6 (6 voturi)    
      ar mai trebui subliniat (Vineri, 21 iunie 2019, 15:48)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      ISIS sunt SUNNI, nu shia.Valabil si pentru >90% dintre autorii arabeti ai atacurilor teroriste din lume. Ca sa fie mai clar turmei cine pe cine sustine de fapt ;)

      Ref drona, presupun ca USA pot da o fotografie clara cu resturile dronei si ar fi usor de vazut unde a fost de fapt doborata. Doar au atata tehnologie...
    • +2 (2 voturi)    
      e pe dos (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 15:53)

      bimor [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Trump a fost facut incapabil nu de presa de stanga ci chiar de tuterii lui de la Fox News
      https://www.thedailybeast.com/fox-and-friends-calls-donald-trump-weak-tries-to-goad-him-into-war-with-iran
  • -4 (18 voturi)    
    Va tog! (Vineri, 21 iunie 2019, 14:38)

    Observatory [utilizator]

    I need desperately many minuses!!!
    TRUMP 2020 !!!!!

    Thank you !
    Merci !
    Multumesc ! șamd
    • +5 (9 voturi)    
      Trump 2020 (Vineri, 21 iunie 2019, 17:27)

      marius67 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      https://i.imgur.com/SFATuth.png
  • +7 (17 voturi)    
    dobitocul (Vineri, 21 iunie 2019, 14:48)

    Kosmos [utilizator]

    Mai are putin de trait..nu se gandeste la consecinte..oricum deciziile astea nu le ia el
  • +6 (6 voturi)    
    Oh, the irony! (Vineri, 21 iunie 2019, 17:24)

    marius67 [utilizator]

    https://i.imgur.com/H3K2W8w.jpg