Austria închide drumurile rurale pentru călătorii care încearcă să evite autostrada

de A.Z.     HotNews.ro
Vineri, 21 iunie 2019, 8:19 Actualitate | Internaţional


Autostrada A8 din Germania
Foto: Captura YouTube
Landul austriac Tirol a anunțat joi că va restricționa accesul pe drumurile rurale autoturismelor care încearcă să evite autostrăzile. Mișcarea a atras furia oficialilor din Bavaria, regiunea vecină, deoarece interdicția va afecta turiștii care vor să treacă granița, iar între cele două provincii deja există tensiuni legate de această chestiune, scrie agenția DW.

Având în vedere faptul că Tirol se află între Germania și Italia, turiștii care vin și pleacă din aceste țări trebuie să treacă prin Tirol. Mulți aleg drumurile rurale pentru a nu fi prinși în trafic sau pentru a evita să plătească taxe.

Noua lege va închide marile ieșiri de pe autostradă din jurul orașului Innsbruck, locul de unde turiștii puteau alege drumuri alternative. Iar reglementarea va fi valabilă pentru toate mijloacele de transport, inclusiv mașini, camioane, motociclete.

Guvernatorul provinciei, Günther Platter, a anunțat decizia, afirmând că interdicția va fi aplicată mai ales în weekend, începând cu acesta. Interdicția va fi ridicată la jumătatea lunii septembrie.

Bavaria și Tirol au avut conflicte de-a lungul timpului legate de transportul peste granițe. Viena a reacționat dur când Berlin a propus instalarea unor taxe pe autostrăzile germane, pentru străini. Curtea Europeană de Justiție a decis împotriva Germaniei, argumentând că reglementarea ar discrimina împotriva celorlalți membrii ai Uniunii. Decizia provinciei Tirol vine la numai câteva zile de la decizia curții și a fost văzută ca o lovitură dată vecinului german.

















24816 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Taxa de autostradă (Vineri, 21 iunie 2019, 10:10)

    finutza [utilizator]

    Dacă nemții, care au venituri mari, se vaită că trebuie să plătească taxe de autostradă în Austria, preferând să circule prin comune și orașe, închipuiți-vă ce va fi cu viitoarea autostradă București - Brașov, unde autoritățile deja au anunțat că se vor plăti 6 euro/100 km.
    • +9 (13 voturi)    
      asa au facut si cu parcarile (Vineri, 21 iunie 2019, 11:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      asa fac si cu autostrazile
      baga niste preturi aberante , apoi baga placa : "oamenii nu le folosesc, d c sa mai facem?"
    • -10 (12 voturi)    
      Depinde (Vineri, 21 iunie 2019, 13:18)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Decât să faci 100km cu mașina proprie în 3 ore, mai bine plătești 6EUR și faci 100km în ceva mai puțin de o oră.
      • +8 (10 voturi)    
        Traficul dintre stațiuni rămâne între stațiuni (Vineri, 21 iunie 2019, 15:21)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Asta e partea pe care nu o înțeleg suporterii autostrăzii Comarnic - Brașov. N-o să aibă ieșiri din 2 în 2 kilometri, tot pe DN-1 se va circula între stațiuni.
        • 0 (2 voturi)    
          Băse, tu esti? (Luni, 24 iunie 2019, 18:55)

          IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Ai ramas tot la parerea ca nu ne trebuie autostrazi?

          Sunt zeci de mii de masini care tranziteaza zilnic Valea Prahovei fara a se opri in statiuni. Stiu, pentru voi bugetarii, e mai greu sa intelegeti ca unii trec pe acolo cu alte treburi decat "consumarea" tichetelor de vacanta primite moca...
          Acestia sunt cei care au nevoie de autostrada si nu sunt "suporterii autostrăzii Comarnic - Brașov", ca nu suntem la fotbal, sunt doar niste oameni care s-au saturat sa faca Ploiesti - Brasov (sau invers) in 3-4 ore... Vorbim de 110 km...
    • 0 (14 voturi)    
      6 EUR / 100 km mi se pare chiar super decent... (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 1:44)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      ...comparativ cu ce am văzut prin La République Islamique Française.
  • +15 (19 voturi)    
    Acces cu parolă cumva? (Vineri, 21 iunie 2019, 10:24)

    BEDE [utilizator]

    Sau cum? Chiar să închidă de tot una sau mai mult ieșiri de pe autostradă? Ca și cum numai turiștii ar avea nevoie de acele ieșiri de pe autostradă...
    Sau or vrea cumva să facă ieșirea de pe autostradă cu parolă, așa, cum au făcut nu demult milițienii noștri cu ocazia mitingului P$D la Târgoviște?
  • +11 (11 voturi)    
    mda (Vineri, 21 iunie 2019, 11:29)

    liviu_ [utilizator]

    deci austriecii vor bani de la turisti... atata tot ...
  • +12 (12 voturi)    
    idioti (Vineri, 21 iunie 2019, 11:48)

    Gobelin [utilizator]

    cei care vor suferi cel mai mult vor fi ai lor, din zona Insbruck.
    • +1 (3 voturi)    
      nope (Duminică, 23 iunie 2019, 15:50)

      tufy [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      localnicii au numerele de inmatriculare inregistrate in baza de date si nu platesc nimic.

      Chiar si acum este un drum cu plata in zona Innsbruck pe valea cu ghetarul Stubai, daca nu esti localnic platesti la bariera ;)