Trump: "Iranul a făcut o eroare enormă!"

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 20 iunie 2019, 17:52 Actualitate | Internaţional


Trump
Foto: Captura YouTube
Președintele american Donald Trump a afirmat joi că Iranul a făcut o "eroare enormă", la puțin timp după ce Pentagonul a confirmat că forțele iraniene au doborât o dronă de supraveghere a US Navy, scrie AFP.

"Iranul a făcut o eroare enormă!", a scris președintele Statelor Unite, într-un tweet laconic.



UPDATE: Ulterior, într-o declarație acordată presei, Donald Trump a evocat posibilitatea ca drona americană să fi fost doborâtă de iranieni în urma unei erori umane, scrie AFP.

„Am impresia că a fost o greșeală făcută de cineva care nu trebuia (să ia acea decizie)”, a declarat Trump la Casa Albă. „Îmi vine greu să cred că a fost ceva intenționat”, a adăugat el.

Întrebat cu privire la o eventuală ripostă americană, Trump a rămas evaziv, răspunzând doar: „Veți vedea”.

















8650 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    NU ASTA ATI DORIT? (Joi, 20 iunie 2019, 18:10)

    credinciosul [utilizator]

    a cautat orice motiv ca sa-i bombardeze,nu duceai portavionul si bombardiere strategice ca sa aperi petrolierele!puteai foarte bine acest lucru sa il faci cu fregate sau vase mai mici si rapide!
    pacat de ce se va intampla acolo,pacat de buzunarul celor carevor baga benzina sau motorina!
    atitudine de superputere ,care trateaza o tara parca ar juca un joc pe calculator!
    si sunt sigur ca vor fi destui care o sa laude aceasta viitoare actiune ,la fel cum a fost un cetatean pe nume constantinescu care a spus ca este de acord cu bombardarea Serbiei!
  • -1 (7 voturi)    
    cumva nu are palarie? (Joi, 20 iunie 2019, 18:38)

    Je__ [utilizator]

    de cand cu incalzirea globala e nevoie de palarie primavara
  • +1 (9 voturi)    
    Knock knock! (Joi, 20 iunie 2019, 18:58)

    UncleSam [utilizator]

    Who's there?
    ...

    Tomahawk!


    The End.
  • 0 (14 voturi)    
    Nu se mai poate cu zăludul ăsta. (Joi, 20 iunie 2019, 19:30)

    prec [utilizator]

    De fapt, nici cu amerloci....
    • -3 (7 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 20 iunie 2019, 22:25)

      jondo [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Marea democratie iraniana, trebuie ferita de totalitarismul american.
      • +2 (2 voturi)    
        Iranul vrea razboi (Vineri, 21 iunie 2019, 8:58)

        marius67 [utilizator] i-a raspuns lui jondo

        https://i.imgur.com/KcWq4re.jpg
  • +5 (9 voturi)    
    Aha (Joi, 20 iunie 2019, 21:10)

    ipolitic [utilizator]

    am crezut ca au facut-o intentionat, dar daca Donald zice ca e "mistake"...
  • +5 (5 voturi)    
    In Vietnam au inceput cu (Vineri, 21 iunie 2019, 7:03)

    John M. [utilizator]

    Golful Tonkin. Acum cu Oman. Nu inteleg de ce Trump (in simplitatea mintii lui) nu declara deschis," Imi trebuie un act de nebunie ca sa-mi recastig electoratul meu cu jeansii rupti in cur, analfabet, si inarmat pana-n dinti" pentru alegerile de anul viitor. Hillbillies din Florida m-au primit foarte bine si au inghitit toate aiurelile pe care le-am debitat..."