UPDATE Iranul afirmă că a doborât o dronă americană ce i-a încălcat spațiul aerian / Un oficial SUA spune că incidentul a avut loc în spațiul aerian internațional

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 20 iunie 2019, 9:09 Actualitate | Internaţional


Drona Global_Hawk
Foto: Wikimedia Commons
Gărzile Revoluționare iraniene au doborât o dronă americană ”de spionaj” în provincia Hormozgan, a anunțat joi site-ul acestor forțe de elită ale Teheranului, Sepah News, citat de Reuters. Agenția de stat IRNA a publicat un material identic, în care drona este identificată drept un RQ-4 Global Hawk.

UPDATE 09.30 O dronă militară a Statelor Unite a fost doborâtă în spațiul aerian internațional, deasupra Strâmtorii Hormuz, de o rachetă iraniană sol-aer, a declarat un oficial american, care a dorit să nu i se dea numele. Oficialul a spus că a fost vorba de o dronă MQ-4C Triton a Marinei SUA.

”A fost doborâtă când a intrat în spațiul aerian iranian în apropierea districtului sudic Kouhmobarak”, se afirmă pe site-ul Gărzilor Revoluționare.

RQ-4 Global Hawk este o aeronavă fără pilot ce poate zbura la altitudini mari timp de peste 30 ore, furnizînd imagini de înaltă rezoluție, aproape în timp real, ale unor suprafețe extinse, indiferent de condițiile meteo, potrivit producătorului Northrop Grumman.

Un purtător de cuvânt al comandamentului militar american a spus că nicio aeronavă a SUA nu a zburat miercuri deasupra Iranului.

Armata americană a confirmat acum câteva zile că Iranul a încercat să-i doboare o dronă săptămâna trecută și, de asemena, că una a fost doborâtă, pe 6 iunie de forțele houthi (sprijinite de Iran) din Yemen.


















6012 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    Pana nu vedembucati din drona. Nu credem nimic. (Joi, 20 iunie 2019, 9:25)

    Lok [utilizator]

    Vreau dovezi de la toata lumea. Vreau sa vad poze cu drona zdrobita.
  • -4 (24 voturi)    
    Saddam Hussein Avea EXACT acelasi (Joi, 20 iunie 2019, 9:27)

    un domn [utilizator]

    Discurs...Barboshii de la Teheran NU au inteles nimic din istorie...chiar nu se gaseste un Pahlavi local sa ii Barbereasca pe astia de la Teheran ?
    • +1 (3 voturi)    
      Talibani... (Joi, 20 iunie 2019, 18:15)

      brightids [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      prietene...aia sun talibani. Si sincer cati iranieni ai intalnit in viata ta si ce ti-au facut de-i urasti asa tare? Ia zi si pe metalisti ia-i tunde mah?
      • 0 (0 voturi)    
        Metalistii (Vineri, 21 iunie 2019, 11:23)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui brightids

        Sunt Prietenii Mei, breh !
  • -3 (33 voturi)    
    Eu înclin să-i cred pe maimuțoi. (Joi, 20 iunie 2019, 9:49)

    prec [utilizator]

    Amerlocii și-au dovedit, de prea multe ori, ticăloșia. Unde exportă ei „democrația” se alege praful.
    • +2 (20 voturi)    
      Ia da-ne niste exemple (Joi, 20 iunie 2019, 10:22)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Unde era bine, au venit americanii si au facut prapad.
      Noroc cu rusii.
      Ia si compara RFG cu RGD, blocul vestic cu cel rusesc, Korea de nord cu cea de Sud, Japonia .
      • -2 (18 voturi)    
        exemple (Joi, 20 iunie 2019, 10:51)

        shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        Siria, Irak, Libia, Kosovo
        • -1 (19 voturi)    
          Vai vai (Joi, 20 iunie 2019, 12:57)

          Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

          Ce minunatie de tari ai listat. Siria Irak Kosovo....era foarte bine acolo si deodata au venit americanii si i-au facut prapad...
          Atceva nu va mai invata la scoala rusa?
          Cand au intervenit americanii in Siria? ce era Siria inainte de a interveni ? cate milioane de oameni ucisesera Bashar al Assad pana atunci?
          Dar Sadam? Cum poti sa spui ca in Irak era bina pana au venit americanii cand un dictator isi gaza proprii cetateni si ameninta tot occidentul cu exterminarea ? Ai uitat ce trambita Sadam?
          Ai idee ce s-a intamplat Iugoslavia? Sau nu ati apucat sa invatati de asta?
          • +1 (3 voturi)    
            LIBIA (Joi, 20 iunie 2019, 22:08)

            credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

            PRIMAVARA ARABA
      • 0 (10 voturi)    
        Iraq-ul cu gaura aia mare de pamant. (Joi, 20 iunie 2019, 11:13)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        Afghanistan si campiile de opiu.
        Syria, dar acolo nu au fost, cica.
        Yemen si Oman, dar nici acolo nu au fost, doar au vandut arme si muntii diferitelor grupe de rebeli (wikileaks) pentru a restabiliza tari chiar foarte stabile pana atunci.
    • +5 (13 voturi)    
      da mai comunistoc, am auzit (Joi, 20 iunie 2019, 11:26)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Ca stau sud-coreeni la coada sa sara gardul in raiul din Coreea de Nord.
      As cum stateau si nemtii din vest ca sa fuga in RDG.
      Si sarbii mureau pe capete incercand sa fuga in Romania.
      • -4 (8 voturi)    
        Alibeg, păi pe-ai tăi i-a „democratizat”. (Joi, 20 iunie 2019, 16:32)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Ăia cu șoriciul negru ca al tău.
        • +1 (3 voturi)    
          nu stii ce culoare are soriciul meu (Joi, 20 iunie 2019, 17:18)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui prec

          da iti spun sigur ca al tau e unul gros, de comunist intarziat!
    • +6 (12 voturi)    
      serios? (Joi, 20 iunie 2019, 11:58)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui prec

      mai tii minte cand au exportat democratia in Germania?
      mai tii minte cand au exportat democratia in Corea ? Ia si compara Nordul cu Sudul.

      Orientul mijlociu e doar export de... interese. nu de ideologie. Nu zic ca e frumos ce se intampla acolo, dar hai sa nu folosim doar exemplele care ne convin ca sa argumentam cat de nasoala e democratia.
      • 0 (2 voturi)    
        A FOS O VREME (Joi, 20 iunie 2019, 22:12)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        a fost o vreme cand investeau ,si castigau indirect.acum inafara de armament,loby pt armament al celor 3 giganti ajutati de pompero si prezident ,nu fac!uitate la investitiile din RO ,!nimic pe 2 ,mai mult speculative si indispensabilul armamernt vintage,ca e la moda!
    • +4 (6 voturi)    
      pai, mai draga (Joi, 20 iunie 2019, 13:22)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui prec

      demokratia de niciun fel n'a patruns in batrana persie.
      iar drona aia era facuta taman pt. a fi doborata.
      e o metoda, sa testezi apararea de coasta a unui potential inamic.
      acuma, nu stiu ce e ma scumpa, o drona americana, sau o racheta ruseasca...
  • +3 (15 voturi)    
    drona a fost dobarata (Joi, 20 iunie 2019, 10:30)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    a recunoscut si US si e cam cea mai avansata drona. Ca era cam la limita spatiului aererian (fiecare zice ca era cativa metrii pe partea lui, au mai fost n cazuri de genul asta) tragand cu ochiul la iranieni e partea a 2. Tensiunile au tot crescut in zona de la retragerea sua din pact. Referitor la ce ne pasa noua, chestia asta scumpestepetrolul->ne scumpeste noua benzina-> ne scumpeste toate produsele ce au nevoie de transport. Nu se vor linistii lucrurile decat daca castiga un democrat in 2020 si reface acordul
    • +2 (14 voturi)    
      Stramtoarea hormuz nu are spatiu aerian internat. (Joi, 20 iunie 2019, 10:42)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      Dar are spatiu OMAN, IRAN si UAE. Pun pariu ca drona a cazut in Iran si asa e cam greu sa spuna ca erau la 30 de mile nautice distanta.
      • 0 (2 voturi)    
        drona aia zboara pe la 15.000 m sau chiar mai sus (Vineri, 21 iunie 2019, 8:26)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Cu o viteza de 500 km pe ora si are vreo 15 tone.
        Daca tu crezi ca aia cade ca bolovanul cand e atinsa de racheta ruseasca mai trebuie sa faci calcule.
        Deci alea 30 mile sunt vax albinuta.
    • 0 (8 voturi)    
      Mai așteaptă (Joi, 20 iunie 2019, 15:04)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      2024 sa vina un alt republican președinte , pana atunci bagă tare benzina la rabla ta din 1980......
      Cand Ai timp si benzina mai treci si tu pe cimitir și pune o lumânare pentru cel mai iubit și geniu României , săracul mort , este cam singur acolo...
      • +2 (6 voturi)    
        ce zic eu si ce intelegi tu (Joi, 20 iunie 2019, 15:23)

        yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

        Si de unde tragi tu concluzia ca am eu o rabla din 1980 (tu desigur esti un finut cu Ferari 2019, bagabond de babagond ce mai).
        Putim imi pasa de oricare din tarile din orient, de ce mi-ar pasa de oricare dintre ele sau de interesele lor. Ca situatia asta faca ca produsele la raft la noi in magazine sa fie mai scumpe da imi pasa. Imi pasa de toti romanii nu doar de mine si mie se pare normal sa imi pese de noi (romanii) si nu de alte popoare. Poate pentru tine altii sunt mai importanti
  • -2 (16 voturi)    
    lasa mah (Joi, 20 iunie 2019, 12:05)

    Toreador [utilizator]

    ca ii democratizeaza si pe astia curand ... mare greseala sa dobori o drona americana ... acum au si motiv ... RIP Iran ... RIP