Există destule dovezi care să arate că Rusia a furnizat rachetele ce au doborât zborul MH17 - anchetator / Mandate de arestare pentru patru persoane

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 19 iunie 2019, 15:13 Actualitate | Internaţional


Ramasitele avionului MH17
Foto: Agerpres/Xinhua
Anchetatorii au anunțat, miercuri, că au adunat destule dovezi pentru a arăta că Rusia a furnizat lansatorul de rachete ce a doborât avionul MH17 al Malaysia Airlines, deasupra Ucrainei, în 2014, transmite Reuters.

”Avem destule dovezi că Rusia a livrat lansatorul de rachete”, a declarat procurorul șef olandez, Fred Westerbeke.

De asemenea, patru suspecți vor fi acuzați de crimă pentru rolul lor în doborârea zborului MH17 în iulie 2014, procesul urmând să înceapă în martie anul viitor în Olanda, au spus anchetatorii internaționali.

Westerbeke a precizat că au fost emise mandate internaționale de arestare pentru patru persoane, trei ruși și un ucrainean, suspectați că au transportat sistemul de rachete folosit la doborârea aeronavei Malaysia Airlines.

















1643 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Mda (Miercuri, 19 iunie 2019, 15:26)

    The_Dude [utilizator]

    "Noua" ne-au trebuit 5 ani sa "stabilim" vinovatia "lor", iar "lor" le-a trebuit 1 zi sa puna la dispozitia partilor ... sa zicem interesate... un lansator de rachete.
    Pe acelasi principiu, stau sa ma gandesc... oare ne vor trebui 5 ani sa aflam ca suntem sub ocupatie rusa?!

    Ceva sanctiuni?
    • 0 (8 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 19 iunie 2019, 15:35)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Le-a fost stabilita vinovatia in fix o zi, si lor, la nivel de media.

      http://johnhelmer.net/malaysian-prime-minister-mahatir-accuses-us-and-allies-of-mh17-fabrication-violation-of-rule-of-law/

      Nici macar malaiezienii nu au avut voie sa spuna ceva, fiind avionul LOR, pe langa o parte dintre victime. Rusii, nici atat, desi au facut si backtrace pe serial number racheta.

      Dar... noua religie media, bazata pe cea clasica: crede si NU cerceta. De preferinta, doar titlurile.

      Cand cresti mare, vezi ce inseamna "cui prodest", "casus belli" si "false flag".
      • -1 (1 vot)    
        Nu te mai agita atat pentru tov Putin ! (Miercuri, 19 iunie 2019, 16:13)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Ca tot un criminal KGB-ist este !
        • +1 (1 vot)    
          so? (Miercuri, 19 iunie 2019, 21:56)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

          Mi se falfaie de putin, dar nu inteleg de ce exista criminali buni si criminali rai.

          https://en.wikipedia.org/wiki/Iran_Air_Flight_655

          Sau iran baaaaad, sauditii buuuni, in special la fierastrau.

          Dublul standard rules si turma-l aplica cu pieptul bombat si mandra-n cap. Nu-ti mai repet ce i-am zis celuilalt sa invete cand o sa creasca mare. Tu nu pari a fi in stare sa treci de titlu la un articol. Cu cat mai clickbait, cu atat mai cuprinzator, suficient si definitoriu pentru tine.
      • -1 (1 vot)    
        Fugi, mah de aici (Miercuri, 19 iunie 2019, 16:44)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        vrei poate sa spui ca malaiezienii si-au dat singur in cap cu racheta, nu-i asa ?
        • +1 (1 vot)    
          :))) (Miercuri, 19 iunie 2019, 21:48)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          Asta ai inteles tu din ce am zis eu? Nici nu stiu daca sa zic ca e funny sau trist. :))))
  • +1 (1 vot)    
    De o singura chestie nu se preocupa procurorii ola (Miercuri, 19 iunie 2019, 15:57)

    newlook [utilizator]

    De o singura chestie nu se preocupa procurorii olandezi:
    DE CE KLM (compania aeriana olandeza, prestatorul efectiv al cursei) ....
    ...de ce KLM era SINGURA companie care NU ocolea in acele timpuri zona de razboi cunoscuta si ocolita de toate celelalte companii aeriene?

    Altfel, sigur, asa e corect politic. Vinovati sunt aia care au transportat, au despachetat, traducatorii, cei de la curatatoria chimica care le-a spalat uniformele...da' in niciun caz MAIDAN-ezii care au dat ordinul si au apasat butonul de lansare!