Cum au ”urcat” doi elvețieni pe Mont Blanc: Au aterizat cu un avion ușor la câteva sute de metri de vârf

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 19 iunie 2019, 14:25 Actualitate | Internaţional


Mont Blanc
Foto: Wikimedia Commons
Cucerirea celui mai înalt vârf din Europa Occidentală este o ambiție împărtășită de mulți alpiniști, însă doi dintre ei au recurs la o mare scurtătură pentru a ajunge pe Mont Blanc, scrie CNN.

În loc să urce pe picioarele lor cei 4.810 metri, cei doi elvețieni au aterizat cu un mic avion pe o latură a muntelui, la mai puțin de 400 de metri de vârf. Jandarmii montani din Franța (PHGM) i-au arestat pe cei doi, iar autoritățile locale din stațiunea de schi Chamonix au criticat aterizarea ilegală.

”Este un atac intolerabil asupra mediului de la mare înălțime și contra tuturor măsurilor de protecție”, a spus Eric Fournier, primarul din Chamonix-Mont Blanc.

Autoritățile locale se chinuie să facă față numărului enorm de vizitatori de pe munte și au introdus recent noi măsuri ca să prevină aglomerația. Alpiniștii care urcă pe Mont Blanc fără să rezerve o cameră în refugiile montane riscă doi ani de închisoare, plus o amendă de 300.000 de euro.


















9467 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Asa a facut si Otto Skorzeny (Miercuri, 19 iunie 2019, 14:55)

    Intermezzo [utilizator]

    Numai ca nu pe Mont Blanc ci pe Gran Sasso, cind l-a rapit pe Mussolini. E drept ca pe el n-a indraznit sa-l aresteze nimeni fiindca avea un Parabellum.
    • +6 (6 voturi)    
      chiar incerc sa inteleg dar nu pricep serios :) (Miercuri, 19 iunie 2019, 15:22)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      faci referire la una din misiunile lui Skorzeny, poate cea mai celebra: rapirea / eliberarea lui Mussolini din sept 43.
      ca pasionat de istorie, nu ma prind de aluzie, serios vb nu incerc sa fiu ironic.
      • +1 (3 voturi)    
        Pai analogia e evidenta (Miercuri, 19 iunie 2019, 15:49)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Tot cu un avion usor a aterizat si Skorzeny pe Gran Sasso. Mai greu i-a fost sa plece de acolo.
        • +2 (2 voturi)    
          nu chiar evidenta (Joi, 20 iunie 2019, 17:53)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

          Mussolini a fost evacuat tot cu un avion dupa eliberare.
          plus ca nu ma asteptam cineva sa faca o comparatie intre Skorzeny si cei 2 alipinisti :)
    • +7 (7 voturi)    
      Asa, dar nu chiar. (Miercuri, 19 iunie 2019, 15:42)

      Paulzice [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Otto ala nu s-a dus cu un avion ci cu mai multe. Apoi, Mussolini statea la un "hotel" acolo, pe o ditai pajistea. Nu e ca in Mont Blanc.

      Apoi, Gran Sasso e un lant muntos cu... mai multi munti. Mont Blanc se refera la un singur munte, ba chiar un singur varf al unui munte.

      Si tot apoi, ce inseamna "avea un Parabellum"? Un pistol cu munitie Parabellum? Niste cartuse? Un P08, ca era nostalgic? Un P38? De ce ar fi purtat un pistol cand era inconjurat de zeci de baieti cu semiautomate?

      Dar multumim pentru lectia de istorie pe care ne-ai dat-o in acest articol care n-are legatura cu povestea din '43, de mare ajutor!
      • +1 (1 vot)    
        Nu te mai da mare erudit (Miercuri, 19 iunie 2019, 16:51)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Paulzice

        Dupa ce te-ai uitat pe Wikipedia. Skorzeny a aterizat acolo cu un singur avion, restul erau PLANOARE. Avionul s-a avariat grav asa ca de plecat de acolo a plecat cu altul, pe care l-a obligat sa aterizeze, intre timp.Citeste cartea ' Skorzeny, cel mai periculos om din lume' de Charles Whiting si mai lasa ifosele de expert.
  • +4 (4 voturi)    
    100 Euro camera (Miercuri, 19 iunie 2019, 15:13)

    Delavale [utilizator]

    O camera pentru alpinisti costa 100 E/noapte
    • +1 (1 vot)    
      dar tu cum crezi ca a ajuns Elvetia (Miercuri, 19 iunie 2019, 16:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Delavale

      asa bogata? Au pus pret maximal la tot....
    • +1 (1 vot)    
      ?? (Miercuri, 19 iunie 2019, 19:45)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Delavale

      Chilipir. Chiar, de ce nu au facut rezervarea ca sa fie legala chestia?