FOTO VIDEO Franţa, Germania şi Spania, acord pentru construirea până în 2040 a unui avion de luptă "invizibil"

de MH     HotNews.ro
Luni, 17 iunie 2019, 16:58 Actualitate | Internaţional


avion de lupta
Foto: Captura Twitter
​Germania, Franţa şi Spania au semnat luni un acord pentru construirea noului avion de luptă european al viitorului, prevăzut să devină operaţional în 2040, scrie Euronews.

Acordul-cadru a fost semnat de către miniștrii Apărării din Germania, Franţa şi Spania, în prezența președintelui francez Emmanuel Macron, la salonul aeronautic deschis la Le Bourget, lângă Paris. Tot acolo a fost dezvelită o machetă a avionului aflat în centrul proiectului unui sistem de luptă aerian al viitorului (SCAF), care cuprinde un avion de luptă de nouă generaţie, precum şi un sistem integrat de control al dronelor şi sateliţilor și vizează înlocuirea actualelor avioane Rafale şi Eurofighter, la orizontul anului 2040.



În iulie 2017, cancelarul Angela Merkel și președintele francez Emmanuel Macron au convenit asupra dezvoltării sistemului de luptă, iar doi vechi rivali, constructorii Airbus și Dassault Aviation, sunt pregătiți să construiască avionul de luptă, în timp ce Safran din Franța și MTU din Germania vor dezvolta în comun motorul noului avion. Guvernele francez și german se așteaptă să investească inițial 4 miliarde de euro în avionul de luptă până în 2025, iar Franța, liderul proiectului, contribuie cu 2,5 miliarde de euro, potrivit ministerului francez al apărării.

Spre deosebire de Eurofighter, noul avion de luptă va include, de asemenea, o serie de arme asociate, rachete de croazieră, sateliți și stații de sol.

Parisul și Berlinul doresc ca primul zbor al prototipului să aibă loc în jurul anului 2026, iar noul avion de luptă să devină funcțional în 2040.




"În 2040, forțele armate franceze vor fi echipate cu o aeronavă de luptă, construită între europeni, pentru a face față luptelor de mâine. Acest lucru este istoric și acesta este doar începutul", a declarat ministrul francez al apărării, Florence Parly, după semnarea acordului.

Semnarea acordului de luni marchează intrarea oficială a Spaniei în acest proiect, care ar putea fi un măr al discordiei între Uniunea Europeană şi SUA, preocupate să îşi vândă în Europa echipamentele militare.


















2747 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    daca se decid sa-l construiasca in Romania (Luni, 17 iunie 2019, 17:10)

    asadar... [utilizator]

    o sa fie invizibil si in 2100
    • -6 (16 voturi)    
      2040 ... (Luni, 17 iunie 2019, 18:15)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui asadar...

      Pai americanii si chinezii vor avea OZN-uri atunci ... europenii astia ... molcomi tata

      Desi cand Germani cheltuie 1.6% din PIB pe aparare ... la ce sa te astepti
    • +7 (7 voturi)    
      La fel ca autostrazile din Romania (Luni, 17 iunie 2019, 20:31)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui asadar...

      Sunt invizibile.
  • +7 (13 voturi)    
    BRAVO acestori mari leaderi! (Luni, 17 iunie 2019, 17:41)

    credinciosul [utilizator]

    ma bucur incredibil de mult ca acesti colosi europeni si-au dat seama sa nu se mai concureze ,ci sa faca ceva maret impreuna,ce poate rivaliza ceva similar american!
    cum au reusit la aeronavele civile,vor reusi si la cele militare,pt ca multe creiere din aceasta parte au lucrat in USA la diverse proiecte!
    E singurul mod in care poti lupta cu gigantii americani si lobyul lor de stat,de achizitie de armament la preturi astronomice de mari!
    Sunt sigur ca vor urma taxe vamale pt masini,si alte produse care" submineaza economia SUA",dar cred ca s-au saturat de acest santaj adica sa goleasca hangarele de armament la preturi 'speciale" ca sa nu le suprataxeze unele produse!
    mai sunt niste trepadusi in est care stiu sa absoarba fonduri de la UE,si cu mare larghete cumpara armament de prima mana de la SUA,ceea nu e corect,dar cred ca intr-un orizont de timp se va reglementa acesta anomalie!
    in loc sa faci reinhal la MOreni,cumperi pirania!
    Polonia a supt cu 3 guri la tata Europei,si acum da cu larghete banuti din bugetul care s-a consolidat cu aceste fonduri la altii!
  • -3 (11 voturi)    
    Bine (Luni, 17 iunie 2019, 18:04)

    ipolitic [utilizator]

    ca nu au anuntat ca vor realiza un avion subteran. Cu termenul asta de 2040 era totuna.
  • +9 (13 voturi)    
    Este un efect (Luni, 17 iunie 2019, 18:18)

    unins [utilizator]

    al politicii americane, de a cere partenerilor NATO sa cumpere amament american. Se zice ca, dupa WW 2, japonezilor li s-a interzis fabricarea de armament si cam tot ce tinea de armata. Cand japonezii i-au intrebat pe americani, cam ce ar avea voie sa produca, americanii le-au zis sa produca automobile, Japonia era mult in urma americanilor in acest domeniu si credeau americanii ca nu vor reusi sa-i concureza. Astazi masinile japoneze sunt mult peste cele americane. Asa va vi si cu armele produse de Germania.
  • -3 (7 voturi)    
    Ce cheltuieli (Luni, 17 iunie 2019, 22:40)

    Observatory [utilizator]

    mai bine alocați cât mai mulți bani pentru muslimi, viitorul strălucit al Europei !