SUA: New York nu va mai accepta libertatea religioasă ca justificare pentru refuzul vaccinării

de A.Z.     HotNews.ro
Vineri, 14 iunie 2019, 8:01 Actualitate | Internaţional


Vaccinuri
Foto: pixabay.com
New York a anuțat joi că nu va mai accepta excepțiile legate de decizia părinților de a nu-și vaccina copiii, chiar dacă acestea se bazează pe credințe religioase, scrie The Guardian.

Senatul, condus de democrați, a votat joi anularea excepției legate de convingerile religioase, care a permis până acum părinților să folosească religia pentru a nu-și imuniza copiii înainte de înscrierea la școală.

Guvernatorul Andrew Cuomo a semnat măsura legislativă la câteva minute după votul final. Legea va intra imediat în vigoare. În alte 45 de state există excepții similare.

Cuomo a spus reporterilor miercuri că nevoia de a-i proteja pe cei care nu se pot vaccina din motive medicale este mai mare decât îngrijorările legate de libertatea religioasă.

"Înțeleg importanța libertății religioase. Am auzit teoriile anti-vacciniștilor, dar cred că ambele situații sunt depășite de riscul adus sănătății publice", a adăugat acesta.










Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










4966 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Sarmanii evrei. (Vineri, 14 iunie 2019, 8:23)

    Lok [utilizator]

    Ce or face acuma. Or trebui sa se vaccineze. Sau se enclavizeaza cum au facut de cand lumea.
    • -1 (7 voturi)    
      e o constrangere (Vineri, 14 iunie 2019, 11:07)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      pt a -i determina sa plece in tara mama .care se pare ca are nevoie mare de ei..
      Pe acelasi principiu a fost finantata si politica lui Hitler.pt a-i determina sa-si formeze propriul stat
  • -9 (17 voturi)    
    oare se trezesc amenricanii/! (Vineri, 14 iunie 2019, 8:52)

    liviu_ [utilizator]

    renunta si ei la "in god we trust" de pe bancnote le unui stat (teoretic) laic!?
  • +3 (15 voturi)    
    Dar pe baza de Olivia merge? (Vineri, 14 iunie 2019, 9:11)

    complet_ret [utilizator]

    Dar refuzul vaccinarii bazat pe faptul ca "asa a spus Olivia la TV" este acceptabil?
  • +5 (13 voturi)    
    Ce trebuie specificat ... (Vineri, 14 iunie 2019, 9:46)

    Fileu_de_Poveste [utilizator]

    Ar trebui sa se mentioneze ca e vb de o lista scurta de vaccinuri, care sunt sugerate la nivel global, si cu care sunt de acord chiar daca incalca asa zise drepturi religioase: Coran, pag 73, paragraful 8: "sa tu te vaccinezi, nici tu , nici casa ta, ..."
    Problema apare cand, vezi tu, "teoria conspiratiei", guvernele vor adauga pe lista tot felul de vaccinuri pt atingerea unor scopuri diferite, si vor fi marketate ca "noul vaccin modial impotriva plagii mondiale" etc, cand de fapt va fi o chestie de tunat bani publici, sau mai grav, "de imbolnavit di de subordonat masa majoritara a populatiei.

    Succes si sanatate,
    • -2 (6 voturi)    
      Cum a fost "criza" meningitei de acum doua luni? (Vineri, 14 iunie 2019, 11:34)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Fileu_de_Poveste

      Ca si atunci aparea ideea de a vaccina shpe oameni pentru 60 de morti anual in tara.
    • -1 (5 voturi)    
      hahaha (Vineri, 14 iunie 2019, 13:47)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Fileu_de_Poveste

      de ce va e teama, nu scapati !
      ar in caz ca nu reusesc vaccinurile, se va aproba arderea de viu. ca la gainile cu boala nilului.:-)
      sau chiar aplicarea unor metode de transplant de gene, de adn, clonari...
      omu' nou ....
    • -1 (3 voturi)    
      straniu (Vineri, 14 iunie 2019, 15:03)

      gidi [utilizator] i-a raspuns lui Fileu_de_Poveste

      Sa inteleg ca in Coran apare o referinta la vaccinuri ? Straniu pentru ca vaccinuri se fac de data oarecum recenta
  • +4 (8 voturi)    
    Libertate nu înseamnă refuzul vaccinării. (Vineri, 14 iunie 2019, 13:14)

    asavreau [utilizator]

    Nevaccinat devii o bombă biologică și îmbolnăvești pe cei din jurul tău.Când trăiești într-o comunitate te supui regulilor comunității.