Pușkin, Lomonosov, Ecaterina cea Mare: Putin a ordonat ca zeci de aeroporturi rusești să-și schimbe numele

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 iunie 2019, 14:05 Actualitate | Internaţional


Aeroportul Domodedovo
Foto: pixabay.com
Zeci de aeroporturi rusești vor purta de acum numele unor personalități care au locuit în orașele respective, potrivit unui decret dat de președintele Vladimir Putin, transmite Moscow Times.

De exemplu, cei care mergeau pe aeroportul moscovit Sheremetyevo , acum vor ajunge pe aeroportul Pușkin, iar în Kransodar nu vor mai ateriza pe Pashkovsky, ci pe aeroportul Ecaterina cea Mare.

Câteva dintre vechile și noile nume de aeroporturi:


















4215 vizualizari

  • 0 (20 voturi)    
    Lipsesc poate cei mai importanți pioneri... (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 14:17)

    Nyk1 [utilizator]

    ...ai aviației sovietice: Artyom Mikoyan și Mihail Gurevici. Îi știți mai bine după inițialele lor: MiG ! De asemenea, Pavel Suhoi. Și desigur Igor Sikorski, inventatorul elicopterului. Ca să nu mai vorbim de Yuri Gagarin, primul om în spațiu.

    Iar aeroportul „Ecaterina cea Mare” ar fi fost mult mai potrivit în Ekaterinburg decât în Krasnodar.
    • +8 (12 voturi)    
      @ Nyk1 (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 14:58)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Aveti dreptate.

      Si... impresionati prin vastele dumneavoastra cunostinte despre Rusia... ;-)
      • -5 (7 voturi)    
        Spasiba vam :) (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 19:04)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

        Mai trebuie adăugat că Artyom Mikoyan este chiar fratele celebrului revoluționar de origine armeană, Anastas Mikoyan - care alături de Stalin și Sergo Ordjonikidze a format celebrul trio caucazian ce a repus CCCP-ul pe un făgaș a dezvoltării după dezastrul leninist.
        • +4 (4 voturi)    
          ce-i aia Ma? fagas al dezvoltarii? (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 21:26)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Pai nu era Lenin lumina popoarelor?
          Oricum, bravo, ai o limba de lemn care poate fi folosita cu succes ca si cutit de urs!
    • +8 (8 voturi)    
      Sikorsky are aeroporturi la Kiev și Bridgeport, CT (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 16:09)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Aeroportul UKKK (Kiev Juliani) se numește Igor Sikorsky, iar KDBR (Bridgeport, Connecticut) se numește tot Igor (I) Sigorsky.

      Igor Sikorsky era născut la Kiev, chiar dacă e considerat rus.
    • +8 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 18:24)

      [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

  • +10 (16 voturi)    
    . (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 14:23)

    Sarmat [utilizator]

    Rebranding kgb-ist
    • +2 (10 voturi)    
      @Sarmat (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 15:12)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

      Ce vorbesti, monșer?

      Preferai “Otopeni” in loc de “Aurel Vlaicu”?
      • +3 (3 voturi)    
        oricum toata lumea ii zice Otopeni (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 21:28)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

        Peste vreo 50 de ani poate ii vor zice nepotii nostri
        Aeroportul Aurel Vlaicu.
  • +3 (3 voturi)    
    Propunere (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 19:56)

    utilizator1 [utilizator]

    Ar trebui sa dea numele rusului care a inventat vodka, tovarășu Idi Na Hui.
  • +4 (4 voturi)    
    Interesanta idee... (Duminică, 2 iunie 2019, 0:07)

    DurAndrei [utilizator]

    Propun, de asemenea tov... aaaa pardon, domnul Presedinte Putin inca vreo 2 nume: Holodomor, Gulag...
  • +1 (1 vot)    
    Internaționalism proletar. (Duminică, 2 iunie 2019, 11:50)

    asavreau [utilizator]

    Motiv pentru ruși de a pune monopol pe realizările altor națiuni,parte a imperiului sovietic acum destrămat.Nu se pretind rușii urmașii fostului URSS?Atunci,tot ce a fost bun este al lor.Cei rău să păstreze cei care au plecat din îmbrățișarea fatală.