O norvegiancă a murit de rabie după ce a salvat un cățeluș în Filipine

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 10 mai 2019, 13:59 Actualitate | Internaţional


Birgitte Kallestad
Foto: captura facebook
O norvegiancă a murit după ce a luat rabie de la un cățel fără stăpân pe care îl salvase și care a mușcat-o în timp ce aceasta se afla în vacanță în Filipine, relatează BBC.

Birgitte Kallestad, 24 de ani, era în vacanță cu mai mulți prienetni când a găsit cățelul pe stradă, a spus familia acesteia.

Cățelușul ar fi infectat-o când a mușcat-o, după ce l-a dus la hotelul în care stătea.

Aceasta a început să se simtă rău imediat după ce s-a întors în Norvegia și a murit luni la spitalul în care lucra.

”Draga noastră Brigitte iubea animalele”, a spus familia ei. ”Teama noastră este că s-ar putea să li se întâmple și altora care au o inimă caldă ca a ei”.

Rabia este tratabilă, dar lasată netratată poate cauza o infecție a creierului și a sistemului nervos care pune în pericol viața oamenilor.

Boala omoară mii de oameni în fiecare an, mai ales în Africa și Asia, unde este larg răspândită.

Guvernul Norvegiei nu face obligatorie vaccinarea împotriva rabiei pentru cetățenii care călătoresc în Filipine, dar familia Brigittei cere acum schimbarea legii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3515 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Ce concluzie tragem? (Vineri, 10 mai 2019, 14:19)

    Intermezzo [utilizator]

    Una care-i va enerva pre multi: ca dragostea pentru animale nu-i face pe oameni, obligatoriu, mai inteligenti. Gurile rele sustin ca ar fi chiar daunatoare... Sa ne amintim si de top-modela aia care a sarit de pe o yola in mare ca sa-si salveze doi caini, pe timp de furtuna. Si s-au dus cu totii la fund.Trebuie militat insistent ca oamenii sa-si pastreze inteligenta la cote ridicate oricit de mult ar iubi animalele. Cele doua deziderate nu sunt incompatibile. Incercati!
  • +13 (15 voturi)    
    nu am (Vineri, 10 mai 2019, 14:28)

    liviu_ [utilizator]

    nimic cu salvarea animalelor... dimpotriva sunt TOTAL pentur!
    dar cand te musca un animalutz a carui istoric nu-l stii, intr-o tara in care rabia e raspandita si nu-ti faci vaccin (Care se face si dupa, nu e fun, dar se face) oh well... ti-o cam ceri...
  • -6 (12 voturi)    
    Bine dar catelusu e salvat? (Vineri, 10 mai 2019, 14:39)

    Lok [utilizator]

    Speram ca sarmanul pui e ok.
    • +2 (6 voturi)    
      L-au facut manusi (Vineri, 10 mai 2019, 15:14)

      Carcalete [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Daca avea rabie ... cum pana mea sa il mai salvezi?? Manusi, poate.
      • -1 (1 vot)    
        O idee foarte interesanta. (Vineri, 10 mai 2019, 16:39)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

        Ar fi un impact mult mai mic sa fi lasat catelusul in pace rezultand 1kg CO2 emis in atmosfera.
        Fata de actiunea ei care a aruncat vreo 50 de kg de CO2 in atmosfera.
  • +6 (6 voturi)    
    Avea inima calda, (Vineri, 10 mai 2019, 15:17)

    Geo.B [utilizator]

    dar minte ii cam lipsea... Sa nu te duci tu sa faci un antirabic cand te musca un caine adunat de pe strazi... mai ales ca se spune in articol ca lucra la un spital in Norvegia...macar un minim de cunostinte medicale...

    Si pentru ca fatuca a fost cam fraiera, si nici prietenii cu care era acolo nu au fost mai dezghetati, acu' le bubuie mintea sa ii oblige pe toti care calatoresc acolo sa faca antirabicul, de parca ar fi vreo placere...
    • -4 (6 voturi)    
      Pentru un caz facem vaccinarea obligatorie. (Vineri, 10 mai 2019, 16:40)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Geo.B

      Nu mai au bani Big Pharma? Ca deja intrecem orice limita a marketingului pe vaccinuri.