SUA, după seria de rachete trase în Fâșia Gaza: ”Suntem alături de Israel şi susţinem pe deplin dreptul său la autoapărare”

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 5 mai 2019, 9:58 Actualitate | Internaţional


Tir de artilerie tras de Israel inspre Fasia Gaza
Foto: Agerpres/Xinhua
Statele Unite au condamnat tirul de rachete din Fâşia Gaza spre Israel, susţinând "dreptul" Israelului la "autoapărare", a afirmat sâmbătă Departamentul de Stat, potrivit AFP, citată de Agerpres.

"Lansăm un apel responsabililor pentru violenţe să înceteze imediat agresiunea", a afirmat într-un comunicat purtătoarea de cuvânt a Departamentului de Stat, Morgan Ortagus. "Suntem alături de Israel şi susţinem pe deplin dreptul său la autoapărare împotriva acestor atacuri odioase", a adăugat diplomata americană.

Militanţii din Fâşia Gaza au lansat sâmbătă circa 250 de rachete pe teritoriul Israelului, declanşând represalii sub forma mai multor raiduri israeliene, în care au murit patru palestinieni, potrivit ultimului bilanţ, printre care şi un bebeluş şi mama lui însărcinată, ucişi în împrejurări nelămurite.

Această escaladare, cea mai importantă de mai multe săptămâni, intervine a doua zi după proteste neobişnuit de violente de-a lungul frontierei dintre Fâşia Gaza şi Israel.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2997 vizualizari

  • +3 (21 voturi)    
    cea mai periculoasa tara (Duminică, 5 mai 2019, 10:36)

    Delavale [utilizator]

    Izrael ramane cea mai periculoasa tara pentru turisi si nu numai.
    • +3 (21 voturi)    
      zici? (Duminică, 5 mai 2019, 11:26)

      jondo [utilizator] i-a raspuns lui Delavale

      incearca si tu un afganistan, o sirie, o venezuela...sau ceva african.
  • +6 (26 voturi)    
    dreptul la autoaparare nu e pentru amandoi? (Duminică, 5 mai 2019, 11:02)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    sau numai Iunul are dreptul sa ucida pe ceilalti?
    • -3 (23 voturi)    
      Ba da (Duminică, 5 mai 2019, 11:28)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Problema e că arabii încep întotdeauna. Simplul fapt că o tot iau pe coajă de 70 de ani nu înseamnă nevinovăție.

      Dacă nu încecau să treacă ilegal frontiera cu Israelul nu se întâmpla nimic,
      • +3 (19 voturi)    
        Spui tu? (Duminică, 5 mai 2019, 11:42)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        https://digitalcommons.iwu.edu/cgi/viewcontent.cgi?referer=https://en.wikipedia.org/&httpsredir=1&article=1026&context=history_honproj

        "For most scholars, the starting point for this conflict seems to be quite clearly established in 1917, when the nation of Great Britain adopted a plan for the colonization of Palestine based upon the wishes of a group of political Jews who called themselves Zionists".

        Asadar, cine a inceput?
        • +1 (23 voturi)    
          Da (Duminică, 5 mai 2019, 13:50)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

          Penrucultura ta generală colonizarea Palestinei a început din secoliul XIX mult înainte ca englezii să ajungă acolo. Evreii au cumpărat de la arabi terenurile pe care și-au construit coloniile pe bani buni.

          În 1917 englezii au promis simultan Palestina arabilor locali, evreilor, șarifului Hussein de la Mecca (străbunicul regelui Iordaniei) și în final au păstrat-o pentru ei. :)

          În 1947 când conflictul dintre arabi și evrei a ajuns necontrolabil și peste 100000 de soldați britanici erau incapabili să mențină ordinea în micul teritoriu, englezii au decis să se retragă și au pasat problema ONU. ONU a decis să partajeze Palestina în două state. Unul arab și altul evreu prin rezoluția 181.

          https://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Partition_Plan_for_Palestine

          Evreii și-au proclamat statul conform rezoluției ONU în prima zi după retragerea armatei britanice. Aravbii n-au proclamat nimic ci au atactat statul evreiu din prima zi a existenței sale. În afară de arabii din Palestina ce au atacat așezările evreiești trecând la masacre, armatele a 5 țări arabe (Egipt, Siria, Iordania, Liban și Irak) au atacat și ele. Din cauza corupției, incompetenței, prostiei și lașității armatele arabe cu tancuri, artilerie, avioane și superioritate de 12 la 1 în efective au fost bătute crunt (armata egipteană a a fost complet încercuită la sud de Tel Aviv) de mica forță de voluntari evrei dotați doar cu arme ușoare.

          Faptiul că arabii au fost bătuți în mod umilitor în 1948, și apoi în 1956, 1967, 1973 și 1982 nu înseamnă că au dreptate. Ei au atacat de fiecare dată...
          • +4 (10 voturi)    
            Corect... (Duminică, 5 mai 2019, 21:06)

            aabbcc [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Doar ca palestinienii nu erau obligati sa accepte niste terti pe la Washington sa partitioneze pamantul lor. In rest complet de acord.

            Planul de partitie prevedea o suprafata mai mare de teren pentru o populatie inferior numerica care a crescut ulterior prin migratie ilegala. Practic o colonizare pe fata.
            • -4 (6 voturi)    
              usurel (Luni, 6 mai 2019, 1:29)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui aabbcc

              "pamantul lor"? uiti ca arabii au cucerit acel pamant cu forta, la inceptul Evului Mediu, iar evreii doar l-au luat inapoi, tot cu forta; sau vrei sa spui ca forta araba e OK, iar cea evreiasca e kk?
          • 0 (2 voturi)    
            Ca sa nu devenim "Noul Ierusalim" (Marţi, 7 mai 2019, 9:49)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Ce credeti ca inseamna aceste pseudo-profetii - de fapt amenintari - cum ca Romania e "Gradina Maicii Domnului" si va fi "Noul Ierusalim" ?

            Cei ce le profereaza cu exaltare sunt fie complet idioti, fie tradatori.

            Trebuie sa oprim vinzarea pamintului la straini si sa le re-nationalizam pe cele deja vindute.

            Ca sa nu ajungem sa le aparam cu furcile.
      • +4 (18 voturi)    
        asa e (Duminică, 5 mai 2019, 11:56)

        oliveira [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        arabii incep primii. La inceput evreii aveu un stat si arabii l-au atacat...ops a fost invers :)
        • 0 (16 voturi)    
          poti sa numesti statul arab care exista pe (Duminică, 5 mai 2019, 17:18)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui oliveira

          teritoriul actualei Palestine si a fost atacat de evrei? Multumesc.
  • +6 (18 voturi)    
    Autoaparare, desigur (Duminică, 5 mai 2019, 11:15)

    amicugri [utilizator]

    Numai ca cei aflati in autoaparare nu sint Israelienii.
    • 0 (16 voturi)    
      De ce?! (Duminică, 5 mai 2019, 13:51)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

      Cine se apucă de tras cu rachete peste frontieră? Cine îmncearcă să forțeze intrarea într-o șară străină?!
      • +1 (15 voturi)    
        cine a inchis in enclava o populatie? (Duminică, 5 mai 2019, 18:33)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        ?
        • -5 (9 voturi)    
          bine spus populatie (Duminică, 5 mai 2019, 19:37)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Fiindca popor nu e.
          Dar apropo, populatia aia nu vrea statl ei? nu vrea granite?
          Pai poate le explici ca daca s-ar opri din joaca cu rachetele si tuneluri cu teroristii poate Israelul nu i-ar mai tine dupa gard.
        • -4 (10 voturi)    
          "Enclava " a fost (Duminică, 5 mai 2019, 22:21)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          mult timp deschisa. Si ? Veneau teroristi si aruncau in aer autobuze. Acum este deschisa doar pentru cei ce vin la munca si sunt bine controlati. Si e normal asa.
  • -2 (22 voturi)    
    adevarul incomod (Duminică, 5 mai 2019, 11:29)

    jondo [utilizator]

    Cand se trag rachete din Gaza, si Israelul reactioneaza, inseamna ca Israel se apara.
    Desigur, comunista Mogherini de la Bruxelles, s-ar putea sa nu fie de acord.
    • +5 (21 voturi)    
      Ipocrizie Zionista:-( (Duminică, 5 mai 2019, 12:47)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      Israelul e defensiv, cumva, si n-am inteles noi?!
      Fasia Gaza este sub asediu, asediu, asediu! Israelul e agresorul, agresorul, agresorul!
      Nu incercati sa ascundeti ipocrizia ZioNazista, acuzand-o pe onorabila dna Mogherini de "communism"...
      Totusi, Eurovision-ul ala, ce cauta in Israel, ca de cand e Israelul European?!
      • -3 (19 voturi)    
        Ipocrizie comunistă (Duminică, 5 mai 2019, 13:58)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        Uită-te pe hartă. Fâșia Gaza se învecinează cu Egipt și Israel. Vrei să spui că Israelul blochează frontiera dintre Gaza și Egipt?

        Nope. Frontiera aia e blocată de Egipt din exact aceleși motive pentru care Israelul a închis frontiera sa: Gaza e controlată de o organizație teroristă coruptă numită Hamas, care a produs atacuri terorist și în Egipt, nu doar în Israel. E drept că Hamas nu trage cu rachete peste frontiera egipteană. Principalul motiv e acela că în zona e nelocuită deci ar lovi doar nisipul deșertului.
        • +5 (11 voturi)    
          Ethnic cleansing, modus operandi Zionist! (Duminică, 5 mai 2019, 21:17)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Israelul a promovat Hamas-ul (Fratii Musulmani) contra OEP-ului, asa cum USA a promovat in Afghanistan gruparea Mujahideen.
          Acum, Zionistii se razboiesc ( "chirurgical"?!) cu Hamas, totul in modus operandi "ethnic cleansing", pe seama celor doua milioane de Palestinieni inocenti, prizonieri sub cerul asediat de dronele IOF...
          • -5 (9 voturi)    
            si iar usurel! (Luni, 6 mai 2019, 1:30)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

            cuvintele palestinian si inocent sunt incompatibile
      • -2 (16 voturi)    
        Stimate BunaZiua, (Duminică, 5 mai 2019, 17:29)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        Repetitia ca figura de stil este pe la talpa gastii in materie deci nu trebuie sa-ti demonstrezi talentul literar.
        In rest, din cate tin minte Israelul s-a retras voluntar din fasia Gaza si le-a oferit arabilor dreptul de a se autoadministra. Ce a obtinut in schimb? Rachete, atentate, tuneluri.
        • +7 (11 voturi)    
          Mater studiorum, repetitio est. (Luni, 6 mai 2019, 0:25)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          refrenul din imnuri, cantate etc. Refrenul e acolo pentru ca make sense, ok?!
  • +6 (10 voturi)    
    asa cum am mai zis (Duminică, 5 mai 2019, 20:39)

    Toreador [utilizator]

    astept momentul in care Israel va ajunge mai mare ca si suprafata ca Rusia. Defapt nu cred ca o sa apuc insa in ritmul asta in 100 de ani o sa avem granita cu ei ... daca nu cumva o sa fim si noi luati ca vb aia : "SUA sustine dreptul Israelului de a cuceri teritorii" ... gen Ierusalem, inaltimile Golan, or sa ia si ceva din Iran ... dupa ce ii casapesc americanii ... si tot asa ... imi e sila de politica duplicitara a americanilor ... care politica nu difera deloc de cea a rusilor ... singura diferenta este ca SUA este sprijinita de latraii europei Iar Rusia NU ... am mai zis-o si am sa o mai zic : NU exista diferenta intre SUA si Rusia ... aceleasi state mizere care traiesc pe cocoasa altora ... imaginati-va ce s-ar intampla daca nu ar mai fi razboaie ... economia SUA ar deveni a 10-a ... de ce? pt ca mare parte din ea se bazeaza pe exportul de arme ... si acum astept pleiada de "-" de la postacii pro SUA si cei pro Rusia ... ca am dat in ambele in mod egal ...