Peste 250 de rachete, lansate din Fâșia Gaza spre Israel în cursul zilei de sâmbătă

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 5 mai 2019, 8:03 Actualitate | Internaţional


Tiruri in Fasia Gaza
Foto: Captura YouTube
​Peste 250 de rachete au fost lansate de către militanții din Fâșia Gaza spre Israel, în cursul zilei de sâmbătă, la care armata israeliană a răspuns prin bombardarea a peste 100 de poziții Hamas din Fâșia Gaza, relatează CNN, citată de Mediafax.

Conflictul a escaladat sâmbătă dimineață, când militanții din Fâșia Gaza au lansat aproximativ 50 de rachete spre Israel, atacul continuând pe tot parcursul zilei, conform Forțelor de Apărare Israeliene (IDF).

Oficialii IDF au transmis că majoritatea rachetelor lansate din Fâșia Gaza au fost interceptate de sistemul de apărare aeriană.

Ca răspuns la atacurile militanților, armata israeliană a efectuat o serie de atacuri aeriene care au vizat aproximativ 130 de poziții Hamas din Fâșia Gaza.

Trei israelieni au fost răniți de către rachetele lansate din Fâșia Gaza, iar patru palestinieni au fost uciși în urma atacurilor aeriene israeliene.

Organizația Națiunilor Unite a transmis că lucrează împreună cu autoritățile din Egipt pentru reinstaurarea unui armistițiu.

Printre țintele vizate de atacurile aeriene israeliene s-a numărat și sediul agenției de presă turce Anadolu din Fâșia Gaza, lucru condamnat de președintele turc Recep Tayyip Erdogan.

„Condamnăm dur atacul israelian asupra birourilor agenției de presă Anadolu din Fâșia Gaza. Turcia și agenția Anadolu vor continua să spună lumii despre terorismul israelian și despre atrocitățile comise în Fâșia Gaza”, a declarat Erdogan prin intermediul unui mesaj publicat pe Twitter.

De asemenea, și ministrul turc de Externe Mevlut Cavusoglu a criticat atacul care a vizat agenția de presă, menționând că acțiunile Israelului reprezintă crime împotriva umanității.

















3878 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Domle, ce răi e israelienii! (Duminică, 5 mai 2019, 9:16)

    Spiky [utilizator]

    Palestinienii trag focuri inocente de artificii și israelienii răspund cu atacuri aeriene! Nu e corect! Trebuia să îi lase pe palestinieni să protesteze pașnic cu rachete - păi și Kim Jong Un are și el niște artificii mai nucleare, și Trump nu vrea să îl lase să le încerce un pic pe teritoriul american! Rușine amândorura!
  • +2 (14 voturi)    
    Nu prea intelegi (Duminică, 5 mai 2019, 11:04)

    Alex S [utilizator]

    Asta credeam si eu, dar am fost recent in Israel si mi-am schimbat parerea. Fasia gaza are acces la mare, si totusi oamenii de acolo nu au vazut niciodata marea. Stii de ce? Pt ca Israel nu ii lasa, desi nu poti sustine ca isi apara granita in acest caz (marea nefiind teritoriul lor). Fasia Gaza este cea mai mare inchisoare din lume. Oamenii aia nu au voie sa iasa de acolo, ei nu pot calatori ca mine si ca tine, si pamantul lor nu prea e fertil. Imagineaza-ti ca o alta tara ar inconjura Bucurestiul si nu te-ar lasa sa parasesti zona niciodata. Rachetele dinspre Gaza sunt efectul, nu cauza.
    • +3 (11 voturi)    
      Fals (Duminică, 5 mai 2019, 11:32)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Fâșia Gaza se încevinează și cu Egiptul. Oare frații arabi din Egipt nu-i lasă pe frații arabi din Gaza să călătorească?! Dacă-i așa, atunci de ce oare?!
      • -2 (10 voturi)    
        Si ce daca? (Duminică, 5 mai 2019, 12:12)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Eu nu am zis sa ii lase Egiptul sau Israelul sa treaca granita spre ei, desi daca i-ar fi lasat de la inceput probabil ar fi fost altfel situatia. Dar sa le tai accesul la Marea Mediterana e strigator la cer in conditiile in care Fasia Gaza este pe malul marii!
        • +7 (9 voturi)    
          Păi este (Duminică, 5 mai 2019, 13:29)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

          Să nu uităm un lucru. Reprezentatul legitim al arabilor dim Gaza, Hamas propovăduiește distrugerea Israelului și masacrarea tuturor evreilor de acolo.

          Este o minciună sfruntată afirmația că arabii de aolo nu se pot apropia de mare. Paza de coastă din Gaza controleză coasta Mediteranei până la 6 mile marine de țărm. Oamenii nu se duc la plajă din cauză că poliția islamică a Hamas consioderă scăldatul în mare indecent și-i biciuiește în public pe cei ce încalcă regula.

          Este absolut normal ca Israelul și Egiptul să contoleze deci tot ce intră în Gaza. Imediat ce Hamas a câștigat alegerile în Gaza a trecut la introducerea prin contrabandă a armelor și explozibililor.

          https://en.wikipedia.org/wiki/Karine_A_affair

          „Portul” din Gaza e de altfel incapabil să susțină orice formă de comerț. Toate fondurile internaționale pentru dezvoltarea sa au fost deturnate.
    • +4 (8 voturi)    
      Te-ai intrebat vreodata... (Duminică, 5 mai 2019, 13:29)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Te-ai intrebat vreodata de ce exista aceasta blocada? Crezi ca asa, de florile marului? Sau poate pentru ca teroristii din Gaza, care ataca sistematic Israelul, sa nu-si aduca pe mare tot armamentul de pe lume?

      Te-ai intrebat vreodata pe unde intra totusi armamentul pe care il folosesc teroristii din Gaza? Nu cumva prin teritoriul Egiptului cu care se invecineaza, venind din Iran, care si-a propus oficial distrugerea Israelului.

      Si te-ai intrebat vreodata de unde vin toata mancarea, toate produsele posibile si imposibile de care au nevoie locuitorii Gazei? Nu cumva din Israel, care are mai multa grija de locuitorii de acolo decat teroristii criminali care ii conduc.

      Opreste-te deci si gandeste. Daca esti dispus sa gandesti.
      • +1 (1 vot)    
        Ați uitat un detaliu (Luni, 6 mai 2019, 16:09)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Egiptul blochează granița cu Gaza pentru că Hamas este în cârdășie cu teroriștii musulmani care pun bombe în Egipt....