Franţa interzice circulaţia trotinetelor electrice pe trotuare

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 mai 2019, 13:02 Actualitate | Internaţional


Trotineta electrica
Foto: AGERPRES
Autorităţile din Paris au interzis deja circulaţia cu trotinete electrice pe trotuare, iar măsura urmează să se aplice pe întregul teritoriu al Franţei, sancţiunile pentru neconformare fiind amenzi de 135 de euro, a anunţat ministrul francez al Transporturilor, Elisabeth Borne, potrivit Mediafax.

În oraşul Paris, circulaţia trotinetelor electrice este deja interzisă. Acum, Ministerul Transporturilor a adoptat noi reglementări referitoare la circulaţia "cu vehicule motorizate", sub incidenţa legii intrând inclusiv trotinetele electrice sau mijloacele de transport monociclu.

Noile reglementări vor intra în vigoare pe întregul teritoriu al Franţei începând din septembrie, a declarat Elisabeth Borne, conform publicaţiilor Le Parisien, Aujourd'hui en France şi Le Figaro.

Astfel, potrivit noilor reglementări, persoanele care circulă cu trotinete electrice pe trotuare vor fi sancţionate cu amenzi de până la 135 de euro.

Reglementările figurează într-un proiect de decret elaborat de Ministerul Transporturilor în colaborare cu Ministerul de Interne. Decretul urmează să fie aprobat de Consiliul de Stat din Franţa. Printre noile dispoziţii se numără interdicţia de a circula pe trotuar cu un vehicul care poate depăşi viteza de 25 km/h. Vehiculele electrice de genul trotinetelor vor putea atinge cel mult 50 km/h şi vor rula doar pe piste speciale. Circulaţia trotinetelor pe trotuare va fi interzisă, la fel şi pe şosele.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9302 vizualizari

  • -23 (31 voturi)    
    cand sistemul lucresza (Sâmbătă, 4 mai 2019, 13:10)

    Kosmos [utilizator]

    Impotriva locuitorilor
  • +13 (23 voturi)    
    Ce probeaza aceasta masura? (Sâmbătă, 4 mai 2019, 13:23)

    Intermezzo [utilizator]

    Nimic altceva decit respect si consideratie pentru pietoni. Caci trotuarul pentru ei a fost inventat, spre a-i feri de vehiculele de mare viteza care circula in apropierea lor, adica pe carosabil. Fiindca pentru a accidenta un pieton si a-i provoca o fractura de femur nici nu e nevoie de un vehicul de 4 tone aflat in mers la 80 Km/h. Ajunge si o bicicleta sau o trotineta cu un proprietar de 40-60 Kg pe ea. Iar viteza nu trebuie sa fie mai mare de 20 Km/h. Progresul tehnic a dus la aparitia a tot soiul de minivehicule ieftine si ademenitoare dar progresul tehnic nu trebuie sa puna in peicol sanatatea unor oameni doar pentru a permite altor oameni sa se deplaseze cu oarece viteza intr-o stare de profunda delectare. Este momentul ca sa fie adoptat urmatorul principiu: cei ce se deplaseaza cu o viteza mai mare decit a unui pieton trebui complet separati FIZIC de cei ce se deplaseaza doar pe propriile picioare. Iar orasele viitorului, nu ma indoiesc ca se vor adapta acestui principiu chiar daca pentru asta va fi nevoie sa construiasca TUNELURI separate pentru biciclisti si tuneluri separate pentru automobilisti. Deci, pietonii pe trotuare iar toti cei ce i-ar putea periclita prin tuneluri. Nu acum, peste 78 de ani si patru luni.
  • +2 (10 voturi)    
    "...progresul tehnic (Sâmbătă, 4 mai 2019, 16:30)

    unins [utilizator]

    nu trebuie sa puna in peicol sanatatea unor oameni doar pentru a permite altor oameni sa se deplaseze cu oarece viteza intr-o stare de profunda delectare" Ai dreptate. Dar o trotineta poate sa accidenteze unu, doi oameni, pe cand noxele emanate de autovehiculele cu motoare cu ardere interna au omorat si inca mai omoara sute de mii si chiar milioane de oameni! In acest caz cum procedam?
    • -6 (12 voturi)    
      @Unins (Sâmbătă, 4 mai 2019, 18:18)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Ne putem intoarce la cal si caruta.. sunt eco, rezidurile sunt bio. Ce daca faci trei saptamini de la Bucuresti la Arad, nu mai sunt noxe...
    • +8 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 mai 2019, 18:27)

      [anonim] i-a raspuns lui unins

      • +3 (7 voturi)    
        ... (Duminică, 5 mai 2019, 9:36)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui

        @Remulus, nu poti omora 20 de oameni cu trotineta dar poti lejer baga in spital un copil sau batran. Idem cu bicicleta. De aia n-au voie pe trotuar.
        • +2 (6 voturi)    
          Adevarul ca pe trotuar esti SAFE :)) (Duminică, 5 mai 2019, 10:59)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          Daca bordurica aia o sare un Matiz omoara 10 oameni...
          Ce-ti face o trotineta de 10 kg???
          Cate bicicleta au bagat oamenii in spital in tara in care 5 oameni mor zilnic in accidente auto ??!!!?

          Hai lasati ...ne pasa de viata oamenilor, noi nu avem nici strazi/ autostrazi, iar trotuarele gaurite sunt oricum pline de masini...
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Duminică, 5 mai 2019, 21:13)

            cartograful [utilizator] i-a raspuns lui rov

            pai nu trotineta de 10 kile te baga in spital si exemplarul de pe ea. Nush cati oameni au bagat in spital biciclistii, eu am vazut cu ochii mei un caz...in parc, fata de 7-8 ani cu fractura de tibie dupa ce a fost lovita din spate de un plavan de vreo 30 de ani si 80 de kile calare pe bicicleta, venit salvare, politie, tot tacamul. Plavan pt. ca mai incerca si sa se disculpe desi semnul era clar ca nu era voie cu bicicleta in parc.
  • +13 (15 voturi)    
    Ce.....oameni,la noi ..... (Sâmbătă, 4 mai 2019, 18:01)

    gigiN [utilizator]

    ....si masinile circula pe trotoare !!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Mare idiotenie... (Duminică, 5 mai 2019, 10:53)

    rov [utilizator]

    in loc sa faca piste si apoi sa interzica circulatia, frantuzii astia nu se dezmint...
    eu am 2 masini, dar de cand mi-ma luat trotineta merg si la servici si la cumparaturi cu trotineta.
    e drept risc mergand pe unde se poate, la noi trotuarele sunt pline oricum de masini...
    trotineta electrica nu e de agrement !
    e un mijloc de deplasare indepentent, ecologic, nepoluant, ce nu ocupa loc de parcare,
    dar care nu convine sistemului, ce vrea taxe pe combustibili, taxe auto, vanzari de flote, vanzari de autobuze etc...
    clanurile din industria auto au tinut oricum automobilul cu motorul asta termic depasit in dauna celui electric din interes si pentru ca au avut influente politice.
    mare prostie franta; rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    Alesi de doi lei ca la noi (Miercuri, 15 mai 2019, 13:33)

    tontu [utilizator]

    Daca exista toleranta, educatie, bun simt si responsabilitate n-ai nevoie de astfel de legi. Respectul reciproc rezova problemele din trafic, iar accidntele vor fi si mai rare.
    • 0 (0 voturi)    
      Unde functioneaza sistemul bazat pe respect? (Vineri, 5 iulie 2019, 13:24)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Avem nevoie de exemple. Motivul principal pentru care in vest sunt respectate legile este din cauza amenzilor. Politia isi face treaba si cand te-a prins, te-a ars.