​VIDEO Balena „spion rus” descoperită de norvegieni pe coasta arctică

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 29 aprilie 2019, 20:39 Actualitate | Internaţional


Beluga spion
Foto: Captura BBC
O balenă beluga descoperită recent în largul coastelor norvegiene din Oceanul Arctic, echipată cu un ham special, a fost cel probabil dresată de marina rusă, spune un expert norvegian citat de BBC.

Audun Rikardsen, profesor de biologie marină, a relatat că hamul avea un suport de cameră GoPro și o etichetă ce indica drept proveniență Sankt Petersburg. Un pescar norvegian a reușit să scoată hamul de pe balenă.

Profesorul norvegian afirmă că un coleg cercetător rus i-a spus că acela nu e un echipament pe care oamenii de știință ruși l-ar folosi.

Rusia are o bază navală în regiune.

Beluga îmblânzită s-a apropiat în mod repetat de bărcile unor pescari norvegieni în largul Ingoya, o insulă din Arctic situată la circa 415 kilometri de Murmansk, unde este staționată Flota Nordică a Rusiei.

Televiziunea publică norvegiană NRK a difuzat imagini cu momentul în care hamul este îndepărtat de pe mamifer.

Profesorul Audun Rikardsen a declarat pentru BBC că hamul „era prins destul de strâns în jurul capului”, cu cleme. El a precizat că pe ham exista și un suport de GoPro, dar fără nicio cameră atașată.

„Un coleg rus mi-a spus că ei nu fac astfel de experimente, dar că știe că marina rusă a prins balene albe timp de mai mulți ani și le-a dresat - cel mai probabil are legătură cu asta”, a spus profesorul norvegian.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















24387 vizualizari

  • 0 (36 voturi)    
    Stai să vezi! (Luni, 29 aprilie 2019, 21:16)

    Amerlocu [utilizator]

    Ce de-a bocanci în bot o să ia bietul animal!

    Pe de o parte a pierdut hamul din inventarul armatei roșii. După aia în loc să se ia după portavioanele și submarinele lui Trump se apucă să adulmece șalupe norvegiene de pescuit ca să mai înhațe ceva pește.

    Ehei, mare minune dacă nu-i taie nacealnicii rația de vodkă măcar pe 6 luni, ca să se învețe minte dihania naibii!
    • -2 (14 voturi)    
      De ce avea balena GoPro (Marţi, 30 aprilie 2019, 11:43)

      FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Pai ce altceva, ca economia rusa nu produce nici aparatele foto cu care il pozeaza pe Putin. Firmele de tehnologie ar trebui sa mareasca preturile spre Rusia cu 300%. N-ai bani,nu cumperi,treaba ta.

      Camera nu mai era pe ham findca fusese furata si vanduta pe VK de magazionerul garnizoanei.

      Balena era sigur de sex feminin, ca asa sunt rusoaicele, se gudura dupa un peste, dupa o viza, numai sa nu ia de barbat un mujic ratat. Ups, "mujic ratat" e pleonasm, sa mi se scuze.
      • +1 (1 vot)    
        Un pic de modestie nu strica (Miercuri, 1 mai 2019, 4:46)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui FMM Dragnea

        Un pic de modestie nu strica

        Oare ce aparate de fotografiat produce "faimoasa" economie romanească făcută praf cu atâta sârg după "marea revoluție" din 22.12.1989?

        Ma gândesc câte "badante" de origine romana sunt în Italia și strica căsniciile italienilor.

        Oare de ce multe românce odată în străinătate le duc cu tifla la romani???
  • +13 (27 voturi)    
    A evadat in Occident, spioanca! (Luni, 29 aprilie 2019, 21:28)

    Habermas [utilizator]

    Pana si belugile fug de rusi si vor in Occident.
    Acuma ca KGB-ul nu mai are nici oameni nici belugi, a ramas sa se bazeze pe porci.
    • -1 (1 vot)    
      Asa este, Pacepa tot rus a fost (Miercuri, 1 mai 2019, 14:49)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Asa este, Pacepa tot "rus" a fost...
  • +10 (32 voturi)    
    pfff... (Luni, 29 aprilie 2019, 21:47)

    Martha Logu [utilizator]

    ... ce-i mai trece prin izmene cracanatului phutin.. tot degeaba, rubla s-a dus in cap.
  • +14 (18 voturi)    
    dubios (Luni, 29 aprilie 2019, 23:01)

    NuSuportProstii [utilizator]

    balena spion cu eticheta :)
    mai ridicol de atat nu se poate.
    tre’ sa fie batuti tare de tot in cap spionii care pun etichete pe dispozitive de spionaj.
    • -2 (8 voturi)    
      Evident, dar stii vorba aia sovietica: (Marţi, 30 aprilie 2019, 9:37)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      "Astia sunt, cu astia defilam" :)
      Aia mai normali la cap pun etichete sa-i ajute pe aia care beau cam mult si uita ca beluga nu-i pentru sex.
  • -11 (29 voturi)    
    ce sa mai (Marţi, 30 aprilie 2019, 0:02)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca avea si eticheta cu Sankt Petersburg, e clar ca e de la Putin. Ma mir ca nu avea si un numar de telefon de la KGB.
    P:S. Sa remarcam ca in epoca satelitilor care apropie de poti citi ziarul din cosmos era nevoie de o beluga neascultatoare pentru a spiona Occidentul vigilent la "belugi".
  • +2 (8 voturi)    
    pe verso s-au uitat? (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:01)

    tahomir [utilizator]

    Sigur era notat si numele balenei, functia , gradul si un telefon cu unitatea militara la care sa se returneze daca e gasita.
    Tot in engleza, sa nu bulverseze pescarul cu litere chirilice.
    • 0 (2 voturi)    
      Bine (Marţi, 30 aprilie 2019, 17:19)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      zis! :-);-)
  • -2 (6 voturi)    
    stire de senzatie (Marţi, 30 aprilie 2019, 15:36)

    sile1 [utilizator]

    < Profesorul Audun Rikardsen a declarat pentru BBC că hamul „era prins destul de strâns în jurul capului”, cu cleme. El a precizat că pe ham exista și un suport de GoPro, dar fără nicio cameră atașată >

    Pai daca nu avea nicio camera atasata cum spiona balena ( catalogata ca probabil agent secret rus sub adanca acoperire)

    Si daca ar fi avut oare ce spiona ea ....submarine americane care se plimbau pe acolo ?

    Pai nu exista sisteme mult mai moderne de urmarire a submarinelor ?
  • 0 (4 voturi)    
    După câini, balene (Marţi, 30 aprilie 2019, 15:50)

    BEDE [utilizator]

    În WWII rușii au dresat câini ca să-i pună să fugă cu explozivi sub tancuri. Dar nu le-a mers.
    Acum au trecut la balene. Ce rezultate or avea? Cât de util le-o fi?
    Bine măcar că nu e cu exploziv.