Președintele Bolsonaro: Brazilia nu trebuie să devină un ”paradis al turismului gay”

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 10:10 Actualitate | Internaţional


Jair Bolsonaro
Foto: Agerpres/EPA
Președintele de extremă dreapta al Braziliei, autodeclaratul homofob Jair Bolsonaro, a fost acuzat că incită la ură față de comunitatea LGBT, după ce a declarat că țara nu ar trebui să devină un ”paradis al turismului gay”, relatează The Guardian.

”Dacă vrei să vii aici și să faci sex cu o femeie, mergi înainte. Dar nu putem lăsa acest loc să devină un paradis al turismului gay. Brazilia nu poate deveni o țară a lumii gay, a turismului gay. Avem familii”, a spus Bolsonaro.

Comentariile au aprins reacțiile activiștilor pentru drepturile comunității LGBT.

”Acesta nu este un șef al statului - este o rușine națională”, a spus David Miranda, un congressman de stânga și activist LGBT. Miranda a spus că remarcile președintelui pun în pericol membrii comunității LGBT din Brazilia, ”punând o țintă pe spatele lor”, și că promovează exploatarea sexuală a femeilor din Brazilia.


















2593 vizualizari

  • +15 (31 voturi)    
    ce idiot! (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 10:24)

    santor [utilizator]

    deci n-are nimic impotriva ca Brazilia sa devina destinatie pentru turismul sexual, numai sa nu vina gay-ii.
  • +13 (31 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 11:03)

    Andrei_Buc [utilizator]

    Ce jeg de om. Îl freacă pe el grija cum fac sex bărbații intre ei. Dar daca vin turiștii hetero pentru femeile lor e bine.. ce jeg de om
  • +14 (24 voturi)    
    O rusine pentru Brazilia (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 11:41)

    enache22 [utilizator]

    a declarat ca daca ar avea un copil homosexual ar prefera ca acesta sa moara intr-un accident. A spus ca parintii ar trebui sa-si bata copiii daca afla ca acestia sunt homosexuali.
  • +12 (18 voturi)    
    din pacate pentru omenire (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 13:08)

    engo [utilizator]

    unii se cred inca in Evul Mediu.
  • +7 (17 voturi)    
    Eiiiiii... (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 14:02)

    paulbutoi [utilizator]

    Omu' a rezolvat toate celelalte probleme ale Braziliei si a ajuns la asta …
    Ca e multi prosti pe lume care pune botu' / votu' …
    Din ciclul " nu doar in Romania jegosii sunt la conducerea statului " ...
  • +5 (15 voturi)    
    S-a demascat! S-a demascat! (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 16:07)

    Intermezzo [utilizator]

    In ce fel? A dovedit ca ii considera pe homosexuali o categorie total inutila in societate. Ceea ce un presedinte n-are voie sa faca. Atita timp cit oamenii isi platesc cinstit impozitele nimeni n-are voie sa-i desconsidere. Faptul ca nu participa foarte eficient la sporirea populatiei tarii nu inseamna ca tara se poate dispensa de impozitele lor. In fond, paradele gay atrag turistii ca un magnet iar in urma lor multi heterosexuali isi reconsidera optiunea si se dau pe brazda.
    • -8 (10 voturi)    
      Așa și?! (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 23:57)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Omul are dreptul să placă pe cine vrea. E iun drept fiundamental al omului. Dragoste cu de-a sila nu se poate.

      P.S. Nu-i consideră pe LGBT-ei inutili ci distructivi. Și are dreptate. Ei sunt un factpr de disoluție al lumii civilizate.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu prea vibrezi la subtilitati (Marţi, 30 aprilie 2019, 5:52)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Pentru tine orice comentariu ironic ar trebui PRESEMNALIZAT caci propria-ti inteligenta nu-l detecteaza.
  • -6 (16 voturi)    
    rușine națională/mandrie nationala (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 18:41)

    Victor Micea [utilizator]

    De curiozitate... cum a ajuns sexul anal sa fie asociat cu progresul ?! Vad ca se spun cuvinte grele despre cine nu adera ca credinta asta.
  • -8 (10 voturi)    
    Diferente de opinii (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 23:27)

    Popescul [utilizator]

    Nu mai sariti ca arsi, cocoseilor, ca nu va mănâncă nimeni. N are voie nimeni sa prezinte o alta opinie decat cea pro LGBT, ca se si gasesc niste neica nimeni sa i sara la gat. Eu de exemplu am o parere foarte proasta despre LGBT. E dreptul meu sa cred orice despre oricine, dar nu sar de fund daca altii gandesc altfel decat mine. Hai sa nu ne...stiti voi ce. Nu va...stiti voi ce. Ce va mai place sa va...sa nu zic vorba ceea. Daca maine curentul mondial va fi anti LGBT, il veti urma ca niste curci. Nu v ati pune creierul la contribuție nici sa va pice cu ceara. De ce sa ganditi? De ce sa faceti efort? Nu va duce deloc bostanul ala de pe umeri. Depasiti un pic starea de curca plouata.