Netanyahu: Israelul va da noului oraș din Înălțimile Golan numele lui Donald Trump

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 24 aprilie 2019, 0:32 Actualitate | Internaţional


Inaltimile Golan
Foto: pexels.com
​Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat marți că noua comunitate înființată în Înălțimile Golan va purta numele președintelui american Donald Trump, ca semn de mulțumire pentru recunoașterea de către SUA a suveranității Israelului asupra platoului strategic, transmite Reuters.

Israelul a ocupat o mare parte a Înălțimilor Golan, teritoriu care aparținea Siriei, în timpul Războiului de Șase Zile din 1967, anexând ulterior regiunea în 1981, acțiune ce nu a fost recunoscută internațional. Însă, Statele Unite s-au desprins de celelalte puteri ale lumii luna trecută, când Trump a semnat un decret ce recunoaște suveranitatea Israelului asupra teritoriului.

„Toți israelienii au fost profund mișcați când președintele Trump a luat această decizie istorică”, afirmă premierul Benjamin Netanyahu într-o înregistrare video realizată pe Platoul Golan.

El a adăugat că, după sărbătoarea de Pesah (Paștele evreiesc), va „aduce în guvern o rezoluție prin care va propune înființarea unei noi comunități pe Înălțimile Golan, numită după președintele Donald J. Trump”.

Președintele american a anunțat în 21 martie recunoașterea suveranității Israelului asupra Înălțimilor Golan, o decizie în contradicție cu poziția de decenii a Statelor Unite.

















1799 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Suna bine (Miercuri, 24 aprilie 2019, 6:48)

    ipolitic [utilizator]

    Ashkelon,Haifa,Tel Aviv,Trump,Jerusalem,Nazareth...
  • +6 (10 voturi)    
    neapărat (Miercuri, 24 aprilie 2019, 8:19)

    nahir [utilizator]

    cel mai mare cartier din oraș va trebui să poarte numele vasilicăi.
  • +6 (10 voturi)    
    Absolut gretos (Miercuri, 24 aprilie 2019, 8:28)

    Gojifruit [utilizator]

    Infratirea intre canalii.
  • +8 (12 voturi)    
    M-asteptam la (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:05)

    John M. [utilizator]

    golan Trump...
    • +4 (8 voturi)    
      :)))) (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:41)

      qbic [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      E buna, am ras.
  • +4 (8 voturi)    
    ce retard (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:37)

    Toreador [utilizator]

    sunt curios cum se va numi Iranul dupa ce il va ocupa Israelul si va fi rupt in doua bucati ... jumate la "aliatul strategic" numit Arabia Saudita (eu i-as zice Arabia Babuina) si jumate la Israel cel vesnic victimizat ...
  • +2 (6 voturi)    
    Din gafa-n gafa.. (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:37)

    UpNext [utilizator]

    ..mereu biruitori!

    Eu stiu ca evreii sunt oameni destepti si educati. In conditiile ocuparii ilegale a zonei de catre Israel, e greu de imaginat o gafa in relatiile internationale mai mare decat aceasta, mai ales in raport cu lumea araba.
    • -1 (7 voturi)    
      stai linistit (Miercuri, 24 aprilie 2019, 11:36)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      destepti fiind isi folosesc inteligenta pt a -i intarta pe arabi iunii impotriva altora..e veche strategia , a functionat in Europa
      Terorismul inventat de ei este noul crestinism pt a schimba balanta ONU
  • +5 (9 voturi)    
    Ar trebui si la noi! (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:53)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    In anii '50, Brasovul fusese redenumit Orasul Stalin.

    Ar fi cazul ca si Capitala sa fie rebotezata, sa avem Orasul Dracnea!
    Sau Irinuca-City?