​Serghei Lavrov: Niciun fel de declaraţii ale SUA, UE şi NATO nu vor schimba situaţia "reunirii Crimeei cu Rusia"

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 aprilie 2019, 20:08 Actualitate | Internaţional


Serghei Lavrov
Foto: Captura YouTube
Problema "reunirii Crimeei cu Rusia" a fost închisă definitiv şi niciun fel de declaraţii ale SUA, UE sau NATO nu vor schimba această situaţie, a declarat marţi ministrul de externe al Federaţiei Ruse, Serghei Lavrov, la prezentarea unei culegeri de documente din arhivele MAE rus, intitulată "Crimeea în dezvoltarea Rusiei: istorie, politică, diplomaţie".

"Problema privind reunirea Crimeei (cu Rusia) este închisă definitiv, că place acest lucru cuiva sau nu. Niciun fel de declaraţii ale Washingtonului, UE sau NATO nu sunt în stare să schimbe această situaţie nici din punct de vedere juridic, nici din punct de vedere politic", a subliniat Lavrov, conform agenției ruse de presă TASS, citată de Agerpres.

Şeful diplomaţiei ruse susţine că în ultima vreme peninsula este vizitată în mod regulat de reprezentanţi ai unor cercuri politice, de afaceri sau culturale din alte ţări, inclusiv europene, şi aceştia "pot vedea cu propriii lor ochi realitatea din Crimeea, se pot convinge de ataşamentul ferm al locuitorilor Crimeei pentru alegerea făcută".

Potrivit lui Lavrov, într-o serie de state funcţionează sau sunt în curs de înfiinţare "cluburi ale prietenilor Crimeei". "MAE rus va continua să desfăşoare o activitate politică şi de informare în scopul explicării realităţilor legate de revenirea Crimeei în componenţa Rusiei. Vom contribui la întărirea relaţiilor internaţionale şi economice externe ale peninsulei, în cadrul cursului de politică externă comun al ţării", a spus el.

La 18 martie 2014, Vladimir Putin şi liderii proruşi ai Crimeei au semnat tratatul de "realipire" a acestei peninsule ucrainene la Rusia, la două zile după un referendum considerat ilegal de către comunitatea internaţională. Denunţată ca o "anexare" de către Kiev şi Occident, această decizie a adus Rusiei sancţiuni severe europene şi americane, la care ea a răspuns introducând în special un embargo la produsele alimentare europene.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















926 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Problema "reunirii" Crimeei cu Rusia este inchisa (Marţi, 23 aprilie 2019, 20:11)

    Habermas [utilizator]

    definitiv ... in masura in care problema existentei Rusiei este inchisa definitiv. Si nu este.
    • -3 (5 voturi)    
      Rusia va fi anexata la NATO (Marţi, 23 aprilie 2019, 20:37)

      alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      soon. ;))
      • +1 (3 voturi)    
        NATO n-are niciun interes sa-si bage (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:12)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN

        mortul in casa. Asa ca Rusia nu va fi in NATO, indiferent de motive.
      • -2 (4 voturi)    
        ce-ti mai plac (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:39)

        Toreador [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN

        filmele cu Rambo sau ma rog cele gen "american hero" ... stai cuminte cocosel ... nu te mai umfla in pene ca plesnesti ... daca ai incerca sa judeci cu dovleacul ala de il tii pe post de cap ai sti ca acest lucru este imposibil
    • -4 (6 voturi)    
      Esti comic (Marţi, 23 aprilie 2019, 21:34)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Esti comic. Au mai incercat altii inainte si acum oasele lor ingrasa pamantul Rusiei. Si toate astea,pentru ce? A meritat toata acea distrugere? A meritat moartea atator tineri care altfel aveau toata viata inainte? Trenul supunerii Rusiei a trecut de mult timp. Crimeea este parte a Rusiei. Asa este in realitate de cateva sute de ani. Obisnuieste te cu ideea. Nu doare.
      • +1 (1 vot)    
        Esti ... ma rog. (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:11)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Am spus eu ca ar trebui atacata Rusia? Am spus eu ca cineva va ataca Rusia?
      • +1 (3 voturi)    
        tocmai ce l-am taxat (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:42)

        Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        pe unul ca se gudura ca un copil la filmele gen "american hero" ... si uite cum dau de unul la fel de limitat dar pe sens opus ... fratie mai bine te faceai scriitor de povestiri eroice .... cum suna asta: "Au mai incercat altii inainte si acum oasele lor ingrasa pamantul Rusiei. Si toate astea,pentru ce? A meritat toata acea distrugere? A meritat moartea atator tineri care altfel aveau toata viata inainte? " .... mi-au dat lacrimile ... eroismul sovietic ....pfuaiiiii ...
  • +1 (5 voturi)    
    Ar fi necesare niste bombe, avioane etc (Marţi, 23 aprilie 2019, 20:27)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Vine si vremea aia. Ai putintica rabdare!
    • -4 (4 voturi)    
      Vrabia malai viseaza (Miercuri, 24 aprilie 2019, 7:49)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Ai vrea tu. Pana la,urma foloseste la ceva faptul ca Rusia este inca o forta militara: nu s a incumentat nimeni sa i fure Crimeea. Nu merge, prietenas. Cine incearca face buba manzului. Da in benga. Pateste ceva. Ce rost are sa cheltuiești urias pe armament daca nu poti sa aperi o regiune a tarii tale? Cam cine crezi tu ca i va fura Rusiei Crimeea?
      • +2 (6 voturi)    
        Nimeni NU va FURA Crimeea Rusiei. (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:17)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Primo, Rusia este cea care a furat aici.
        Secundo, decizia prin carea Crimeea tine de o tara sau alta este legata de dreptul international (incalcat de Rusia) si vointa oamenilor din Crimeea (referendum-ul organizat de Rusia este invalid pentru ca nu s-au respectat regulile unui referendum corect).
        Tertio, Rusia poate sa viseze - nu o poate opri nimeni. Doar ca nu stim ce va visa MAINE.
        • 0 (0 voturi)    
          Maica nu a furat nimic (Miercuri, 24 aprilie 2019, 20:46)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Maica n a furat nimic. A fost un referendum democratic si s a votat corespunzator etniilor conlucuitoare. In Crimeea majoritatea e formata din rusii. Cu cine ar fi trebuit sa voteze? Cu Ucraina? Sa fim seriosi. Ratatii astia s au purtat mizerabil cu toate minoritățile. Asa cum in Kossovo a fost democratic referendumul, asa a fost si cel din Crimeea. In ambele tari majoritatea din regiune a castigat lejer. Eu sunt siderat ca lumea nu vede o chestiune evidenta: Crimeea e plina ochi de etnici rusi. Voi rusi fiind daca aveti de ales intre cele doua tari cu tot ce înseamnă ele, ati alege Ucraina? Nu cred ca sunteti seriosi daca ziceti ca da.
      • 0 (2 voturi)    
        Goguta, Rusia va plati pentru Crimeea cu mult mai (Miercuri, 24 aprilie 2019, 18:19)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        mult decat face.
        Le va iesi pe nas povestea cu Crimeea si cand vor vrea sa o dea n-o sa o mai vrea nimeni.