Arabia Saudită: 37 de persoane au fost executate pentru "terorism" / Unul dintre condamnați a fost crucificat

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 aprilie 2019, 16:38 Actualitate | Internaţional


Arabia Saudita
Foto: pixabay.com
37 de saudiți au fost executați marți în Arabia Saudită, după ce au fost condamnate pentru "terorism", a anunțat ministerul saudit de Interne, citat de AFP.

Aceste execuții masive au avut loc în cinci regiuni: capitala Riad, orașele sfinte Mecca și Medina, regiunea sunită Al-Qassim (centru) și în Provincia orientală, unde se concentrează minoritatea șiită.

Persoanele executate au fost declarate vinovate de "adoptarea gândirii teroriste extremiste" și de "formarea de celule teroriste", a precizat ministerul, într-un comunicat publicat de agenția oficială SPA.

În general, execuțiile au loc prin decapitare în Arabia Saudită. Ministerul a precizat că una dintre persoanele condamnate a fost ulterior crucificată, o pedeapsă rezervată autorilor de crime deosebit de grave.

Precedentul val de execuții masive în Arabia Saudită a avut loc în ianuarie 2016 când 47 de persoane, condamnate tot pentru "terorism", printre care liderul religios șiit Nimr Baqer al-Nimr, au fost executate în aceeași zi.

Execuțiile de atunci au provocat tensiuni și ruperea relațiilor diplomatice între Riad și Teheran.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5038 vizualizari

  • +1 (23 voturi)    
    Culmea ironiei (Marţi, 23 aprilie 2019, 16:45)

    Gojifruit [utilizator]

    Cel mai terorist regim executa oameni pentru terorism. Prietenii Statelor Unite!
    • +1 (9 voturi)    
      Sauditii nu sunt (Marţi, 23 aprilie 2019, 21:22)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      prieteni cu ,,Statele Unite".
      Sauditii cumpara armament de zeci miliarde de $ din SUA, asa ca sunt prieteni cu Companiile de Armament de acolo.
      Iar Companiile de Armament nu reprezinta Natiunea SUA ci doar niste interese ale unor Actionari miliardari cu influenta in Congres.
  • -1 (11 voturi)    
    cum e posibil (Marţi, 23 aprilie 2019, 16:52)

    NuSuportProstii [utilizator]

    ca in epoca noastra sa mai fie decapitari si crucificari?! nu ma mai inteb si ce fel de teroristi sunt cei condamnati atat timp cat guvernele de acolo sustin si finanteaza terorismul.
    • +1 (7 voturi)    
      Cred ca ai o parereprea buna despre (Miercuri, 24 aprilie 2019, 7:53)

      Mihai_S [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      Epoca in care traim. Au des asta , cu epoca si cu secolul 21 de parca am pasit in alta dimensiune. Suntem vai si amar , noi generatia de dupa anii 70 , nu suntem in state de nimic bun !
      • 0 (4 voturi)    
        mihai -s (Miercuri, 24 aprilie 2019, 8:15)

        NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_S

        ti-as oferi toata experienta mea de viata ca sa intelegi ca nu e totul negru in secolul asta dar neputant face asta te invit sa citesti si sa calatoresti.
  • +2 (8 voturi)    
    perfect (Marţi, 23 aprilie 2019, 19:59)

    stefan2008 [utilizator]

    Eu i-as trimite pe toti cei care omoara civili sa fie executati in Arabia Saudita.
    Welcome to Middle Age!
  • -5 (9 voturi)    
    nu sunt singurii... (Marţi, 23 aprilie 2019, 23:57)

    Namaste [utilizator]

    altii au metode de tortura mai rafinata, psihologica, pentru a-si decerebra adversarii/dizidentii/indezirabilii: Guantanamo si inchisorile clandestine ale CIA din Estul Europei sunt de referinta...
    #FreeAssange