Atacurile din Sri Lanka: Autoritățile fuseseră avertizate cu două săptămâni înainte, serviciile de informații știau până și numele teroriștilor

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 22 aprilie 2019, 12:15 Actualitate | Internaţional


atac la biserica din Sri Lanka
Foto: Facebook
Autoritățile din Sri Lanka au fost avertizate cu două săptămâni înaintea atacurilor din timpul Paștelui Catolic și aveau numele suspecților, a declarat purtătorul de cuvânt al guvernului Rajitha Senaratne, citat de Guardian.

”Pe 14 aprilie, cu 14 zile înaintea incidentelor, am fost informați despre ele. Pe 9 aprilie, șeful serviciului național de informații a trimis o scrisoare în care erau multe dintre numele membrilor organizației teroriste”, a declarat Senaratne.

”Premierul nu a fost informat despre aceste scrisori și informații”, a adăugat el.

Autoritățile din Sri Lanka au anunțat luni că 290 de persoane au murit și cel puțin 500 au fost rănite în urma exploziilor care au vizat cinci hoteluri și trei biserici din oraşele Colombo, Negombo şi Batticaloa, scrie Mediafax, citând BBC.

Potrivit autorităților locale, 24 de persoane au fost arestate până acum în acest caz. Poliția din Sri Lanka a anunțat că zeci de cetățeni străini se numără printre victime.

Şeful Poliţiei din Sri Lanka, Pujuth Jayasundara, lansase un avertisment în urmă cu zece zile, semnalând că mişcarea islamistă NTJ (National Thowheeth Jama’ath) plănuia comiterea unor atacuri teroriste sinucigaşe.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12731 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Si ce dracu au facut? (Luni, 22 aprilie 2019, 12:28)

    gavrone [utilizator]

    Au stiut cine sunt teroristii, au stiut dinainte si nu au facut nimic? Cum au lasat sa se intample asa o tragedie?
    • +9 (33 voturi)    
      pai erau din religia pacii (Luni, 22 aprilie 2019, 13:04)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui gavrone

      Deci nu aveau de gand sa faca ceva rau.
      Cred ca au explodat de prea multa toleranta, efectiv nu au mai putut tine in ei atata dragoste fata de ceilalti oameni indiferent de religie.
      Na, se mai intampla si accidente.
    • -8 (14 voturi)    
      Sa nu fim absurzi. (Luni, 22 aprilie 2019, 13:33)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui gavrone

      Chestia asta cu informarea timpurie e o scuza acoperitoare a celor care sustin grupurile astea. "Noi v-am informat", infiltratii nostrii erau acolo sa ne informeze nu sa ii radicalizeze si sa ii coordoneze.
    • +10 (12 voturi)    
      Au luat spaga (Luni, 22 aprilie 2019, 13:35)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui gavrone

      Or fi avut un consilier roman pe-acolo care i-a invatat sa ia spaga ca sa treaca cu vederea.
  • +8 (20 voturi)    
    Gresit (Luni, 22 aprilie 2019, 13:19)

    NituCt [utilizator]

    Nu e musulmanii ; romanii "progresisti" stiu mai bine : crestinismul e rau, dar islamul e buuun.

    Acum o luna vorbeam cu cineva din Bangladesh (musulman de fel) si se mira ca in Bosnia inca mai sunt crestini. Progresistii l-ar considera pe acesta, "moderat".

    A, si sa nu uit, NU cred in fiinte supranaturale, dar stiu ca pentru mine si pentru persoane ca mine Islamul e moarte.
    • 0 (0 voturi)    
      Uhm (Miercuri, 24 aprilie 2019, 4:46)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      Realizezi ca intre tine si musulmanul cu vesta exploziva nu e mare diferenta?

      Amandoi sunteti plini de ura si fanatici! Un roman progresist iti spune ca religia (atat crestina cat si musulmana) e doar o scuza pt unii sa se poarte ca niste animale turbate.

      Apropos, tu si prietenul tau din Bangladesh mai invatati un pic de istorie, crestinii sarbi i-au omorat pe musulmanii din Bosnia si Croatia, nu invers!

      Cauta Masacrul din Srebrenica, sa vezi de ce sunt in stare niste crestini buni ca painea lui dzeu.
  • +19 (21 voturi)    
    esec de proportii (Luni, 22 aprilie 2019, 13:30)

    larex [utilizator]

    ce incredere sa mai ai in servicii, autoritati? Aviz leprelor care ataca justitia, serviciile si le slabesc.
  • +7 (13 voturi)    
    Am sentimentul (Luni, 22 aprilie 2019, 14:41)

    UpNext [utilizator]

    ca s-a creat o anumita complicitate intre organizatia respectiva si unii dintre responsabilii si operativii serviciilor de informatii de acolo. Complicitatea are ca suport ura/dispretul localnicilor fata de crestinii din zona, pe care-i percep ca ostili, combinate cu prezenta unui mare numar de turisti occidentali.

    Nu trebuie uitat faptul ca in India si Pakistan (deci in zona), diferite grupari ultrareligioase, atat islamice, cat si hindu/tamili etc, desfasoara frecvent actiuni omucidare si de distrugere patrimoniala impotriva crestinilor din acele parti. Sunt atat de frecvente, incat media internationala nici nu se mai oboseste sa le includa in fluxuri....
    • +1 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 23 aprilie 2019, 13:25)

      complet_ret [anonim] i-a raspuns lui UpNext

      • -1 (1 vot)    
        uhm (Miercuri, 24 aprilie 2019, 4:47)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

        Terorist, teroare ... ce nu intelegi?
        • +1 (1 vot)    
          Comment sters de user (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 14:40)

          complet_ret [anonim] i-a raspuns lui tudor74