Grecia ar putea cere Germaniei 300 miliarde de euro daune pentru cel de-Al Doilea Război Mondial

de Cristina Filip     HotNews.ro
Miercuri, 17 aprilie 2019, 23:14 Actualitate | Internaţional


Alexis Tsipras
Foto: Agerpres/EPA
Parlamentul grec a votat, miercuri, pentru demararea unei campanii diplomatice pentru a determina Germania să plătească pentru daunele provocate de ocupația nazistă din perioada celui de-al Doilea Război Mondial, scrie Reuters.

O comisie parlamentară a declarat în 2016 că refacerea statului după ocupația nazistă din cel de-Al Doilea Război Mondial a costat peste 300 de miliarde de euro. Cu toate acestea, propunerea de miercuri, care este susținută atât de coaliția de guvernământ, cât și de parlamentarii opoziției, nu a menționat nicio cifră.

Votul va încuraja în continuare legăturile cu Germania, care a fost acuzată de mulți greci pentru măsurile dure de austeritate impuse în schimbul împrumuturilor din timpul crizei financiare.

Propunerea, care vine înaintea alegerilor din octombrie, solicită guvernului să facă apel la "toate măsurile legale și diplomatice care se impun pentru a satisface cererile Greciei".

"Este datoria noastră istorică și morală", a declarat premierul Alexis Tsipras la încheierea dezbaterii care a durat aproape 12 ore.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3098 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Mda (Joi, 18 aprilie 2019, 1:07)

    mitg [utilizator]

    Perdeaua asta de fum apare la greci de vreo 10 ani de fiecare data cand politicienii lor fac vreo boacana si vor sa distraga atentia.
    Eventual vor dori cele 300 miliarde intr-o valiza la Athenee Palace ...
  • -14 (22 voturi)    
    Corect (Joi, 18 aprilie 2019, 1:17)

    Nyk1 [utilizator]

    Este timpul ca Germania să-și asume răspunderea pentru tot răul făcut. Pe noi ar trebui să ne despăgubească pentru Bugeac, Bucovina de Nord și Basarabia - teritorii pierdute din cauza tratatelor semnate în numele Germaniei de către ministrul ei de externe de la acea vreme, Joachim von Ribbentrop.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu mai spune ! (Joi, 18 aprilie 2019, 12:55)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Grecia ar fi ultima tara din Europa sa ceara despagubiri de la Deutschland.
      Grecii erau in razboi cu Italia si s-au apucat sa permita englezilor sa instaleze bombardiere in Grecia pentru a putea ataca zona petrolifera de la Ploiesti.
      Comform celor mai elementare notiuni de Drept International:
      ,,Statul care primeste pe teritoriul sau o armata straina care se afla in razboi cu alta nu are nici un motiv de critica daca ajunge sub atacul celei de a doua armate straine".
      • 0 (2 voturi)    
        fabulezi si n-are legatura (Joi, 18 aprilie 2019, 20:34)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        .
    • 0 (0 voturi)    
      tovarase (Joi, 18 aprilie 2019, 15:58)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      1 - au trecut 70 de ani....
      2 - aia care traiau in WW2 nu au nici o treaba cu ce e acum... d c trebuie sa platesc eu pentru prostiile lu tata de ex?!
      3 - noi am fost aliati cu nemtii apoi i-am tradat... am primit exact ceea ce meritam! Hai sa nu ne mai plangem de mila. Nu a fost vina nemtilor ci a noastra!
    • -1 (3 voturi)    
      I-auzi ce zice Nykolai! (Joi, 18 aprilie 2019, 20:33)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nu rusii au luat teritoriile ci nemtii le-au dat.
      Mai Nykolai, nu imi aduc aminte ca Wermachtul sa invadeze Basarabia sau Bucovona si sa goneasca administratia romaneasca. Cred ca javrele bolsevice au facut asta.
      Sa mor si alta nu, de cata grija are Sputnikul de teritoriile romanesti. Stai sa vezi ca in etapa a doua o sa spuna ca nu e vina rusilor si a ucrainienilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Spui aiureli. (Joi, 18 aprilie 2019, 22:44)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Ribbentrop nu a dat nimic prin Pactul cu Molotov.
        Pactul prevedea concret doar impartirea Poloniei intre URSS si cel de a-lIl-lea Reich.
        Mai era scris ca cel de al III-lea Reich este ,,dezinteresat de Basarabia".
        Nu se intelege in ,,Pact" in nici un fel ca URSS ar fi avut ,,dreptul sa ataca Basarabia".
        Dupa cuvintele Pactului se intelege ca: Romania, Ungaria si Slovacia erau pe acelasi picior de egalitate cu Basarabia, dar sub influenta celui de al III-lea Reich.
  • +11 (11 voturi)    
    daaaa.... (Joi, 18 aprilie 2019, 2:29)

    Martha Logu [utilizator]

    ... iar nemtii vor rade cu dosul de ei....
  • -7 (15 voturi)    
    Germania nu si-a platit datoria de razboi Punct (Joi, 18 aprilie 2019, 8:32)

    Zummm [utilizator]

    Si nu mai lu-ati atat Germania in brate ca toti cetateni de mana a 3-a sunteti vazuti acolo. Europa de Est Europa de Est. Rromani tampiti
    • +2 (4 voturi)    
      1. De unde stii ca nu s-a platit?! (Joi, 18 aprilie 2019, 10:53)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Ai citit tu protocoalele de capitulare? In ce limba?
      2. Daca vrei sa nu te dispretuiasca neamtul ca i-ai ocupat spatiul lui, du-te inapoi acasa. Acolo nu protesteaza nimeni ca nu te speli, ca scuipi pe jos, ca umbli beat sau cersesti in loc sa muncesti.
    • +1 (3 voturi)    
      dar tu (Joi, 18 aprilie 2019, 14:33)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      ce natie esti? ca pare ca le cam stii pe toate, sa stim si noi romanii de la cine primim sfaturi..
    • +1 (1 vot)    
      ahahahah (Joi, 18 aprilie 2019, 15:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      o lectie de istorie ti-ar arata cat de mult gresesti
  • +8 (8 voturi)    
    Presupun că au votat totodată ca 700 de miliarde (Joi, 18 aprilie 2019, 10:44)

    hic sunt leones [utilizator]

    să fie plătite statelor române pentru perioada domniilor fanariote.
    Ah, nu?!
    • -1 (1 vot)    
      pe perioada domniilor fanariote mandra Grecie (Joi, 18 aprilie 2019, 20:36)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Era un pasalac otoman.
      Ceea ce se cam vede in obiceiuri si in ziua de azi.
  • +1 (1 vot)    
    si marmota invelea ciocolata in staniol (Joi, 18 aprilie 2019, 15:56)

    liviu_ [utilizator]

    frate au trecut 70 de ani... GET OVER IT !!!