Turcia: Dacă SUA nu vrea să ne vândă sisteme de apărare Patriot și avioane de luptă F-35, putem căuta alternative

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 10 aprilie 2019, 13:01 Actualitate | Internaţional


Mevlut Cavusoglu
Foto: Facebook/ Mevlut Cavusoglu
Ministrul de Externe al Turciei, Mevlut Cavusoglu, spune că Turcia și-ar putea extinde planul de achiziționare a sistemelor de apărare de la Rusia, dacă nu poate cumpăra sisteme de apărare de tip Patriot de la americani și va căuta, de asemenea, alternative și pentru F-35, relatează Reuters și AFP.

Washington a solicitat Turciei să aleagă între sistemul de apărare rusesc și avioanele de luptă F-35, în contextul în care Turcia vrea 100 de bucăți.

Statele Unite a suspendat în aprilie livrarea echipamentului la sol necesar folosirii aparatelor F-35, un dispozitiv gândit să comunice în timp real cu sistemele militare NATO.

Statele Unite sunt îngrijorate că tehnologia folosită la S-400 va fi folosită să colecteze date tehnice cu privire la securitatea militară NATO, unde Ankara este membră, și la care Rusia ar putea avea acces.

Washington a oferit sisteme de tip Patriot Turciei ca alternativă la S-400, dar ministrul turc de externe a spus miercuri că acest lucru nu este garantat încă.

”Nu avem nevoie de S-400, vom avea nevoie de alte sisteme de apărare”, a spus Mevlut Cavusoglu la NTV.

”Dacă SUA nu vrea să vândă Patriot, mâine putem lua un al doilea S-400, sau alte sisteme de apărare”, a spus ministrul turc.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2060 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    sa nu cumperi armament de la hegemon... (Miercuri, 10 aprilie 2019, 13:03)

    demaGOGU [utilizator]

    ...e (aproape) echivalentul unei declaratii de razboi.
  • +6 (10 voturi)    
    cumparati de unde vreti (Miercuri, 10 aprilie 2019, 13:04)

    moka [utilizator]

    o sa faceti un ghiveci din armata voastra si veti deveni o slabiciune pentru nato
  • -5 (7 voturi)    
    Exista fabricanti UE (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:29)

    UpNext [utilizator]

    de produse militare excelente, pe absolut intreaga gama de arme si echipamente. Nu trebuie inclusa neaparat Rusia ca optiune, mai ales ca deja s-a perfectat achizitia unui sistem S400. Ideea unora ca tot ceea ce NU ESTE american este prost si pute se poarta doar pe aici, prin batatura.
    • 0 (2 voturi)    
      S400 !!! (Miercuri, 10 aprilie 2019, 17:33)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      De-aia zboara evrei pe deasupra Damascului zici ca-i UBER , asa bune sunt S200,S300,S400 ....... S600”
      • 0 (0 voturi)    
        Hmm... Nu stiu ce sa zic. (Miercuri, 10 aprilie 2019, 23:42)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui sipu

        Hmm... Nu stiu ce sa zic. Sirienii n-au primit de la rusi S400. Nu prea au zburat prin Siria. Dupa doborarea avionului rus de catre evrei, Putin a amenintat ca va trimite niste baterii S400 in Siria. Mintenaș s-a infiintat Bibi in Rusia. Nu stiu ce ”le-au dat” evreii rusilor, ca cei din urma nu le-au mai furnizat sirienilor celebrele baterii. Sigur, S400 n-au fost inca testate in lupte reale, dar daca ai fi Bibi ai risca? Sigur ca sunt niste gioarse, dar repet, ai risca?
  • +3 (7 voturi)    
    See ya (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:51)

    UncleSam [utilizator]

    Turcia urmeaza sa fie data afara din NATO daca insista cu armamentul rusesc, asta si urmareste mujicul Putin. Il joaca perfect pe dementul ala de Erdogan. S400 este doar un pretext, Americanii nu au sa pericliteze F35 pt un sultan basinos.
    • -1 (1 vot)    
      Suveranitate (Miercuri, 10 aprilie 2019, 23:38)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui UncleSam

      Ne place sau nu, Turcia este un stat suveran. Cumpara de la cine vrea. Ce zici tu, yankeule? Ca nu-mi vinzi? Nu-i bai, ca iau de la fratili meu, Putin.

      Nu-ti face griji. Nu-i exclude nimeni din NATO. De altfel, dpdv juridic nici nu exista aceasta posibilitate.

      Sigur ca ar turcii ar putea cumpara de la europeni, dar de ce ar face-o? Nu mai bine ii ignora si pe astia si iau de la dujmanu de clasa? Ba daaaaa. Uite asa, fiindca pot. Adica acum pe bune, dupa ce te-au atacat astia din UE si-n culcare si-n sculare, ai mai cumpara arme de la ei? Dar fara caterinca.
      • 0 (0 voturi)    
        Rahat turcesc (Vineri, 12 aprilie 2019, 19:49)

        UncleSam [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Ne doare la basca de rahatul turcesc pe care il halesti cu polonicul.
        NATO nu este o obligatie, iar Turcia mai este pe hartie in NATO doar pt. pozitia geo-strategica. Faptul ca acum joaca in tabara mujicilor este trist, penibil si o sa-i aduca langa fratii lor din Afganistan ca dezvoltare... Economic au luat-o la vale 60% si se tot duc...
        Intre timp Uncle Sam a cam mutat tot ce era esential din Turcia. Sa vedem cum calibreaza turcalaii noile S-400 sa nu doboare avioane NATO, ca daca faci upload la parametrii de zbor e ca si cum i-ai da info direct lui Putin.
        Cum se zice in bazar: te pup pe portofel!
        • 0 (0 voturi)    
          Si care i problema? (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 22:37)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui UncleSam

          Si care i problema daca fratili Putin afla parametri de zbor? Ascult. Silentium lugubrum. Turcia e cu cateva secole pe afgani pe care i au tinut la stadiul de primate arat sovieticii cat si uncle sam.

          Te cam supara realitatea, bag de seama. Cum dom le sa cumperi de la dujmanu de clasa? Turcu se ntreaba surprins "care dusman?". Bine ai venit in politica. Crezi ca tu yankeule ca ma poti pune la colt? Ia sa te vedem.

          In realitate uncle sam e nemultumit ca turcu nu joaca dupa cum canta el. Atat. Daca erau cuminti si raspundeau la aport, totul era roz ptr.osman.