Italia: Salvini reintroduce termenii "tată" și "mamă" pe formularele pentru cărțile de identitate, în loc de "părinte 1" și "părinte 2"

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 aprilie 2019, 19:33 Actualitate | Internaţional


Matteo Salvini
Foto: Agerpres/EPA
Guvernul populist italian a restabilit în această săptămână termenii "mamă" și "tată" în formularele pentru cărțile de identitate, provocând critici puternice din partea asociațiilor gay, scrie AFP.

"Regăsim un pic bunul simț", a salutat decizia Matteo Salvini, vicepremier și șef al Ligii (extrema dreapta), care a criticat în mod regulat termenii "părinte 1" și "părinte 2" introduși în 2015 de guvernul condus de Matteo Renzi (centru stânga).

Semnat în ianuarie de Salvini, ministru de Interne, decretul a intrat în vigoare joi, după publicarea în Monitorul Oficial.

Garantul protecției datelor private și asociația primăriilor italiene au dat aviz negativ.

Asociațiile de apărare a homosexualilor, dar și lideri din Mișcarea 5 Stele (M5S, antisistem), aliatul guvernamental al lui Salvini, au denunțat rapid măsura.

"Un decret nedrept care are ca singur obiectiv discriminarea copiilor recunoscuți de tribunale drept copii ai cuplurilor lesbiene sau gay", a spus Fabrizio Marrazzo, purtător de cuvânt la Gay Center.

Asociațiile, dar și sindicatul CGIL au anunțat că vor ataca decizia în fața tribunalelor administrative.

Legea italiană nu permite explicit ca un copil să aibă doi tați sau două mame, dar, în cazuri punctuale, cupluri au obținut câștig de cauză, fie pe baza unor decizii din străinătate fie prin adopție.

















12698 vizualizari

  • +4 (50 voturi)    
    Critici puternice din partea asociațiilor gay... (Vineri, 5 aprilie 2019, 19:43)

    banel [utilizator]

    Ca unul care a boicotat referendumul medievalilor, mi se pare deplasat sa protestezi pentru ca au introdus aia acolo mama si tata. E ceva natural pentru un copil sa li se adreseze asa parintilor...fiimiu imi zice tata, nu parinte 1.
    • -13 (31 voturi)    
      Ce s-ar mai putea spune... (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:24)

      Gigelonius [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Dacă ai avea măcar pe sfert orizontul intelectual al "medievalilor", şi aici mă refer chiar la cei din Evul Mediu, nu ai putea face nici măcar la beţie o astfel de afirmaţie. Dar nefiind cazul, siluieşti limba română, scriind "fiimiu".
    • +6 (20 voturi)    
      nu ai inteles (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 10:17)

      barc [utilizator] i-a raspuns lui banel

      nu a interzis nimeni termenii tata si mama, nu e despre adresarea copiilor catre parinti, e despre niste formulari birocratice pe niste documente administrative.
  • -7 (49 voturi)    
    salve (Vineri, 5 aprilie 2019, 19:46)

    ------ [utilizator]

    Salvini prietenul lui dragnea =evul mediu .
    • -6 (34 voturi)    
      ———- (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:52)

      NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui ------

      ——— dragnea tre’ sa se mai nasca de 2 ori ca sa poata fi comparat cu salvini
    • +4 (4 voturi)    
      Exact (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:25)

      gladex [utilizator] i-a raspuns lui ------

      Salvini e fascist primitiv care se da mare patriot, la fel ca si Dragnea, dar in realitate ambii sunt niste tradatori nenorociti si plini de ura care isi distrug propriile tari.
  • +22 (56 voturi)    
    OK (Vineri, 5 aprilie 2019, 19:50)

    1A [utilizator]

    nu-mi plac extremistii si populistii dar nici nu pot accepta ca o majoritate formata din peste 90-95% din omenire sa accepte schimbarea numeleor care atribuie calitatea lor de mama si tata pentru ca asa considera minoritatile sexuale ''just' .
    Mise pare mult mai onest sa li le explice copiilor realitatea faptica si anume ca nu exista copii cu 2 tati sau cu 2 mame decat in pretentiile imaginare si manipulatoare ale unora.
    Campania asta stangisto-marxista de a indoi realitatea pentru a face pe plac unor sensibilitati care se simt ofensate pentru orice a devenit penibila,
    Faptele conteaza!
    • -9 (31 voturi)    
      salvini nu e populist (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:56)

      NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui 1A

      pe orice titlu si in orice articol lega nord este catalogata populista. daca populist inseamna pentru popor atunci sunt deacord dar tinand cont ca italia este condusa de partide antisistem cred ca e manipulare si hotnews nu face exceptie.
    • +2 (24 voturi)    
      exista 2 tati si exista 2 mame (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 10:20)

      barc [utilizator] i-a raspuns lui 1A

      sunt numerosi copii care au parinti gay sau lesbiene. Nu interzice nimeni mama si tata, e pentru niste formulare.
      • -4 (12 voturi)    
        yep, snowflake (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 16:15)

        1A [utilizator] i-a raspuns lui barc

        Daca faptele si realitatea biologica nu mai conteaza pot fi si 5 tati daca vor stangistii progresisti si fanaticii PC-ului.
        • +4 (6 voturi)    
          Realitatea biologica (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:13)

          gladex [utilizator] i-a raspuns lui 1A

          Homosexualitatea exista in randul animalelor, homosexualitatea este documentata din cele mai vechi timpuri in societatile umane, este o realitate biologica negata de cristofascisti si islamofascisti.
          • -2 (4 voturi)    
            De ce ții neapărat să te compari cu animalele? :) (Duminică, 7 aprilie 2019, 12:42)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui gladex

            ...
          • 0 (0 voturi)    
            mituri, mituri (Luni, 8 aprilie 2019, 23:42)

            1A [utilizator] i-a raspuns lui gladex

            Desmond Morris afirma ca nu exista studii care sa demonstreze homosexualitate in randul animalelor salbatice libere, doar animalele tinute in captivitate sau in zone inchise manifesta impulsuri sexuale intre membrii de acelasi gen.
      • -6 (14 voturi)    
        Doar în supra-realismul post-modernist (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 16:42)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui barc

        există mai mulți tați și mai multe mame.
      • -3 (17 voturi)    
        pai daca sunt doar niste formulare (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 19:32)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui barc

        De ce sa nu ramana in forma in care au fost peste 1000 de ani sau de cand fac astia inregistrari in Occident? Doar ca sa multumim o minoritate de 3%? Pai hai sa schimbam varsta minima a casatoriei la 9 ani sa multumim si minoritatea roma!
        Si apropo de copii aia care au parinti gay sau lesbi, chiar si aia au o mama si un tata biologic.
        • -5 (11 voturi)    
          O s-o schimbe în curând progresiștii ... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 20:32)

          BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Pentru a mulțumi minoritatea musulmană ...
          • +5 (7 voturi)    
            Ce ironie! (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:15)

            gladex [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

            Sa invoci musulmanii desi esti de acord cu ei in privinta musulmanilor. Si tu si ei ii urati si ii discriminati.
        • +4 (6 voturi)    
          Ai auzit de incluziune sociala? (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:13)

          gladex [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Sau vei sa-i tii la marginea societatii precum in Cecenia?
          • -3 (5 voturi)    
            nu doctore, vreau sa-i primesc in casa (Duminică, 7 aprilie 2019, 19:03)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gladex

            Sa ii tratez ca pe un om normal dar nu vreau ca ei sa imi schimbe regulile.
            Vor copii, nu au decat sa ii adopte. In certificatul de nastere al copilului exista un mama si un tata. Parintii adoptivi sunt altceva.
            Daca vor sa schimbe asta sa faca ei insisi copii ca nu-s handicapati, au organe sexuale, au hormoni, au tot ce le trebuie de la natura.
          • 0 (0 voturi)    
            well... (Miercuri, 10 aprilie 2019, 10:39)

            1A [utilizator] i-a raspuns lui gladex

            Am auzit de incluziune sociala numai ca nu trebuie sub nici o forma implementata prin excluziune sociala. Drepturile majoritatii nu trebuie trimise la gunoi pentru ca au unii sensibilitati fanteziste sau stupide.
  • -2 (22 voturi)    
    Basta! (Vineri, 5 aprilie 2019, 19:55)

    DoroDoro [anonim]

    Dedicato tutti quelli che sunt pro lucruri imbecile!
  • -2 (44 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 5 aprilie 2019, 20:16)

    Mistrelutz [utilizator]

    Bravo !
  • +5 (47 voturi)    
    Un pic de bun simț nu strică nimănui (Vineri, 5 aprilie 2019, 20:40)

    Harald [utilizator]

    Dacă părinții sunt de același sex, pot fi la fel de bine 3 sau 5.

    Dar părinții naturali sunt mamă și tată, nu părinte 1 și părinte 2. Cui nu-i convine, să facă o paradă rainbow în semn de protest, să vedem cum se termină :)
  • -4 (36 voturi)    
    bravo tata (Vineri, 5 aprilie 2019, 20:49)

    AliKimiku [utilizator]

    .
  • 0 (42 voturi)    
    bravo Salvini (Vineri, 5 aprilie 2019, 21:22)

    c.oameni [utilizator]

    .
  • +3 (41 voturi)    
    în ce vremuri trăim! (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:41)

    Parerologul [utilizator]

    Cele mai rezonabile lucruri și cerințele cele mai de bun simț sunt pentru unii minoritari complet inacceptabile. Dacă așa stau lucrurile atunci: mai bine tradiționalist decât politically correct, mai bine mort decât progresist!
  • -3 (35 voturi)    
    Bravo!!! (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:44)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Thumbs up for Salvini!!!
  • +3 (45 voturi)    
    Asa e normal ! (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:46)

    adrian88000 [utilizator]

    Sa vedem reactiile celor care cred ca albul e negru si invers.O minoritate penibila si agresiva cauta sa domine o majoritate normala. Si sa tipe ca ei sunt democrati, iar majoritarii sunt medieval. Pai democratioe nu inseamna ca majoritatea castiga ?
    Pana vor deveni LGBT majoritari mai este...
    Salvini, Trump, Bolsonaro, etc. vor repune lumea pe fagasul normal. Ca incepuse sa alunece tare la vale .
    • +1 (11 voturi)    
      Projection (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:18)

      gladex [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Ai auzit de hotii striga hotii? E exact ce faci tu. Ai o atitudine agresiva anti-gay si ii acuzi pe gay de atitudine agresiva. Cristofascistii incearca sa interzica casatoriile gay, adoptiile, drepturile LGBT, apoi ii acuza pe acesti minoritari ca sunt agresivi....Luati-va de mana cu islamofascistii, va meritati unii pe altii.
      • -2 (6 voturi)    
        Ai grijă că minoritatea musulmană tinde să fie (Duminică, 7 aprilie 2019, 11:39)

        BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui gladex

        Tinde să fie situată mai sus pe scala oprimării decât cea LGBTQWERTY ... Și ai putea fi acuzat de islamofobie și rasism ...
      • -3 (5 voturi)    
        pentru gladex (Duminică, 7 aprilie 2019, 21:46)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gladex

        Eu cred ca am o atitudine calma pentru normalitate. Si nu inventez cuvinte asa cum faci tu:
        " cristofascisti", " islamofascisti ". De unde scoti aceste cuvinte inexistente in dictionare ?!
        P.S. Asteptam doar reactiile . Ai fost primul la reactionare.Slab... Poate vine altul mai bun ?
  • +2 (44 voturi)    
    de cand (Vineri, 5 aprilie 2019, 23:14)

    martel55 [utilizator]

    un partid care susitne ceva de bun simt, denumirea de tata si mama pentru parinti ( ca doar doi homosexuali sau doua lesbiene nu pot da nastere unui copil asta e evident) e de extrema dreapta? adica omenirea a fost secole intregi de eztrema dreapta, pana au venit neomarxistii sa ne aduca pe calea cea dreapta?
  • +5 (27 voturi)    
    populism ieftin (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 10:21)

    barc [utilizator]

    nu schimba mare lucru dar mai da un ghiont minoritatii LGBT. Tipic pentru un politruc de extrema dreapta.
    • -7 (9 voturi)    
      preferi oricand populismele stangii, nuu? (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 20:01)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui barc

      Si de ce de extrema dreapta?
  • -6 (12 voturi)    
    Nu există decât o singură ordine naturală (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 18:14)

    revelare [utilizator]

    Femeie, bărbat, mamă și tată: dragoste erotică între femeie și bărbat, dragoste filială între copii șin părinți. Dragoste homo nu există, este doar un plagiat de cea mai joasănspeță, un comportament deviant, primitiv. Homosexualii sunt homofobi, nu ceilați, pt că ei nu pot naște copii, dar îi „vânează” de la heterosexuali. Homo folosesc cuvântul homofob la fel cum comuniștii au folosit și folosesc cuvântul democrație.Nu există drept uman contra naturii. Tot ce siluează natura: pretenția homosexualilor de a se căsători, adopta copii, siluează natura, care se va răzbuna terbil. Așa cum s-a răzbunat teribil pentru poluare.
    • +2 (10 voturi)    
      Ai merita un premiu (Duminică, 7 aprilie 2019, 10:21)

      gladex [utilizator] i-a raspuns lui revelare

      Dovedesti ca se poate cadea si sub nivelul Vioricai Dancila. In lumea ta homosexualii ii vaneaza pe heterosexuali si incearca sa le interzica casatoriile, adoptiile....