Israel: O femeie care a ținut o dietă cu suc de fructe timp de trei săptămâni a ajuns la spital cu leziuni cerebrale

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 2 aprilie 2019, 18:12 Actualitate | Internaţional


Spital
Foto: Pixabay.com
O femeie din Israel a fost internată în spital cu malnutriție severă și posibil cu leziuni cerebrale ireversibile, după ce a ținut timp de trei săptămâni o dietă cu suc de fructe, relatează Times of Israel, citând Cahnnel 12.

După ce a băut doar suc de fructe și apă în urma sfatului unui terapeut fără licență, femeia, care are între 40 și 50 de ani, a fost internată cântărind mai puțin de 40 de kilograme.

















11683 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Multi cred (Marţi, 2 aprilie 2019, 18:24)

    Mistrelutz [utilizator]

    ca fructele,pentru ca vin din natura sunt foarte sanatoase,fara numar..
    nimic mai fals..fructoza e mai rea ca zaharul pur..si pana la urma orice in excces dauneaza..pacat de femeie.
    • +6 (6 voturi)    
      E dovedit ca fructele sunt benefice (Miercuri, 3 aprilie 2019, 9:25)

      mihai32 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Fructoza nu pune nici un fel de probleme pentru ca vine la pachet cu fibre, vitamine, minerale, apa, polifenoli, care nu se regasesc in zahar. Compari lucruri care nu sunt echivalente.

      Ma indoiesc ca de la fructe a avut probleme femeia, mai degraba de la dieta severa care a dus la pierderea in greutate si i-a pus viata in pericol. 40 de kg nu e o greutate sanatoasa. Nu putea sa piarda un numar semnificativ de kg in doar 3 saptamani, ceea ce inseamna ca a inceput dieta fiind deja la o greutate foarte scazuta, probabil sub 50 de kg.
      • -3 (3 voturi)    
        Unii ar prefera sa moara decit sa admita ca: (Miercuri, 3 aprilie 2019, 14:26)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui mihai32

        - Vitamina A in exces provoava uscarea pielii, caderea parului, afectiuni oculare, deformari osoase, crize de psoriazis, boli de ficat, etc.
        - Morcovul e un aliment daunator in exces

        - Fructele colorate in mov-albastru in exces pot provoca accidente vasculare, venoctazii...

        Multe accidente cerebrale au avut loc dupa consumul de afine, fructe de padure, struguri negri, dulceturi.

        Se merge insa pe stereoptipii si toata lumea crede ca toate fructele sunt ok.
        • +1 (1 vot)    
          Se stie.. (Joi, 4 aprilie 2019, 9:27)

          mihai32 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Ca bolile de ficat sunt cauzate de excesul de morcovi si nu de alcool, grasimi in exces...:)))

          Ca bolile de inima sunt cauzate de afine si nu de grasimile saturate si colesterol...:))))
          • -1 (3 voturi)    
            Da, ia maninca tu seara afine la 70 ani (Joi, 4 aprilie 2019, 10:16)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui mihai32

            Dar ai grija sa ai testamentul facut.

            Nu e de gluma. Fructele mov-albastru provoaca - pe un teren fragilizat de virsta, colesterol, sedentarism, etc - accidente vasculare cerebrale. Pot fi "ultima picatura".
            • +3 (3 voturi)    
              mov-albastru te omoara!.. (Joi, 4 aprilie 2019, 11:07)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui D-or

              Daca ai 70 de ani si esti sedentar, mai bine mananci niste prune.. ;)
        • +2 (2 voturi)    
          Mai bine citesti articolul original.. (Joi, 4 aprilie 2019, 10:57)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Nu a fost nici un exces. Pur si simplu a pierdut prea multa sare din organism. Sunt functii de baza in organism care folosesc sodiul, inclusiv transmiterea impulsurilor nervoase.
          Daca ar fi avut fix aceeasi dieta, dar ar fi pus si un varf de sare in sucurile ei, n-ar mai fi fost nici o stire. Posturile cu apa se practica de mii de ani din motive religioase.
  • +8 (10 voturi)    
    suntem siguri (Marţi, 2 aprilie 2019, 18:30)

    liviu_ [utilizator]

    ca leziunile cerebrale nu erau dinainte?!

    serios acu... cata mintre trebuie sa ai ca sa iti dai seama ca o astfel de dieta NU o sa-ti faca bine?!
    also acel "terapeut" nu e anchetat?! ce vb. ... normal ca nu... si olivia ster e bine merci in libertate...
  • +10 (10 voturi)    
    Hmm (Miercuri, 3 aprilie 2019, 3:39)

    tudor74 [utilizator]

    A ajuns la spital cantarind 40 kg ... ma indoiesc ca in urma cu 3 saptamani cand a inceput dieta cantarea 130 kg.

    Saraca avea probleme, atat fizice cat si psihice cu mult inaintea acestei cure de slabit. Sa fim seriosi, din pacate stim ca omul poate supravietui cu o felie de paine pe zi, in firg si in plus cu munca fortata, cum au supravietuit amaratii aceia in lagarele de munca fortata atat in Germania nazista si in Rusia stalinista.
    • +2 (4 voturi)    
      nu spune nimeni ca a urmat o dieta (Miercuri, 3 aprilie 2019, 8:43)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      de slabit.
      Eu cred ca a urmat o dieta detoxifianta, foate la moda in ultima vreme. Si asta e mult mai periculoasa, pentru ca e intentionat mult mai restrictiva decat orice dieta saraca in calorii, dar cat de cat echilibrata in nutrienti.
  • +5 (5 voturi)    
    Hmm (Miercuri, 3 aprilie 2019, 11:50)

    JustinCase [utilizator]

    Eu cred ca leziunile cerebrale le avea dinainte, din moment ce avea 40 de kilograme si inca mai dorea sa slabeasca...