Replica Moscovei pentru Trump: Militarii ruși vor rămâne în Caracas cât e nevoie / Rusia și Venezuela nu sunt provincii ale SUA

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2019, 14:38 Actualitate | Internaţional


Maria Zakharova
Foto: Facebook
Rusia a avertiza joi că militarii săi care au ajuns în ultimele zile în Venezuela, și a căror plecare a fost cerută de Donald Trump, vor rămâne "cât este nevoie" în această țară, scrie AFP.

A doua zi după avertismentul președintelui american, purtătoarea de cuvânt a diplomației ruse Maria Zaharova a reafirmat că "specialiști" ruși se află la Caracas.

"Se ocupă de aplicarea acordurilor semnate în domeniul cooperării tehnice și militare. Cât timp? Cât vor avea nevoie. Atât timp cât este necesar pentru guvernul de la Venezuela", a spus ea.

Tonul nu încetează să urce între Washington, care îl recunoaște, alături de alte 50 de țări, pe Juan Guaido ca președinte interimar și cere plecarea lui Nicolas Maduro, și Moscova, care acuză SUA că organizează o lovitură de stat în această țară cu imense rezerve de petrol.

Aceste tensiuni au cunoscut un nou vârf după sosirea, în week-endul trecut, a două avioane rusești, un Antonov An-124 și un Iliușin Il-62, la Caracas. Potrivit presei locale, avioanele transportau 99 de militari si 35 de tone de material, sub comanda șefului armatei terestre, generalul Vasili Tonkoșurov.

"Rusia trebuie să plece", a spus Trump, la primirea în Biroul Oval a Fabianei Rosales, soția liderului opoziției Juan Guaido.

"Insist asupra faptului că nu este vorba decât de cooperare militară și tehnică. Prezența militară rusească nu este în niciun caz legată de posibila efectuare de operațiuni militare", a declarat tot joi atașatul militar al ambasadei Venezuelei în Rusia, José Rafael Torrealba Pérez, citat de agenția Interfax.

"Rusia nu a încălcat nimic, nici acordurile internaționale, nici dreptul venezuelan. Ea nu schimbă echilibrul de forțe în regiune și nu amenință pe nimeni spre deosebire" de Washington, a susținut Maria Zaharova.

Aceasta a calificat criticile oficialilor americani drept o "tentativă arogantă de a dicta unor state suverane cum trebuie să aibă relații între ele".

"Nici Rusia și nici Venezuela nu sunt provincii ale Statelor Unite", a mai comentat ea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8879 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Măi ce belicoși au devenit... (Joi, 28 martie 2019, 15:07)

    Observator roman [utilizator]

    ...rușii ăștia...
    Mi-e teamă că pun de încă un „Mare Război pentru Apărarea Patriei”...
    • -11 (11 voturi)    
      daca nu era (Joi, 28 martie 2019, 15:48)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      razboiul ala de-l pomenesti, cu 26 mil de morti de partea rushilor, shtergeai shi azi latrinile unor persoane "net superioare tie", de origine nemtaica, vezi Lista lui Schindler si multe altele ... sau nu avea tata-tau bani sa te dea sa scrii shi sa citeshti pe acici ...
      • +2 (2 voturi)    
        Spre veșnică amintire. (Joi, 28 martie 2019, 17:25)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

        Dacă nu-i ajuta SUA,Rusia nu mai exista.Noi eram într-o intersecție periculoasă și încă suntem din cauza Rusiei.
      • +3 (3 voturi)    
        Daca nu i-a dus capul (Joi, 28 martie 2019, 17:44)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

        si-au murit din cauza tampeniilor lui Stalin!!!
      • +3 (3 voturi)    
        daca nu erau ajutoarele aliatilor (Joi, 28 martie 2019, 19:12)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

        Germania ar fi avut frontiera comuna cu Coreea de Nord.
      • +3 (3 voturi)    
        „Marele Război pentru Apărarea Patriei" (Joi, 28 martie 2019, 20:05)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

        Prima Faza : A inceput de fapt prin 1930-1933 cand Stalin l-a ajutat pe Hitler sa ajunga la putere (fara ca el sa stie).
        ,,Mein Kempf", cum a aparut in Deutschland, a fost tradus in prima limba straina in LIMBA RUSA, ajungand prin Agentura Comunista din Deutschland pe mana lui Stalin cu prioritate. (serie mica desigur : numai Stalin si alti cativa din demnitarii rusi au avut acces atunci la ,,Mein Kamf " tradus in limba rusa in perioada imediata dupa ce Hitler a iesit din puscarie.)
        Iar primul lucru pe care il citesti in Mein Kamf este ca Hitler vrea sa ,,alunge tirania" Frantei, cu Tratatul de la Versailles in primul rand.
        (O extindere spre est, in URSS, se poate referii la alte generatii, dupa ce Franta / Anglia eventual Polonia sunt invinse).
        A Doua Faza: Sovieticii incep productia masiva de tancuri, avioane si alte materiale de razboi dupa 1933 dupa ce Hitler vine la putere, DEPASIND CU MULT productia celui de al-IIl-lea Reich.
        Desigur, totul cat mai secret.
        A Treia Faza: Decizia Secreta a Conducerii Uniunii Soveitice din prima parte a lui August 1939 de Mobilizare Generala (Faza Ascunsa) a Armatei Sovietice.
        A Patra Faza: 23 Aug. Pactul Ribbentrop- Molotov. Pacalitul: Hitler si Conducerea Nazista.
        Sovieticii obtin lipirea celor 18.000 de tancuri sovietice de frontiera celui de la IIl-lea Reich, pe raul Bug in mijlocul Poloniei.
        In toamna lui 1939 Hitler putea opune vreo 2500 de tancuri contra URSS (raport 1 /7). Deci o planificata victorie zdrobitoare posibila pentru URSS.
        Dar sovieticii au asteptat mai intai ca Hitler sa termine batalia cu Franta.
        A Cincea Faza planificata: in Iulie 1941. Atac masiv al celor 24.000 de tancuri ale URSS soldata cu nimicirea completa a intregii organizari statale din Europa Centrala side Vest si Balcani si incorporarea statelor invinse in URSS.
        Intamplator, fire impulsiva, Hitler ataca el primul inca de pe 22 Iun. 1941 si provoaca un dezastru Armatei Sovietice care era in plina concentare la granita.
  • +9 (9 voturi)    
    Rușii și-au luat mâncare cu ei? (Joi, 28 martie 2019, 15:30)

    asavreau [utilizator]

    În Venezuela,mâncarea este o problemă și musafiri cum sunt rușii nu pot fi asigurați cu mâncare.
    • +3 (3 voturi)    
      Hriska umflata in apa (Joi, 28 martie 2019, 17:44)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Papica de suflet a mujicului.
  • +3 (3 voturi)    
    Este clar pentru cei mai mulți oameni (Joi, 28 martie 2019, 17:30)

    Rescator [utilizator]

    că Rusia este cea mai mare amenințare la pacea
    lumii.Nu se mai satură de noi cuceriri și de provocări
    impotriva vecinilor și a altor țări.Această țară este o
    dictatură condusă de siloviki războinici.Generalii ruși
    vor să lupte ,nu pot lăsa cel mai mare arsenal din
    lume să ruginească,vor sânge.Din păcate țările
    europene(UE și non UE ) nu realizează pericolul mortal și nu i-au nicio măsură de apărare.
    • 0 (2 voturi)    
      hmmm (Vineri, 29 martie 2019, 9:08)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      "nu iau" ... atat am vrut sa spun ... in rest numa de bine ... textul tau suna misto tare ... Noi cuceriri zici??? hmmm ... care ??? din ce stiu eu nu sunt singurii care fac noi cuceriri ... SUA, Israel, Turcia, Rusia ... cam astea sunt tarile care iau pamant cum vrea muschiu lor si cand vrea muschiu lor ...