Bancherii londonezi sunt furioși de situația Brexitului: Suntem aruncați în fața autobuzului. Amânarea este doar un ”plasture” peste probleme profunde

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 21 martie 2019, 12:24 Actualitate | Internaţional


Brexit
Foto: PublicDomainPictures.net
Amânarea ieșirii Marii Britanii din Uniunea Europeană este doar un ”plasture” dacă problemele de profunzime rămân nerezolvate, a declarat joi șefa districtului financiar City Of London, Catherine McGuinness, citată de Reuters.

Din punct de vedere al demersurilor Regatului Unit privind Brexitul, pare că serviciile financiare au fost ”împinse în fața autobuzului”, a declarat ea la conferință financiară.

”Este imperativ să evităm un Brexit fără acord. O extindere ar fi binevenită, să sperăm că partenerii din UE vor fi de acord. Dar (amânarea) ar fi doar echivalentă cu aplicarea unui plasture dacă problemele adânci sunt lăsate nerezolvate. Pentru mine, pare că sunt captivi într-o rotiță pentru hamsteri”, a declarat McGuinness.

Ministrul britanic pentru servicii financiare John Glen a admis, la aceeași conferință, că sectorul bancar are tot dreptul să se simtă frustrat din cauza eșecului în obținerea unui acord cu doar o săptămână înainte de ziua în care este programat Brexitul.

În ciuda faptului că Parlamentul a refuzat până acum înțelegerea negociată de guvern, este important să se știe ”cât de improbabil” este un Brexit fără acord, a adăugat Glen.

















6929 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Nu-i plânge nimeni. (Joi, 21 martie 2019, 12:29)

    prec [utilizator]

    Mai grav este de ămărășteni.
    • +15 (21 voturi)    
      eh lasa (Joi, 21 martie 2019, 13:41)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui prec

      ca amarastenii aia au votat cu picioarele la referendum, ca vezi doamne, rule britannia.

      Si chiar daca o sa le mearga rau dupa Brexit, ei tot pe altii o sa dea vina, nu pe propria prostie si infumurare.
  • -5 (21 voturi)    
    uk nu are de ce sa planga (Joi, 21 martie 2019, 13:18)

    Toni_Romania [utilizator]

    in gen nu plange UK chiar asa tare ca e Brexit,.... ca UK are piata ei de desfacere... e imensa... tot Commonwealthul Africa India... chiar si toate tarile din Golf... Emiratele... Qatar... Kuweit... toate lucreaza cu british specs si au furnizori britanici... De ce sa imparta prajitura cu altii?...
    • +9 (11 voturi)    
      de curiozitate (Joi, 21 martie 2019, 13:47)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Ai citit articolul? Ca acolo scrie altceva. Ah, sau stii tu mai bine ca bancherii din City...
      • -1 (9 voturi)    
        sunt "pe topic, stai calm (Joi, 21 martie 2019, 14:22)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui KayT

        ---
    • +12 (14 voturi)    
      Nci vorba (Joi, 21 martie 2019, 14:55)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Schimburile comerciale cu Comm nu sunt nici 10% din cat sunt cu UE care este una din cele mai bogate si sanatoase (financiar) regiuni din lume.
      In Comm sunt tari ca Botswana, Gambia, Ghana unde oamenii traiesc cu sub 1 (unu) dolar pe zi. Ce afaceri crezi ca poti face cu ei?
      Ei vor pierde o piata de peste jumatate de miliard de oameni cu o putere financiara mai mare decat tot continentul African si o buna parte din Asia la un loc.
    • +9 (11 voturi)    
      Gresit (Joi, 21 martie 2019, 15:13)

      miromulus [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      56% din schimburile UK sunt cu UE. Daca adaugi si restul de tari care fac parte din zona economica dar nu sunt in UE, ajungem la 60% din schimburi. Iar apoi urmeaza SUA, cu sub 15%. Abia apoi sunt tarile din fostul imperiu.
    • +1 (3 voturi)    
      A fost odată. (Joi, 21 martie 2019, 22:46)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Fuse, fuse, și se duse.
  • -7 (23 voturi)    
    Sectorul bancar britanic (Joi, 21 martie 2019, 13:21)

    xolv [utilizator]

    are tot Commonwealth-ul si toti banii rusilor si indienilor, deci nu e cazul sa le plangem de mila. Vor supravietui mai bine decat la comanda Reich-ului.
    • -5 (13 voturi)    
      exact (Joi, 21 martie 2019, 13:44)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      -
  • 0 (2 voturi)