UPDATE Marea Britanie cere amânarea Brexitului până în 30 iunie

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 martie 2019, 14:11 Actualitate | Internaţional


Theresa May si Jean Claude Juncker
Foto: Captura Facebook
Premierul britanic Theresa May a anunțat miercuri că a cerut Uniunii Europene amânarea Brexitului până în 30 iunie, scrie AFP.

"I-am scris în această dimineață președintelui Consiliului European pentru a-l informa că Marea Britanie dorește o extensie a Articolului 50 (din tratatul de la Lisabona care reglementează ieșirea unei țări din UE, n.r.) până în 30 iunie", a declarat premierul, în fața Parlamentului britanic.

Brexitul ar fi trebuit să aibă loc, teoretic, în 29 martie, dar lidera conservatorilor nu a reușit să promoveze în Parlament acordul de divorț pe care îl încheiase cu Bruxellesul..

Lira sterlină a pierdut aproape 1% în fața euro și a dolarului, miercuri, pe fondul tensiunilor legate de ieșirea Regatului din UE.

Moneda a scăzut după ce premierul britanic a anunțat că a cerut amânarea Brexitului și și-a accelerat pierderile după publicarea unui document intern al Comisiei care vorbea despre "grave riscuri juridice și politice" ale unei astfel de amânări.

"Nu vreau o amânare lungă", a spus ea, în fața Parlamentului, subliniind că acest lucru ar antrena o participare "inacceptabilă" la alegerile europene din mai.

Premierul a exclus organizarea unor astfel de alegeri în Marea Britanie, apreciind că britanicii doresc punerea în practică a votului pentru ieșirea din UE din iunie 2016.

Această cerere trebuie acceptată unanim de cei 27 de lideri ai UE, care se reunesc joi și vineri la Bruxelles.

Dar Comisia Europeană a avertizat că o amânare până în 30 iunie ridică "grave riscuri juridice și politice", potrivit unui document intern consultat de 'AFP.

În această notă prezentată miercuri comisarilor, executivul european pledează pentru o amânare până în 23 mai, înaintea alegerilor europene, sau până la finalul lui 2019. "Orice altă opțiune (cum ar fi spre exemplu o amânare până în 30 iunie 2019) antrenează grave riscuri economice și politice pentru 'UE", se arată în acest document.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5875 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    eu zic (Miercuri, 20 martie 2019, 14:23)

    liviu_ [utilizator]

    ca inainte ca UK sa mai ceara concesii, sa se hotarasca ce dracu vrea!
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 martie 2019, 14:34)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ce sa vrea, pana acum pare ca vrea doar sa voteze de 100 de ori in parlament pana iese ce trebuie.
    • -7 (9 voturi)    
      pai nu a fost votare? (Miercuri, 20 martie 2019, 14:36)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      poporul, la vot, a zis "afara din Ue" - ca unii politicieni din Uk sau de la BRX vor sa dea votarea la gunoi, e partea a 2-a. - ce tot o scaldam atata?
    • +1 (3 voturi)    
      Sa hotarasca ce vor (Miercuri, 20 martie 2019, 15:11)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sunt cetatenii si e clar ca e nevoie de un nou referendum, dar prim ministrul vrea neaparat sa iasa din ue si nu vrea o noua consultatie a poporului. sunt sigur cacde data asta peste 80 % NU vor vrea iesirea din ue
    • +3 (3 voturi)    
      simplu (Miercuri, 20 martie 2019, 16:14)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      concesii :))))
  • +11 (11 voturi)    
    UK (Miercuri, 20 martie 2019, 14:40)

    Rarara [utilizator]

    Habar n-au ce vor. O natie tampita care a aruncat in aer toata Europa inclusiv pe cei ce lucreaza la ei in tara...
    • -13 (13 voturi)    
      nu natiile sunt "tampite"... (Miercuri, 20 martie 2019, 14:55)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

      ...ci globalizarea bezmetica cu federatii falite cum e UE
      • +5 (5 voturi)    
        E mai buna... (Miercuri, 20 martie 2019, 15:40)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        ...Federatia Rusa tovararse, n'asa ?
        • -9 (9 voturi)    
          ce deductie de 2 bani la tine (Miercuri, 20 martie 2019, 16:00)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Sa tii doar "CU ROMANIA" nu mai e voie in ziua de azi, este?
        • -4 (4 voturi)    
          genialule (Miercuri, 20 martie 2019, 16:01)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          nu vezi ca iau apararea englezilor de care unul mai sus a zis ca s "tampiti"??... deci citeste inainte la ce comentezi
    • -9 (13 voturi)    
      Alt analist politic (Miercuri, 20 martie 2019, 15:12)

      unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

      Oricine cu doi neuroni functionali si-a dat deja seama care-i treaba cu UE, si cine face jocurile.
      Si da, romaniilor le place sa suga ciorapii la germani, francezi, etc. Ce sa vezi, englezii nu vor sa faca asta.
      • -9 (9 voturi)    
        aia cu ciorapii (Miercuri, 20 martie 2019, 15:42)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

        aia cu ciorapii o fac politicienii si poate alintatii din multinatioale ... maj romanilor din popor s-au cam lamurit cum e cu Ue si mericanii
  • +7 (7 voturi)    
    NAZUROSII (Miercuri, 20 martie 2019, 14:51)

    falcosu [utilizator]

    Pai, ce sa vrea? Uk vrea sa nu mai contribuie cu bani la UE, dar sa aibe toate beneficiile unei tari din UE.
    • -8 (8 voturi)    
      serios? (Miercuri, 20 martie 2019, 15:12)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui falcosu

      Nu plange UK chiar asa tare ca e Brexit,.... ca UK are piata ei de desfacere... e imensa... tot Commonwealthul Africa India... chiar si toate tarile din Golf... Emiratele... Qatar... Kuweit... toate lucreaza cu british specs si au furnizori britanici... De ce sa imparta prajitura cu altii?...
      • 0 (0 voturi)    
        pai si atunci (Miercuri, 20 martie 2019, 17:00)

        KayT [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        sa iasa odata din ue, sa ne lase, sa nu mai imparta prajituri cu noi. De ce o mai lungesc atat aiurea?... Hai, valea!
  • +5 (5 voturi)    
    Flit, UK! (Miercuri, 20 martie 2019, 14:54)

    Metec [utilizator]

    Daca ati vrut sa iesiti, iesiti naibii odata!
    Sper ca acesta sa fie raspunsul EU, desi sunt sceptic.
  • +4 (4 voturi)    
    "enough is enough" (Miercuri, 20 martie 2019, 15:23)

    Itsoc [utilizator]

    de luni de zile bursele europene sunt in sange pentru ca britanicii nu stiu ce vor de fapt.
    o amanare cu doua luni pentru ce? vor sa organizeze un nou consult popular? vor sa organizeze alegeri anticipate si sa propuna un nou PM care sa renegocieze cu UE si..sa renegocieze ce? UE deja si-a spus punctul de vedere, ce mai e de negociat? sau vor s-o ia de la capat sperand ca pot sa-i frece pe astia la melodie pana dupa alegerile europarlamentare, moment cand May ar spera sa negocieze cu o noua componenta P.E/C.E.

    Sper ca UE sa aiba oua sa le spuna britanicilor ca "enough is enough" si ca 29 martie e ultima zi pentru UK in Uniunea Europeana din punctul Uniunii de vedere, ei sa faca ce vor acolo, sa voteze de cate ori vor.

    Dupa 29 UK pot sa se reorganizeze, sa testeze cat de bine le merge fara UE, 1-2-3 ani, daca ajung la concluzia ca le era mai bine in UE pot oricand sa adere dar cu drepturi si indatoriri FULL nu ca pana acum, pastram lira, mai lucram un pic pe la legea dreptului de munca, mai nu stiu ce.
    Pana atunci calatorie sprancenata in bratele lui tata Trump, tata Putin sau ce alta tara asiatica va hoatara sa investeasca in UK, poate noua stapanire va placea britilor.
  • -10 (10 voturi)    
    Eu goes down (Miercuri, 20 martie 2019, 15:33)

    Toni_Romania [utilizator]

    Pt. UE decaderea popularitatii a inceput odată cu adoptarea lui Euro plus aberanta ”lărgire” la 28 de state (Maastricht 1992 nu prevedea asa ceva). Englezii au zis da la Brexit si pt. ca BRX se pare voia sa le bage pe gat Euro – si era si o problema de suveranitate, ca BRX dicteaza in mod unilateral. Si cand te gandesti ca naucul de Cameron a fost cu ideea votarii Brexit.... dovada ca habar nu avea de "pulsul" natiunii.
  • -1 (5 voturi)    
    Eu marele lider al Atlantiei (Miercuri, 20 martie 2019, 15:39)

    Lucian Ilea [utilizator]

    spun asa
    -va mai dura inca un an
    caci suntem in a 59-a Federatie a Atlantiei
    cea de virgina sau gaura neagra universala

    esti timpul lui Ariel fiica mea
    fiica cea mare a lui Lucifer
    a luminii spre a conduce Universul
    iata ca suntem azi aproape cu o zi de a 23-a oara cand primvara incepe iarasi peste mandatul divin al Zeilor
    din 23 martie 1996
    si iata ca timp de 8000 si ceva de zile eu v-am condus pe voi

    Artemis Simona Halep va face acest lucur in continuare timp de 4444 de zile
    • +1 (1 vot)