Polonia: Conservatorii naționaliști aduc tema homosexualității în centrul campaniei electorale / Kaczynski: Luați mâna de pe copiii noștri

de Sebastian Balanica     HotNews.ro
Marţi, 19 martie 2019, 14:15 Actualitate | Internaţional


Jaroslaw Kaczynski
Foto: Wikimedia Commons
Partidul naționalist-conservator aflat la putere în Polonia a transformat grupările pro-LGBT în subiect electoral, înaintea alegerilor pentru Parlamentul European, și acuză deschis homosexualii că reprezintă un „pericol grav”, scrie bloomberg.com.

O retorică similară împotriva homosexualilor este promovată de președintele Rusiei, Vladimir Putin, în timp ce Ungaria lui Viktor Orban și-a construit dușmanul din George Soros.

Atunci când ești apărătorul auto-proclamat al valorilor creștine ale unei națiuni într-o Europă falimentară din punct de vedere moral, vei vedea dușmani peste tot, notează Bloomberg.

Guvernul populist al Poloniei a demonizat pe rând Uniunea Europeană, refugiații musulmani sau pe cei care contestă rolul Poloniei în cel de-al doilea Război Mondial. Acum, dușmanii au devenit homosexualii.

Mesajul partidului de guvernământ "Lege și dreptate" (PiS) este că avansul drepturilor pentru homosexuali reprezintă un "pericol grav" pentru familie. Și nu doar Polonia are nevoie de protecție, ci întreaga Europă.

Jaroslaw Kaczynski, liderul PiS, a declarat că lobby-ul homosexual nu se luptă pentru toleranță, ci caută să schimbe modul de viață polonez. “Luați mâna de pe copiii noștri,” a spus acesta, la o convenție a partidului din acest weekend.

PiS promovează imaginea unei țări aflate sub asediu, în lupa sa pentru alegerile europarlamentare și înaintea scrutinului parlamentar. Dacă vor reuși, conservatorii naționaliști ar putea submina și mai multa lupta pro-europenilor împotriva guvernărilor populiste din Italia și Ungaria.

Sondajele arată că PiS este umăr la umăr cu o nouă grupare denumită Coaliția Europeană, iar pe locul trei se află partidul de stânga „Primăvara” condus de Robert Biedron, care este gay.

Dacă în Europa de Vest barierele din calea căsătoriei între persoane de același sex și a drepturilor egale cad rând pe rând, puterea din Polonia merge în sens contrar, utilizând Biserica Catolică pentru a avea un control mai strâns în ceea ce privește educația sexuală și fiind ostilă lobby-ului homosexual.

Situația minorităților sexuale din Polonia rămâne sumbră. Peste două treimi dintre persoanele care se identifică ca LGBT au fost supuse violențelor psihologice sau fizice, în timp ce 70% dintre adolescenții din această minoritate spun că au avut gânduri suicidare, potrivit unui raport întocmit de Universitatea din Varșovia anul trecut.

PiS vrea ca educația sexuală să fie lăsată în seama părinților, și nu a școlilor sau organizațiilor neguvernamentale.

Între timp, membrii clerului merg pe narațiunea conform căreia homosexualitatea poate fi vindecată, prezervativele sunt rele și că susținătorii drepturilor homosexualilor promovează de fapt homosexualitatea.

Biserica are, pe de altă parte, propriile sale probleme. Săptămâna trecută, după publicarea unui raport al cazurilor de abuz, aceasta a încercat să scape de responsabilitate în cazul unui preot care molesta sexual copii.

Guvernul joacă un joc periculos în cazul drepturilor homosexualilor, spune Irmina Szalapak, de la o asociație pro-LGBT. "Aceste niveluri ale discursului urii se vor transforma în curând în statistici și mai terifiante. Vor fi consecințe teribile", avertizează ea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1917 vizualizari

  • -2 (18 voturi)    
    conservatorii nationalisti (Marţi, 19 martie 2019, 14:27)

    liviu_ [utilizator]

    habar nu au ce e aia homosexualitate , d c apare etc...

    nustiu ce sa zic , dar astfel de declaratii nu dovedesc decat ca acest politicieni nu stiu niste luicruri elementare. Cum pot ei conduce o tara?!
    • -1 (9 voturi)    
      Daca functioneaza si sunt votati cine sunt eu (Marţi, 19 martie 2019, 14:38)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sa le spun ca e gresit?
      • +2 (6 voturi)    
        Cine sunt eu...?! (Marţi, 19 martie 2019, 16:03)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Asa e si cu PSD-ul, cine suntem noi sa le spunem ca gresesc, ca moare lumea in spitale,de infectii, ca nu avem infrastructura dar nici nu o sa facem, ca vor sa fure pe rupte, ca vor sa ingenuncheze justitia.... daca sunt votati?
        Cine sunt eu? Un om cu ratiune!!! De-aia le spun!
        • +2 (4 voturi)    
          Sa ieșim la vot (Marţi, 19 martie 2019, 16:31)

          mopsu [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

          nu să ne răcim gura de pomana....
        • +1 (3 voturi)    
          Observ incontinenta emotionala nu ratiune (Marţi, 19 martie 2019, 21:41)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

          Dar e o caracteristica a bulei in care esti.
    • +2 (16 voturi)    
      nu stiu... (Marţi, 19 martie 2019, 15:21)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sau inca nu indraznesc sa-si dea arama pe fata ? Eu cred ca stiu foarte bine ceea ce vor, dar aplica politica pasilor marunti. Intai ii interzicem in preajma copiiilor, a scolilor, apoi in tot spatiul public, ca doar copiii nu stau doar la scoala, mai merg si la mall, si in parc. Odata scosi din spatiul public, urmeaza sa ii scoata si in afara legii. Ce te poti astepta de la aceeasi oameni care au scos in afara legii avortul ? Partea cea mai trista e ca exista o sustinere populara semnificativa venita mai ales din estul sarac si rusofon al Poloniei pentru astfel de demersuri. Partea si mai trista e ca UE nu e suficient de ferma in astfel de situatii si nu sanctioneaza in mod democratic dar extrem de dur astfel de derapaje ce aduc a 1939 nu a 2019.
      • +3 (3 voturi)    
        Cum poate UE sancționa democratic (Marţi, 19 martie 2019, 16:49)

        BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        Astfel de "derapaje"?
  • +1 (13 voturi)    
    ... (Marţi, 19 martie 2019, 14:44)

    Andrei_Buc [utilizator]

    politicieni care se folosesc de talibanii religiosi.
  • +2 (20 voturi)    
    pai (Marţi, 19 martie 2019, 14:57)

    martel55 [utilizator]

    si cati au mai ramas din 70%?intoleranta a fost promovata de activistii LGBT, acum primesc doar rasplata...sa nu uitamce a patit Laura Bretan la eurovision cand 2 gay din juriu au aflat ca a susitnut referendumul pentru familia normala....asa ca intolerantii sa nu se mai planga , una e sa nu fii persecutat, alta e sa vrei sa iti impui cu forta ideile si sa ii persecuti pe cei care nu sunt de acord cu ele
  • 0 (10 voturi)    
    Cata ipocrizie (Marţi, 19 martie 2019, 15:56)

    banel [utilizator]

    Biserica Catolica este coplesite de scandaluri de pedofilie dar au o problema cu homosexualii. Ca si cum ar fi ok sa faci sex cu persoane de acelasi sex, cata vreme sunt persoane minore.
    • -1 (3 voturi)    
      Pedofilie (Miercuri, 20 martie 2019, 10:35)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Scandalurile din Biserica Catolică nu sunt de pedofilie, ci de homosexualitate. Dar sunt etichetate ca fiind de pedofilie, pentru ca lumina proastă să nu cadă pe homosexuali în general, ci doar pe preoțimea din BC, care nu ar fi altceva decât niște pedofili.
      Dacă tot e pedofilie, vreau și eu un caz - unul ! - în care un popă catolic a avut relații cu o fetiță minoră. Că pedofilie se referă la copii, nu neapărat la băieți, nu ? Toate cazurile de care știm din presă sunt cu băieți. Nu e așa că e cam ciudat ?
      După părerea mea, BC a devenit de multă vreme un refugiu al multor homosexuali, care s-au prins că a fi preot catolic îți oferă niște ocazii excelente în „carieră”, ba încă beneficiind de oarecare protecție neoficială de la vârf. BC trebuie să-și dea jos ochelarii de cal și să adreseze problema.