Erdogan: Atentatul din Noua Zeelandă a vizat, de fapt, Turcia

de A.Z.     HotNews.ro
Marţi, 19 martie 2019, 6:58 Actualitate | Internaţional


Erdogan
Foto: Captura YouTube
Atentatul comis de un extremist de dreapta împotriva a două moschei din Noua Zeelandă face parte dintr-o "operaţiune" mai largă vizând Turcia, a afirmat luni preşedintele turc, Recep Tayyip Erdogan, relatează AFP, potrivit Agerpres.

"Nu este un act izolat, este ceva organizat", a declarat Erdogan cu prilejul unui discurs la Canakkale, în vestul Turciei.

"Sunt pe cale să ne încerce cu mesajul pe care ni l-au trimis din Noua Zeelandă, de la 16.500 de kilometri depărtare", a adăugat el.

Turcia a condamnat cu fermitate masacrul comis vineri în două moschei din Christchurch, în Noua Zeelandă, considerând că este semnul unei "creşteri a islamofobiei". În acelaşi timp, Erdogan, care caută să-şi exalte baza sa naţionalistă şi religioasă la mai puţin de două săptămâni înaintea alegerilor locale care se anunţă strânse, a făcut din acest atac tema centrală a mitingurilor zilnice.

La sfârşitul săptămânii trecute, în mai multe mitinguri electorale, şeful statului turc a proiectat pe un ecran uriaş fragmente din imaginile video filmate de atacator, suscitând numeroase critici într-un moment în care reţele sociale şi platformele de partajare încearcă să limiteze difuzarea acestora.

Recep Tayyip Erdogan a criticat, de asemenea, ţările occidentale, cărora le-a reproşat că nu vorbesc despre "terorismul creştin" atunci când "vorbesc despre terorismul islamic" în momentul în care este comis un atentat în numele islamului.

Şeful statului turc s-a referit în mai multe rânduri la "manifestul" postat de presupusul autor al atacului în care a afirmat printre altele că Biserica Sfânta Sofia din Istanbul, transformată în moschee de otomani după cucerirea Constantinopolului în 1453 şi devenită apoi muzeu, va fi "eliberată" de minaretele sale.

"Suntem aici de o mie de ani şi, dacă Allah vrea, vom rămâne aici până la Apocalipsă. Nu veţi reuşi să faceţi din Istanbul un Constantinopol", a declarat Erdogan în discursul său de luni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3981 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Sultanul Trebuie sa Inteleaga si sa recunoasca (Marţi, 19 martie 2019, 7:16)

    un domn [utilizator]

    Constantinopole i a ridicat, dar ii va ...
    Attaturk tata...ai incercat precum Tutea al nostru..uite ce a iesit...atat s a putut...
    • +10 (10 voturi)    
      . (Marţi, 19 martie 2019, 8:31)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Inca un patriot fara de care tara nu ar putea functiona.
      Toti dictatorii sunt atat de previzibili...
      • +1 (5 voturi)    
        Cand europenii mor in atacuri teroriste, (Marţi, 19 martie 2019, 12:20)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        Cand europenii mor in atacuri teroriste, nu se pozitioneaza tarile lor ca fiind vizate...!
        Asa ca toata actiunea ramane un gest criminal la fel cum a fost reactia cetateanului turc in Olanda!

        Mai bine ar lupta si turcii impotriva terorismului, chiar printr-o modernizare laica a societatii ...!
        Dar ei stiu cum e mai bine, nu ne intereseaza!
        • +3 (3 voturi)    
          Suspectez Sultanul de implicare prin (Marţi, 19 martie 2019, 14:00)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          Propaganda la ceea ce s a intamplat la Utrecht
          Sultanul a avut niscaiva altercatii cu autoritatile din Olanda acum doi ani cand isi facea campanie electorala in Olanda Si Germania
  • +10 (10 voturi)    
    paranoia (Marţi, 19 martie 2019, 8:07)

    nahir [utilizator]

    lui erdogan.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu te lua de erdogan. (Marţi, 19 martie 2019, 13:03)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Atacatorul a confundat turcia cu noua zeelanda. Erdogan are dreptate.
  • +8 (14 voturi)    
    Terorism crestin ??? (Marţi, 19 martie 2019, 8:10)

    xolv [utilizator]

    suferi de amnezie cand crestinii sunt mascrati in Siria, Egipt, NIgeria, Filipine
  • +13 (13 voturi)    
    Herdogan (Marţi, 19 martie 2019, 8:39)

    Martinezu [utilizator]

    trebuie sa declare stare de urgenta in Noua Zeelanda si sa aresteze tot guvernu gulenist.
  • +11 (15 voturi)    
    Propaganda nationalist-islamica a lui Erdogan (Marţi, 19 martie 2019, 8:44)

    animatron [utilizator]

    Jihadul e un concept islamic fundamental, face parte din obligatiile unui musulman, profetul mahomet a fost un jihadist si i-a indemnat expres pe fidelii sai sa atace si sa supuna "necredinciosii".

    Isus nu vorbeste de un asemenea concept, nu a propovaduit niciodata "razboiul sfant" impotriva celor care nu erau crestini.

    In ultimii ani au avut loc in lumea occidentala circa 100 de acte teroriste, doar 4 sau 5 dintre ele au fost comise de catre persoane care ar fi putut fi considerate "crestine" dupa numele de botez (nu dupa practica religioasa).

    Si nu a existat nici un singur atentat care sa fi fost comis in numele lui Isus, al vreunei organizatii religioase europene sau in numele "crestinitatii".

    Erdogan se situeaza pe aceeasi linie de intentionata murdarire a traditiilor europene pe care o practica si extrema stanga "anticapitalista", orice minciuna e buna pt ei daca loveste in sistem.

    Veti observa pe retele sociale si in presa stangista ca la fel ca dictatorul turc Erdogan o parte dintre cei care scriu acolo incearca sa puna semn egal intre terorismul care se revendica de la islam si rarele acte de crima de masa ca cel din orasul Christchurch.

    Erdogan precizeaza ca turcii se afla in actuala lor "tara" de 1000 de ani.

    Si unde se aflau inainte de asta, de unde au venit stramosii lor migratori?
    Ale cui erau orasele si pamanturile pe care le-au ocupat, cine au fost victimele, cine au fost cei alungati si jefuiti de avutul lor ?

    Poate ca dictatorul turc apreciaza ca nu e nici o problema sa-ti intemeiezi o tara si o "natiune" pe exterminarea altora, pe distrugere si talharie.
    Si sa o faci "prospera" si "mare" invadand vecinii pt a le fura forta de munca, de reproducere si bunurile agonisite prin munca.

    Sunt natiuni occidentale care si-au cerut iertare pt crimele trecutului, care au acordat numeroase despagubiri si privilegii pt urmasii celor pe care i-au jefuit si exploatat (ca in USA cu amerindienii).
    Turcia sa ia exemplu, nu e o mandrie istoria ei.
    • +7 (7 voturi)    
      Adevarat (Marţi, 19 martie 2019, 10:27)

      siviufxx [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Turcia nici in ziua de azi nu a recunoaste genocidul armean, ucigand 1.500.000 oameni, asta printre multe altele.
  • +6 (6 voturi)    
    Și Dragnea poate spune că a fost vizat. (Marţi, 19 martie 2019, 8:57)

    asavreau [utilizator]

    Dragnea are și motive,îl doare spatele și doar nu a făcut nimic.
  • +5 (5 voturi)    
    Uni oameni, (Marţi, 19 martie 2019, 10:21)

    ABBV [utilizator]

    cu probleme mentale, pur si simplu nu vor sa accepte ca lumea este in schimbare continua. Dar de nenumarate ori conducatorii sunt in chipul si asemanare populatie conduse.
    Exemplu local, PSD ALDE UDMR ......sub aceeasi carte a nationalismului religios se ascund si nevertebratele noastre
  • +4 (4 voturi)    
    pacat de turci... (Marţi, 19 martie 2019, 10:59)

    hanu [utilizator]

    ca unii din ei sunt chiar ok, secularisti seriosi. Pt ca maria sa sultanu de turkish delight va trimite economia direct in pamant asap, in stilul tuturor dictatorilor care au toate raspunsurile la intrebari pe care nu le-a pus nimeni.
  • +1 (1 vot)    
    Sultane, stai bine cu aritmetica? (Miercuri, 20 martie 2019, 0:33)

    somalezul [utilizator]

    Constantinopole a cazut in 1453 dH. Si cum musulmanii tai sunt acum in anul 1440 (AH), cred ca da, facand diferenta ar cam iesi 1000 de ani!
    Si sa nu uit, tocmai l-am sunat pe Allah in seara asta si mi-a confirmat ceea ce stie toata lumea deja, nu va mai tine pana la Apocalipsa!
    Hai Sultane, fa-ti bagajele, ura si la gara!