VIDEO Australia: Un senator a bătut un tânăr de 15 ani ce aruncase cu un ou în el din cauza declarațiilor islamofobe

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 martie 2019, 12:28 Actualitate | Internaţional


Incident violent in Australia
Foto: Captura YouTube
Un senator australian de extremă dreapta a devenit ţinta criticilor după ce a lovit un tânăr ce aruncase un ou spre el pentru a denunţa declaraţiile sale islamofobe, după atacurile teroriste comise vineri în oraşul neo-zeelandez Christchurch, transmite AFP, citată de Agerpres.

Fraser Anning, ales din statul australian Queensland (nord-estul ţării), a provocat un scandal legat de atacurile soldate cu 49 de morţi la două moschei din Christchurch, el imputând acest carnagiu ''programului de imigraţie care le-a permis fanaticilor musulmani să se stabilească în Noua Zeelandă''.

''Să fim clari, dacă musulmanii sunt astăzi victimele, ei sunt în general autorii. Religia musulmană este pur şi simplu ideologia violentă a unui despot din secolul al VI-lea care s-a deghizat în lider religios'', a scris Anning într-un comunicat.

Într-o conferinţă de presă desfăşurată sâmbătă la Melbourne, un tânăr cu identitate necunoscută a aruncat un ou spre senatorul Fraser Anning, care a ripostat lovindu-l de mai multe ori în faţă, înainte de a fi oprit de un agent de securitate.



Premierul australian Scott Morrison s-a declarat ''consternat'' de afirmaţiile senatorului, spunând că acestea ''nu îşi au locul în Australia''.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5855 vizualizari

  • +3 (97 voturi)    
    Pasnica extrema dreapta (Sâmbătă, 16 martie 2019, 12:39)

    estuar [utilizator]

    Cand nu pune mana pe mitraliera, da cu pumnul.
    • -3 (41 voturi)    
      Inocentii Antifa (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:31)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui estuar

      Se duc si se smiorcaie la politie si la presa cand cineva indrazneste sa le raspunda cu aceeasi moneda. Weimar Republik.
      • +10 (16 voturi)    
        63red Safe (Sâmbătă, 16 martie 2019, 19:35)

        tarsic [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Nu antifa au nevoie de aplicatii ca sa-i ghideze catre un safe space.
  • +27 (57 voturi)    
    Va mai amintiti de Vadim? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 12:47)

    Ioan.Toma [utilizator]

    Si el se enerva foarte usor cand cineva ii contrazicea aberatiile.
    • -8 (50 voturi)    
      . (Sâmbătă, 16 martie 2019, 13:10)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

      Pai Gicuta ala mucos se filma cu telefonul si pe urma s-ar fi laudat pe feisbuc ce tare este el. Iaca pozna a dat peste unul care riposteaza. Apoi religia pacii nu a adus pace absolut in nici un loc din lume in care a intrat.
  • -6 (34 voturi)    
    religia pacii, muslimii (Sâmbătă, 16 martie 2019, 12:55)

    rov [utilizator]

    le uram ...succese !
  • -9 (21 voturi)    
    doar a ripostat cand a fost lovit in cap (Sâmbătă, 16 martie 2019, 12:56)

    rov [utilizator]

    bine ca nu a avut mitraliera...
  • -10 (34 voturi)    
    nu sint de acord cu abuzul fizic, dar (Sâmbătă, 16 martie 2019, 13:10)

    iodixit [utilizator]

    vai cita dreptate are!
    pe la anii 1000, musulmanii erau oameni deschisi la minte si la fapte. noi, crestinii, pe de alta parte, eram niste radicalisti religiosi batuti in cap. inca sint destui crestini din astia, dar musulmanii s-au indobitocit cam in proportie de 80%.
    nu am de ce sa-mi cer scuze, daca cineva se ofuscheaza, dar sincer imi pare rau!
  • +16 (38 voturi)    
    Legea lui Adolf (Sâmbătă, 16 martie 2019, 13:16)

    bimor [utilizator]

    forta este invers proportionala cu dimensiunea creierului :)
  • +13 (39 voturi)    
    hate speech - bifat (Sâmbătă, 16 martie 2019, 13:36)

    hybrid [utilizator]

    violent - bifat
    sarac cu duhul - bifat
    Verdict - bun de Balaceanca.
    • -7 (9 voturi)    
      Noroc că era cineva care a (Duminică, 17 martie 2019, 10:18)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui hybrid

      Reacționat ca Anti-Fa-ul, adică gata să răspundă cu violență la tot ce nu este de acord ... Pt că argumente sigur nu are ...
      • +5 (11 voturi)    
        Falsa echivalenta (Duminică, 17 martie 2019, 10:57)

        sprite [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

        Spargerea unui ou in cap nu e echivalenta cu astfel de declaratii halucinante, e doar metoda prin care care expui public asemenea caricaturi de politicieni.

        Dialogul cu astfel de persoane e inutil pentru ca acestea nu gandesc, doar improasca cu ura.
        • -3 (5 voturi)    
          Spargerea unui ou în cap (Duminică, 17 martie 2019, 18:31)

          BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui sprite

          Este egal cu escaladarea violențelor ... Spune sincer tovarășe ... Dacă îți sparg un ou în cap că nu sunt de acord cu părerile tale care este șansa că tu să sari la bătaie?
          • +1 (1 vot)    
            Spargerea unui ou e nimica toata (Luni, 18 martie 2019, 12:44)

            sprite [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

            Declaratiile pline de ura care determina atacuri teroriste sunt adevaratul pericol. Faptul ca tu nu vezi asta ma face sa cred ca tu sustii acele declaratii.
        • -2 (4 voturi)    
          Unde stai prietene ... (Duminică, 17 martie 2019, 18:37)

          BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui sprite

          Să vin să-ți sparg un ou de cap să văd cum reacționezi ...
          • +1 (1 vot)    
            Pastreaza oul pentru rasisti (Luni, 18 martie 2019, 13:41)

            sprite [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

            Nu te lua de cei care condamna rasismul si xenofobia.
  • -1 (49 voturi)    
    O lume nebuna! (Sâmbătă, 16 martie 2019, 13:52)

    spirache [utilizator]

    Adolescentul nu aruncă un ou, ci îl sparge efectiv în capul ăstuia. Asta reacționează așa cum ar reacționa oricare 9 oameni din 10, instinctiv. Este o lume nebuna, nebuna de tot în numele "corectitudinii politice", aceasta forma de fascism contemporan. Referitor la masacrul din Christchurch, nu se poate spune decât că e abominabil. Sper că din această tragedie toată lumea să înțeleagă, mai ales comunitatea islamică, că violențele și uciderile nu trebuie să aibă absolut, dar absolut nici o justificare in timpurile noastre. Nici o fatwa emisă de nu știu ce cleric palestinian de ucidere a nu știu cui sau niste caricaturi daneze ori franceze ori dorința de supremație a albilor, nimic nu poate justifica uciderea.
    • +5 (43 voturi)    
      fascism (Sâmbătă, 16 martie 2019, 14:59)

      tarsic [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Corectitudinea politica nu e fascism, de ce sa-i spui unei persoane de culoare cioara? Fascism mi se pare sa demonizezi o intreaga religie cum face nenea asta.
      • -2 (40 voturi)    
        Exemplu de corectitudine politica (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:40)

        spirache [utilizator] i-a raspuns lui tarsic

        Corectitudine politica inseamna sa spui ca "un senator a bătut un tânăr de 15 ani ce aruncase cu un ou în el din cauza declarațiilor islamofobe " despre un tanar de 17 ani (nu de 15 ani), care a strivit prin lovire de capul unui senator australian un ou (nu a aruncat un ou), dupa ce acesta a spus ca din pacate a avut loc aceasta tragedie, dar probabil aceste tipuri de tragedii vor mai avea loc din cauza ca oamenii(a se intelege:altii decat cei musulmani) sunt atacati( astea ar fi declaratiile islamofobe).
        Q.e.d.
        • +7 (27 voturi)    
          ???? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 19:22)

          tarsic [utilizator] i-a raspuns lui spirache

          Asta nu e corectituine politica. Acest termen se refera la inlocuirea unor expresii acceptate in trecut dar considerate in prezent jignitoare din cauza conotatiilor negative dobandite. Exemple cioroi, tigan, jidan.

          Ce spui tu se refera la acuratetea informatiilor dar sunt detalii nesemnificative care nu schimba sensul stirii cu nimic fundamental. Te nu vezi padurea de copaci. Grav nu e ca cineva a aruncat cu un ou sau ca l-a strivit de capul cuiva, grav e ca un politician care trebuie sa dea dovada de responsabiitate face declaratii inflamatoare prin care demonizeaza intreaga religie si toti adeptii.

          "el imputând acest carnagiu ''programului de imigraţie care le-a permis fanaticilor musulmani să se stabilească în Noua Zeelandă''.

          "Religia musulmană este pur şi simplu ideologia violentă a unui despot din secolul al VI-lea care s-a deghizat în lider religios"
          • -1 (25 voturi)    
            @tarsic (Sâmbătă, 16 martie 2019, 22:25)

            adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui tarsic

            De cind TIGAN este jignitor ??? zingari, zigeuner, tsyganskiy, cigány, çingene - asa sunt numiti tiganii in cam toate limbile europene. Si aia sunt rasisti?
          • -6 (24 voturi)    
            " Corectitudinea politica " (Sâmbătă, 16 martie 2019, 22:47)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui tarsic

            insemna , printre altele , sa prezinti adevarul drept minciuna si minciuna drept adevar.
            De exemplu ,ultima ta fraza, pe care o citezi :"Religia musulmană este pur şi simplu ideologia violentă a unui despot din secolul al VI-lea care s-a deghizat în lider religios"este un adevar. Iar tu o dai drept exemplu de minciuna. Corectitudine politica curata. Exemplu pentru un manual .
            • +7 (25 voturi)    
              unde duce extremismul (Sâmbătă, 16 martie 2019, 23:10)

              carvil [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              sa consideri o religie violenta ca asa ai citit tu cretinismele astea pe net. Aste sunt vorbe demne de spitalul de nebuni. Asa ajung fnaticii sa comita atentate, cu minciuni din astea care invrajbesc oamenii.
              • -2 (4 voturi)    
                Pentru carvil (Duminică, 17 martie 2019, 21:17)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui carvil

                Intradevar extremismul tau te duce la orbire si la ignoranta. Cum a fost creat califatiul dupa moartea lui Mahomed ? Ce ai invatat la istorie despre Roland , despre cucerirea nordului Africii , a Spaniei ? S-a sters din capul tau tot ce ai invatat candva . Asta da extemism !
      • -5 (35 voturi)    
        Completare... (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:48)

        spirache [utilizator] i-a raspuns lui tarsic

        si tot corectitudine politica insemna sa spui "a batut" pentru a reactiona instinctiv, deci fara premeditare.
        Ex. 1.Ion l-a asteptat pe Vasile in fata carciumii si l-a batut.
        2. Femeia agresata a ripostat, lovindu-l pe talhar.
        Nu prea poti sa zici "batandu-l pe talhar", nu?
        • +8 (28 voturi)    
          legitimarea violentei naste violenta (Sâmbătă, 16 martie 2019, 19:30)

          tarsic [utilizator] i-a raspuns lui spirache

          Tu desfaci firul in patru pierzand esentialul. Declaratiile sunt deosebit de grave, cu potential social exploziv.

          Nimic nu scuza violenta, politicienii nu sunt alesi pentru a reactiona instinctiv ca nu sunt animale, sunt alesi pentru a gandi rational si a actiona cu prudenta, fara a cadea prada emotiilor de moment si fara sa se piarda cu firea. Daca un asemenea personaj instabil ajunge sa ia decizii pe baza emotilor rezultatele vor fi catastrofale.
          • -3 (15 voturi)    
            Nimic nu scuză violența spui dumneata (Duminică, 17 martie 2019, 10:08)

            BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui tarsic

            În același timp încerci să scuzi tânărul care a iniția violența ... Fac pariu că orice om căruia i s-ar sparge un ou în cap ar reacționa la fel ...
            Fă un experiment social ... Ia niște ouă și sparge-le în capul oamenilor pe stradă și vino să ne povestești cum a decurs acțiunea ... Și mai bine ... Ia-ți un prieten care să te filmeze ...
            • +7 (15 voturi)    
              Stai drept si judeci stramb (Duminică, 17 martie 2019, 10:44)

              sprite [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

              Nazistii faceau lucruri rele, au venit americanii si i-au infrant. Probabil o sa-mi spui ce violenti au fost americanii astia domne :)
              • -3 (5 voturi)    
                Nu știu tovășe ... (Duminică, 17 martie 2019, 18:26)

                BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui sprite

                Străbunicu' meu îi aștepta pe americani și a sfârșit împușcat de sovietici care l-au catalogat ca fascist ...
  • +13 (33 voturi)    
    De i l-a spart in cap? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 14:21)

    ankido [utilizator]

    Oricum gandeste cu cu.ul. Politicienii care amplifica disensiunile nu au ce cauta in politica. Milosevici a dat foc Yugoslaviei cu acelasti tip de atitudine. Trump recent a afirmat "I have the tough people, but they don’t play it tough - until they go to a certain point, and then it would be very bad, very bad."

    Ghita a amenintat demonstrantii cu bataia. Cine se aseamana se aduna.
  • -8 (24 voturi)    
    Cineva e satisfacut (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:37)

    Setalcott [utilizator]

    Cautati comentariul lui Tim Pool pe Youtube. Se intampla exact ce a vrut atacatorul.
  • +8 (20 voturi)    
    astia sunt promotorii violentei (Sâmbătă, 16 martie 2019, 23:14)

    carvil [utilizator]

    din cauza unor nebuni ca astia care invrajbesc oamenii unii impotriva altora se comit atentate. Teroristul credea la fel ca islamul este violent si a ucis zeci de oameni nevinovati inclusiv copii.
  • -5 (13 voturi)    
    Greșeala senatorului (Duminică, 17 martie 2019, 8:30)

    BEDE [utilizator]

    Greșeala senatorului este că s-a băgat să facă ceea ce nu prea se pricepe. Dacă se pricepea să dea un pumn ca să-l doboare din prima pe derbedeu, atunci chiar l-aș fi aprobat, că merita. Așa, dacă nu se pricepe, mai bine să-i lase pe alții să-l sancționeze.
    Altfel, în mod trist, cam are dreptate. Islamul chair are tot ce trebuie pentru a putea fi folosit ca ideologie pentru atentate. Nu este o fobie, ci o teamă chiar justificată, deși chiar peste 97% dintrei cei de religie islamică nu comit atentate teroriste.
    Se poate oare ca mulți să se lepede de islamism așa cum în Europa și America mulți s-au lepădat de creștinism? Asta cu toate că nici Isus, nici apostolii lui nu au fost violenți și nu au îndemnat la violență, iar în primele trei secole creștinismul s-a răspândit chiar fiind întâmpinat cu persecuții violente.
    Dar, deh prinde tocmai bine ca frustrările să ți le poți justifica prin religie și să crezi că Dumnezeul atotputernic tea probă chiar să te răzbuni pentru frustrările tale. Pentru că atentatorii islamiști sunt toți niște frustrați, iar clericii care îi îndeamnă la jihad le cultivă frustrările și îi mint cu nerușinare.
    Iar atentatorul de la Christchurch este un frustrat care nu este islamist, ci doar este scârbit de corectitudinea politică și consideră că e musai să facă ceva. Însă a făcut exact ce este cel mai rău.
    • +6 (14 voturi)    
      Judeci cu 2 masuri (Duminică, 17 martie 2019, 10:41)

      sprite [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Cand musulmanii comit atentate de vina sunt toti musulmanii, cand un crestin comite atentate de vina este corectitudinea politica. Dar daca am spune ca toti crestinii albi sunt vinovati si ca religia crestina este una criminala, cum ar suna?

      Islamul nu propovaduieste violenta, insa la fel ca si crestinismul depinde cum este interpretat. Crestinismul nu a scapat nici el de tentatia violentei, inchizitiile, persecutiile, razboaiele interconfesionale.

      Vinovati sunt ce care stalcesc textele religioase si le fac vehicul pentru violenta. Si la fel de vinovati sunt cei care invinovatesc religiile altora.
      • -8 (10 voturi)    
        De fapt, doar se pretinde creștin (Duminică, 17 martie 2019, 11:53)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui sprite

        Creștinismul biblic nu îndeamnă la violență pe nimeni.
        Cruciații nu au urmat îînvățăturile apostolilor. Nici cei care îi ardeau pe rug pe eretici.
        • +5 (5 voturi)    
          Asa e si dincolo (Duminică, 17 martie 2019, 16:45)

          sprite [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Cei care comit atentate se pretind islamisti. Dar imi explici si mie porunca asta data de Dumnezeu

          Mergi acum şi bate pe Amalec şi pe Ierim şi nimiceşte toate ale lui. Să nu iei pentru tine nimic de la ei, ci nimiceşte şi dă blestemului toate câte are. Să nu-i cruţi, ci să dai morţii de la bărbat până la femeie, de la tânăr până la pruncul de sân, de la bou până la oaie, de la cămilă până la asin"

          Ce vina au femeile si copiii?
          • -1 (1 vot)    
            Nu era adresată creștinilor (Luni, 18 martie 2019, 5:51)

            BEDE [utilizator] i-a raspuns lui sprite

            Era adresată lui Israel, care trebuia să aibă un stat pe pământ, pe când speranța creștinului este în cer, nu pe pământ.
            În Noul Testament nu găsești nici un îndemn adresat creștinilor să facă o revoluție sângeroasă. Creștinul șitie că Domnul va veni la momentul hotărât de Rl și că El va judeca lumea.
            Dar, bineînțeles, spiritul politic-corect preferă să scoată lucrurile din context și să prezinte o imagine deformată.
            • +1 (1 vot)    
              Ai 2 dumnezei? (Luni, 18 martie 2019, 13:44)

              sprite [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

              Dumnezeul Bibliei nu e acelasi cu al crestinilor? Dumnezeu porunceste uciderea femeilor si pruncilor? Parca Dumnezeu era bun, neschimbator, acum imi zici ca are toane, acum cateva mii de ani era violent si acum a devenit baiat bun?
      • -7 (7 voturi)    
        Wishful thinking (Duminică, 17 martie 2019, 12:55)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui sprite

        Crestinismul sprijina casatoriile homosexuale, doar burtosii homofobi (homosexuali reprimati) interpreteaza gresit Biblia.
        • +6 (6 voturi)    
          Crezi orbeste? (Duminică, 17 martie 2019, 16:46)

          sprite [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Nu te ghidezi dupa ratiune, dovezi, stiinta?
  • +7 (13 voturi)    
    pustiul merita felicitat (Duminică, 17 martie 2019, 13:51)

    arap [utilizator]

    Acesti politruci cu discurs violent trebuie marginalizati si facuti de rusine.
    • -3 (3 voturi)    
      Ce ne mai place violența ... (Duminică, 17 martie 2019, 22:34)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui arap

      Atunci când ne îndeplinește scopul ...
  • -3 (7 voturi)    
    Stire (Duminică, 17 martie 2019, 18:22)

    Kepler [utilizator]

    tip corectitudine politica fara sa mentioneze de ce acel adolescent era atit de aproape de politician (de fapt, nu se vad
    alte persoane atit de aproape) si nici de ce avea acel ou ascuns (ceea ce dovedeste premeditare).

    Asteptam deci partea a doua a stirii, poate mai putin corecta politic, in care adolescentul sa spuna cine l-a ajutat in acest sens.