Politico: UE a adoptat lista neagră a paradisurilor fiscale chiar dacă România a încercat să amâne votul / Teodorovici, „complet izolat”

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 13 martie 2019, 0:40 Actualitate | Internaţional


Eugen Teodorovici
Foto: Guvernul Romaniei
Miniștrii de finanțe ai UE au adoptat o listă neagră revizuită a paradisurilor fiscale din afara blocului comunitar, după ce au înfrânt tentativa României de a amâna un vot până în luna mai. Măsura a triplat lista la 15 țări, inclusiv Bermuda, Insulele Virgine Americane și Emiratele Arabe Unite, potrivit Politico, citat de Rador.

Ministrul român de finanțe Eugen Teodorovici, care a prezidat ședința ministerială ECOFIN de marți, declarase presei înaintea ei că e probabil ca acțiunea să fie amânată de Consiliu.

Declarațiile lui Teodorovici i-au lăsat pe miniștri nedumeriți, au declarat funcționari fiscali pentru Politico. Consiliul convenise în principiu asupra listei încă de luni noapte, având intenția de a dezvălui întreaga revizuire marți.

Acest fapt l-a lăsat pe Teodorovici „complet izolat”, a declarat un oficial de la ECOFIN, care a discutat lista neagră în spatele ușilor închise. Până și șeful fiscal al Comisiei Europene Pierre Moscovici ”a fost surprins de sprijin”, a declarat un alt oficial.

Noua listă cuprinde Samoa Americană, Aruba, Barbados, Belize, Bermuda, Dominica, Fiji, Guam, Insulele Marshall, Oman, Samoa, Trinidad și Tobago, Insulele Virgine Americane, Emiratele Arabe Unite și Vanuatu.

Țările incluse pe lista neagră sunt supuse restricțiilor privind finanțarea din fonduri UE și investițiile Băncii Europene de Investiții. Guvernele UE pot opta să suplimenteze sancțiunile cu unele proprii.

Consiliul a dezvăluit prima dată inițiativa listei negre în decembrie 2017, când ea ar fi trebuit să cuprindă 17 țări.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















45269 vizualizari

  • +46 (52 voturi)    
    DJ Theo (Miercuri, 13 martie 2019, 0:43)

    un domn [utilizator]

    Credea ca Discuta cu Puicutzele din cluburile moscovite
    • +10 (12 voturi)    
      Romania nu are cum sa-si impuna propria agenda (Miercuri, 13 martie 2019, 12:03)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      La presedintia Consiliului UE noi ce putem face e mai ales sa mediem (asta e si rolul presedintiei de altfel) si sa influentam discret, foarte rezonabil, in directia intereselor noastre.

      Asa am facut cu noile norme tehnice pentru conductele de gaz, care vor intarzia proiectele Gazprom in Europa si vor cere eforturi ruso-germane mai mari.

      Dl Teodorovici are un stil foarte voluntar, chiar abrupt si agresiv, e obisnuit ca in Romania sa dea lectii si fie vocal si simplist in abordarea unor chestiuni complexe.

      E foarte bine ca a primit lectia asta de la ceilalti ministri europeni, una de umilinta (daca va pricepe se va adapta, daca nu, ramane doar un "smecher" din PSD).

      Suntem o tara prea mica pt a impune noi pe agenda europeana solutii de "interes national" la probleme atat de sensibile cum e de ex. aceea a paradisurilor fiscale.

      E apanajul "marilor puteri" (Franta, Germania) sau a gruparilor de state influente (Benelux, statele scandinave).

      Sper ca dna Dancila nu a promis nimic escrocilor numiti "seici"/emiri" pe care i-a vizitat prin tarile lor petroliere din Golf, altfel s-a facut de ras simultan si acolo si in UE.
  • +35 (43 voturi)    
    Hotii care ne conduc (vorba vine).... (Miercuri, 13 martie 2019, 6:16)

    gigiN [utilizator]

    ..se opun la absolut orice hotarare de bun simt.Chiar nu ne este rusine ???
    • +20 (24 voturi)    
      Samsarii PSD/ALDE (Miercuri, 13 martie 2019, 10:19)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Cine conduce Romania in prezent? Un grup de samsari care au patruns in politica prin tehnici de samsarlâc. Samsarul este cel care incearca si reuseste sa vanda un cal schiop ca unul bun.Un cal fara dinti ca unu cu dinti.O oaie sterpa ca una buna.O politica dezastruasa ca una buna. Cel care "te face din vorbe". Hotia vanduta ca virtute.Samsari mint dar ei nu se simt vinovati ptr ca asta este tehnica de samsarlâc.Minciuna si inselaciunea. Cine este prost cumpara.Nu este prost cine cere este cine da. Astia sunt ministri buni. Astia stiu " sa comunice" samsarlacul. Nu conteaza ca sunt prosti si ticalosi. Te mint in fata si se mandresc cu asta. Nu performanta este cautata in Romania .Comunicarea de fapte false.samsarlacul este apreciat si inghitit.La PSD/ALDE se cauta numai din astia. Cine nu stie "sa comunice" nu este bun si este eliminat. Numai cei care stiu sa minta si sa insele,numai samsarii sunt acceptati ca lideri PSD/ALDE. I-ati vazut cum mint cu seninatate si se uita in ochi cetatenilor mintind de zeci de ani? Astia sunt samsari PSD/ALDE-PCR. Fara rusine fara morala fara Dumnezeu mint si inseala cetatenii romani si le cer votul.Si gasesc cetateni romani care se lasa prostiti.
    • -3 (5 voturi)    
      Nu (Miercuri, 13 martie 2019, 19:18)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Nu va este.
  • +39 (45 voturi)    
    Un moș USR-ist vă semnalează un adevăr. (Miercuri, 13 martie 2019, 6:57)

    Bota [utilizator]

    UE a adoptat lista neagră a paradisurilor fiscale chiar dacă România a încercat să amâne votul prin ministrul de finanțe Teodorovici ce a prezidat ședința, dar care a fost „complet izolat”.
    Orice om cu scaun la cap se va întreba de ce Teodorovici a fost singurul ministru de finanțe care s-a opus când toate guvernele încearcă să lupte cu paradisurile fiscale unde evazioniștii fiscali din diverse țări își sifonează banii pentru a nu plătii impozite. Românii știu de ce, fiindcă în paradisurile fiscale își țin ascunși bani toți penalii din PSD în frunte cu DraKnea.
  • +36 (42 voturi)    
    Cum spunea prim-analfabeta Dancila Viorica, (Miercuri, 13 martie 2019, 7:39)

    ofCAER [utilizator]

    Presedintia Romanei la Consiliul U.E. este una de succes.
    • +16 (18 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 13 martie 2019, 9:33)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui ofCAER

  • +22 (26 voturi)    
    Teodorovici face de râs România. (Miercuri, 13 martie 2019, 9:32)

    asavreau [utilizator]

    Ca tot Guivernul Dăncilă,asigurarea președinției Consiliului UE face ca România să fie făcută de bășcălie prin comportamentul infracțional al miniștrilor.
  • +27 (31 voturi)    
    Succes deplin (Miercuri, 13 martie 2019, 9:39)

    Mircea11 [utilizator]

    Se vede cu cat succes conducem Consiliul UE.
    Ce spera magarul asta de Teodorovici?
    Are Valcov, Dragnea si altii bani in paradisuri fiscale?
    Dupa incercarea magarului, da.
  • +27 (29 voturi)    
    Mafia nu se lasa (Miercuri, 13 martie 2019, 9:46)

    tarsim [utilizator]

    Averile lui Pablito trebuie protejate cu orice pret.
  • +24 (26 voturi)    
    Cat de PENIBIL !!! (Miercuri, 13 martie 2019, 9:54)

    gabone [utilizator]

    Apoi o sa vina Dragnea si Teodorovici si o sa urle ca nu vor sa fim tratati ca o tara bananiera, de mana a doua in UE.. Cand colo, si mana a doua e mult.. :(
  • +12 (14 voturi)    
    Si omul asta reprezinta Romania... (Miercuri, 13 martie 2019, 10:51)

    Olyx [utilizator]

    la cel mai inalt nivel (financiar) in europa ? adica tara asta profund corupta in institutiile si ministerele ei, nu e de acord sa fie devoalate paradisurile financiare din lume ?!! cum e posibil ? pai, pe cine protejeaza omul asta ? pe romanul de rand cu salariu minim pe economie, pe cel cu pensia de 1000 lei/luna, pe cel cu salariu mediu sau peste medie, sau pe cei cu averi fabuloase facute ilegal, in cardasie politica, in cei 21 de ani de cand conduc romania ??? aceeasi romanie pe care au condamnat-o la subdezvoltare, dovada fiind lipsa crunta a infrastructurii la toate nivelurile economiei nationale...
    • -1 (5 voturi)    
      E o greseala pe care nu mi-o asum... (Miercuri, 13 martie 2019, 16:50)

      Olyx [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      adica scrierea fara litere mari..In comentariul de fata am folosit litere mari, in postare vad ca apar numai litere mici...Nu stiu ce explicatie ofera "admin-ul" site-ului...!!!
      • -3 (5 voturi)    
        simplu (Miercuri, 13 martie 2019, 18:09)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

        nu te lasa sa urli nici in scris
  • +2 (4 voturi)    
    un (Miercuri, 13 martie 2019, 17:41)

    keiser_soze [utilizator]

    taNpit !
  • -4 (6 voturi)    
    Au introdus și Luxemburgul în acea listă (Miercuri, 13 martie 2019, 17:59)

    BlaBla1234 [utilizator]

    Sau inima UE-ului nu se pune ...
  • +3 (5 voturi)    
    Slavul TEODOR OVICI fan Rusia (Miercuri, 13 martie 2019, 19:11)

    elysyum [utilizator]

    Poarta ceasul ca rusii pe mana dreapta...
  • +2 (4 voturi)    
    hehe (Joi, 14 martie 2019, 8:32)

    liviu_ [utilizator]

    astia din psd cred ca da cineva 2 parale pe ei in UE...
    pai ati dovedit ac sunteti niste hoti, normal ca nu va baga nimeni in seama!
  • +2 (4 voturi)    
    Felicitari chiparosului! (Joi, 14 martie 2019, 8:43)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Dl. Teodorovici este si frumos, si inteligent, si mare patriot, si extrem de brav: nu ezista sa se ridice impotriva intregii Uniuni Europene!

    Cinsete dumnealui!

    Si multe, multe felicitari celor care au votat pedesereul, in decembrie 2016!

    Sa ne traisca in veci!