Poroşenko: "Nu mergem spre NATO cu mâna întinsă, avem una dintre cele mai puternice armate din Europa"

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 11 martie 2019, 8:04 Actualitate | Internaţional


Petro Poroshenko
Foto: Wikimedia Commons
Președintele ucrainean, Petro Poroșenko, a declarat că Ucraina se îndreaptă în mod hotărât spre ​​NATO și continuă să dezvolte noi tipuri de armament, inclusiv rachete, scrie Korrespondent, citat de Rador.

"Ne îndreptăm în mod hotărât spre Alianţă. Avem deja o armată nouă, de înaltă calitate, înarmată calitativ. Vom avea şi rachete. Acum avem rachetele de croazieră Neptun, care au fost testate cu succes, plus rachetele tactice Oliha şi rachetele antitanc Stugna" - a explica Poroșenko.

Liderul de la Kiev a mai subliniat că "Ucraina nu merge în NATO cu mâna întinsă, ci ca un partener deplin care are o armată situată printre cele mai eficiente zece armate ale Europei". "O armată care protejează nu doar teritoriul său, ci şi libertatea, democrația, o armată care opreşte agresorul din centrul Europei" - a mai declarat Petro Poroşenko. Totodată, președintele ucrainean a promis o cooperare eficientă în industria de apărare între Ucraina şi principalele țări membre ale NATO.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










4671 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    daaa... (Luni, 11 martie 2019, 8:19)

    Martha Logu [utilizator]

    v-au rupt cativa omuleti verzi in cateva zile si o dati ca aveti armata puternica. d'aia recrutati mercenari...
    • -2 (6 voturi)    
      .... (Luni, 11 martie 2019, 9:34)

      AlinBalan [anonim] i-a raspuns lui Martha Logu

      ce bine ar fi daca am incerca sa intelegem lucrurile mai bine inainte sa ne dam cu parerea despre orice subiect.


      http://filmoffice.org.ua/2018/04/03/cherkasy-trailer/
      • 0 (8 voturi)    
        Părere ? (Luni, 11 martie 2019, 10:58)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui AlinBalan

        subiect ? Nu mai există rușine , Ucraina este stat artificial, iau romani din vest si îi trimit sa fie uciși de ruși în est. N-ai bun simț ,omule ? Insula Serpilor, Bugeacul, Herța, Bastroe, limba romana interzisa , esti roman sau postac kievean ?
      • -1 (1 vot)    
        lolz... (Marţi, 12 martie 2019, 10:16)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui AlinBalan

        ... ai vazut si tu un trailer pe net si crezi ca intelegi geopolitica mondiala? =)))
    • +2 (6 voturi)    
      nu ai fost atent (Luni, 11 martie 2019, 11:13)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Daca ii rupeau, aveam granita cu rusia acum.
      Din cate stiu au avut rusii vreo 5500 de morti, majoritatea "omuleti verzi".
      • -1 (1 vot)    
        defapt... (Marţi, 12 martie 2019, 10:17)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        ... nu prea stii multe.

        nu a fost o invazie la scara larga, rusnacii tot cu mercenari au jucat... iar ucraina n-a putut face nimic :)
  • +6 (10 voturi)    
    vreau (Luni, 11 martie 2019, 8:45)

    Toreador [utilizator]

    si eu ce fumeaza asta ... discursul lui seamana izbitor cu discursul unuia mic si cracanat ...