VIDEO Cum motivează Erdogan intervenția polițiștilor cu gaze lacrimogene de Ziua Internațională a Femeii: Marșul femeilor a jignit Islamul

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 10 martie 2019, 17:07 Actualitate | Internaţional


polisti dispersand marsul femeilor din Istanbul
Foto: Captura Twitter
Președintele Turciei, Tayyip Erdogan, a acuzat marșul femeilor de vineri din centrul Istanbului că nu a respectat Islamul huiduind apelul musulmanilor la rugăciune, relatează Reuters.

Mii de femei s-au adunat vineri în centrul Istanbului pentru a celebra Ziua Internațională, însă polițiștii au folosit gaze lacrimogene pentru a le dispersa.

Erdogan a arătat duminică un video din timpul protestului, care arată că femeile scandau în timp ce într-o moschee din apropiere se făcea apel la rugăciune.

”Au jignit adhanul (chemarea la rugăciune) prin sloganuri, huiduieli și fluierături”, a spus Erdogan.













Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










8677 vizualizari

  • +27 (33 voturi)    
    ce imputit (Duminică, 10 martie 2019, 17:09)

    DiDiRo [utilizator]

    du-te drakului paganule, suntem in mileniul 3 dobitokule.
    • -13 (15 voturi)    
      Suntem în anul curent + 4 după Trudeau (Duminică, 10 martie 2019, 19:49)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      ...
  • +23 (25 voturi)    
    .. (Duminică, 10 martie 2019, 17:46)

    Andrei_Buc [utilizator]

    politician care foloseste retardul religios in favoarea lui.
  • +14 (18 voturi)    
    iar tu ai jignit femeile! (Duminică, 10 martie 2019, 17:53)

    iodixit [utilizator]

    !!!
  • +16 (18 voturi)    
    Lol (Duminică, 10 martie 2019, 18:01)

    mitg [utilizator]

    Ataturk probabil regreta ca n-a emigrat la Londra cand a avut sansa, si si-a consumat viata pentru un gollum pana la urma.
  • +14 (18 voturi)    
    asta e idolu lui dracnea (Duminică, 10 martie 2019, 18:20)

    liviu_ [utilizator]

    se si vede d c....

    ce sa zic... de observat ca dictatorii au tot timpul un motiv EXTREM de bun pentru a folosi forta impotrvia propriului popor!

    ONU... UE ,.,, SUA ... embargou?! aude cineva?!
  • +16 (16 voturi)    
    Erdogan+Draqnea=Love (Duminică, 10 martie 2019, 18:45)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Să vedeți că Draqnea va folosi aceeași retorică: marșul rezistenților și „șobolanilor” jignește ortodoxia
  • +16 (18 voturi)    
    Turcia islamica neo-otomana (Duminică, 10 martie 2019, 18:46)

    animatron [utilizator]

    Autocratul de la Ankara e un islamo-nationalist care a stiut sa profite de un context de slabiciune a Occidentului, de divizare politica violenta a Americii, de agresivitatea Rusiei putiniste.

    De multi ani, peste 20, Erdogan construieste impreuna cu partidul sau (AKP, a avut si alte nume, dupa diferite dizolvari pronuntate de justitie) un narativ de preamarire a trecutului imperial otoman, de revalorizare a Evului mediu turc "osmanli".

    Partidul sau a dublat mitul cu actiunea sociala de teren, cu o intreaga retea de scoli, moschei, cantine si clinici pt saraci, etc, o reteta folosita de mai toate miscarile islamiste din Orientul Mijlociu (vezi Hezbollah si Hamas).

    Treptat, multi turci saraci si mai putin educati au fost impresionati si partidul islamo-nationalist si-a construit o baza electorala solida, in acest moment cea mai mare din Turcia.

    Politica Turciei s-a modificat, au inceput confruntari cu Occidentul, aliante cu Rusia putinista, masuri anti-Israel, invazia Siriei, incursiuni militare in Irak, represiuni sangeroase impotriva minoritatii kurde.

    Exista o sete de "revansa" la acesti islamo-nationalisti turci contra Europei care a infrant vechiul Imperiu Otoman (de trista amintire pt romani, de la el am mostenit orientalisme ca peschesul si bacsisul).

    Romania nu are nici un interes in existenta unei Turcii Mari islamice si imperialiste, e un pericol pt stabilitatea Balcanilor, regiune considerata "prioritara" de catre noua politica externa turca.

    Relatiile Erdogan-Trump sunt f. proaste, Ankara a primit tot felul de avertismente fata de un eventual razboi comercial si interdictia vanzarii de echipament militar.

    UE considera ca Turcia nu poate fi membru cu drepturi depline, 80 de milioane de musulmani in interiorul UE, brusc, e un cosmar pt serviciile de securitate. Mai ales ca ar provoca un mare val de nationalism si tensiune cu islamul.

    In acest moment, Turcia e alaturi de Rusia si China, contra USA si contra UE.
  • -15 (19 voturi)    
    asa si ? (Duminică, 10 martie 2019, 18:52)

    simplex [utilizator]

    Nu vad problema aici.
  • +7 (7 voturi)    
    Zau? (Luni, 11 martie 2019, 1:08)

    Observatory [utilizator]

    Pai tu nu te vezi singur in oglinda de abureala... (votka ?!)