Bebelușul miresei ISIS Shamima Begum a murit în Siria / Guvernul de la Londra, sub focul criticilor

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:17 Actualitate | Internaţional


Shamima Begum
Foto: Captura video
Guvernul britanic este sub focul criticilor, după ce în vineri a fost anunțat decesul în Siria al bebelușului lui Shamima Begum, mireasa ISIS căreia i-a fost retrasă, în februarie, naționalitatea britanică pentru alăturarea la gruparea islamistă, în 2015, scrie AFP.

Shamina Begum, 19 ani, a cerut să revină în Marea Britanie cu fiul său Jarrah, care se născuse în februarie. Guvernul a refuzat. Ministrul de Interne Sajid Javid a precizat atunci că bebelușul, de care mama sa nu voia să se separe, are cetățenia britanică dar va fi "extrem de dificilă" repatrierea sa din Siria.

"Un copil nevinovat a murit în urma retragerii naționalității pentru o britanică. E lipsit de sens și inuman", a scrise pe Twitter laburista Diane Abbott, ministru de interne „din umbră”.

ONG-ul Save The Children a criticat și el Guvernul, apreciind că moartea copilului "ar fi putut fi evitată" și a cerut Marii Britanii să își asume "responsabilitatea pentru cetățenii săi din nord-estul Siriei", unde are loc în prezent o ofensivă împotriva ultimului bastion al SI.

"Toți copiii asociați cu SI sunt victime ale conflictului și trebuie tratați ca atare", a subliniat ONG.

Shamima Begum, originară din estul Londrei, a născut în februarie al treilea său copil, într-o tabără de refugiați din nord-estul Siriei. Femeia a precizat că nu vrea să se despartă de copil pentru ca acesta să fie repatriat în Marea Britanie.

Purtătorul de cuvânt al Forțelor Democratice Siriene (FDS), Mustafa Bali, a confirmat vineri moartea unui bebeluș. Acesta ar fi pierit din cauza unei pneumonii. Primii doi copii ai lui Shamima Begum, născuți după plecarea în Siria, au murit din cauza bolilor și a malnutriției.

"Moartea oricărui copil este tragică și profund bulvarsantă pentru familia sa", a reacționat un purtător de cuvânt al Guvernului.

Shamima Begum și-a exprimat în februarie dorința de a reveni în Marea Britanie, afirmând însă că nu regretă că a plecat în Siria. Această declarație a șocat opinia publică britanică, marcată de o serie de atentate în 2017, revendicate de SI.

Cazul său ilustrează dilema mai multor guverne europene, între interzicerea revenirii cetățenilor lor jihadiști, din chestiuni de securitate, sau permiterea revenirii, pentru a fi aduși în fața justiției.

Sajid Javid a decis la jumătatea lui februarie retragerea cetățeniei britanice pentru tânăra femeie, argumentând că aceasta dispunea și de cetățenia statului Bangladesh și nu ar deveni deci apatridă.

















14336 vizualizari

  • +27 (49 voturi)    
    hahahahaha (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:36)

    john70 [utilizator]

    "un copil nevinovat"

    Occidentul va avea mari probleme cu nevinovatii astia, daca vor fi lasati sa vina in Europa. Ca si cum nu au destule probleme cu musulmanii si africanii care ii sufoca deja. Normal era sa fie bombardati pana le ieseau ochii din cap. Inclusiv femeile si copiii.
    • -7 (23 voturi)    
      john70 (Sâmbătă, 9 martie 2019, 19:24)

      NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui john70

      te inteleg si te aprob pana la punctul cu femeile si copii
      • +5 (11 voturi)    
        hei (Duminică, 10 martie 2019, 5:35)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

        Femeile astea fac copii "inocenti" care ne vor morti sau supusi.
        • -2 (10 voturi)    
          comentariile reflecta gradul de civilizatie (Duminică, 10 martie 2019, 13:31)

          Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui john70

          al romanilor.: da-le in cap la dusmani, sa moara in chinuri, ei si familia. E nivelul mircea badea - oreste teodorescu.
          Inca o dovada de incompatibilitate cu Europa (aia civilizata, adica occidentala).
          Altfel, popor fundamental crestin. La moaste.
          • 0 (2 voturi)    
            cred ca esti un pic idealist (Duminică, 10 martie 2019, 17:49)

            iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

            fraternizeaza cu cetatenii europeni care isi duc zilele cinstit (mai mult, sau mai putin), nu cu cei care au devenit teroristi, sau fraternizeaza cu ei.
      • +3 (9 voturi)    
        eh (Duminică, 10 martie 2019, 8:48)

        codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

        lasa, ma, ca nu-i ca si cum omuletii maronii ar fi pe cale de disparitie - rata natalitatii lor se bate cu aia a iepurilor
    • -7 (19 voturi)    
      Nu (Sâmbătă, 9 martie 2019, 23:13)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui john70

      esti cu nimic mai bun decat jihadisti! Spune ne te rog ce vina poate avea un nou nascut. Barbar idiot!
      • +1 (11 voturi)    
        ...mda... (Duminică, 10 martie 2019, 8:02)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

        ...ce din pisici naste ghici ce maninca ...
        • 0 (14 voturi)    
          Mda, raspuns (Duminică, 10 martie 2019, 10:31)

          Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

          de om scolit cu snoave si povesti.
          Ghici ce logica a avut si Hitler? Acceeasi! Nu esti arian? Nu vb germana? Nasol pt. tine!
          • +3 (9 voturi)    
            nu amesteca mere cu pere (Duminică, 10 martie 2019, 13:12)

            tudormed70 [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

            exemplul lui Hitler nu merge aici… Hitler a exterminat o natie pasnica care nu incerca sa-i distruga pe cei in casa carora venise prin atentate si terorism…
            e o diferenta extrem de importanta…
            in plus, guvernul britanic s-a oferit sa salveze copilul si sa-l aduca in Regat… mama dementa si denaturata a refuzat… voia si ea la pachet… e o decizie care-i apartine si o face responsabila de intrega poveste...
            • 0 (4 voturi)    
              Nu incerc (Duminică, 10 martie 2019, 15:34)

              Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui tudormed70

              nimic sa demonstrez. Sunt doar dezgustat de bucuria si plusurile multora ca a murit un copil. Poate nu inteleg ceva. Fireste ca moartea copilului nu poate fi imputata britilor. Insa nici nu o vad ca pe un motiv de bucurie. Am impresia ca multi dintre noi suntem barbari.
          • -2 (4 voturi)    
            Nu știu ce vrei să demonstrezi cu (Duminică, 10 martie 2019, 13:41)

            BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

            Exemplul tău ... Ținând cont că Hitler a obținut cetățenia germană abia în 1932 ...
        • 0 (0 voturi)    
          normal (Marţi, 12 martie 2019, 11:07)

          sec_o [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

          Pai madam care la 16 ani a plecat in Siria la dusmanii tarii ei si la 19 ani facuse 3 copii, ce-o fi avut oare ca parinti? Cu siguranta nu a fost o fetita europeana crestina careia i-a venit chef intr-o zi sa se imbrobodeasca si sa citeasca Coranul. Avem si noi convertite dar mai mult pe motive financiare.
          Deci sunt de acord cu tine dar as zice mai degraba ca ce e educat de pisica tot soareci mananca.
  • +34 (42 voturi)    
    amuzant (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:41)

    simplex [utilizator]

    Mama responsabila care "s-a gandit" ca e bine sa stea cu aia din statul islamist. Iar alte proaste zic ca tara ei este de vina pentru ca ala a murit. Vezi domne ca are copil si ar fi gresit altfel. Nu mersi.

    Sa stea acolo.Daca era un tip nici macar nu era stire asta.
  • +45 (49 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 9 martie 2019, 16:48)

    pmct [anonim]

  • +27 (39 voturi)    
    Briții au procedat corect. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 17:12)

    prec [utilizator]

    Bitongul a fost adus pe lume în Anglia? Nu?
    Ura și la gară, atunci.
    Aaaa....și la 19 ani are deja 3 copii!!! Uauu.
    Tot trei hăndei are și Theresa May?
    • 0 (0 voturi)    
      au fost (Marţi, 12 martie 2019, 11:13)

      sec_o [utilizator] i-a raspuns lui prec

      *a avut 3 copii.
      Unii mor ca sa isi puna copiii pe un vapor sa ii trimita in Europa ca sa aiba o viata mai buna si asta care avea tot ce ii trebuia sa fie fericita a plecat sa faca ea lumea mai buna, indoctrinata de parinti ca Europa e diavolul. Acum si ea si parintii ei au trei suflete nevinovate pe constiinta. Sa le fie de ajuns. Eu i-as deporta si pe parintii ei, ca ei au tinut-o departe de integrarea in tara in care s-a nascut.
  • +30 (38 voturi)    
    Terorismul "domestic" in UE (Sâmbătă, 9 martie 2019, 17:15)

    animatron [utilizator]

    Tarile UE care au acceptat pe teritoriu formarea unor comunitati islamice, prin tolerarea unei migratii masive clandestine sau a celei prin "reintregirea familiei", se confrunta de mai multi ani cu fenomenul terorismului intern.

    Tineri musulmani, la a 2-a sau a 3-a generatie de descendenti din parinti non-europeni, s-au "radicalizat" (e termenul "corect politic"), adica au aderat la ideologia jihadista, sustinuta financiar de tari din Golf, ideologie care promoveaza revenirea la un islam medieval si la un "razboi sfant impotriva infidelilor" (evrei, crestini, budisti, atei, apostati, etc).

    Acesti "cetateni europeni" au comis zeci de acte teroriste in ultimii ani, soldate cu sute de victime in Franta, Germania, Suedia, Spania, UK.

    Cateva mii de "radicalizati" au plecat sa participe la "jihad" in Siria, alaturi de "Statul Islamic" creat de musulmani extremisti suniti care vroiau doborarea regimului minoritatii musulmane siite condus de familia alauita Assad.

    Statul Islamic a revendicat numeroase crime in Europa si in restul lumii (in special in Asia), s-a extins in Siria si Irak pe un teritoriu cat al UK, dar a fost apoi infrant de o coalitie internationala.

    In acest moment, ultimii supravietuitori ai SI se afla in satul Baguz, estul Siriei, asediati de luptatorii kurzi si arabi sustinuti de USA.

    Zeci de mii de civili, femei si copii in majoritate, au fost evacuati de acolo din motive umanitare, dar martorii sunt socati de marturiile depuse de aceste femei, multe sunt pline de ura impotria Occidentului, ameninta si insulta, canta cantece religioase de razbunare, le-au fost confiscate arme, etc.

    O parte dintre aceste musulmance jihadiste, care au ajutat uneori direct la crimele SI, spera sa scape cu viata de acolo si sa revina in UE, dar serviciile europene anti-teroriste se opun ferm (la fel si o majoritate a opiniei publice).

    In Germania, s-a aflat acum ca e probabil ca mii de "criminali de razboi" SI au intrat in tara cu "refugiatii".
    • -15 (19 voturi)    
      animatron (Sâmbătă, 9 martie 2019, 19:28)

      NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      sunt deacord cu tine dar hainsa fim si putin realisti! Cine a inventat SI? cine a doborat SI? in rest o vad ca tine?
  • +7 (17 voturi)    
    Who (Sâmbătă, 9 martie 2019, 17:16)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Cares?
  • +23 (33 voturi)    
    Prosteala (Sâmbătă, 9 martie 2019, 17:25)

    Krokus [utilizator]

    Nu ea si-a ales drumul acesta sa fie mireasa?
    Voi credeti ca puradelul cand crestea mare devenea om de stiinta,inginer sau macar muncitor? Nuuu,traiau pe spinarea statului britanic din ajutorul social,iar cand crestea mare calca pe urmele lui tata-su.
    Pe cine nu-l lasi sa moara nu te va lasa sa traiesti !
    • +4 (20 voturi)    
      .. puradelul cand crestea mare devenea... (Sâmbătă, 9 martie 2019, 18:26)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Krokus

      laureat al premiului Nobel , cum ne zicea noua un ambasador , că să primim imigranți musulmani , ca astia ne vor ...bla, bla .
  • +26 (30 voturi)    
    Da... (Sâmbătă, 9 martie 2019, 18:13)

    Pixelul [utilizator]

    Mda, fix vina guvernului britanic că ea s-a dus în Siria pentru a se alătura unei grupări teroriste...
    Și tot vina guvernului că nu vrea teroriști în țară...
  • +23 (29 voturi)    
    cat de tămpiți pot fi unii (Sâmbătă, 9 martie 2019, 18:17)

    miculescu-rucar [utilizator]

    mireasa isis ?
    mai degraba țăitoarea , vivandiera teroristilor !
  • +4 (14 voturi)    
    vorbeste lumea ca ... (Sâmbătă, 9 martie 2019, 19:07)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    nationalitatea e de la nastere si ramane premanenta, pe intreg cuprinsul vietii. cetatenia e chestia aia care i-a fost retrasa. cam bramburiti detaliile esentiale.
    • +6 (12 voturi)    
      Care nationalitate ? (Sâmbătă, 9 martie 2019, 20:01)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza cine zice

      Musulmanii au o singura nationalitate. E clar, ca de aia pun bombe in tarile in care au crescut. Ei sunt frati intru religie, nimic altceva.
    • +1 (5 voturi)    
      Din mamă din Bangladesh și tată olandez (Duminică, 10 martie 2019, 11:27)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza cine zice

      Sigur de origine magrebiană rezultă copil de naționalitate britanică?
  • +12 (22 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 9 martie 2019, 20:36)

    BDlamunte [utilizator]

    Felicitari britanicilor pentru ca si-au amintit ca au coloana vertebrala. Cred ca Diane Abbott cat si Save the Children ar trebui sa lupte putin si pentru victimele ISIS. Ca acestea sunt victimele adevarate, eroii nestiuti de nimeni. Actualmente, chiar in zilele noastre, BOKO HARAM omoara femei si copii in Africa pentru singurul motiv ca sunt crestini. UNDE SUNT SAVE THE CHILDREN? aaa, stam in UK unde e cald si bine si criticam din birou... sa avem activitate. Dar in Africa de ce nu mergeti dragilor, iubitorilor de copii si drepturi fundamentale umane???
  • +5 (13 voturi)    
    pentru ce (Sâmbătă, 9 martie 2019, 21:41)

    martel55 [utilizator]

    critici? sa zicem merci ca am scapat de un viitor terorist...in nici un caz nu e nevinovat nici bebelusul nici mama, sunt niste adepti ai unei ideologii criminale care isi propune sa stapaneasca lumea la fel ca nazsimul si comunismul, prin violenat si genocid
    • 0 (2 voturi)    
      Bine mai, Mama Omida ce esti (Duminică, 10 martie 2019, 17:32)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Daca poti vedea ce se intampla peste cateva zeci de ani, zi-mi si mie numerele care o sa iasa la Loto 6/49 saptamana asta. Hai, ca nu ti-e greu.

      Plus ca pe principiul asta ar trebui sa ne bucuram de orice copil de roman care moare: sigur-sigur va deveni un asistat social. Ori un violator, daca se naste in Vaslui. Ori vreun martel55.
  • +1 (15 voturi)    
    Pacat de copil (Sâmbătă, 9 martie 2019, 21:55)

    pontex [utilizator]

    nu avea nici o vina saracul!
  • +13 (21 voturi)    
    Cand lasi Occidentul pentru Raqqa (Sâmbătă, 9 martie 2019, 22:06)

    xolv [utilizator]

    ai cam facut o alegere.