Premierul Italiei afirmă că lucrează pentru ridicarea sancțiunilor internaționale impuse Rusiei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 martie 2019, 20:37 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Premierul italian Giuseppe Conte a anunțat vineri că lucrează pentru a pune capăt sancțiunilor internaționale împotriva Rusiei, despre care partidele aflate la putere în peninsulă spun că sunt ineficiente și afectează economia italiană, scrie Reuters.

La o conferință în Geneva, Conte a afirmat că aceste sancțiuni, impuse Rusiei în 2014 după anexarea Crimeii, nu trebuie să devină un scop în sine.

Întrebat dacă Italia dorește ridicarea acestor sancțiuni, acesta a răspuns: "Lucrăm pentru acest obiectiv."

















1840 vizualizari

  • -12 (18 voturi)    
    exemplu de urmat (Vineri, 8 martie 2019, 20:40)

    NuSuportProstii [utilizator]

    decat sa te pui cu ursul mai bine ti-l faci prieten.
    • +10 (16 voturi)    
      Esti postac pro-Rusia. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 0:36)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      Ursul trebuie sanctionat, adus la sapa de lemn, fiindca nu-l duce capul sa respecte legea internationala si e psihopat.
      • 0 (0 voturi)    
        Spune-i asta și madamei Merkel ... (Duminică, 10 martie 2019, 12:29)

        BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Căci construcția Nord Stream 2 este în toi ...
    • +3 (7 voturi)    
      am (Sâmbătă, 9 martie 2019, 10:07)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      facut de multe ori comentarii in care imi aratam indiferenta fata de faptul ca Rusia jumuleste Ukraina de teritorii. Sincer (cu riscul de a fi umplut de "-"), sustin in continuare ca Ukraina e la fel de mizera ca si tara mama Rusia ... noi le plangem soarta din inertie nicidecum din logica .... Insa stimate NuSuportProstii, tu ai o atitudine de sluga ... banuiesc ca in copilarie te duceai si le luai tigari golanilor de cartier ca sa nu iti iei bataie ... ma cenzureaza site-ul ca ti-as fi scris eu mai pe indelete ce fac eu pe Rusia si pe "ursul" tau ... traiesti ca o sluga in frica ... trezeste-te sau dormi in continuare.
      PS: pt iubitorii de Ukraina, nu vreau decat sa va zic ceva ... ati uitat de la mana pana la gura cat de mizerabila e tara asta ... ati uitat cum ne priveau de sus cand incercam sa obtinem drepturi pt romanii din Bucovina ... ati uitat cum i-au asuprit si inca ii asupresc ... cum ii supun la un proces intens de ukrainizare ... ce conteaza??? noi uram Rusia si pt asta ne facem frate si cu diavolul ... treziti-va si voi .... Ukraina este la fel de mizerabila ca si Rusia ... practic sunt acelasi kkt
      • -1 (3 voturi)    
        Ai zis-o perfect frate. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 12:52)

        .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        .
      • -1 (1 vot)    
        Gogule, aici nu e vorba de ales intre Rusia si (Sâmbătă, 9 martie 2019, 21:36)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        Ucraina.
        Rusia ne vrea vasalii ei si cu asta basta.
        Cu Ucraina avem niste probleme legate de drepturile etnicilor romani care pot fi rezolvate cu succes in interiorul UE. Rusia nu vrea ca Ucraina sa fie in UE ci vrea sa mentina starea de fapt. Divide et Impere! parca ii zicea procedeului.
        Deci lasa tampeniile cu Ucraina, fara o Rusie puternica si pradatoare in spate, Ucraina e zero.
        • +1 (1 vot)    
          cine (Sâmbătă, 9 martie 2019, 22:26)

          Toreador [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          dreaq a zis sa alegi??? eu cu siguranta NU ... am spus doar ca nu dau doi bani pe Ukraina ... si cu asta basta ... iar daca tu crezi ca Ukraina nu e la fel ca Rusia te inseli amarnic ... hai sa vedem ce iese la alegerile astea ... pun pariu ca iese un presedinte pro Rusia ...pt ca asa sunt ei ... ca si Moldova ... jumate de tara catre Vest si jumate catre Rusia ... din punctul meu de vedere Ukraina nu aduce plus valoare in UE ... poate doar in NATO
    • +1 (1 vot)    
      Decat sa te pui cu ursul (Sâmbătă, 9 martie 2019, 12:53)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      mai bine il pui cu botu' pe labe.
  • +9 (13 voturi)    
    Incet, incet (Vineri, 8 martie 2019, 20:44)

    Gabi65 [utilizator]

    Incet incet, Rusia isi extinde influenta si in Europa de Vest.
    Estul deja ii este la picioare si ii face jocul
    • +1 (1 vot)    
      In Italia influenta comunistilor are traditie. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 13:00)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui Gabi65

      Partidul comunist italian era unul dintre cele mai puternice partide de opozitie. Daca nu le iesea treaba, actionau cu Brigazile Rosii. De ce sa nu continue si succesoarea URSS linia doctrinei imperialismului rus numita comunism, mai nou numita populism sau iliberalism nou?
      • 0 (0 voturi)    
        Brigăzile roșii ... Adică ăia de au primit azil (Duminică, 10 martie 2019, 13:05)

        BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui .416Barrett

        Politic în Franța de la Francois Mitterand și pentru care Salvini a cerut exträdarea pentru a răspunde în fața legii ... Și care acționau cum acționează acum ANTI-FA-ul nemțesc care atacă membri Acad ori de câte ori au ocazia, le incendiază casele și mașinile, cu acordul tacit al autoriților germane?
  • -14 (16 voturi)    
    Să conlucrăm pentru a pune capăt sancțiunilor (Vineri, 8 martie 2019, 21:19)

    Nyk1 [utilizator]

    Pe noi ne-ar avantaja să înființăm o linie de ferry-boat Constanța - Sevastopol, ar fi o șansă uriașă pentru ca portul Constanța să devină port de intrare în UE pentru mărfurile chinezești, japoneze, coreene și din fostele republici sovietice aduse pe Transsiberian și apoi pe căile ferate rusești până în Crimeea.

    În plus, turiștii români ar putea vizita fără restricții o coastă splendidă, inclusiv un loc cu o puternică încărcătură istorică și emoțională: Palatul Cuibul Rândunicii de lângă Yalta, locul în care Occidentul ne-a trădat acum 75 de ani, scriind pe șervețele: „România - 90% influență sovietică.”
    • +2 (2 voturi)    
      puti (Sâmbătă, 9 martie 2019, 11:36)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      a troll rus ... du-te la Sevastopol si infiinteaza cate linii vrei .... unde tu vezi ajutor rusii vad oportunitate ...
    • +1 (1 vot)    
      Ce ai fumat? (Sâmbătă, 9 martie 2019, 13:05)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      A... esti un troll mujic...

      N-am avut niciodata nevoie de voi nenorocitilor. Mai bine ati disparea pentru totdeauna.
  • +10 (12 voturi)    
    De ce? (Vineri, 8 martie 2019, 22:13)

    ctrlm [utilizator]

    "Premierul italian Giuseppe Conte a anunțat vineri că lucrează pentru a pune capăt sancțiunilor internaționale împotriva Rusie"

    intrebarea este, de ce?
    • +6 (10 voturi)    
      Pentru ca Giuseppe e platit de Putin. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 0:37)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui ctrlm

      Atat.
    • +1 (1 vot)    
      Se plictiseste. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 13:07)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui ctrlm

      Nu are probleme de rezolvat la el acasa.
  • +9 (11 voturi)    
    Mafiotii din "brigazile rosii"! (Vineri, 8 martie 2019, 22:17)

    soundtrack [utilizator]

    .
    • 0 (0 voturi)    
      Adică ăia de îi vrea Salvini expulzați din Franța (Duminică, 10 martie 2019, 13:27)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Unde au primit azil politic de la Francois Mitterand?
  • +10 (12 voturi)    
    F.I.G. de macaronari de CC (Vineri, 8 martie 2019, 22:50)

    rov [utilizator]

    Mafia si fudulia s-au nascut in italia...
    Daca mureau 10000 de cioroi din Napoli, mai lucrati pentru ucigasul de fhurtin?!?!
  • +5 (5 voturi)    
    O porcaria ! (Sâmbătă, 9 martie 2019, 9:40)

    Unicatul [utilizator]

    Italianului asta i-ar trebui mutata granita langa Rusia, precum sunt bietii ucrainieni. Atunci sa-i vad spiciul...
    • -1 (1 vot)    
      "bietii" Ucrainieni si-au meritat-o. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 13:26)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui Unicatul

      Pentru ce au facut ucrainienii vecinilor de la vest si minoritatilor conlocuitoare, este inca prea putin.

      Nu ii compatimesc cu nimic. La fel o sa pateasca si Rusia mai devreme sau mai tarziu.
  • 0 (0 voturi)    
    Sanctiuni economice Rusia (Sâmbătă, 9 martie 2019, 12:18)

    truiad [utilizator]

    Sanctiunile economice sunt eficiente pe termen scurt ca avertisment. Ridicarea lor este necesara dar nu se poate motiva doar prin efectele negative economice cum face premierul Italiei, trebuie sa rezulte in urma unor negocieri la vedere sau nu pentru eliminarea cauzelor care au dus la sanctiuni.
    • 0 (0 voturi)    
      Rusii nu negociaza. (Sâmbătă, 9 martie 2019, 13:17)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui truiad

      Crimeea, conflictul din estul Ucrainei, avantul partidelor populiste din Europa, Brexit-ul, sunt toate produse ale doctrinei de stat a uneia dintre celei mai mari si batrane cleptocratii din lume numita oficial federatia rusa, zisa mujicistan.
      • 0 (0 voturi)    
        Când sancționează birocrații UE și (Duminică, 10 martie 2019, 12:32)

        BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui .416Barrett

        Exportul de gaz rusesc în țările membre? Ori se tem că se supără Germanistanul și-i lasă fără job-uri ...