Vladimir Putin: Statul paralel lucrează împotriva lui Trump și a administrației sale

de A.Z.     HotNews.ro
Joi, 21 februarie 2019, 7:52 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: en.kremlin.ru

Președintele rus Vladimir Putin a sugerat ieri că există un ”stat paralel” în SUA care lucrează împotriva președintelui Donald Trump, informează The New York Times, citat de The Hill.


Putin a făcut acest comentariu în timpul discursului în care prezintă starea națiunii. Miercuri, acesta a spus că Moscova va viza SUA dacă acestea se vor decide să trimită armament nuclear în Europa.


Comentariile lui Putin au urmat anunțului SUA de nesupunere față de NFT, un pact nuclear încheiat în 1987 prin care au fost interzise lansările nucleare și balistice cu raze de acțiune între 300 și 3 400 de mile.


Putin a mai spus ieri că există prea mulți oameni în clasa conducătoare din SUA care sunt ”prea captivați de ideea propriului excepționalism și a propriei superiorități în raport cu restul lumii”.


,,Dar aceștia știu să numere? Cu siguranță”, a adăugat Putin, potrivit The Times. ,,Să calculeze mai întâi raza de acțiune și viteza sistemului nostru militar și apoi să ia decizii privind amenințările împotriva țării noastre.”


















14913 vizualizari

  • +26 (42 voturi)    
    Ha ha! (Joi, 21 februarie 2019, 7:56)

    mr_mojo [utilizator]

    Acum vedem de unde vine conceptul.
    Cred ca US trebuie sa trateze Rusia ca in timpul războiului rece; sunt semne clare ca vor sa domine lumea intr-un fel sau altul.
    • +7 (29 voturi)    
      "Deep state" (Joi, 21 februarie 2019, 8:56)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      In limbile rusa si engleza nu se spune "stat paralel", e un non-sens, expresia este "stat profund", cu referire la o parte a administratiei unui stat care ar lucra impotriva puterii politice.

      Expresia "deep state" a fost lansata de fostul premier turc Bulent Ecevit in anii '90.

      Posibil sa se fi inspirat de la conceptul de "politica profunda" a unui profesor universitar american de la Berkeley, lansat in 1993.

      Profesorul Scott a reafirmat in 2011, intr-un interviu, ca ar exista un "stat profund", adica "un cerc restrans de contacte la nivel inalt care dirijeaza politica dupa cum convine celor foarte bogati".

      E vorba fie de un "nucleu dur" al celor foarte bogati si care vor sa domine lumea politica, fie de un grup de inalti functionari care actioneaza fara control parlamentar.

      Expresia a fost relansata in timpul campaniei electorale prezidentiale din USA, in 2016 si a devenit foarte folosita de presa anglofona.

      Cum este dificil de inteles in limba romana, a fost tradusa/sugerata unor politicieni romani ca "stat paralel".

      Cu referire la un grup care in Romania ar fi/fost format din procurori, agenti ai serviciilor de informatii si politicieni ce lucrau impreuna impotriva unei parti din clasa politica romaneasca sub acoperirea "luptei anti-coruptie".

      Nu exista pana acum nici o alta dovada in afara de acele "protocoale secrete", de natura tehnica, intre SRI si DNA.

      O parte a clasei politice romanesti, vizata de anchete penale, spera sa poata dovedi cumva existenta acelui "stat paralel", folosindu-se de anchete si procese intentate fostei sefe a DNA si a unor procurori acuzati de abuzuri.

      The Hill nu afirma ca Putin ar fi folosit expresia "deep state", ci ca "ar sugera existenta unui stat profund" !

      Rusia putinista (stat agresiv imperialist) considera ca in USA, Romania, Polonia, etc, ar actiona functionari, politicieni si agenti de informatii care ar fi rusofobi si ar face orice pentru a orienta politica acelor tari impotriva Rusiei.
      • +13 (21 voturi)    
        Considerand cei 300 de ani (Joi, 21 februarie 2019, 9:43)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        de Imperialism Mujin, e bine sa fii rusofob. Si , crede-ma, pana si afara unde au emigrat 10% din populatia Rusiei, e bine sa fii rusofob because they cannot be trusted.
        • 0 (6 voturi)    
          "a emigrat", correction (Joi, 21 februarie 2019, 12:56)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          Because of typo.
      • +8 (8 voturi)    
        Traducere (Joi, 21 februarie 2019, 12:23)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Probabil ca "stat paralel" nu e tocmai cea mai potrivita traducere pentru "deep state", insa nu poti sa ii ceri lui Dragnea cunostinte avansate de engleza. a avut, saracul destule dificultati cu mecanica.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu au tradus greșit,așa le place. (Joi, 21 februarie 2019, 17:46)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Și așa au avut dezlegare de la Putin.Știu mulți români ce înseamnă //deep state// și niciodată nu am auzit că ar însemna și //stat paralel/.Singurii care au folosit expresia au fost cei de la PSD-ALDE și Putin și i-au dat înțelesul cu totul nefiresc și nedemn de un om pretins lider politic.
    • +6 (10 voturi)    
      Bun, statul paralel, dar Statul cine este ? (Joi, 21 februarie 2019, 9:08)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Bun, statul paralel, dar Statul cine este ?

      Sau trebuie sa intelegem ca dorinta politica a conducatorului este Statul... iar orice alta institutie este Statul parallel?
  • +24 (34 voturi)    
    "statul paralel"... ca sa vezi! (Joi, 21 februarie 2019, 7:58)

    qwerasdf [utilizator]

    au scapat porumbelul....!

    tot rusii ii consiliaza pe dragnea si tariceanu!

    daca va doriti atat de mult sa fiti sub talpa ruseasca, de ce nu va duceti la ei, acolo, bolsevicilor?!
  • +12 (18 voturi)    
    "statul paralel"... ca sa vezi! (Joi, 21 februarie 2019, 7:58)

    qwerasdf [utilizator]

    au scapat porumbelul....!

    tot rusii ii consiliaza pe dragnea si tariceanu!

    daca va doriti atat de mult sa fiti sub talpa ruseasca, de ce nu va duceti la ei, acolo, bolsevicilor?!
  • +17 (23 voturi)    
    hmmm (Joi, 21 februarie 2019, 8:15)

    Algernon [utilizator]

    parca am mai auzit expresia asta, "statul paralel"... dar nu-mi amintesc la cine...
  • +16 (26 voturi)    
    tot ce nu convine dictatorului si criminalului de (Joi, 21 februarie 2019, 8:15)

    rov [utilizator]

    razboi, e statul ...paralel.
    Acum vedem o legatura directa intre nemernicii de la noi si cei din rrrusia.
  • +16 (26 voturi)    
    Suna cunoscut ? (Joi, 21 februarie 2019, 8:19)

    ABBV [utilizator]

    Si la noi partidul care lucreaza de zor la distrugerea Rromaniei sau partidele ...PSD ALDE si prieteni ...au folosit aceeasi poveste. Si se asigura zilnic ca nimeni nu le mai poate face nimic ...justitia o au , serviciile secrete vor fi lovite in buget. SI asistatii sociali vor aplauda de pe margine. In timp ce se mai mobilizeaza poate 1000 2000 de oameni in strada.
    Bravo!!!
  • +13 (21 voturi)    
    In caz ca mai aveati vreo indoiala despre (Joi, 21 februarie 2019, 8:47)

    Habermas [utilizator]

    cine teleghideaza pe PSD si ALDE (si UDMR via Viktor Orban).
  • +8 (18 voturi)    
    Putin, Trump, Dragnea, Erdogan, Orban (Joi, 21 februarie 2019, 9:36)

    kent8 [utilizator]

    toti se lupta cu statul paralel, deep state, Soros, Toti sunt din acelasi aluat de dictatori nebuni si corupti.
  • +13 (19 voturi)    
    Si ce mai behaiau pe aici postacii psd (Joi, 21 februarie 2019, 9:45)

    Dalinar [utilizator]

    Ca ei e destepti si o ardeau cu inteligenta lor si cum au descoperit ei Statul Paralel. Si cand colo, mintea lor le era impuiata cu gugumanii clocite in Laboratoarele KGB.
    Bah, vedeti ca v-a infipt bayoneta in spate phutin, dar nah, o fi ok pt voi ca el fiind stapanul vostru...are dreptul.
  • +4 (8 voturi)    
    Sociopati si psihopati, (Joi, 21 februarie 2019, 14:32)

    1A [utilizator]

    dictatorii vor sa inlocuiasca statul de drept cu Statul Slugarel . Primele miscari sunt sa controleze presa si justitia iar in statele mai primitive armata.
    Problema lor majora e e ca in era netului lumea se poate informa , doar natangii se lasa dusi de o singura voce care le stie pe toate. Din pacate la noi sunt multi idioti rosii.
  • +3 (7 voturi)    
    Wow (Joi, 21 februarie 2019, 14:59)

    europeanul2 [utilizator]

    Wow! Antena 3 l-a inspirat si pe Putin!
    • 0 (4 voturi)    
      Invers. (Joi, 21 februarie 2019, 17:49)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      Putin le spune celor de la antena 3 ce să spună.
  • -3 (5 voturi)    
    Saracul Trump, uite cine lacrimeaza de mila ta! (Joi, 21 februarie 2019, 15:47)

    V. Istina [utilizator]

    Are Trump nevoie de ajutor? Sa trimita Putin niste trupe care sa-l protejeze?

    Radem noi, dar Putin... nu are simtul umorului!