Vladimir Putin amenință SUA: Rusia va fi constrânsă să amplaseze armament care va viza nu doar țările de unde provin amenințări directe, ci centrele de decizie

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 februarie 2019, 13:46 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Vladimir Putin amenințat miercuri că Rusia va amplasa rachete capabile sa atace nu doar țările unde se află amenințări la adresa sa, ci și "teritoriile unde se află centrele de decizie" ale acestor amenințări, ca răspuns la instalarea de noi sisteme americane în Europa, scrie AFP.

"Vreau să o spun clar și deschis: Rusia va fi constrânsă să amplaseze armament care va putea fi folosit nu doar împotriva teritoriilor de unde poate proveni o amenințare directă, dar și împotriva teritoriilor unde se află centrele de decizie de folosire a rachetelor care ne amenință", a spus președintele rus, în discursul susținut în fața Parlamentului.

Vladimir Putin a afirmat, potrivit agenției Tass, că "sunt mulți din elita care conduce în Statele Unite și care sunt fascinați excesiv de ideea exclusivității lor și a superiorității față de restul lumii".

"Este evident dreptul lor să gândească în acest fel. Dar pot face calculele? Fără îndoială că pot. Așa că să îi lăsăm să calculeze raza și viteza sistemelor noastre avansate de arme", a continuat acesta.

"Acesta este singurul lucru pe care îl cerem - să efectueze întâi aceste calcule și după aceea să ia deciziile, care pot naște amenințări în plus pentru țara noastră și cu siguranță vor atrage măsuri de răspuns din partea Rusiei", a mai spus Putin.

Vladimir Putin a acuzat din nou Statele Unite că, prin "amplasarea în România și Polonia de lansatoare capabile să utilizeze rachete de croazieră Tomahawk”, au "încălcat direct și flagrant cerințele Tratatului" Forțelor nucleare intermediare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2610 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    Constrangerile acestea... creeaza obligatii! (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:02)

    pedepsitorul [utilizator]

    Aplasati ce vreti, doar ca sanctiunile vor continua , din ce in ce mai aspru!
  • +16 (16 voturi)    
    "amenintari la adresa sa" (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:10)

    liviu_ [utilizator]

    sa mori tu?!
    europa de est e o amenintare la adresa rusiei?! pai toata europa de est nu are u sfert car armata rusiei... despre ce amenintare vb.

    balarii comuniste doar ca sa gaseasca motive sa faca scanda.

    daca SUA ar avea oo ar raspunde ceva de genu: "ok, noi ne retragem din tratatu pt bombe atomice, si o sa facem rachete care sa atace si rusia... faceti si voi. economia noastra e de X ori mai mare. Hai sa vedem care tara da faliment prima!"
    • +6 (6 voturi)    
      Așa a fost pe vremea lui Reagan, (Miercuri, 20 februarie 2019, 16:42)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ”vom câștiga cursa înarmărilor fără ca pentru asta să fie nevoie să ne înfometăm populația”. Iar când a terminat Reagan de șters pe jos cu ea, măreața Uniune Sovietică s-a făcut țăndări.

      Numai Putin e convins că dacă încearcă din nou, rezultatul o să fie altul. Deși ar trebui să știe ce spunea Einstein despre asta :)
  • +9 (9 voturi)    
    Putin e urmarit (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:28)

    Delavale [utilizator]

    Putin e urmarit de sateliti de spionaj. Cand va fi momentul, va fi "neutralizat" primul.
  • +11 (11 voturi)    
    Vrăjeala comunista (Miercuri, 20 februarie 2019, 14:33)

    Observatory [utilizator]

    sau vrăjeala putinista, curând și votka V-a dispare, atunci sa vezi revoluția lui Lenin !
    • +4 (6 voturi)    
      Cand va disparea vodka la rusi... (Miercuri, 20 februarie 2019, 16:29)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      ...va aparea noaptea mintii (sau samogonul).
  • +9 (9 voturi)    
    Aha, ii invatati voi pe Americani sa faca calcule! (Miercuri, 20 februarie 2019, 16:31)

    Habermas [utilizator]

    Buna poanta. De altfel este o poanta de analfabet care nu se poate abtine sa nu se dea intelectual.

    Si da, uite nici nu stiam pana acum ca vizati Occidentul. Multumim pentru avertizare, dar te poti sterge cu ea la kur si apoi la nas.
  • -3 (5 voturi)    
    Un lucru e cert (Miercuri, 20 februarie 2019, 17:15)

    Irina25 [utilizator]

    Putin tremura de frica cand citeste comentariile detractorilor lui de pe Hotnews...
    • +3 (3 voturi)    
      Nu ăsta e scopul comentariilor de pe Hotnews (Miercuri, 20 februarie 2019, 23:39)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Putin și Lavrov blufează mereu, iar cine a mai trăit o dată lucrurile astea, în anii '80, știe cum s-au terminat.