Germanii care au luptat pentru Statul Islamic în Siria au dreptul fundamental de a reveni acasă (purtător de cuvânt)

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2019, 13:43 Actualitate | Internaţional


Jihadist din Statul Islamic
Foto: Captura YouTube
Cetățenii germani care au luptat alături de gruparea jihadistă Stat Islamic în Siria au dreptul fundamental de a reveni în Germania, a declarat luni un purtător de cuvânt al ministerului de Interne, citat de Reuters.

Acesta a precizat, într-o conferință de presă, că Germania se consultă cu Statele Unite, Marea Britanie și Franța în privința subiectului cetățenilor europeni care au luptat în Siria.

"Toți cetățenii germani, inclusiv cei suspectați că au fost implicați în Statul Islamic, au dreptul fundamental" de a fi în Germania, a precizat acesta.

Sâmbătă, președintele Donald Trump a afirmat că Statele Unite cer aliaților europeni să își ia înapoi peste 800 de combatanți ai Statului Islamic, capturați în Siria și să îi judece.

”Statele Unite cer Marii Britanii, Germaniei și celorlalți aliați europeni să repatrieze peste 800 de combatanți ISIS care au fost capturați în Siria și să îi judece”, a scris Trump care a subliniat că alternativa nu este una bună, pentru că ”vom fi forțați să îi eliberăm”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2729 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Care casa ?! (Luni, 18 februarie 2019, 14:13)

    Idealistu [utilizator]

    Casa lor este "califatul" ISIS, iar Germania doar un adapost temporar si o sursa de bani. Democratie de branza, pe care o speculeaza toti extremistii.
  • +3 (11 voturi)    
    Trump zice o minciuna: (Luni, 18 februarie 2019, 14:22)

    Rahan5 [utilizator]

    ”vom fi forțați să îi eliberăm”.
    SUA nu e fortata sa elibereze nici un prizonier, pentru ca nu a capturat nici un prizonier.
    Prizonierii au fost capturati de de YPG (Unitatile de Aparare a Poporului) bazata pe infanterie kurda .
    Daca prizonierii ISIS scapa este responsabilitatea YPG.
    YPG-ul trebuie sa ceara, (si UE sa ofere), asistenta jurica (juristi militari) de la UE pentru Procesele Penale a membrilor ISIS si resurse financiare pentru Asistenta in Ispasirea Pedepselor de Munca Fortata la care o sa fie condamnati prizonierii ISIS.
    Munca Fortata o sa fie ispasita in Siria la reconstructia localitatilor distruse.
    Desigur va fi si Asistenta Juridica pentru procesele in care o parte din prizonierii ISIS vor fi Condamnati la Moarte si impuscati pe loc.
    In principiu, la un prizonier ISIS care nu se stie / dovedit ce a facut penal trebuie dat cel putin 1 an de Munca Fortata pentru apartenenta la Organizatie Terorista. (Astia o sa fie cei mai multi)
    La alte Dovezi se poate ajunge pana la 7 ani de Munca Fortata. La peste 7 ani de Munca Fortata se poate aplica direct Pedeapsa Capitala prin Regulamentul Proceselor creat ad-hoc.
    • -4 (6 voturi)    
      Propaganda teroristilor (Luni, 18 februarie 2019, 14:46)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      se pare ca ești purtătorul de cuvânt al lui Alah ...spune clar in l rusa sa înțeleagă și Kracanel ...
    • -3 (5 voturi)    
      Todorele, tu esti? (Luni, 18 februarie 2019, 15:09)

      alunescu [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Mai, dar ce le sti tu pe toate, mai Rahan! Ar fi mai bine sa mergi tu acolo sa fii judecator sau acuzator public, ca tare te mai pricepi! "1 an, 7 ani, Regulamentul Proceselor creat ad-hoc..." De unde le scoti? Cat despre YPG, o buna parte dintre fostii "luptatori ISIS", cum zice Trump mai nou(si nu teroristi ISIS), si care sunt de etnie kurda, au fost reciclati si acum sunt luptatori YPG. Dar despre asta nu e frumos sa se spuna. Anume ca o buna parte dintre "luptatorii ISIS" erau de etnie kurda, fie ei kurzi sirieni, irakieni sau turci. Nu este corect politic sa se spuna astfel de lucruri. Cat despre declaratia ministrului german de Interne, omul asta este ori inconstient, ori ...nu stiu ce sa mai spun despre valorile europene. "Drepturi fundamentale" pentru criminali! Suna a PSD.
  • +2 (4 voturi)    
    inapoi (Luni, 18 februarie 2019, 15:53)

    Ilidia [utilizator]

    F. bine. Sa se intoarca in Germania, unde vor raspunde in fata legii. Daca au fost prosti si s-au legat la cap, asta nu-i scuteste de raspundere...
  • -3 (5 voturi)    
    Au drept si la ajutor social? Asiguare medicala? (Luni, 18 februarie 2019, 16:09)

    Alex735 [utilizator]

    Welfare cava?
  • +2 (4 voturi)    
    cu o conditie (Luni, 18 februarie 2019, 16:33)

    alex34 [utilizator]

    sa intre direct in puscarie pentru urmatorii 20 ani, ca nu vad cu ce ar putea contribui la societate din moment ce au fost asa de batuti in cap sa se alature isis...